TechnoLogic – 91. Bölüm

Link: TechnoLogic 91

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

 • Netbook’larda Windows işletim sisteminin pazar payı yüzde 90’a ulaştı.
 • Google, 100 milyar dolarlık marka değeriyle 3’üncü kez dünyanın en değerli markası seçildi
 • Ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan mikroblog sitesi Twitter, ‘hacker’ların saldırısına uğradı
 • Crenvo Danışmanlık analisti Arda Kutsal, Türkiye internet pazarındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı
 • Haftanın siteleri, Robotik biliminin babası El-Ceziri için açılan ebuliz.com ve çocukla birlikte yaşamayı öğrenmek için ailelere yol gösteren Çocukla Hayat
 • Gezegenimizi kurtarmak için göreve çıkan 5 yaramaz kahramanın konu olduğu Monsters Versus Aliens adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
 • Teknosa Planet’ten üç yeni dijital oyuncak!
 • Alfa Yayınları’ndan çıkan ’24 Saatte PhotoShop CS3′ kitap raflarında
 • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Linux işletim sistemiyle yola çıkan Netbook’larda hâkimiyet Windows’un eline geçti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

NETBOOK PAZARINDA LINUX’UN ADI KALDI

Dizüstü bilgisayarla cep bilgisayarı arasında bir yerde konumlanan ve düşük fiyatıyla büyük ilgi gören Netbook’larda Windows işletim sisteminin pazar payı yüzde 90’a ulaştı.
Şirketten yapılan açıklamada bugün piyasaya sürülen ‘netbook’ların yüzde 96 gibi ezici bir çoğunlukla Windows işletim sistemiyle satıldığı ifade edildi.
‘Netbook’ bilgisayarları, dünya piyasasına önce Asus sürmüş ve bu bilgisayarların projelendirilmesinde ekonomik olması nedeniyle Linux işletim sistemi temel alınmıştı.
Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğunun alışkanlıklarından vazgeçemeyerek, aldıkları bilgisayarları Windows XP’ye dönüştürmeleri ve bu yönde gelen talep ibreyi XP’ye çevirdi.
‘Netbook’larda hâkimiyetin Windows’a geçmesinde kullanıcı alışkanlığı kadar, bu pazarda üstünlüğü ele geçirmek için Microsoft’un üreticilere sağladığı fiyat avatajı da büyük etken.
2001 yılında piyasaya çıkan ve şu an en çok kullanılan işletim sistemi unvanına sahip olan Windows XP, Microsoft?un yeni işletim sistemi Windows 7’de de seçenek olarak sunulacak.

HABER 2

DÜNYANIN EN DEĞERLİ MARKASI GOOGLE

Dünyaca ünlü arama motoru Google, 100 milyar dolarlık marka değeriyle ‘BRANDZ TOP 100’ araştırmasında 3’üncü kez en değerli marka unvanını kazandı.
Geçen yıl yapılan araştırmada marka değerini artırarak koruyan Google, bu yıl da geleneği bozmadan değerini % 16 artırarak zirveyi kimseye kaptırmadı.
Listenin ikinci sırasında geçen yıl olduğu gibi 76,2 milyar Dolarlık marka değeri ile Microsoft yer alırken, bu iki şirketi 67,6 milyar Dolarlık marka değeri ile Coca-Cola takip etti.
Geçtiğimiz günlerde açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarda krizin etkisi görülmesine rağmen Google’ın kârı yüzde 9 artarak, 1,42 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
İlk çeyrek geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 5,5 milyar dolar olan şirketin gelir büyümesi Ağustos 2004’ten bu yana ilk kez çift haneli rakamın altında kaldı.
Ancak bu sonuçlara rağmen Google, 100 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli markası unvanını hala koruyor.

HABER 3

MİKROBLOG SİTESİ TWITTER’A SALDIRI

Dünya genelinde kullanım oranı yüzde 3 bin gibi büyük bir oranla artan ve ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan mikroblog sitesi Twitter, ‘hacker’ların saldırısına uğradı.
Twitter’ın yönetici ekranını ele geçiren ve Hacker Croll takma adını kullanan bilgisayar korsanının çektiği yönetim ekranına ait görüntüler internet elden ele dolaşıyor.
Ünlü mikroblog sitesi Twitter’ın ürün yönetim müdürü Jason Goldman’ın hesabının ‘hack’lendiği, Fransızlara ait bir tartışma forumuna gönderilen mesajla ortaya çıktı.
Salgırgan iddiasını kanıtlamak için 13 adet ekran görüntüsünü forumla paylaşınca, Twitter’ın hesap yönetim arayüzüne ait görüntüler forum kullanıcıları eliyle tüm dünyaya yayıldı.
Saldırganın ünlü şarkıcı Britney Spears ve Ashton Kutcher gibi ünlülerin Twitter hesaplarını ele geçirdiği ve olayda 10 ayrı hesaba yetkisiz erişim sağlandığı bildiriliyor.
Twitter yetkilileri, olay sonrası yaptıkları ilk açıklamada, erişilen hesaplarda değişiklik yapılmadığını açıkladı. Twitter 5 Mart’ta da saldırıya uğramış 750 hesap ele geçirilmişti.

RÖPORTAJ PERFORE

Türkiye’de internet kullanıcılarının eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılan araştırma, sosyal ağlardaki yükselişi gözler önüne serdi. Crenvo Danışmanlık analisti Arda Kutsal, Türkiye internet pazarındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

El-Cezeri, çağımızdan 800 yıl önce, ülkemizin güzel topraklarında keskin zekâsı ile su ve mekanik parçalarla çalışan makineler ve su robotları tasarlamış bir bilim insanı.
Bu haftaki ilk sitemiz, bu bilim insanını yeni kuşaklara tanıtmak ve onun elektriğin bile olmadığı çağlarda nasıl buluşlara imza attığını göstermeyi amaçlayan bir çalışma.
Eğitimci Süleyman Sönmez tarafından hayata geçirilen sitede, El-Cezeri tarafından yayınlanan ‘Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap’ adlı eserine erişmek de mümkün.
Ebuliz.com adresinden erişilen sitede El-Cezeri’nin detaylı bir hayat hikâyesi, eserleri, yabancı dillere çevrilmiş ve batıda ders olmuş eserleri de hatırlatılıyor.
Elektriğin ve motorun icad edilmediği bir dönemde, suyu bir hareket kaynağı olarak kullanan El-Cezeri yani Cizreli Ebul-iz, müzik icra eden robotlar yapacak kadar kendisini geliştirmişti.
Robotik biliminin babası olarak kabul edilen sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı ve mühendisi El-Cezeri’yi tanımak için bu siteyi ziyaret etmelisiniz!
http://www.ebuliz.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, çocukla birlikte yaşamayı öğrenmek için ailelere yol gösteren ve çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda da ipuçları veren Çocukla Hayat.
Site, Çocukla Etkinlik, Çocukla Konaklama, Çocukla Restoran gibi kategoriler altında, çocuklarla birlikte nasıl ortak aktiviteler yapılabileceğini ve zaman geçirileceğini gösteriyor.
Sitede, çocuklarıyla birlikte haftasonu gezisi planlamak isteyen ailelerin, nasıl mekânlar ve ortamlar seçmeleriyle, çocuklarla nasıl diyalog kurmaları gerektiği gibi yararlı bilgiler var.
Tatil planlama ya da haftasonu aktiviteleri planlamanın yanı sıra, çocuklu ailelerin evlerinde dikkat etmeleri gereken yanıcı ve zehirleyici maddelerin muhafazası da sitenin konularından.
Çocuklu ailelerin, onlarla güzel zaman geçirmek için oynayacağı ilginç oyunlar, kitap okuma seansları, bilmeceler ve hikaye anlatma gibi yöntemler de site tarafından tavsiye ediliyor.
Eğer siz de çocuk sahibiyseniz ya da yakınınızda ilgilenmek zorunda olduğunuz bir çocuk varsa, onunla nasıl zaman geçirebileceğinizi öğrenmek için bu siteye göz atmanızda yarar var!
http://www.cocuklahayat.com

OYUN ANONS

Bu hafta gezegenimizi kurtarmak için göreve çıkan 5 yaramaz kahramanın konu olduğu bir oyun var karşınızda. Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Konusunu DreamWorks Animation’ın yeni 3D animasyon filmi Monsters Versus Aliens’tan alan video oyunu, gezegenin kaderini değiştirecek yaramaz kahramanları konu alıyor.
Oyunda, dünyayı kurtarmak için göreve çıkmış beş yaramaz canavardan oluşan ekibi yönetecek ve onlara mücadeleleri boyunda komutlarımızla yön vereceğiz.
Oyuncular ise, yarı maymun, yarı balık, maço The Missing Link, jelatinimsi, yok edilemez ve daima aç B.O.B., 15 metrelik dev Ginormica ve 100 metre boyundaki larva Insectosaurus.
Oyuncular dünyayı yerle bir etmeye çalışan dev uzaylı robotlarla savaşırken her bir karakterin kendine has özellik ve yeteneklerini kullanacaklar.
Benzersiz işbirliği modu sayesinde arkadaşlarınız veya aileniz diledikleri zaman dünyanın en zeki bilim adamı Dr. Cockroach, Ph.D. rolünde heyecana katılabilecekler.
Farklı canavarlarla farklı tecrübeler yaşamak, her biri farklı yeteneklere ve boya sahip karakterler arasında geçiş yaparken yepyeni heyecanlarla karşılaşacaksınız.
http://www.monstervsaliensgame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Planet!
Smart Medis Player HDMI 639 TL
Trek Stor Movie Station Pocket 179 TL
Philips Multimedi Storega 449 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

PhotoShop, bugün dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme yazılımı. Alfa Yayınları’ndan çıkan ’24 Saatte PhotoShop CS3′ adlı kitap, fotoğraf düzenlemeyi öğrenmek isteyenler için.

KİTAP

24 Saatte PhotoShop CS3
Carlo Rose, Kate Binder
Alfa Yayınları
467 Sayfa, 21 TL

Digital fotoğraflarla birlikte hayatımıza giren, fotoğraf düzenleme yazılımlarından en popüleri olan PhotoShop, şaşırtıcı yetenekleri ve özellikleriyle profesyonellerin gözdesi.
İşte bu profesyonel yazılımı öğrenmeniz ve fotoğraflar üzerinde ustalığınızı göstermeniz için size yardımcı olacak bir kitap, Alfa Yayınları’ndan çıktı.
Photoshop’un CS3 sürümünü temel alan kitabın yazarları, sizi, tahmin edemeyeceğiniz kadar kısa sürede fotoğraf düzenleme konusunda uzmanlaştırma iddiasında.
Kita, adından da anlaşılacağı gibi, Photoshop veya görüntü düzenleme deneyiminiz olmasa bile sadece 24 saatte, adım adım açıklamalı derslerle size yol göstermeyi amaçlıyor.
Dijital fotoğrafçılıkta, grafik tasarımında veya fotoğraf boyamada kendinizi geliştirmeniz için kitapta, adım adım uygulamalı derslere yer veriliyor.
Paha biçilmez aile fotoğraflarından yeni dijital fotoğraflara kadar, siyah beyaz veya renkli tüm görüntülere rötuş yapmak ve onları kurtarmak için, bu kitaba bir şans verebilirsiniz!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: Uğur Uysal
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

2 Comments

 • Süleyman SÖNMEZNo Gravatar

  Melih Bey, El-Cezeri bilimadamımız için verdiğiniz bu anlamlı desteğe teşekkür ederim. Toplumumuzun hem tarih boyunca, hem şimdi yaşayan dahilerimize destek vermesi, saygıyla anması bir gönül borcu. Bu tanıtımda rolü olan herkes sadece bu gönül borcunu insanlık ailesine ödemenin sevincini yaşıyor.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Süleyman Sönmez
  http://www.ebuliz.com

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Çok teşekkür ederim. El-Cezeri’nin gelecek kuşaklara tanıtılması için güzel bir çaba ortaya koymuşsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir