TechnoLogic – 90. Bölüm

Link: TechnoLogic 90

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 9 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Intel, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarında düşüş yaşandığını açıkladı.
  • İngiltere’de mahkeme, Google’ın sokak görüntülerini yayınlayan servisinin “özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olmadığı”na hükmetti.
  • AMD, yeni piyasaya çıkaracağı işlemci ailesiyle Türkiye’ye büyük bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor.
  • Datateknik Bireysel Pazarlama Müdürü Bülent Onat, Türkiye bilgisayar pazarındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde üç boyutlu yolculuk ve web sitesi sahiplerinin sitelerini ücretsiz analiz edebilecekleri Pageboss.
  • Total War’ı geliştiren ekibin yeni oyunu Stormrise’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Teknosa Etiler Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Yakamoz Yayıncılık’tan çıkan ‘Savaş Temalı Oyun Kültürü’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarında büyük düşüş gözleniyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

BİLGİSAYAR SATIŞLARI DÜŞTÜ

Dünyanın en büyük mikro işlemci ve yonga üreticisi Intel, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarında yılın ilk çeyreğinde düşüş yaşandığını açıkladı.
Intel, 647 milyon dolar kar ettiğini açıklarken bu rakam hisse başına 11 sente karşılık geliyor. Intel’in kârı finans çevrelerince, beklentilerin üzerinde olarak değerlendiriliyor.
Finansal sonuçlarını açıklayan Intel, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarının ilk çeyrekte yaşanan ekonomik durgunluğun etkisiyle düşüş gösterdiğini belirtiyor.
Intel halen, dünya genelindeki mikro işlemci pazarının yüzde 80’ini elinde bulunduruyor. Intel, karşısındaki en büyük rakibi Advanced Micro Devices ile rekabet halinde.
Analistlere göre, Intel’in sonuçları bilgisayar sektörü için bir gösterge niteliğinde. Analistler Intel’in hisse başına 3 sent kâr edeceğini tahmin ediyorlardı.
Bu sonuçla, şirketin birinci çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 55 geriledi. Intel’in kârlılığının düşmesi, bilgisayar sektöründe olumsuz bir beklenti yaratı.

HABER 2

GOOGLE’A İYİ HABER

İngiltere’de mahkeme, Google’ın sokak görüntüleri yayınlayan servisi “Street View” hizmetinin “özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olmadığı”na hükmetti.
Ülkede bir süre önce faaliyete geçen “sokak görüntüleri” hizmeti, sokaklarda kameralar donatılmış bir aracın dolaşması ve kayıt yapması esasına dayanıyor.
Araçlarla elde edilen sokak görüntülerine, Google Maps üzerinden ulaşılabiliyor ve sokaklarda çevrimiçi olarak sanal bir gezinti yapmak mümkün oluyor.
Google araçlarının çekim yaptığı sırada sokaklarda dolaşanlar ya da gizli kapaklı işler çevirenlerin bir bölümü, “Street View”in kendilerini ele vermesinden rahatsız olmuştu.
Bir grup şikâyetçi de, ev ve işyerlerinin görüntülerinin yayınlanmasının, hırsızların ya da teröristlerin yasadışı eylemlere hazırlıkta işlerini kolaylaştıracağını iddia etmişti.
Anlaşılan 25 ayrı kentteki sokakların 360 derecelik görüntülerini yayınlayan “Street View” hizmetiyle ilgili şikâyetlerin sonuçsuz kalması, İngilizleri daha dikkatli olmaya zorlayacak.

HABER 3

AMD’DEN İSTANBUL İŞLEMCİSİ

Intel’den sonraki en büyük işlemci üreticisi olan AMD, yeni piyasaya çıkaracağı Opteron adlı işlemci ailesiyle Türkiye’ye büyük bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor.
AMD’nin yeni işlemci serisinde İstanbul adlı altı çekirdekli işlemci yer alıyor. İstanbul adı verilen işlemci serisinin Haziran ayında piyasaya sunulması bekleniyor.
AMD’nin dişli rakibi Intel’in Nehalem tabanlı Xeon 5500 işlemcileri piyasaya verme kararının ardından, AMD ürünün çıkış tarihini birkaç ay geriye çekerek avantaj yakalamaya çalışacak.
İşlemci devi AMD, ayrıca dört yuvalı sunucular için hazırlanan Intel?in altı çekirdekli Dunnington Xeon 7400 ile de büyük bir rekabet içine girecek.
Uzmanlar, işlemci üreticisi AMD’nin 2007 yılında Barcelona adlı Opteron serisini tanıtmasından bu yana bu alanda ciddi bir gelişme göstermediğini belirtiyor.
Şimdi Intel ile AMD arasında yeniden alevlenen rekabetin fiyatlara yansıyıp yansımayacağı ve bu rekabetten tüketicilerin karlı çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor.

RÖPORTAJ

Kişisel bilgisayar sektöründe, özellikle de masaüstü bilgisayarda, yerli markaların büyük pazar payı var. Datateknik Bireysel Pazarlama Müdürü Bülent Onat, Türkiye bilgisayar pazarındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, görüntüsüyle ve içeriğiyle yenilenen ve daha kullanışlı bir hale gelen, www.tbmm.gov.tr adresinden ulaşılabilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin web sitesi.
Sitede ‘Sanal Tur’ adı altında Meclis yerleşkesinin uydu görüntüleri ile Genel Kurul salonu ve Meclis’in diğer birimlerinin fotoğrafları yer alıyor. Artık Meclis’i sanal da olsa dolaşabileceğiz.
İnternet sitesini tümüyle değiştiren TBMM sitesinin anasayfasında yine milletvekilleri, siyasi partilerin sandalye sayısı, gelen tasarı ve teklifler, yazılı ve sözlü soru önergeleri var.
Sitede ayrıca TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın mesaj ve açıklamaları, komisyonlar, Genel Kurul tutanaklara da ulaşmak mümkün.
Kitap şeklinde hazırlanan TBMM Katalogu bölümünde ise TBMM öncesi, TBMM’ye doğru, politik ortam, Bugünkü TBMM, görev ve sorumluluklar gibi konular yer alıyor.
TBMM’nin yeni sitesinde TRT 3’ten yayın yapan Meclis TV’nin çalışmalarını da izlemek mümkün olabilecek.
http://www.tbmm.gov.tr

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, web sitesi sahipleri ve blog yazarlarının sitelerini ücretsiz olarak analiz edebilecekleri ve trafiğini takip edebilecekleri Pageboss.
Blog veya internet sitesi sahiplerinin, projelerinin gelişimi açısından çalışmalarını belirli dönemlerde analiz etmeleri gerekiyor. Pageboss, bu süreci hızlandıran bir proje.
Pageboss, internet sitelerinin çeşitli istatistiki bilgilerini tek bir çatı altında sunuyor. Dört dilde hazırlanan sayfaya sitenizin ismini yazarak sitenizin analizlerine erişebiliyorsunuz.
Google, Yahoo, Alexa gibi pekçok internet servisinde sitenizle ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz sistem eksik uygulamalarınızı da size gösterebiliyor.
Mesela Google Analytics kodunuz mevcut değilse bu kodu edinmek için hemen kayıt olma linkini sitede bulabiliyorsunuz.
Yurtdışı pazarları da hedefleyen site, verilerini ziyaretçilerle paylaşmak isteyen veya sitesinin performansını artırmak isteyen yazılım geliştiriciler için ideal.
http://www.pageboss.com

OYUN ANONS

Gerçek zamanlı strateji oyunu Stormrise, oyunseverlerle buluştu. Gelin şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Total War’ı geliştiren ekip, iddialı bir oyunlar karşınızda. İşte SEGA tarafından, Xbox 360 ve PlayStation 3 için geliştirilen Stormrise adlı oyunla ilgili ilk detaylar TechnoLogic’te.
Stormrise, asırlar önce felaketler sonucunda yerle bir olan soğuk ve ıssız bir dünyada geçiyor. Oyunda, yabani ve yaşamanın güç çorak topraklarda hayatta kalmak için bir savaş var.
Bu iddialı oyunda, üstün teknolojiler kullanan insanlardan hayatta kalmış olanların oluşan Echelon ve daha geleneksel bir grup olan Sai’ler birbirleriyle mücadele içinde.
Çok farklı yollarla gelişmelerini sürdüren bu iki grup arasındaki farklılıklar düşmanlığa ve nefrete yol açmış, gezegenin geleceği pamuk ipliğine bağlı bir hale gelmiştir.
İki grubun varolma mücadelesine biz de katılıyoruz. Taraftarı olduğumuz grubun kazanması için cephedeki askerlerimizi yönetecek ve kazanmaya çalışacağız.
Stormrise’ta birimlerin savaşı, havada, çatılarda, dünya yüzeyinde ve hatta yer altında bile devam edecek. Savaş oyunu tutkunlarının, bu oyunu seveceğine hiç kuşku yok.
http://www.sega.com/stormrise

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Etiler Teknosa!
Sony DAV-D22660 999 TL
LG HT-903WA 1.299 TL
Panasonic SCPT 850 699 TL.
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Bilgisayar oyunları, yeni neslin savaş hakkındaki fikirlerini etkiler mi? Yakamoz Yayıncılık’tan çıkan ‘Savaş Temalı Oyun Kültürü’ adlı kitap, bilgisayar oyunlarının arka planına gözatmak isteyenler için.

KİTAP

Savaş Temalı Oyun Kültürü
Ed Halter
Yakamoz Yayıncılık
296 Sayfa, 15 TL.
Satranç tahtasından, Playstation’a; oyunla savaşın birbirine paralel nasıl geliştiğini ve medyanın rolünü merak edenler için okunması gereken bir kitap!
Yüksek teknoloji ürünü silahlarla, coşkulu çöl askerleriyle ve manşetlerden alınan terör senaryolarıyla dolu günümüzün ultra-gerçekçi bilgisayar oyunları var hep karşımızda.
Yakamoz Yayıncılık’tan çıkan ‘Savaş Temalı Oyun Kültürü’ adlı kitap, bağlılarını ekran başıma kilitleyen bilgisayar oyunlarının, yeni nesli nasıl etkilediğini ele alıyor.
Kitapta, ‘Popülarite itibariyle Hollywood’a meydan okuyan bir zamanların eğlence aracı, nasıl oldu da Amerika’nın küresel savaşının bir parçası hâlini aldı?’ sorusuna yanıt aranıyor.
Kitapta ayrıca savaş oyunlarının antik medeniyetlerdeki kökenlerinden Soğuk Savaş döneminde savaş aracı olarak geliştirilen bilgisayar sistemleri inceleniyor.
ABD?nin askerî destekli savaş oyunları, büyük bütçeli ticari ürünler ve ev yapımı ‘hack’lere kadar oyunlar ve askerî kültür arasındaki uzun süreli ilişki bu kitabın konuları arasında.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir