TechnoLogic – 82. Bölüm

Link: Technologic 82

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 2

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Mobil cihazlarda veri alışverişini hızlandırmak için yeni teknolojiler gündemde
  • En tehlikeli 100 zararlı yazılımın yarısından fazlası internet kaynaklı
  • AMD’nin 45 nanometrelik Phenom II işlemcisinden yeni bir rekor!
  • Türkiye blog camiasında neler olup bittiğini Volkan Yılmaz TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, TTNET’in yeni hizmeti TTNET OYUN ve kurumsal teknoloji haberlerini takip edebileceğiniz BT Dünyası!
  • Ünlü savaş oyunu Warhammer serisinin yeni oyunu Dawn of War’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Teknosa Carousel Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Uyducunun El Kitabı’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Mobil cihazlarda veri alışverişini hızlandırmak için yeni teknolojiler gündemde. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Mobil internet hızlanıyor

Yeni mobil cihazlarda standart olacak olan Bluetooth 3.0, USB 3.0, hücresel geniş bant ve çok hızlı internet teknolojileriyle veri alışverişi daha hızlı hale gelecek.
Mobil cihazları bekleyen yeniliklerin başında dar mekanda kişisel kablosuz ağ yaratan Bluetooth teknolojisinin yeni versiyonu geliyor.
Ultra geniş bant (UWB) radyo teknoloisi olarak adlandırılan Bluetooth 3.0’da, şu an saniyede yaklaşık 2 megabit olan veri aktarım hızı saniyede 480 megabit’e erişecek.
Dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimi olan USB de yeni versiyonu ile hıza hız katacak. Veri transferi çılgın bir hıza ulaşacak.
Şu an 2.0 ve detay sürümleri olan USB saniyede maksimum 480 megabit veri transferine imkan tanıyor. USB 3.0 versiyonu saniyede 5 gigabit gibi inanılmaz bir hıza imkan tanıyacak.
Şu an EDGE hızında data transferi, ortalama saniyede 384 kilobit olarak gerçekleştiriliyor. 3G’nin devreye girmesi ile bu hız, saniyede 7 megabite kadar ulaşabilecek.

HABER 2

Virüsler interneti seviyor

Yazılım ve İnternet güvenliği firması Trend Micro tarafından yayınlanan analize göre, 2008 yılında kendini gösteren en tehlikeli 100 zararlı yazılımın yarısından fazlası internet kaynaklı.
2005 yılından bu yana yaklaşık yüzde 2000 artan internet odaklı virüs saldırıları, bilgisayara yüklü bir güvenlik yazılımı olmaksızın internette dolaşmayı, tehlikeli bir hale getiriyor.
Trend Micro tehdit araştırmacılarına göre, virüsler internette henüz ilk defa giriş yaptıkları ya da kötü niyetli web sitelerini gezen kullanıcılar tarafından kazara indiriliyor.
Bilgisayar sistemlerini olumsuz etileyen virüslerin ikinci büyük kaynağı ise yüzde 43’le hâlihazırda sistemde bulunan bir malware yani zararlı yazılımlar.
Bilinmeyen ya da kötü niyetli kaynaklardan gelen e-posta ekleri yüzde 12 ile, bilgisayar sistemlerine bulaşan virüslerin üçüncü büyük nedenini oluşturuyor.
Truva atları, virüsler, casus yazılımların cirit attığı internette, Kuzey Amerika ile Asya ülkeleri hâlâ en yüksek zararlı yazılımı barındıran kıtalar olarak ön sıralarda yer alıyor.

HABER 3

AMD’den hız rekoru

AMD’nin 45 nm’lik en yeni Phenom II işlemcisi, 3DMark06 performans testinde daha önce Intel Core i7 tabanlı işlemci kullanan bir sistemle elde edilen en yüksek puanı aştı.
‘Team Finland’ isimli bir hız aşırtma ekibinin elde ettiği skor 35698 3DMarks olarak açıklandı. Özel sistemlerle soğutulan AMD Phenom II X4 işlemcinin hızı 6 bin 187MHz’e kadar çıkarıldı.
Grafik kartları için standart bir soğutma sistemi kullanan ekip, işlemci ve kasanın soğutulması için sıvı nitrojen kullanan Dragon F1 Extreme Edition LN2 soğutma sistemi kullandı.
Rekoru kıran bilgisayarda, AMD 790FX yongaseti kullanan ASUS M4A79T Deluxe anakart, Corsair XMS3-2133 DDR3 2GB bellek, iki adet ATI Radeon 4870 X2 grafik işlemci kullanıldı.
Team Finland ekibi, AMD’nin hız aşırtma için ne denli bir potansiyele sahip olduğunu göstermek için böyle bir girişimde bulunduklarını açıkladı.
AMD’nin Phenom II işlemcisiyle rekor kıran ekip, işlemcinin daha yüksek saat frekanslarına izin verebildiği için rekorların daha yüksek seviyelerde güncellenebileceğini belirtti.

RÖPORTAJ PERFORE

Dünyada çok popüler olan bloglar, Türkiye’de yeni yeni fark edilmeye başlandı. Türkiye blog camiasında neler olup bittiğini ve blog macerasını Volkan Yılmaz TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İngilizce ‘Web günlüğü’ anlamına gelen ‘Web Log’dan türetilmiş olan blog kavramı, yeni bir iletişim mecrası olarak önemini giderek artırıyor. Biz de bu hafta Türkiye’nin en popüler blog yazarlarından biri olan Volkan Yılmaz’la blogları konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı TTNET’in yeni hizmeti TTNET OYUN sitesi, her yaştan internet kullanıcısına yönelik keyifli ve beceri geliştirici oyunları içeriyor.
TTNET MÜZİK ve TTNET VİDEO portallarının ardından üçüncü sırada hizmete giren TTNET OYUN’da yer alan tüm oyunlar tamamen Türkçe olarak kullanıma sunuluyor.
Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarının internetten oynamalarına izin vermesi hedeflenerek seçilen oyunlar, şiddet, argo gibi olumsuz öğeler içermiyor.
TTNET OYUN sitesi, bilgisayar için tehlikeli olabilecek linkleri barındırmıyor ve oyunların içinde reklam uygulamaları bulunmuyor. Bu nedenle çocuklar için de güvenli bir adres.
Tüm ziyaretçilerin erişimine açık oyunların da yer aldığı TTNET OYUN’da üyelere özel oyunlara erişmek için TTNET ADSL kullanıcısı olmak gerekiyor.
TTNET müşterileri kendilerine ücretsiz sunulan TTMail e-posta adresleri ile siteye kolayca üye olarak tüm oyunların keyfini sınırsızca çıkarabilirsiniz.
http://www.ttnetoyun.com.tr

SİTE 2

Bu hafta size tanıtacağımız ikinci site, Türkiye’de teknoloji yayıncılığı anlamında önde gelen yayınlardan biri olan ve Kemalettin Bulamacı’nın kurduğu BT Dünyası!
Daha çok kurumsal teknolojilere odaklanan BT Dünyası, Türkiye?deki önde gelen şirketlerinin bilgi işlem yöneticileri tarafından takip ediliyor.
Şirketlerin bilgi işlem yöneticilerinin ürün ve hizmet satınalma tercihlerini etkileyecek bir güce sahip olan BT Dünyası’nın haberleri dilerseniz her sabah posta kutusuna geliyor.
Sitede, Telekomünikasyon, BT Gündem, BT Yönetim, BT Endüstri, BT Politik, BT Teknoloji, BT Yorum ve Sektörden konu başlıkları altında oldukça kapsamlı bir içerik yer alıyor.
Gündemde olan konular hakkında anketler yaparak, bilişim sektörünün nabzını da tutan BT Dünyası, yetkin kişiler tarafından yazılam yorumlarla da konuların arka planına ışık tutuyor.
Eğer teknolojiyle ilgileniyorsanız, özellikle de kurumsal uygulamalar ve endüstrideki gelişmeleri takip etmek istiyorsanız, BT Dünyası?nın favorilerinize eklemelisiniz!
http://www.btdunyasi.net

OYUN ANONS

İlki yaklaşık 5 yıl önce piyasaya çıkan Dawn Of War adlı oyunun ikincisi bu yılın sonuna doğru hazır olacak! Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Ünlü savaş oyunu Warhammer serisinin yeni oyunu Dawn of War, oyun tutkunlarının kendi ordularını kurup savaşabildiği yeni nesil bir oyun olarak tasarlanıyor.
Oyunda ordumuzu kurarken çeşitli ırklar ya da milletleri seçebilecek, başka uluslarla savaşlara girip, ordumuzla birlikte zafer kazanmak için mücadele vereceğiz.
Özetle yapmamız gereken; savaşmak için ihtiyaç duyduğumuz kaynakları toplamak, üsler kurmak, ordumuzu oluşturmak ve düşmanlarımıza vargücümüzle saldırmak!
Oyunda diğer strateji ve savaş oyunlarından farklı olarak, ordu yönetimi ve savaşa ağırlık veiliyor. Özellikle yakın temas ve kanlı mücadeleler, oyunun iddialı yönlerinden biri.
Yeni Dawn of War’da, görev seçimini kendimiz yapıyoruz. Nereye saldıracağımızı, hangi gezegeni kurtaracağımızı belirlerken, stratejimizi elimizdeki orduya göre yapılandırıyoruz.
Çoklu moda da oynanabilecek oyunda, oyuncular, hem birbirleriyle hem de yapay zekaya karşı savaşabilecek. Dawn of War, bu yılın son çeyreğinde piyasada olacak!
http://www.dawnofwar2.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Carousel Mağazası!
Canon PIXMA MP630 349 TL
HP CB690A Deskjet F2290 139 TL
EPSON Stylus DX9400F 353 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Bu hafta sizlere uydu yayıncılığı konusunda önemli bir referans kitabını tavsiye ediyoruz. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Uyducunun El Kitabı’, uydu sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için.

KİTAP

Uyducunun El Kitabı
İsmail Çakaloz
Pusula Yayıncılık
378 Sayfa 22 TL.

Televizyon yayınlarını izlemek için büyük oranda uydular tercih ediliyor. Gün geçtikçe yetenekleri daha da artan uydu sistemlerini verimli kullanmanın yolu onları tanımaktan geçiyor.
Pusula Yayıncılık’tan çıkan ve İsmail Çakaloz’un kaleme aldığı ‘Uyducunun El Kitabı’ adlı kitap, uydu sistemleri konusunda pratik bilgileri okurlarla paylaşmayı amaçlıyor.
Analog yayıncılıktan dijital yayıncılığa geçişin anlamı, yayıncılık donanım ve teknolojileri, uydu sistemlerinin teknolojik geçmişi ve terminolojisi bu kitapta okurla buluşuyor.
Kitapta, alıcı sisteminin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler çanak ve LNB seçimi ve kurulumu digital uydu alıcılarının tipleri özellikleriyle seçim kriterleri irdeleniyor.
Uyducunun El Kitabı’nda, şifreli yayınlar, koşullu erişim, uydu ve iletişim terim ve kısaltmaları sözlüğü gibi konular detayları olarak ele alınıyor.
Dijital Yayıncılık adına referans niteliği taşıyan bu kitap, tamamıyla son kullanıcıya yönelik bilgilerle okuyucuya sunuluyor. Konuya ilgi duyanlara özellikle tavsiye ediyoruz.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir