TechnoLogic – 89. Bölüm

Link: TechnoLogic 89

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr

————-

T e c h n o L o g i c – 8 9

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Küresel mobil internet trafiğinin 2008 ile 2013 yılları arasında tam 66 kat artması bekleniyor.
  • Symantec’in İnternet Güvenliği Tehdit Raporu’nda Türkiye, en riskli ülkeler arasında yer aldı.
  • Arama motoru Google, yaşanan krize rağmen yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 9 artırdı.
  • Türkiye’deki genç girişimcilerden biri olan Sadık Kocabaşa, Sunumax teknolojisini TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, iç hatlarda en ucuza uçmanın yolunu gösteren BulUçak ve Türkiye’den çıkan yeni nesil bir sosyal ağ olan HayHuy.
  • Batman’in yeni maceralarını konu alan Batman: Arkham Asylum’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Teknosa Carousel Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Kodlab Yayıncılık’tan çıkan ’10 Adımda Web Tasarımı’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Cisco’nun yaptığı araştırmaya göre, küresel mobil internet trafiğinin 2008-2013 yılları arasında tam 66 kat artması öngörülüyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

MOBİL İNTERNETTE REKOR

Cisco tarafından düzenli olarak yapılan Cisco Görsel Ağ Endeksi Mobil Öngörüleri araştırmasında göre, mobil internet, yılda yüzde 131 hızla büyüyor.
Videoya olan talep ve mobil ortamlara veri akışınının ciddi şekilde artıracağı belirtilen raporda, küresel mobil trafiğinin 2008 ile 2013 yılları arasında 66 kat artması öngörülüyor.
Rapora göre, mobil video, 2008-2013 yılları arasında yüzde 150 büyüme gösterecek ve 2013 yılında dünya mobil trafiğinin yaklaşık yüzde 64’ünü video içerikleri oluşturacak .
Buna göre, video içeriklerin tetiklemesiyle 2013 kadar mobil veri trafiğinin ayda 2 exebayte’a ulaşacağı öngörülüyor ve bunun 1.4 exabyte’ini video içeriklerinin oluşturması bekleniyor.
Araştırmada 4G teknolojisine geçiş kaçınılmaz olarak nitelendirilirken, abonelerin mobil internete daha hızlı bağlanması ve hizmetlerin mobil yaygınlaşması öngörülüyor.
En çarpıcı sonuçsa, 2013’te ileri teknoloji bir mobil cihazın 200 cep telefonuna, bir dizüstü bilgisayarın ise 400 cep telefonuna eşit seviyede trafik yaratacak olması.

HABER 2

TÜRKİYE RİSKLİ ÜLKE

Symantec tarafından yayınlanan İnternet Güvenliği Tehdit Raporu’nda Türkiye, 10 ülke içinde, zararlı kod aktivitelerinin hemen her kategoride yükseliş gözlendiği tek ülke.
Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde, zararlı kod saldırılarına en çok maruz kalan 10 ülke içinde, Rusya’dan hemen önce yedinci sırada konumlanıyor.
2007’den 2008’e gelindiğinde Türkiye’deki bot aktivitelerinin ikiye katlandığını ve Türkiye kaynaklı spam aktivitelerinin ise % 1.200 oranında büyük bir artış gösterdiğini görülüyor.
Önemli olan bir başka sonuç ise, 2008 yılı boyunca potansiyel virüs saldırılarına maruz kalan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin Mısır ve İngiltere ile birlikte ilk üç ülke arasında yer alması.
Mısır ve Türkiye’yi etkileyen ilk beş 5 virüs çeşidi çoğunlukla, taşınabilir aygıtlar ya da ağ ortamından yayılıyor. Bu durumun teknoloji kullanımındaki artıştan kaynaklandığı belirtiliyor.
Türkiye, yüzde 12’lik bir oranla spam aktiviteleri açısından Avrupa ve Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde yer alan ülkeler içinde ikinci en yüksek orana sahip ülke olarak karşımıza çıkıyor.

HABER 3

GOOGLE KRİZDE DE KÂRDA

İnternet arama motoru Google’ın, yılın ilk çeyreğinde karı yüzde 9 artarak, 1,42 milyar dolar oldu. Aynı dönemde gelirleri de artan Google’ın, gelir büyümesinde ise yavaşlama görüldü.
Google, bu yılın ilk çeyreğinde kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak, 1,42 milyar dolara çıktığını bildirdi. Şirket, 2007’nin ilk çeyreğinde 1,31 milyar dolar kar etti.
İlk çeyrek geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 5,5 milyar dolar olan şirketin gelir büyümesi Ağustos 2004’ten bu yana ilk kez çift haneli rakamın altında kaldı.
Geçen yıl son çeyrekte 5,7 milyar dolar gelir elde eden ve bu yıl ilk çeyrekteki geliri 2008’in son çeyreğinin altında kalan Google’ın geliri, böylece ilk kez bir önceki çeyreğin altına düştü.
Google’ın üst yöneticisi Eric Schmidt, “Hiçbir şirket durgunluğa karşı dirençli değil. Ekonomik olarak bilinmeyen bölgelerdeyiz ve Google kesinlikle etkisini hissediyor” dedi.
Reklamlardaki azalma konusunda iyi pozisyon aldıklarını söyleyen Schmidt, “Reklamcılar harcamalarını sürdürüyor, ancak tekliflerini düşürüyor” diyor.

RÖPORTAJ PERFORE

İnternet tabanlı bir servis olan Sunumax, web sitenize, şirketinizin kimliğini yansıtacak bir karakter koymanızı sağlıyor. Sunumax Genel Müdürü Sadık Kocabaşa, Türkiye’de oldukça yeni olan bu yöntemi TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

SunumaX teknolojisi, televizyon sunucusu gibi bir karakterin, sitenize girenlere projelerinizi anlatmasını sağlıyor. Projeyi hayata geçiren ekipten Sadık Kocabaşa’yla Sunumax teknolojisini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, iç hatlarda en ucuza uçmanın yolunu gösteren Buluçak.com. Site, Türkiye’deki tüm iç hat uçuşlarını sadece bir tıkla önümüze seriyor!
Bilgi almak için, nereden nereye ve hangi tarihte uçmak istediğinizi belirtmeniz yeterli, gerisini Buluçak.com sizin yerinize hallediyor ve ilgili uçuşların tümünü listeliyor.
Buluçak.com, havayolu şirketlerinin internet sitelerini tek tek gezerek en ucuz yurtiçi uçak biletini aramaya ve vakit kaybına son veriyor.
İç hatlarda uçan bütün havayolu şirketlerinin tüm seferlerinin listelenebildiği Buluçak.com, en uygun ve en ucuz uçak biletinin çok kısa bir süre içinde bulunmasını sağlıyor.
Havayolu şirketlerinin internet sitelerinde tek tek girip fiyat karşılaştırması yapmak yaklaşık 20 dakika sürerken, Buluçak.com sayesinde tüm bu işlemler yalnızca birkaç saniye sürüyor.
İnveon tarafından geliştirilen Buluçak.com, tüm havayolu şirketlerinin iç hat uçuşlarını anlık güncel bilet fiyatları ve yer durumuyla birlikte görüntülüyor.
http://www.bulucak.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Türkiye’den çıkan yeni nesil bir sosyal ağ olan HayHuy.com. Halen BETA aşamasında olan site, şu anda üyelerin katılımına ve deneyimlerine açık durumda.
Soda Medya Interactive’in yeni girişimi olan HayHuy.com, eğlenceli bir site. Site üzerinde soru oluşturup, bu soruya diğer üyelerin verdikleri cevapları gözlemleyebiliyorsunuz.
Soruların eğlenceli olması, sitede hoça vakit geçirmenizi sağlıyor. Zaten önünüze çıkan sorular eğlenceli olunca ister istemez siz de eğlenceli sorular üretmek zorunda kalıyorsunuz.
Karşınıza çıkan sorulara cevap verdikçe, o soruya sizinle aynı cevabı veren kullanıcıların profilleri karşınıza çıkıyor. Böylece sizinle aynı düşüncede olanları görebiliyorsunuz.
Cevapladığınız soruların altına dilerseniz hemen yorum yazabiliyorsunuz. Zaten siteyi interaktif hale getiren en önemli unsur, sorulara yazılmış olan eğlenceli yorumlar.
Site üzerinde cevapladığınız tüm sorular, sizin profilinizde kaydediliyor. Cevapladığınız sorularla sizi tanıyan HayHuy.com gelecek vaad eden sitelerden biri.
http://www.hayhuy.com

OYUN ANONS

Kahramanımız Batman, bu kez akıl hastanesinden yapılan çağrıyla kendini yeni bir maceranın içinde buluyor. Gelin şimdi Batman: Arkham Asylum’da bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Kötülerle mücadele eden kahramanımız Batman, bu kez yeni bir oyunda bilgisayarlarımızın ekranlarına geliyor. Batman’ı kontrol ettiğimiz oyunda işimiz, kötülere derslerini vermek.
Oyunun hemen girişinde Batman, Arkham Akıl Hastanesi’nden yapılan bir anonsla, en büyük düşmanının kapatıldığı hücreden kaçtığını öğreniyor ve peşine düşüyor.
Kısa bir mücadeleden sonra düşmanı Joker’i ele geçiren Batman, ne yazık ki kısa süre sonra bir tuzağa düşüyor. Joker, polisleri safdışı bırakarak, tüm mahkûmları salıveriyor.
Batman’in amansız düşmanı Joker’le mücadelesi aslında tam da burada başlıyor. Çünkü Batman bu kez ve Joker’in yönettiği mahkûmların avı durumuna düşer.
Kendisini beklemediği bir tuzağın içibde bulan Batman’i kontrol eden bizler, şimdi bilgisayarlarımızın başında Batman’i içine düştüğü bu beladan kurtarmak zorundayız.
Çizgi roman Arkham Asylum’dan esin alınarak tasarlanan oyunun, önümüzdeki aylarda PC, PlayStation 3 ve XBox 360 platformları için piyasaya çıkması bekleniyor.
http://www.batmanarkhamasylum.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Carousel Teknosa!
Sony HDR-XR200VE 2899 TL.
Nikon D-80 Kit 1999 TL.
Samsung NV24 699 TL.
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Bu hafta kitap köşemizde, 10 basit adımda web sitesi yapmayı öğretme iddiasında olan bir eser var. Kodlab Yayıncılıktan çıkan ’10 Adımda Web Tasarımı’ adlı kitap, web tasarımı öğrenmek için.

KİTAP

10 Adımda Web Tasarımı (DVD’li)
Uğur Gelişken
Kodlab Yayın Dağıtım
248 Sayfa, 19,50 TL

Teknoloji hayatın tam içinde! Durum böyle olunca, internetsiz bir gün düşünmek mümkün değil. İnternet deyince de hem bireyler hem de kurumlar web sitesine ihtiyaç duyuyor.
Şirketler genelde profesyonel web tasarım şirketleriyle çalışırken, bireylerin web sitesi yaptıracak bütçe ayırmaları her zaman mümkün olmayabilir.
İşte kendi işini kendisi görmek isteyenlere, 10 adımda web sitesi hazırlamayı öğretme iddiasında olan bu kitap da, tam bu ihtiyaçtan yola çıkılarak kaleme alınmış.
Web sitesini hazırlamak için gerekli temel bilgilerin yanı sıra, web sitesini yayınlamak için alanadı satın almak, barındırma hizmeti veren bir şirketle anlaşmak gerekiyor.
Kitapla birlikte verilen DVD içeriğindeki yardımcı uygulamalarla çalışarak, yapacağınız web sitesinde yazılarınızı, resimlerinizi ve videolarınızı kendi sitenizde yayınlayabileceksiniz.
Son olarak belirtmeden geçmeyelim; pratik olarak web sitesi hazırlamak ve yayınlamak bir kitapla mümkün olabilse de, devamını getirmek sizin becerilerinize kalıyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek-Kubilay Bayar
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir