Shadow

TechnoLogic – 84. Bölüm

TechnoLogic

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Google’ın kapsama alanı dışında kalan web sitelerinin sayısının sanılandan daha fazla olduğu açıklandı.
  • Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in evinde Apple ürünleri kullanılmasını yasakladığı ortaya çıktı.
  • Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’un üye sayısı 100 milyonu geçti.
  • XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli, iş ağlarının önemini ve Türkiye’deki hedeflerini TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, online basın bülteni dağıtımı hizmeti veren Kurumsalhaberler ve birden fazla siteye tek bir parolayla girmeye imkan veren Tekparola!
  • X-Box 360 platformunda yayınlanan RacePro adlı oto yarışı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Etiler Teknosa’dan üç yeni dijital oyuncak!
  • Ledo Yayıncılık’tan çıkan ‘Ebay Fenomeni’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Google’ın kapsama alanı dışında kalan web sitelerinin sayısının sanılandan daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

İNTERNET = GOOGLE DEĞİL

Google’ın, tanımladığı sayfa sayısının 1 trilyonu geçtiği açıklandı. Ancak, sayı oldukça büyük olsa da web’deki gerçek sayfa sayısının çok daha altında olduğu gerçeğini gizlemiyor.
Turk.Internet.com’un haberine göre, bu sayfaların dışında finansal bilgileri, alışveriş kataloglarını, tıbbi araştırmaları içeren daha binlerce sayfa indekslenmeyi bekliyor.
Sorun, ‘Deep Web’ olarak tanımlanan ve arama motorlarının göremedikleri bu büyük bilgi yığınının istenilen cevapları sağlayacak bir düzenden yoksun olmalarından kaynaklanıyor.
Araştırmacılar, anlamlı bir veri sunabilmesi için, arama motorunun öncelikli olarak kullanıcıların girdikleri kelimeleri doğru analiz etmeleri gerektiğine işaret ediyorlar.
Şu anda Google’da, ‘Derin Web’ bilmecesini çözme işiyle uğraşan Prof. Alon Halevy, web’de ayrı ayrı yer alan bilgileri anlamlandırmanın çok zor bir görev olduğunu ifade ediyor.
Şimdi bilim adamlarının en önemli gündem maddelerinden biri, internetin derinliklerinde kalan ve arama motorlarının bile erişmekte güçlük çektiği bilgileri arayıp bulmak!

HABER 2

GATES’TEN iPHONE YASAĞI

Microsoft’un patronu Bill Gates’in eşi Melinda, Vogue dergisine verdiği röportajda, evde Apple ürünleri kullanmalarının yasak olduğunu açıkladı.
Melinda Gates, “Evde çok az şeye yasak uygulanıyor. iPod ve iPhone çocuklarımıza alamayacağımız iki şey. Tabi BlackBerry de” diyor.
Melinda Gates, “Ne zaman arkadaşlarımın elinde bir iPhone görsem ‘Oh bende de bunlardan bir tane olsa hiç fena olmazdı’ diye düşünüyorum” diye konuştu.
Melinda ve Bill Gates çiftinin 13 yaşında Jennifer, 10 yaşında Rory ve 7 yaşında Phoebe adlı 3 çocukları bulunuyor.
Daha önce Gates’in çocuklarının Windows Mobile sistemi ile çalışan telefonları kullanmak ve Zune ile müzik dinlemek zorunda olduğuna dair spekülasyonlar ortaya atılmıştı.
Bill Gates, daha önce Apple’ın dokunmatik ekranlı, müzikçalar ve internet tarayıcısı gibi birçok özelliğe sahip telefonu iPhone modelinden çok etkilendiğini kabul etmişti.

HABER 3

YOUTUBE’DAN BÜYÜK REKOR

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube, sanal dünyadaki rakipsizliğini üye sayısıyla da kanıtladı. Yeni yayınlanan bir rapor, YouTube’un rakipleriyle arayı iyice açtığının göstergesi.
Araştırma firması ComScore’un yayınladığı son rapor, çevrimiçi video pazarının yaratıcısı olan YouTube’un 100 milyon kullanıcı sınırını aştığını ortaya koydu.
Rapora göre, popüler video paylaşım sitesinin kullanıcı sayısı her ne kadar devasa bir rakama ulaşmış olsa da, şirketin sahibi Google henüz bu trafikten yeteri kadar para kazanamıyor.
İnternet kullanıcılarının Ocak ayı internet üzerinde yaklaşık 14.8 milyar video izlediğini ifade eden ComScore, Aralık 2008’e göre bu sayının yüzde 8 artmış olduğunu belirtti.
Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’un içerik açısından en büyük rakibi olan Hulu’nun ise Ocak ayı boyunca izlenmiş toplam video sayısı 250 bin 473’te kaldı.
ComScore’un raporuna göre ABD’de yaşayan kullanıcıların yüzde 76.8’i ay boyunca en az bir videoyu çevrimiçi olarak izlemiş olduğu belirtildi.

RÖPORTAJ

Almanya merkezli iş ağı sitesi XING, ‘İş ayrı arkadaşlık ayrı’ şeklinde özetlenebilecek yaklaşımla, arkadaşlık siteleriyle iş ağı sitelerinden farklı değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli, iş ağlarının önemini ve Türkiye’deki hedeflerini TechnoLogic’e anlattı.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, 2005 yılında yayına başlayan online basın bülteni yayın ve dağıtımı hizmeti veren yeni nesil bir iletişim servisi olan Kurumsalhaberler.com!
İnternette basın bültenlerini yayınlamak ve dağıtmak isteyen kuruluşlara özel hizmetler sunan Kurumsalhaberler.com, medya ile şirketler arasında adeta bir köprü vazifesi görüyor.
Haber ajanslarına, basın mensuplarına, blog yazarlarına ve iş dünyasına haberlerini duyurmak isteyen 1.000’den fazla üye kuruluş halen Kurumsalhaberler.com’dan yararlanıyor.
Aslı Özyağmur Buyurgan ve Murat Buyurgan tarafından kurulan Kurumsalhaberler.com, kurumlara medyada yer almak için basın bülteni hazırlamayla ilgili bilgiler de veriyor.
Kurumsalhaberler.com?’a yer alan basın bültenleri, çok yaygın bir dağıtım ağına sahip. Siteye eklenen bültenler, üye olan yayıncı kuruluşlara hızlı bir şekilde elektronik posta ile dağıtılıyor.
Kurumsalhaberler.com’a eklenen basın bültenlerinden RSS ile de hızlı bir şekilde haberdar olunabiliyor. Son olarak belirtelim ki, bu hizmetler sadece medya ile sınırlı değil.

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, yurtdışında sayıları gittikçe artan ve birden fazla siteye tek bir parolayla girmeye imkan veren sistemlere yerli bir alternatif olan tekparola.com.
Siteye üye olarak, sadece tekparola.com üzerinde başlatacağınız bir oturumla sistemi kullanan tüm sitelere kolayca giriş yapmanız mümkün.
Bu sayede girdiğiniz her sitede tekrar tekrar kayıt olmadan, tek parola ve tek giriş işlemi ile gezebilecek, o sitelerin üyelik avantajlarından anında yararlanabileceksiniz.
“TekParola Zincir” adı verilen uygulama ile sisteme üye siteler arasında geçiş yaparken, oturumu sürdürmek mümkün oluyor. Sörf için bir tek parola ve bir tek giriş işlemi yeterli.
TekParola’da parolar tek taraflı kripto ile korunuyor. Site yöneticileri parolanızın ne kendileri ne de başkaları tarafından görüntülenemeyeceğini garanti ediyor.
TekParola üzerinde yapılan tüm işlemler 256bit SSL ortamında gerçekleşiyor. Parolanızı unutursanız, hatırlatma yerine sadece parola sıfırlama imkanınız bulunuyor.

OYUN ANONS

Bu hafta oto yarışlarından hoşlananlar için RacePro adlı bir oyun var karşınızda! Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Hız yapmayı sevenler ve bu meraklarını sadece ekran karşısında gidermekten yana olanlar için X-Box 360 platformunda yayınlanan RacePro adlı oyunu tavsiye edebiliriz.
GTR serisi ve Race The WTCC gibi simülasyon severlere hitap eden yapım, benzerleri kadar gelişmemiş olsa da, yeni bir oyun olarak bir şans vermek gerektiğini düşünüyoruz.
Kullanışlılık ve oynanış açısından tam bir simülasyon olan yapım, oldukça başarılı sürüş dinamikleri ve grafik kalitesiyle dikkat çekiyor.
Oyunda öncelikle internet üzerinden sıralama turlarına katılmanız ve daha sonra yarışa hangi sıradan başlayacağınızın belirlenmesi gerekiyor.
Tekli oyun modunun yanı sıra, çoklu modu da destekleyen Race Pro’da aynı anda 12 online oyuncunun yarışabilmesi ve sürüş keyfi yaşaması mümkün.
Otomobil yarışlarını sevenler, online yarış deneyimi yaşamak isteyenler için X-Box 360 platformunda yayınlanan Race Pro mutlaka denenmesi gereken bir alternatif.

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Etiler Teknosa mağazası!
HP Compaq FT309EA 854 TL.
Crea Mini CJ100 777 TL.
Datron Mobee N011-8FVS 883 TL.

KİTAP ANONS

İnternetteki en büyük alışveriş sitelerinden biri olay Ebay, yeni ekonominin motorlarından biri. Ledo Yayıncılık’tan çıkan ‘Ebay Fenomeni’ adlı kitap, yeni ekonomiye yakından bakmak isteyenler için.

KİTAP

Ebay Fenomeni
David Bunnell, Richard Luecke
Ledo Yayıncılık
270 Sayfa 10 TL

Lode Yayıncılık’tan çıkan Ebay Fenomeni adlı kitap, İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi olan eBay’in başarı öyküsünü anlatıyor.
Şirket merkezinin bulunduğu ABD dışında, Türkiye de dahil tam 27 ülkede faaliyet gösteren eBay, bugün dünyada bir çok proje tarafından örnek alınan bir girişim.
EBay, 3 Mayıs 2007 tarihinde Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor.com’a azınlık hissedarı olarak ortak olmuştu.
Dünyanın en başarılı e-ticaret projesi olan eBay’ın hikayesinden dersler çıkarmak ve e-ticaret alanında yatırım yapmak isteyen her girişimcinin öncelikle bu kitaba göz atması şart.
Sadece e-ticaret değil, ne iş yapıyorsanız yapın, girişimci adayları açısından heyecan verici bu eser, pek çok değerli ders ve heyecan dolu bir öykü sunuyor.
Özetle bu eser, müşteri yanlısı küçük bir grup insanın müşterilerini dinleyip onların teşvikleriyle nasıl dünyayı yeniden keşfettiklerinden bahsediyor!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir