TechnoLogic – 92. Bölüm

Link: TechnoLogic 92
Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 2

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin satış öncesi sürümü çıktı
  • Güvenlik şirketi McAfee’ye göre ‘spam’ciler yeni bir saldırıya hazırlanıyor
  • BlackBerry akıllı telefonları, EAL4+ Güvenlik Seviyesi belgesini almayı başaran ilk mobil platform oldu
  • Pazarlama Danışmanı Burcu Tüzün, ‘sosyal medya’yı ve bu alandaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, gençlere hitap eden cıvıl cıvıl bir site olan on5yirmi5 ve ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından yayınlanan e-bergi!
  • Savaş oyunlarının en popülerlerinden olan Battlefield’ın Heroes serisiyle ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Carousel Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ‘Windows Internet Explorer 8’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin satış öncesi son sürümü kullanıma sunuldu. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

WINDOSWS 7’Yİ DENEYİN

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin satış öncesi sürümü ‘Release Candidate’ ücretsiz kullanıma sunuldu. Büyük ilgi gören Windows 7’nin Türkiye’ye de sürprizleri var.
Türkiyeli bilgisayar kullanıcıları için özel eklerle gelen Windows 7 RC’de duvar kâğıdı olarak Kız Kulesi, Nemrut Dağı, Sümela Manastırı gibi tarihi ve turistik mekânlar yer alacak.
Windows 7 RC’de Türkiye’ye özel ses ve müzikler de bulunacak. Türkçe dil desteği ve Türkiye’ye özel temalar ve Türkiye’ye öze ses düzeni, siteme ayrıca yüklenecek.
Windows 7, çoklu dokunmatik ekran teknolojisini destekleyen, Windows XP modunda program çalıştırma özelliğiyle XP’den kopamayanlara göz kırpıyor.
Microsoft’un yeni işletim sistemi, daha önceki sürümlerden hızlı oluşu ve sorunsuz çalışmasıyla dikkat çekiyor. Ürün, Microsoft’un geliştirdiği en hızlı işletim sistemi.
Microsoft, Windows Vista’da umduğunu bulamamış, kullanıcıların Windows XP’de kalmakta ısrar etmesiyle zor günler yaşamıştı. Şirket Windows 7 ile yeni bir başlangıç yapmayı umuyor.

HABER 2

SPAM AZALDI, VİRÜSLER ARTTI

Güvenlik şirketi McAfee, dünya genelinde gönderilen ‘spam’ sayısının azaldığını, ancak ‘spam’ gönderen virüslerin bulaştığı bilgisayarların sayısının arttığını açıkladı.
Şirketin açıklamasında, geçen mart ayında, bir günde gönderilen spam ‘yani istenmeyen mesaj’ sayısının 153 milyondan 100 milyona indiği belirtildi.
Spam mesajların azalmasında, 2008 yılının sonlarına doğru yüksek miktarda spam yayan ‘McColo’ adlı grubun dağıtılmasının büyük rol oynadığı ifade ediliyor.
Ancak, gönderilen spam sayısının azalmasına rağmen, bilgisayar korsanları yılbaşından bu yana daha önce virüslü olmayan 12 milyon bilgisayara virüs bulaştırmayı başardı.
McAfee uzmanları, bilgisayar korsanlarının, McColo adlı grubun dağıtılmasından sonra yeniden toplanarak yeni bir sanal saldırı ordusu kurduğunu tahmin ediyor.
McAfee’ye göre, sahibinden habersiz spam yayan virüslü bilgisayarların yüzde 18’i ABD’de, yüzde 13,4’ü Çin’de bulunuyor ve dünyadaki spamlerin yüzde 35’i de ABD’den yayılıyor.

HABER 3

BLACKBERRY’E ‘GÜVENLİ’ DAMGASI

BlackBerry akıllı telefonları, tüm dünyada 26 ülke tarafından kabul edilen Ortak Kriterler Sertifikasyonu’nun EAL4+ Güvenlik Seviyesi belgesini almayı başaran ilk mobil platform oldu.
Bağımsız bir kuruluş tarafından incelenen BlackBerry Enterprise Server, tasarım, yazılım geliştirme metodolojisi ve güvenlik mekanizmaları konularında değerlendirildi.
BlackBerry Enterprise Server 2008 yılı sonunda da, Fraunhofer Enstitüsü’nün kapsamlı güvenlik değerlendirmelerini başarıyla geçerek SIT güvenlik sertifikasıyla ödüllendirilmişti.
BlackBerry Cihaz Yazılımı 5.0 güvenlik testleri ise devam ediyor. Bu yazılımın da pazara sunulmasıyla eşzamanlı olarak EAL4+ sertifikasyonuyla ödüllendirilmesi bekleniyor.
Ortak Kriterler Sertifikasyonu, bilgi teknolojileri ürünlerinin belirli güvenlik kriterlerine uygunluklarını onaylayan uluslararası standartlardan oluşuyor.
Bu kapsamda EAL 4+ güvenlik kriteri değerlendirmesinde güvenlik seviyesi Ortak Kriterler Tanıma Sözleşmesi kapsamında 26 ülke tarafından kabul ediliyor.

RÖPORTAJ

Günümüzde şirketler konvansiyonel medyanın yanında ‘sosyal medya’ denilen yeni bir mecradan da yararlanıyor! Pazarlama Danışmanı Burcu Tüzün’le ‘sosyal medya’yı konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, gençlere hitap eden cıvıl cıvıl bir site olan on5yirmi5.com, hayatın en en verimli, en üretken, en eğlenceli ve asi dönemine dikkat çekme hedefiyle yola çıkmış!
Site yöneticileri gençlerin, dünyayı döndüren, durduran, donduran, eğen, büken enerjiye sahip olduklarını hatırlatıyor ve gençlerin heyecanını paylaşmayı amaçladıklarını belirtiyor.
on5yirmi5.com, eğitimden müziğe, sinemadan tiyatroya, sağlıktan ekonomiye, modadan hobiye kadar tam 20 kategoride oldukça zengin bir içeriğe sahip.
Hedef kitle olan genç okuyucunun katılımcılığını sağlamak için, tüm haber ve makalelere yorum yazılabilen on5yirmi5.com’da, ‘Bi şey diyecem’ adlı bir mesaj tahtası da bulunuyor.
Sitede ayrıca gençlerin enerjilerini ortaya koyabilecekleri yarışmalara dair haberler, güncel konularla ilgili anketler ve gündemi takip için bir medya rehberi yer alıyor.
Eğer siz de kendinizi genç olarak görüyor ve internette nitelikli bir gençlik sitesi bulunmamasının eksikliğini hissediyorsanız, size tavsiyemiz on5yirmi5.com!
http://www.on5yirmi5.com/

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından yayınlanan e-bergi.com. Elektronik dergi, e-dergi gibi kavramlara alışık olanlar için e-bergi şaşırtıcı olmalı.
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim görevlileri, İngilizce’deki “compute” teriminin Türkçe’de tam bir karşılığı olmamasından hareketle, ‘bermek’ kelimesi üzerinde durmuş.
“e-bergi” adı da, “bermek” kökünden türetilmiş. Bilgisayar bilimleri ve uygulama alanları hakkında kaliteli Türkçe içerik sağlamak için de “e-bergi” kavramı kullanılıyor.
e-bergi.com’da bilgisayar bilimi hakkında oldukça zengin bir içerik yer alıyor. Bilgisayar bilimiyle ilgilenenler ve özellikle öğrenciler için dikkatle izlenmesi gereken bir kaynak.
ODTÜ Bilgisayar Topluluğu üyeleri tarafından kaleme alınan yazılara yer veren e-bergi.com, dışarıdan katılımlara da açık. Katılmak isterseniz iletişim bilgilerini sitede bulabilirsiniz.
Ayda bir kez yayınlanan e-bergi.com’u takip etmek için RSS ile abone olabileceğiniz gibi, elektronik postayla da yeni sayılardan haberdar edilme seçeneğini deneyebilirsiniz.
http://e-bergi.com/

OYUN ANONS

Savaş oyunlarının en popülerlerinden olan Battlefield Heroes serisi bu yıl içinde oyunseverlerle buluşacak. Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Battlefield Heroes’un deneme sürümünde bizi pek çok yenilik bekliyor. Oyunda Soldier, Gunner ve Commando olmak üzere üç farklı sınıf askerler karşımıza çıkıyor.
Oyunda Amerikan ya da Alman ordusundan birini seçiyor ve kontrol edeceğimiz sınıfı seçiyoruz. Yöneteceğimiz asker grubunu seçtikten sonra zorlu görevimize çıkabiliriz.
Dilerseki göreve çıkmadan önce emrimizdeki orduyu savaşa hazırlayabiliyor ve farklı askeri eğitimlerden geçirebiliyoruz. Eğitimli bir orduyla savaşmak başarı için tabi oldukça önemli.
Savaş sırasında ağır makineli silahlar, tanklar, kara taşıtlarıyla uçak gibi havadan saldırı araçları kullanabiliyor; bu silahlarla düşmanlarımıza mağlup etmeye çalışıyoruz.
Bunun için öncelikle harita üzerinden gözümüze kestirdiğimiz stratejik bölgeleri ele geçirmek için iyi bir plan yapmak ve bu planı başarılı bir şekilde hayata geçirmek zorundayız.
Kısacası Battlefield Heroes, savaş oyunu sevenleri tamin edecek başarılı bir oyun olarak gelmeye hazırlanıyor. Tabi biz uyarımızı yapalım; savaş sadece oyunlarda kalsın!
http://www.battlefield-heroes.com/

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Carousel TeknoSA!
Philips MCM 275/12 313 TL
Panasonic SC-PM91 399 TL
Sony CMT GS10 299 TL
http://www.teknosa.com/

KİTAP ANONS

Microsoft’un yeni web tarayıcısı Internet Explorer 8’i öğrenmek için kitaba gerek var mı? ‘Gerek var’ diyorsanız, size Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ve Daron Yöndem’in yazdığı ‘Windows Internet Explorer 8’ adlı kitabı öneriyoruz.

KİTAP

Internet Explorer 8
Daron Yöndem
Kodlab Yayıncılık
90 Sayfa 9,26 TL
Her alanda olduğu gibi, web tarayıcıları alanında da üstünlüğü elde bulunduran Microsoft, bu zorlu bir rekabet içinde, şimdi de Internet Explorer 8 ile piyasadaki şansını deniyor.
Internet Explorer 8, kendi geçmişine perde çeken farklılıklarla dolu yepyeni bir sürüm ile bu sefer hem son kullanıcıların, hem de tasarımcıların hayatlarını değiştirecek özelliklere sahip.
Büyük yenilikler getiren Explorer 8, yazılım geliştiricilerin hayatlarını değiştirecek yenilikler ile de karşımıza çıkıyor. Bu nedenle geliştiricilerin de kendilerini buna hazırlamaları şart.
Internet Explorer 8’de, HTML 5 gibi yeni standartların uygulanmasından başlayarak Web Dilimleri, Hızlandırıcılar gibi eklenti altyapılarına kadar birçok parlak özellik bulunuyor.
Web Tasarımcılar için notlar, Web Dilimleri, Görsel Arama Altyapıları, Hızlandırıcılar ve Yazılım Geliştiricilere Araçlar adlı bölümlerin yer aldığı kitap, önemli bilgiler içeriyor.
Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ve Daron Yöndem’in kaleme aldığı ‘Internet Explorer 8’ adlı kitap, Microsoft’un bu yeni web tarayıcısını kavramak isteyen kullanıcı ve yazılım geliştiricileri için.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir