TechnoLogic – 86. Bölüm

Link: TechnoLogic 86

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Sir Tim Berners-Lee’nin ‘dünyayı saran ağ’ olarak tanımladığı web tam 20 yaşında
  • Surface, Avrupa’daki büyük restoran ve oteller tarafından kullanılmaya başlandı
  • Çin, dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’a yasak koydu
  • En yaygın iş uygulama SAP’yi Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, ilaç sektörünün Facebook’u olarak bilinen Inspire ve yeni bir bilgi kaynağı olan Sendesor!
  • Resident Evil 5 adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Planet’ten üç yeni dijital oyuncak!
  • Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Linux Sistem ve Ağ Yönetimi’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Sir Tim Berners-Lee’nin ‘ünyayı saran ağ’ olarak tanımladığı web tam 20 yaşında. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

WWW 20 YAŞINDA

Takma adı ‘Şebekenin Fikir Babası’ olan Tim Berners-Lee, 1989’da Web’in temel unsurları olan adres sistemi, ağ protokolü, HTML ve Mosaic adlı ilk web tarayıcısını geliştirmişti.
İngiliz Kraliyet Sarayı tarafından şovalyelik nişanı verilen ve Sör unvanı alan Tim Berners-Lee’nin dünyayı değiştiren buluşu Web’in yayına başlatmasının üzerinden tam 20 yıl geçti.
İnternet üzerinden bilgi akışını ve paylaşımını kolaylaştıran Web bugün her yaştan insanın kullandığı bir teknoloji ve hayatmızın vazgeçilmez unsurlarından biri olmuş durumda.
Ancak 1995 yılına gelindiğinde Brüksel’de toplanan G-7 zirvesinin esas gündemini, Tim Berners-Lee’nin projesine verdiği isim yani ‘World Wide Web’ oluşturuyordu.
Web’in popülerliğinin artması Berners-Lee’nin Time dergisinin 20. yüzyılın en etkili 100 beyni listesine, ‘iletişim devrimine kıvılcım veren isim’ sıfatıyla girmesini de getirdi.
Tim Berners-Lee halen World Wide Web Konsorsiyumu enstitüsünün başkanlığını yürütüyor. Gelecekte kullanacağımız birçok teknoloji o ve arkadaşlarının ellerinde şekilleniyor.

HABER 2

SURFACE RESTORANLARDA

ABD?li teknoloji devi Microsoft tarafından geliştirilen masa bilgisayar Surface, Avrupa’daki büyük restoran ve oteller tarafından kullanılmaya başlandı.
Kullanım için, fare, klavye veya herhangi bir bilgi giriş aygıtına ihtiyaç duymayan Surface, tamamen dokunmatik olarak yönetilebiliyor.
Microsoft tarafından ilk kez 30 Mayıs 2007’de duyurusu yapılan Surface, 30 inç boyutunda dokunmatik bir ekrana sahip küçük bir masa görünümünde.
Çoklu dokunma teknolojisine sahip ekran, birden fazla el ya da parmakla kontrole imkân veriyor. Aynı anda çok sayıda kişi ellerini kulanarak farklı işlemler yapabiliyor.
Masa bilgisayardan, menüye göz atmak, sipariş vermek, internette dolaşmak, cep telefonlarına dosya aktarmak gibi çok sayıda işlem yapılabiliyor.
İngiltere satış fiyatı yaklaşık 20 bin TL olan Surface, bilgisayarlar, cep telefonları, fotoğraf makineleri ya da restoranlardaki sipariş sistemleriyle bilgi alışverişi yapabiliyor.

HABER 3

ÇİN TÜRKİYE’NİN İZİNDE

Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama taraftarı bir kişiyi Çinli polisin şiddetli dövmesi görüntülerinin ardından Pekin yönetimi, YouTube’a erişime engel getirdi.
YouTube’un sözcüsü, Çin hükümetinin siteyi bloke etmesi hakkında yorum yapmazken, siteye erişimin sağlanması için çalıştıklarını ve en yakın zamanda açılmasını arzuladıklarını bildirdi.
Pekin yönetimi, YouTube’a zaman zaman yasak getiriyor. Çin, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün hazırladığı ‘internet düşmanı’ ülkeler listesinde yer alan 12 ülkeden biri.
Öte yandan Resmi Şinhua ajansı, söz konusu videonun Dalay Lama taraftarları tarafından yayınlandığı ve bu videonun farklı yerlerden alıntı yapılarak montajlandığını ileri sürdü.
Çin yönetimi, “Dalay Lama taraftarlarının yalanlar uydurarak uluslararası toplumu yanılttığını, bu videonun amacının 14 Mart 2008 ayaklanmasının gerçeğini sakladığını savunuyor.
Son olarak hatırlatmadan geçmeyelim; dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube’a erişim Çin’de olduğu gibi Türkiye’de de yaklaşık bir yıldır engellenmiş durumda.

RÖPORTAJ PERFORE

Bu hafta, iş süreçlerinin yönetilmesinde dünyanın en popüler uygulaması olan SAP’ye konuk oluyoruz. SAP’yi Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Son kullanıcılar açısından pek bir anlam ifade etmese de, bugün SAP, dünyanın en popüler iş uygulaması. SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz ile SAP’yi ve kurumlara neler kazandırdığını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz ilaç sektörünün Facebook’u olarak bilinen ve ilaç şirketleri klinik araştırmalara denek bulmak için yararlandığı bir sosyal ağ olan Inspire.com.
Facebook ve benzeri ağlarda insanlar birbirleriyle her konuda paylaşımda bulunuyor. İşte Inspire.com da, kullanıcıların hayatlarının en mahrem ayrıntılarından söz ettikleri bir yer.
Kullanıcılar arasında, erken doğan bebeğini yaşam destek ünitesine alıp almama konusunda kararsız kalan bir anneden kanserle mücadele hakkında kadar öğüt isteyenler bile var.
Inspire.com’un yaklaşık 100 bin kullanıcısı var ve bu kullanıcılar birbirleriyle paylaşımda bulundukları kadar, ilaç şirketlerinden kendilerine yönlendirilen bilgileri de alıyorlar.
Hastalarla ilaç şirketleri arasında iletişim kurulmasını sağlayan site, ilaç sektörünün yeni ilaçlar geliştirmesinde adeta canlı bir laboratuar görevi üstleniyor.
Ancak her ne olursa olsun, ilaç sektörünün Inspire.com?un kitlesinin geridönüşlerinden yararlanması ve hasta ve ailelerinin bilgilendirilmesi için yararlı bir proje olduğu açık.
http://www.inspire.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, internette hem vakit geçirip hem de bir şeyler öğrenmek isteyenlerin uğrak yeri olmaya aday bir site olan Sendesor.Com.
Sendesor.Com, özetle, internette anket ve sorular oluşturup, internet kullanıcılarının eğilimleriyle yorumlarını öğrenebilmemizi sağlayan bir site.
Siteye üye olarak ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir konuda anket veya soru oluşturup, bu konuda internet kullanıcılarının eğitlimini hiçbir masraf yapmaksızın öğrenebilirsiniz.
Sendesor.Com’da sadece yeni anket veya soru oluşturmakla yetinmek zorunda değilsiniz. Daha önce cevaplanmış binlere soru ve anket yararlanmanızı bekliyor.
Sendesor, dinamik ve interaktif yapısıyla, farklı yaşam tarzı, bilgi ve tecrübelere sahip üyelerin cevaplarda ki çeşitliliği sayesinde, aradığınızı fazlasıyla bulmanıza yardımcı olan bir site.
http://www.sendesor.com

OYUN ANONS

Resident Evil’da kahramanımız Chris bu kez, dünyanın oldukça sıcak bir bölgesine, Afrika’ya yol alıyor. Gelin şimdi Resident Evil 5’te bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Şeytani Umbrella şirketine karşı kahramanımız Chris Redfield’ın maceralarını konu alan oyun, korkuyu ve çöl atmosferini konsollarınıza getirmeyi vadediyor.
Oyunun kahramanı Chris Redfield ana karakter olarak bu seridede de karşımıza çıkıyor. Kahramanımız Chris’i bu kez, dünyanın oldukça sıcak bir bölgesinde Afrika’da görüyoruz.
Aşırı sıcak bir bölgede mücadelesini veren kahramanımız, pek alışık olmadığından olsa gerek, aşırı sıcak nedeniyle zaman zaman halüsinasyon ve hayaller görmeye başlıyor.
Kahramanımız Chris’in gözlerinin ani karanlık ve aydınlık arasındaki geçişlerde ortama direk alışabilmesi için bir hayli zorlanacak. Ani geçişlerde anlık görme bozuklukları yaşayacak.
Tabii yaşanacak bu geçici körlük oyuna korku ve heyecan da katabilecek, kısa sürelide olsa etrafınızda neler olup bittiğini göremeyecek ve ateş edemeyeceksiniz.
Yaşadığımız tüm zorluklara karşın, karşı karşıya bulunduğumuz gruba karşın görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Görüntülerden de anlaşılıyor olmalı; bu çok da kolay olmayacak!
http://www.residentevil.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Planet!
GoldMaster SAT-3030 HD 650 TL
Sunny AT-10057 FTA H PVR 219 TL
Botech BC-7200C1 179 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Linux sistem yöneticilerinin ellerinden bırakamayacağı bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Linux Sistem ve Ağ Yönetimi’ adlı kitap, kendini geliştirmek isteyen profesyoneller için.

KİTAP

Linux Sistem ve Ağ Yönetimi
Alper Özbilen
Pusula Yayıncılık
152 Sayfa, 12 TL

Linus Torvalds adlı bir Finli öğrencinin çabası sonucu Minix adlı bir işletim sisteminden ortaya çıkarılan Linux, popüler bir açık kaynak işletim sistemi yazılımı.
Alper Özbilen tarafından kaleme alınan ‘Linux Sistem ve Ağ Yönetimi’ adlı kitap, Linux işletim sistemlerinde sunucu ve ağ yönetimiyle uğraşanların, işini kolaylaştıracak bir eser.
Kitap, Linux’ta üzerinden uzun zaman geçtikten sonra kullanımı hatırlanamayan komutlara hızlı ulaşmak, başınız sıkıştığında hemen başvurmak için yararlı bir kaynak.
Açık kaynaklı işletim sistemleri uzman olan Alper Özbilen’in kendine has üslubu ile kaleme aldığı bu kitapla artık Linux Komutları yanıbaşınızda ve her an elinizi altına olacak.
Kitapta, Linux İşletim Sistemi, Bilgisayar Mimarisi ve Linux, Linux Dağıtımları, Linux Ağ Denetimi ve Sorun Giderme, Ağ Araçları gibi konu başlıkları altında bilgiler yer alıyor.
‘Linux Sistem ve Ağ Yönetimi’ adlı kitap, Linux’ta uzmanlaşmak isteyenler, ağ yönetenler ve karşılaşılabilecek ağ sorunlarında hızlı başvuru kılavuzuna ihtiyaç duyanlar için.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir