TechnoLogic – 93. Bölüm

Link: TechnoLogic 93

  • Amazon.com tarafından geliştirilen kitap ve gazete okuma cihazı Kindle’ın yeni versiyonu çıktı
  • Avrupa Birliği, rekabeti ihlal etmekle suçladığı Intel’e 1 milyar avro para cezası verdi
  • Türk Telekom, internet tarifesinde değişiklik yaparak, 8 Mbps’e kadar hızları tek tarifede topladı
  • Otostart.com Genel Müdürü Ertuğrul Fındık, Türkiye’de bir ilk olan projelerini TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, gezginlerin seyahat deneyimlerini paylaştıkları binrota ve üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için ortaya çıkmış bir proje olan Eveçıkıyorum!
  • Stalin yönetimindeki Sovyet ordusunun uzaylılara karşı savaştığı fantastik bir oyun olan Stalin vs. Martians’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Etiler Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Alfa Yayıncılık’tan çıkan ‘Hızlı ve Kolay İnternet Kulanım Kılavuzu’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

HABER ANONS

Dünyanın en büyük online kitapçısı Amazon.com tarafından geliştirilen kitap ve gazete okuma cihazı Kindle’ın yeni versiyonu çıktı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

GAZETENİN GELECEĞİ BU CİHAZDA

Dünyanın en büyük online kitapçısı Amazon.com, elektronik kitap okuyucusu Kindle’ın bir önceki üründen daha geniş bir ekrana sahip olan yeni versiyonunu piyasaya çıkardı.
Kindle DX adı verilen ürün, elektronik gazete, dergi, belge ve özellikle de ders kitabı okumayı kolaylaştırmak amacıyla 25 cm boyunda görüntünün dönebildiği geniş bir ekrana sahip.
Eski versiyona göre daha ince ve büyük bir kapasiteye sahip olan Kindle DX, hafızasında tam 3,500 kitap saklayabiliyor. E-Kitap ve gazeteler Amazon.com’dan yüklenebiliyor.
Kindle DX, önceki versiyonlardan farklı olarak görüntünün dönebildiği bir ekrana sahip. Ürünün 25 santimlik ekranı dik tutunca dikey, yan tutunca yatay bir görüntü veriyor.
3G desteği sayesinde bilgisayara bağlantısı olmaksızın Amazon.com’a bağlanıp e-kitap ve e-gazete indirilebilen Kindle DX, elektronik mürekkep teknolojisiyle daha net görüntü sağlıyor.
New York Times ve Washington Post ve bir çok üniversite Kindle DX için Amazon.com’la işbirliği yaptı. Son olarak belirtelim ki, Kindle DX, 489 Dolar’dan satın alınabiliyor.

HABER 2

INTEL CEZALI, AMD SEVİNÇLİ

Avrupa Birliği Komisyonu, işlemci piyasasındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal etmekle suçladığı teknoloji devi Intel’e 1,06 milyar avro rekor para cezası verdi.
AB, Intel’i bilgisayar üreticilerine tüm ihtiyaçlarını ya da büyük kısmını kendisinden karşılamaları şartıyla gizli indirim yapmak ve doğrudan ödeme yapmakla suçladı.
AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes, “Tekelcilikle mücadele kurallarının bu kadar ciddi şekilde ihlal edilmesi hoş görülemez” dedi.
Intel, küresel işlemci pazarının yaklaşık yüzde 77’sini kontrol ederken son yıllarda ürün geliştirme kapasitesini önemli ölçüde artıran rakibi AMD’nin payı yüzde 23 düzeyinde.
Intel Başkanı Paul Otellini, Avrupa Birliği Komisyonu’nun kararına ilişkin, “Tüketiciler söz konusu durumdan hiç bir şekilde zarar görmemişlerdir. Intel temyize başvuracaktır” dedi.
AMD’nin CEO’su Dirk Meyer, “Intel’in hâkimiyetindeki bir dünyadan, tüketicilerin yönetimindeki bir dünyaya geçişi sabırsızlıkla bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

HABER 3

TELEKOM’DA IPTV’YE HAZIRLIK

Türk Telekom, internet tarifesinde değişiklik yaparak, 8 Mbps’e kadar hızları tek tarifede topladı. Şirketin bu girişimi, IPTV’ye geçişte mecburi bir hız artışı olarak değerlendiriliyor.
Yeni düzenlemede en dikkat çeken özellik ‘adil kullanım şartı’ olarak isimlendirilen ve sınırsız internet abonelerine aylık 15 GB sınırı getiren ilginç yöntem oldu.
Adil kullanım şartına göre, internet aboneleri, sınırsız kullanıma sahip bile olsa aylık 15 GB’ı aştığı takdirde bağlantı hızı otomatik olarak 512 kilobayta düşürülecek.
Yeni ADSL paketleri, 29, 39 ve 49 TL liste fiyatlarıyla sunuldu ve 4 ile 6 GB kotalı seçenekler içeriyot. Bu internet paketlerinin hızları 8 Mbps olarak planlandı.
Türk Telekom’un sunduğu bu yeni tarifeleri, özel sektördeki servis sağlayıcılar farklı avantaj paketleri ekleyerek tüketicilere sunuyor.
Pazarda yer alan özel şirketler, yeni tarifeye ek olarak, şehriçi telefon görüşmelerinde indirim gibi avantajlar sağlıyor. Bu nedenle alternatifleri incelemekte yarar var.

RÖPORTAJ PERFORE

Binlerce marka ve model otomobilin tüm yedek parçalarını internet üzerinden satınalma imkânı veren farklı bir iş modeli var karşımızda. Otostart.com Genel Müdürü Ertuğrul Fındık, Türkiye’de bir ilk olan projelerini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Otostart.com, Türkiye’de internet üzerinden oto yedek parça satışı yapan ilk ve tek online iş modeli. Genel Müdür Ertuğrul Fındık’la Otostart?ı konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, gezginlerin gittikleri yerlere ilişkin seyahat deneyimlerini paylaştıkları, seyahata çıkmak isteyenlerin de sehayat öncesi bilgilerini tazeledikleri binrota.com.
Binrota.com’a daha ilk girişte, bir dünya haritası dikkatimizi çekiyor. Dünya haritası üzerinde ülkeleri seçerek ya da tüm ülkeleri listeleyerek bu ülkeler hakkında bilgi alabiliyoruz.
Bu bölümde hem seçtiğimiz ülkelere ilişkin, konuşulan dili, nüfusi, para birimi, yüzölçümü temel bilgiler hem de bu ülkelere sehayat yapmış site üyelerinin notlarını okuyabiliyoruz.
Siteye yer alan etkinlik takviminde ise üyeler, yapacakları seyahatler ya da grup gezileri hakkında birbirlerini bilgilendiriyor ve çeşitli etkinlikler ortaklaşa düzenleniyor.
Sergiler bölümünde ise, doğal olarak her biri bir fotoğraf ustası olan gezginlerin, seyahatlerde çektikleri fotoğraflardan oluşturdukları sergiler duyuruluyor.
Eğer siz de seyahat tutkunuzsanız, yeni yerler keşfetmekten ve doğa gezilerinden hoşlanıyorsanız, bu site tam size göre!
http://www.binrota.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, özellikle üniversite öğrencilerinin en büyük dertlerinden biri olan barınma sorununu çözmek için ortaya çıkmış genç bir proje.
Eveçıkıyorum.com, üniversite okumak için değişik şehirlerde ikamet etmeleri gereken ya da yurttan eve çıkmak zorunda kalanlara kılavuzluk ederek ve onları yuva sahibi yapıyor.
Arayüz olarak başarılı bir tasarıma sahip olan sitede, Google Harita Servisi altyapısı kullanılarak, kiralık ev arama, eşya arama ve ev arkadaşı arama hizmeti veriliyor.
Kiralık ev bulmak için harita üzerinden arama yapacağınız semti seçebileceğiniz gibi, sitenin alt bölümündeki menüden de seçim yapabiliyorsunuz.
Eveçıkıyorum.com’da, dilerseniz, vereceğiniz ilanlara evde bulunan eşyaların fotoğraflarını, daireyle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafarı ekleyebiliyorsunuz.
Eveçıkıyorum.com, şimdilik sadece Ankara için devrede. Site yöneticileri, kısa süre içinde verilen hizmetin Türkiye’ni tüm şehirlerini kapsayacağının müjdesini veriyor.
http://www.evecikiyorum.com

OYUN ANONS

Stalin yönetimindeki Sovyet ordusunun uzaylılara karşı savaştığı fantastik bir oyun var sırada! Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Bu haftaki oyunumuz, uzaylıların, Stalin dönemindeki Rusya’ya karşı saldırıya geçemesiyle başlıyor. Nazilerle savaşmaya alışık olan Rus ordusu için uzaylı düşman yeni bir şeydir!
Zaman geçmeden uzaylı savaşçıların amacı anlaşılır. Öncelikli amaç, Rusya’yı ele geçirmek ve ülkedeki doğal kaynaklara sahip olmaktır. Rus ordusu Stalin’in emrinde büyük bir savaşa girer.
Görmeye pek de alışık olmadığımız bu sevimsiz düşmanlarla karşı karşıyayız. Oyunda Rus ordusunu yönetiyor ve uzaylı yaratıklardan ülkeyi kurtarmak için mücadele veriyoruz.
Aldığımız talimatlara göre hareket ediyor ve bize verilen haritadaki stratejik noktaları ele geçirerek uzaylı düşmanlarımızdan Rusya’yı temizlemeye çalışıyoruz.
Öldürdüğümüz her uzaylı, Rusya’ya yeni zenginlikler katılması anlamına geliyor. Uzaylıların üzerinden çıkan çeşitli hazineleri kullanarak, ülkemizin gücüne güç katıyoruz.
Savaş oyunlarını seviyorsanız ve klasik savaşlardan sıkıldıysanız, Ruslar’la uzaylıların karşı karşıya geldiği bu oyuna bir şans verebilirsiniz.
http://stalinvsmartians.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Etiler mağazası!
Samsung LED TV 40B6000 3799 TL.
Sony LCD TV 46W5500 4099 TL.
Philips LCD TV 42PFL5604 2069 TL.
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Şu ahir ömründe, internet nedir görmemiş insanlara tavsiye edebileceğiniz bir kitap var bu hafta! Alfa Yayıncılık’tan çıkan ‘Hızlı ve Kolay İnternet Kulanım Kılavuzu’, sıfırdan internete başlangıç yapacaklar için.

KİTAP

Hızlı ve Kolay İnternet Kulanım Kılavuzu
Kadir Çamoğlu – Mustafa Acungil
Alfa Yayınları
212 sayfa 10 TL

Çevrenizde şu ana kadar internetle tanışmamış birilerini bulmanız zor ama, diyelim ki buldunuz, o zaman size dakika başı soracağı sorulara toptan cevap vermek ister misiniz?
Alfa Yayınları’ndan çıkan ‘Hızlı ve Kolay İnternet Kullanım Kılavuzu’, internetle tanıştırmak istediğiniz kişilere hediye edebileceğiniz, derli toplu bir internete giriş rehberi.
Web tarayıcıları, e- posta uygulamaları, MSN gibi anında mesajlaşma yazılımları, fotoğraf paylaşım siteleri ve video paylaşım siteleri bu kitapta akıcı bir dille anlatılıyor.
Kitapta, Gmail, Hotmail gibi ücretsiz e-posta servislerine üye olmak ve bu servisleri kullanmak, Blogger’da blog açmak ve yönetmek gibi yararlı bilgiler var.
İnternete başlangıç düzeyindeki kişiler, internetten alışveriş, internet bankacılığı hizmetleri, seyahat siteleri, oyun ve eğlence uygulamaları gibi yararlı bilgileri kitapla edinebilecek.
İnternet denen uçsuz bucaksız okyanusta çevrenizdekilere yol göstermek istiyorsanız, temel başlangıç kaynağı olarak bu kitabı önerebilirsiniz.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir