Shadow

TechnoLogic – 81. Bölüm

Link: Technologic 81

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Dünyanın önde gelen 16 teknoloji şirketi, mobil interneti geliştirmek amacıyla birleşti.
  • Microsoft, Downadup/Conficker virüsünün yazarının başına 250 bin dolar ödül koydu.
  • TTNET, ADSL’den 8 kat daha hızlı olan VDSL2’yi 67 ilde abonelerini sunuyor.
  • Türkiye ve dünya oyun piyasayasındaki gelişmeleri, Merlin’in Kazanı’nın yönetmeni Murat Oktay TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, Türkiye’den çıkan iddialı bir dijital kütüphane olan Pecya ve ‘İstanbul 1453 Panoramik Müzesi’
  • Amerika’ya ait bir uçağın, yüksek teknoloji ürünü bir silahla vurulmasının ardından başlayan Alpha Protocol adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Teknosa Etiler Mağazası’ndan üç yeni dijital oyuncak!
  • MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘İnternet Zenginleri’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünyanın önde gelen 16 teknoloji şirketi, mobil interneti geliştirmek ve WiFi’ya alternatif oluşturmak amacıyla birleşti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Mobil internette ittifak

Dünyanın önde gelen 16 teknoloji şirketi, her an internete bağlı mobil genişbant ürünleri başlığıyla yeni bir kategori oluşturmak ve WiFi’a bir alternatif yaratmak amacıyla birleşti.
Mobil operatörler için Uluslararası Ticaret Birliği GSMA’in başkanlığında oluşturulan girişim, inisiyatifi desteklemek için Mobil Genişbant’a özel servis logosu yarattı.
Girişimle, kullanıcıların, üzerinde Mobil Genişbant logosunu gördüğü her cihazla, hiçbir ek aygıt ya da kuruluma ihtiyaç duymadan internete bağlanabilmesini amaçlıyor.
3G mobil iletişim teknolojisi sayesinde, dizüstü bilgisayarlardan mp3 çalarlara kadar pek çok cihazın her an ve her yerde internete bağlı olmasına imkân sağlanacak.
GSMA CMO’su Michael O’Hara, “Bu logo, kullanıcılara almakta oldukları cihazın, Mobil Genişbant’ın olduğu her yerde, her zaman internete bağlı olacaklarını garanti ediyor.” diyor.
Bugün 55 milyon insan 91 ülkede Mobil Genişbant hizmetlerine abone. Wireless Intelligence’a göre bu sayının 2008 sonuna kadar her ay 4 milyon daha büyümesi bekleniyor.

HABER 2

‘Hacker’ın kellesine ödül

Amerikan yazılım devi Microsoft, Downadup/Conficker olarak bilinen kötü amaçlı yazılımı üreteni ihbar eden kişinin bulunmasına yardımcı olanlara 250 bin dolar ödül vermeyi vaad etti.
2008 Ekim’inden bu yana aktif olan Conficker virüsü dünya çapında milyonlarca bilgisayara bulaşmayı başardı.
Microsoft yetkilisi George Statkopulos, “Bu kötü amaçlı yazılımı üretenlerin hesap vermesi gerek. Firmamız, bu saldırıyı düzenleyenlere karşı hiçbir şey yapamıyor” dedi.
Statkopulos, verdikleri mesajın “çok açık” olduğunu belirterek, “Müşterilerimize bu saldırıyı yapanların yargı önüne çıkarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu.
Kendi kendisini kopyalayarak yayılan Conficker solucanı, Microsoft’un son güvenlik güncellemelerini yapmamış olan bilgisayarları etkiliyor.
Internet bağlantısı ya da USB taşınabilir bellekler üzerinden yayılan virüs, bir bilgisayara yerleştikten sonra fark edilmesi zor dosyalara sızıyor.

HABER 3

VDSL2 keyfi 67 ile ulaştı

TTNET, mevcut telefon hatları üzerinden dijital veri transferinin en yeni ve en hızlı yöntemi olan VDSL2 hizmetini abonelerine sunmaya başladı.
DSL hizmetlerinin en hızlısı olan, yeni nesil hızlı internet VDSL2 hizmetini sunmaya başlayan TTNET, abonelerinin telefon hatları üzerinden internete erişim hızını 8 kata kadar artırıyor.
TTNET, VDSL2 abonelerine 16 ve 32 Mbps indirme hızına sahip iki seçeneği 1 Mbps yükleme hızı ile sunuyor.
Standart 4 Mbps bağlantı hızı ile 700 megabyte büyüklüğündeki bir filmin indirme süresi ortalama 23 dakikayı bulurken, 32 Mbps VDSL2 bağlantısıyla bu süre 4 dakikaya düşüyor.
TTNET aboneleri, VDSL2 sayesinde müzik, video, interaktif oyunlar, görüntülü telefon gibi servislerin yanısıra IPTV ve VoIP gibi servislerden de yüksek performans ile yararlanabilecek.
İlk etapta 67 ilde başlayan TTNET VDSL2 hizmetinin kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Bu hafta, Türkiye’nin en iddialı oyun inceleme sitesi Merlin’in Kazanı’nın gözünden sektöre mercek tuttuk. Türkiye ve dünya oyun piyasayasındaki gelişmeleri, Merlin’in Kazanı adlı oyun sitesinin yönetmeni Murat Oktay TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Oyunlar, bilgisayar tutkunlarınız olmazsa olmazlar. Peki şu sıralar oyun sektöründe neler oluyor? Merlin’in Kazanı adlı oyun sitesinin yönetmeni Murat Oktay’la Türkiye oyun sektörünü konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu hafta tanıtacağımız ilk site, Türkiye’den çıkan iddialı bir dijital kütüphane olan Pecya. TÜBİTAK tarafından desteklenen Pecya, Türkiye’deki kültürel birikimleri internete aktarıyor.
Pecya dijital kütüphanesinde, geçmişten günümüze kadar kaybolmaya yüz tutmuş değerli koleksiyonları okuyucularıyla buluşturuyor.
Pecya’da Varlık, Akis, Büyük Doğu, Borazan, Ağaç, Hece, Zübük, Doğu Batı, Bilim ve Ütopya, Yön ve Devrim, Yeni Forum gibi birçok değerli koleksiyonu bulma şansına sahipsiniz.
Okuyuculara ve yayıncılara en üst düzeyde güvenlik imkânları sağlayan Pecya, aynı zamanda yayıncılara telif hakkını alarak istedikleri yayınlarını okurlarla buluşturma olanağı da sunuyor.
Pecya’da, yayınlanan bir esere sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan ulaşılabilir, satın alınabilir ve ücretsiz okunabilir.
Tamamen Türk sermayesi ve Türk mühendisliğiyle hayata geçirilen Pecya’nın sunucu altyapısı da kendisine ait. Pecya, Türkiye’nin en büyük belge ve bilgi arşivi olmayı hedefliyor.
http://www.pecya.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci adresimiz, İstanbul’un fethini panaromik olarak gezmemize imkân sağlayan ‘İstanbul 1453 Panoramik Müzesi’nin web sitesi.
Benzerlerini Stalingrad Müzesi, Rusya Hermitage Müzesi, Salzburg Müzesi, Almanya Anıt Müzesi’nde gördüğümüz 360 derece panoramik müzelerin ülkemizdeki ilk örneği.
3.000 metrekarelik bir alan içerisinde çerçevesi ve sınırları olmayan 360 derecelik bir resmin içinden İstanbul’un fethini hem görsel hem de sesle bize yaşatan bir müze bu.
Panaromik resmin temel özelliği bakıldığında üç boyut etkisi uyandırması. Üç boyut etkisinin sağlanması için izleyiciler resme 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakması gerekiyor.
Müzenin web sitesinde, müzeyle ilgili fotoğraflar ve teknik bilgiler yer alıyor. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler için ulaşım ve iletişim bilgisi de sitede yer alıyor.
İstanbul’in fethini bize yaşatan müzeyi, sanal olarak da site üzerinden görmek mümkün. Ancak müzeye gidip görmek gibi etkileyici olmadığını unutmamamak gerek.
http://www.panoramikmuze.com

OYUN ANONS

Amerika’ya ait bir uçağın, yüksek teknoloji ürünü bir silahla vurulmasının ardından başlayan bir oyun var bu hafta. Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Alpha Protocol adlı bu oyunda Michael Thornton adlı bir CIA ajanını yönetiyoruz. Bizden beklenen şey ise aslında çok basit; verilen görevleri başarıyla yerine getirmek.
Oyun, Amerika’ya ait bir uçağın, yüksek teknoloji ürünü bir silahla vurulmasının ardından başlıyor. Bize verilecek tehlikeli görevler için dünyanın çeşitli ülkelerine yol alacağız.
Görev yapacağımız yerler arasında, New York, Taipei, Roma, Moskova ve Suudi Arabistan gibi dünyanın farklı noktaları var.
Alpha Protocol adlı bu oyunda yönettiğimiz kahramanımız Michael, film ve oyun dünyasında ünlü olan ajanlar James Bond ve Jack Bauer’ı andırıyor.
Oyunda bize verilen görevleri yerine getirmek için, çok farklı silahlar kullanabiliyoruz. Bunlar arasında, otomatik tüfekler, suikast silahları, yangın bombası ve çeşitli patlayıcılar var!
Şimdilik, PC, PS3 ve X360 olmak üzere üç farklı platform için piyasaya çıkan Alpha Protocol, macera ve aksiyon oyunlarını sevenler için iyi bir alternatif!
http://www.sega.com/alphaprotocol

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Etiler Mağazası!
Sony Kamera DCR-SR36 949 TL
Sony Fot. Mak. DSC T77 639 TL
Canon Fot. Mak. IXUS 85 629 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Eğer siz de internetten nasıl para kazanırım diye kendinize soruyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘İnternet Zenginleri’ adlı kitap, interneti nakde çevirmek isteyenler için.

KİTAP

İnternet Zenginleri
Scott Fox
MediaCat Kitapları
272 Sayfa 17 TL

Dünyaca ünlü e-işletme danışmanlarından biri olan Scott Fox’un yazdığı ‘İnternet Zenginleri’ adlı kitap, internette iş kurmayı planlayanlara yol göstermeyi amaçlayan bir eser.
Okurlarını e-işletme kavramıyla tanıştıran yazar kitapta, dünya çapında başarıya ulaşmış birçok internet projesinin öykülerinden çıkarılacak dersleri röportajlar şeklinde aktarıyor.
Eğer siz de internetten nasıl para kazanırım diye kendinize soruyorsanız ve internette bir şeyler yapmayı planlayanlardansanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız.
Yazar kitabın önsözünde “İster liseden terk, ister saygın bir okuldan yüksek dereceyle mezun olun, 20. yüzyılın ‘endüstri çağı’ eğitiminin bir parçasısınız.” diyor ve ekliyor:
“Benim gibi size de muhtemelen büyük bir şirkette çalışmanın kendi işinizi kurma riskini almaktan daha cazip bir yol olduğu öğretildi. Ama internet bu denklemi değiştirdi.”
İşte bu kitap, internetin oluşturduğu yeni denklemde, yeni projeler yapmak ve internet dünyasında yeni başarı öyküleri yazmak isteyenler için!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir