Shadow

TechnoLogic – 83. Bölüm

Link: Technologic 83

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

 • Dünya şimdi Facebook gibi sosyal ağların sağlığa zararlı olup olmadığını tartışıyor
 • KKTC Telsim, cep telefonundan mobil televizyon hizmeti başlattı
 • Avrupa Birliği, internet telefonu servislerinin dinlenmesinin mümkün olmadığı açıkladı
 • Türkiye’deki bloglar için güçlü bir platform BloXoo’yu İnveon Yönetici ortağı Yomi Kastro TechnoLogic’e anlattı.
 • Haftanın siteleri, blogların birbirlerine destek olması için kurulan BlogKüme ve yeni bir girişim olan Ok.Net internet portalı!
 • Bu yıl piyasaya çıkacak olan ‘Uncharted 2: Among Thieves’ adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
 • Teknosa Planet’ten üç yeni dijital oyuncak!
 • MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘Vikinomi’ kitap raflarında
 • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünya şimdi Facebook gibi sosyal ağların sağlığa zararlı olup olmadığını tartışıyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

İngiltere’de Facebook şoku

İnternette en çok ziyaret edilen sitelerin başında gelen Facebook gibi sosyal ağların, insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu iddiaları İngiltere’de gündemin ilk sırasına oturdu.
Daily Mail’de yayınlanan bir araştırmada, insanların yakınları ile yüz yüze görüşmek yerine elektronik iletişim cihazlarını tercih edişlerinde ciddi bir artış olduğu ortaya konuldu.
Sosyal ağların zararlı olduğunu iddia eden Dr. Aric Sigman, işi daha da ileri götürerek, sosyal ağların kansere neden olduğunu ileri sürdü ve İngiltere’de gündeme damgasını vurdu.
Dr. Sigman’a göre, insanlar yüz yüze görüştüğünde vücut oksidin adı verilen bir hormon salgılıyor, sanal görüşmeler de ise bu hormon salgılanmadığı için, hastalık riski artıyor.
Sigman, “Bütün bunlar da kişinin kanser, kalp krizi, beyin kanaması ve bunama gibi ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir” iddiasında bulunuyor.
Dr. Sigman Facebook Myspace gibi sosyal ağ sitelerinin sadece toplumsal sağlığa değil bireysel sağlığa da zarar verdiğini, hatta bu yüzden kanser riskini artırdığını iddia ediyor.

HABER 2

KKTC Telsim’den cep TV

KKTC Telsim, cep telefonundan mobil televizyon hizmeti başlattı. Sistemde televizyon izleyenler, mesaj atarak başkalarının da aynı programı izlemesini sağlayabilecek.
Mobil TV servisinde kullanıcılar oylamalara katılabilecek, yayın akışını görebilecek ve herhangi bir program ‘Video on Demand’ aracılığıyla cep telefonuna indirebilecek.
Mobil-TV hizmetini Türkiye’den önce KKTC’ye getirerek bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen KKTC Telsim Genel Müdürü Hüsamettin Bayazıt, sürprizlerin devam edeceğini belirtiyor.
Yayınları alabilmek için telefonun ayarlarına APN adresi olarak mtv.telsim.com girilmesi ve ayarlar yaptıktan sonra web tarayıcı kısmına http://mtv.telsim.com adresini girmek yeterli.
Mobil televizyon yayılarını izleyebilmek için Mobil TV destekli telefonlarda Real Player ve Quicktime yazılımlarının da yüklü olması gerekiyor.
Cepte TV izlemeyi sağlayan teknoloji, 1 Nisan’a kadar ücretsiz. KKTC Telsim, sadece 3G ve Mobil-TV’ye yönelik 444 00 34 numaralı 7/24 müşteri hizmetleri hattını da kullanıma sundu.

HABER 3

Skype’a telekulak işlemez

Avrupa Birliği, İtalyan Hükümeti’nin öncülüğünde yürütülen bir araştırmada Skype gibi internet telefonu servislerinin dinlenmesinin mevcut teknolojiyle mümkün olmadığını açıkladı.
AB yetkilileri, Skype yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda firmanın iletişim ağında kullandığı şifreleme sisteminin algoritmasını paylaşmadıklarını ifade etti.
Skype yetkilileri ise bu açıklamanın tam aksine kendilerine bu konuda Avrupa Birliği’nden kendilerine resmi bir talepte bulunulmadığını açıkladı.
Şirket, kendilerine AB’den resmi bir talep gelmesi halinde teknolojik destek vereceklerini açıkladı ancak görüşmelere dışarıdan müdahale edilemeyeceğini de hatırlattı.
Öte yandan Avrupa Birliği Adalet İşbirliği Birimi üyesi Carmen Manfredda, internet telefonlarının dinlenmesinin tehditlerin engellenmesi için avantaj sağlayacağını ileri sürüyor.
Manfredda, internet telefonlarına müdahalenin imkânsız olduğunu belirtirken, Alman polisinin Truva Atı yazılımıyla dinlemeyi başardıklarını da hatırlatıyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Dünyada etkili bir mecra olarak öne çıkan bloglar, Türkiye’de yeni yeni fark edilmeye başladı. Türkiye’deki bloglar için güçlü bir platform olan BloXoo’yu İnveon Yönetici ortağı Yomi Kastro TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Blogları aynı çatı altında toplayan BloXoo, blog yazarlarıyla okurlarını buluşturan bir platform. İnveon Yönetici ortağı Yomi Kastro ile BloXoo’yu konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Türkiye’deki nitelikli blogların birbirlerine destek olması ve ziyaretçi göndermesini amaçlayan bir proje olan BlogKüme, özetle Türkçe bloglar arasında bir destek şebekesi.
BlogKüme’ye katılmak ve bu destek şebekesinde yer almak isteyen blog sahiplerinin, öncelikle site üzerindeki ‘Blog Önerin’ bağlantısını kullarak bu niyetlerini belirtmeleri gerekiyor.
Proje yöneticilerinin gerekli incelemeyi tamamlanmasından sonra, başvuruda bulunulan blogun BlogKüme’ye kabul edilip edilmedikleri hakkında başvuru sahibine bilgi veriliyor.
BlogKüme’ye destek vermek ve blogların sesinin daha gür çıkmasını isteyenler, kendi bloglarına BlogKüre reklamları koyabiliyor. Bu amaçla sitede farklı reklam tasarımları mevcut.
Bu reklamlar sayesinde bloglar arasında zincirleme bir bağ oluşuyor, ziyaretçiler daha fazla blogdan haberdar oluyor ve blogları ziyaret edilirliği daha da fazla artıyor.
BlogKüme yöneticileri herkese açık bir platform olmak yerine, niteliksel olarak denetlemeden sonra kabul edilen bir blog ortamı olmak istediklerini önemli vurguluyor.
http://www.blogkume.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Bursa merkezli Türkiye’nin en büyük internet şirketlerinden biri olan TürkTicaret.Net’in, MYK Medya ile işbirliği sonucu doğan Ok.Net adlı internet portalı.
Haber, oyun, spor, finans, e-posta servisi, blog servisi gibi bölüm ve hizmetleri barındıran klasik bir portal olan Ok.Net’in en büyük iddiası sınırsız bir e-posta adresi veriyor olması.
Türkiye’den çıkan bir proje olarak sınırsız e-posta adresi vermek bize göre büyük bir cesaret. Bu adım aslında girişimin TürkTicaret.Net’in altyapısına ne kadar güvendiğinin de göstergesi.
Ok.Net’in e-posta sistemi, yazılım olarak Gmail’in rakibi olarak nitelendirilen ve Yahoo!’nun bir süre önce satın aldığı açık kaynaklı e-posta çözümü Zimbra’yı kullanıyor.
Portalda en ilgi çekici özelliklerden biri de standart olarak her haber için sesli okuma özelliği eklenmiş oluşu. Ok.Net’teki haberler bir animasyon karakter tarafından bize okunuyor.
Son olarak belirtelim ki; internetin yeni yeni yayılmaya başladığı dönemde birbiri ardına açılan portalların yerinde yeller esiyor. Ok.Net, tutunabilecek mi, zaman gösterecek!
http://www.ok.net

OYUN ANONS

PlayStation 3’ün en iddialı yapımlarından biri olan Uncharted’ın yeni sürümü yakında piyasaya çıkacak. Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

‘Uncharted 2: Among Thieves’ adıyla gelecek olan yeni oyunda, yine Nathan’ın zorlu macerasının içinde bulacağız kendimizi ve onun şahsında mücadeleye devam edeceğiz.
PlayStation 3 tutkunlarının vazgeçemeyeceği bu oyunda, kahramanımız Nathan Drake, hayatını kendi atası olan Sir Francis Drake’in hazinesini bulmaya adamıştı.
Kahramanımız yeni oyunda, Marco Polo’nun izinden gidiyor. Marco Polo, bir prensesi İran’a götürmek için görevlendirilmiş ve bu yolculuğu denizden giderek tamamlamak istemişti.
14 gemi ve 600 denizci ile çıkılan bu zorlu yolculuk, 1.5 yıl sonunda sadece 20 kişi ile tamamlanabilmişti. Bu olay hala aydınlatılmamış yönleriyle tarihte yerini alıyor.
Oyun tarihin bu gizemli yolculuğuna vurgu yapıyor ve tarihsel derinliğiyle bizi içine çekmeye hazırlanıyor. Kahramanımızın peşine bu kez çok daha çetin bir düşman tayfası takılacak.
Bu yılın içinde çıkması beklenen ‘Uncharted 2: Among Thieves’, yapımcıların iddiasına göre şu ana kadar piyasaya çıkacak en iyi PlayStation 3 oyunu. Bekleyip, göreceğiz!
http://www.naughtydog.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Planet!
Nokia 5800 Music Express 899 TL.
LG KP500 569 TL.
Toshiba Portege G910 1.167 TL.
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Yeni ekonomide kitlesel işbirliğine Wikipedia’dan ilhamla Vikinomi deniliyor. MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘Vikinomi’ adlı kitap, yeni ekonomiye yakından bakmak isteyenler için.

KİTAP

Vikinomi
Don Tapscott & Anthony D. Williams
MediaCat Kitapları
420 Sayfa 22,50 TL.

MediaCat Kitapları’ndan çıkan Vikinomi adlı kitap, iş dünyasında ortaya çıkan yeni iş modelini, bu yöntemin en başarılı örneklerinden başlayarak anlatmayı amaçlıyor.
Kitabın yazarları Don Tapscott ve Anthony D. Williams’ın ‘Kitlesel işbirliği’ olarak adlandırdıkları yeni iş modeli, işbirliğiyle ne kadar büyük işlerin ortaya çıkacağını ele anlıyor.
Yeni ekonomide kitlesel işbirliğine Wikipedia’dan ilhamla Vikinomi deniliyor. Şirketler müşterileriyle birlikte ürünler tasarlayıp geliştirebiliyor ve değer yaratabiliyor.
Kitapta, Wikipedia, MySpace, Flickr, Youtube, Linux, Second Life, Facebook gibi dünyanın en büyük kitlesel işbirlikleri ve bu işbirliğinin kazanımları detaylı olarak okur karşısına çıkıyor.
Vikinomi, insanlara yeni bir sosyalleşme, eğlenme, inovasyon yapma ve istedikleri türden kendinden örgütlü bağlantılı topluluklar bünyesinde iş yapma biçimi sunuyor.
Özetle Vikinomi ilkeleri bize, yeni üretim biçiminde işbirlikçi beyinlerin sadece tüketici değil aynı zamanda üreten tüketici olmalarının şirketler için önemini gösteriyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

3 Comments

 • Murat AydemirNo Gravatar

  Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Sayın Melih Bayram Dede,
  “TOSHIBA bana 160 Gündür Çile Çektiriyor!” Bu yüzden Toshiba Genel Müdürü Aytaç Biter Bey’e aşağıdaki mesajımı e-mail yoluyla ulaştırmak istiyorum. Eğer e-mailime gönderirseniz memnun kalırım. Yok mümkün değil veremeyiz ama biz ulaştırırız derseniz de size minnettar kalırım.
  “87312675k seri no’lu bilgisayar kullanıcısıyım.
  07.11.2008 tarihinde servise gönderdiğim dizüstü bilgisayarımın bu tarihten itibaren 2, 5- 3. Ay kadar anakart değişimi için bekledim.

  En sonunda tüketici hakları hakem heyetine başvurdum, para iadesi kararı aldım. Ama adı büyük Toshiba yine beni oyalama yoluna gitti. Benden “hiçbir alacağım olmadığına dair peşinen imzalanmış belge” istediler.

  Böyle bir saçmalık olamayacağını ifade ettimse de sözümü dinletemedim. Asliye hukuk mahkemesine başvurdum, (tüketici mahkemesi sıfatıyla) baktım ki dava sürecek ben tekrar anlaşma yoluna gittim ve benim tercihim olmayan başka bir bilgisayar gönderilmesine maalesef razı oldum. Ama bilgisayar hala elime ulaşmadı.

  Bilgisayar elimizde diyorlar, ellerindeki bilgisayarı göndermeleri de nerdeyse 1 ayı bulacak. Sanırım bu da ayrı bir oyalama taktiği. Artık bana bilgisayar göndereceğine filan inanamıyorum. Galiba benim bilgisayarım efsane olma yolunda.

  Bunların farklı amaçları var ki bu kadar mağdur oldum. Merak ediyorum bunun altından ne çıkacak. Eğer bilgisayar elime ulaşır ve bilgisayarı beğenirsem davadan vazgeçmeyi ve bu sıkıntı verici süreçten kurtulmayı planlıyorum.”

 • Dr.Onur Sarıyıldız adınaNo Gravatar

  Merhaba Sayın Melih Bayram DEDE,

  Ben de Murat Bey ile aynı şikayetleri 6 aydır yaşıyorum. Servis Hizmet No:92I05L0002 Satellite A200-1BP dizüstü bilgisayar arızası nedeniyle 18/2/2009 tarihinde Toshiba Teknik Servis?e gönderildi. Ve yaklaşık 3 ay beklemeden sonra arızanın düzeltilemeyeceği defalarca arayarak öğrenildi. Böyle bir durumda aynı özellikte başka bir model veya bir üst model verilecektir denmesine rağmen ; özellikleri, işlemcisi; alınan bilgisayardan çok düşük ve bir model önerdiler. Kendilerine arızalı bilgisayara daha yakın özellikleri olan bir bilgisayar önerilmesineve aradan yine 4 ay gibi bir sure geçmesine vei sürekli aranmasına rağmen bilgi alınamamıştır
  Müşteri Destek Hattı adında kurulan birim yardımcı olmaktan ziyade mağdur durumda olan insanları daha da sinirlendirmekten başka bir işe yaramıyor, çünkü ezberlenmiş bant kaydından başka birşey söylemiyorlar. En sonunda Aytaç BİTER Beye telefon ile ulaşmaya çalıştım, not bıraktım ama sanırım yoğunluğunda henüz kendisinden bir cevap alamadım.
  Basında yazılan Müşteri Odaklilik anlayışı maalesef mağdur durumdaki müşterilerin düştüğü durumla son derece çelişiyor ve Toshiba gibi bir dünya markasına yakışmıyor. Kendilerine bunu iletme şansınız var sa ya da bana bir e-mail adresi verebilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla
  Aylin Yorgancılar

 • Dr.Onur Sarıyıldız adınaNo Gravatar

  Merhaba Sayın Melih Bayram DEDE,

  Ben de Murat Bey ile aynı şikayetleri 6 aydır yaşıyorum. Servis Hizmet No:92I05L0002 Satellite A200-1BP dizüstü bilgisayar arızası nedeniyle 18/2/2009 tarihinde Toshiba Teknik Servis?e gönderildi. Ve yaklaşık 3 ay beklemeden sonra arızanın düzeltilemeyeceği defalarca arayarak öğrenildi. Böyle bir durumda aynı özellikte başka bir model veya bir üst model verilecektir denmesine rağmen ; özellikleri, işlemcisi; alınan bilgisayardan çok düşük ve bir model önerdiler. Kendilerine arızalı bilgisayara daha yakın özellikleri olan bir bilgisayar önerilmesineve aradan yine 4 ay gibi bir sure geçmesine vei sürekli aranmasına rağmen bilgi alınamamıştır
  Müşteri Destek Hattı adında kurulan birim yardımcı olmaktan ziyade mağdur durumda olan insanları daha da sinirlendirmekten başka bir işe yaramıyor, çünkü ezberlenmiş bant kaydından başka birşey söylemiyorlar. En sonunda Aytaç BİTER Beye telefon ile ulaşmaya çalıştım, not bıraktım ama sanırım yoğunluğunda henüz kendisinden bir cevap alamadım.
  Basında yazılan Müşteri Odaklilik anlayışı maalesef mağdur durumdaki müşterilerin düştüğü durumla son derece çelişiyor ve Toshiba gibi bir dünya markasına yakışmıyor. Kendilerine bunu iletme şansınız var sa ya da bana bir e-mail adresi verebilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla
  Aylin Yorgancılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir