Shadow

TechnoLogic – 80. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Dünyanın en ünlü ansiklopedilerinden Britannica, internet ansiklopedisi Wikipedia’ya rakip oluyor.
  • Mark Zuckerberg tarafından Harvard’da kurulan arkadaşlık sitesi Facebook 5. yılını kutluyor.
  • E-Tohum, yatırım yapılabilecek fikirlere sahip 21 internet girişimini kampa aldı.
  • İnternet güvenliği alanında alınması gereken önlemleri Stratus Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, yapımcıların aradıkları yeni yeteneklere ulaşmalarını kolaylaştıran Oyuncu Fabrikası ve seyahate çıkmadan önce, gideceğiniz yerleri canlı olarak izleyebileceğiniz webcams.travel
  • Hapishaneden kaçan bir karakter olarak hikâyemize başlayacağımız Saints Row 2 adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Teknosa Planet’ten üç yeni LCD televizyon incelemesi!
  • Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Her Yönüyle İnternet’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünyanın en ünlü ansiklopedilerinden Britannica, içeriğini internete açarak Vikipedia’ya rakip oluyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Britannica’dan web atağı

Dünyanın en ünlü ansiklopedilerinden Britannica, internetteki Wikipedia gibi ansiklopedilerin güç kazanması üzerine, internet ayağını güçlendirmeye karar verdi.
Britannica Ansiklopedisi, Wikipedia’nın elde ettiği başarıdan üzerine düşeni kapmak için içeriğini internet üzerinde görüntülenebilir ve değiştirilebilir hale getirecek.
Britannica’nın patronu Jorge Cauz, Wikipedia’nın elde ettiği popülerlik ve güncel kalma başarısını kendi ansiklopedilerinde görmek istediklerini açıkça ifade ediyor.
Bu operasyonun Britannica’yı Wikipedia haline çevirme çabası olarak görülmemesi gerektiğini belirten Cauz, yalnızca uzmanlara yazma yetkisi verileceğini açıkladı.
Her ne kadar internet hamlesi yapmış olsa da Britannica’nın patronu, “Bilginin yaratılış ve kayda geçiriliş süreci katılımcı bir süreçtir ancak, bu süreç demokratik değildir” diyor.
Britannica’nın internet versiyonunun güncellenmesine yardımcı olacak ekibin bir değerlendirmeye tabi tutulacağı ve sıkı bir elemeden geçirileceği belirtiliyor.

HABER 2

Facebook 5 yaşında

Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci projesi olarak başlatılan ve dünya çapında 150 milyon üyeye ulaşan arkadaşlık sitesi Facebook 5. yılını kutluyor.
5. yıl nedeniyle bir açıklama yapan Facebook’un kurucusu Zuckerberg, 5 yıl içinde internet kültürünün çok değiştiğini belirterek, “Bu kolay olmadı. Ancak işimiz de bitmedi” dedi.
Önceleri insanların internette gerçek kimliklerini kullanmayı tercih etmediklerini hatırlatan Zuckerberg, artık insanların kendi adlarıyla internette yer almaya başladıklarını söylüyor.
Mark Zuckerberg’ün siteyi 4 Şubat 2004’te kurmasının ardından aynı ay içinde Harvard Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi alan öğrencilerin yarısı bu siteye kayıt yaptırmıştı.
Harvard’ın ardından kapılarını, Amerika, İngiltere ve Yeni Zelanda’daki üniversitelerin öğrencilerine açan Facebook, 11 Eylül 2006’da herkesin katılımına açık hale geldi.
Sitenin iyice popülerleşmesinin ardından Zuckerberg, işyerini Silicon Vadisi’ne taşıdı. Yatırımlarla büyümeye devam eden Facebook, halen dünyanın en büyük arkadaşlık sitesi.

HABER 3

E-Tohum kampa girdi

İnternet girişimcilerinin yeni buluşma adresi olan E-Tohum, uzun süren bir maratonun ardından yatırım yapılabilecek fikirlere sahip 21 internet girişimini kampa aldı.
Ağustos ayından bu yana toplam 1.200 kişinin 500 farklı projeyle başvurduğu E-Tohum’un seçim kriteri ise fikirlerin hayata geçirilmesine ve büyütülmesine ilişkin stratejiler oldu.
E-Tohum kurucusu Burak Büyükdemir, bu süreçte 50 projeyi yakından incelediklerini ve bu projelerdeki 100’e yakın kişiyle de yüz yüze görüştüklerini açıkladı.
Bu yıl E-Tohum kampına 30 girişimci davet edilecek. Girişimcilere kampta, iş planı yapma, sunum teknikleri, iş hukuku, finans ve benzeri konularda eğitim verilecek.
Girişimciler kamp süresince ayrıca, Türkiye’de başarılı olmuş internet girişimcileriyle bir araya gelme ve onlardan koçluk ve danışmanlık alma imkânı da bulacak.
Türkiye’den yeni e-iş fikirleri ve başarı öyküleri çıkarmak için yola koyulan E-Tohum hakkında bilgi almak ve desteklenen projeleri tanımak için etohum.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

RÖPORTAJ PERFORE

Günümüzde tüm iş ve işlemler internet ortamı üzerinden yapılıyor. İnternet güvenliği, sağlıklı bir internet operasyonu için üzerinde titizlikle durulması gereken konulardan biri.
İnternet güvenliği alanında hem bireylerin hem de kurumların neler yapması gerektiğini Stratus Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Bilgisayar ağlarında güvenlik, hem kurumlar hem de bireyler için hayati önem taşıyor. Stratus Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu ile internet güvenliğini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

İlginizi çekebilir:  Avea, Linkedin'le tersine beyin göçü avına çıktı

SİTE 1

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan Türk sinema ve dizi endüstrisi, yaşanan bu hızlı yükselişle birlikte, uygun yetenek ve oyuncuları bulma konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor.
Bu ihtiyaçtan yola çıkan Oyuncu Fabrikası, oyuncuların kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olmak ve yeni projelerde yer almalarını sağlamayı amaçlayan bir sire.
Oyuncu Fabrikası, yapımcıların aradıkları yeni yeteneklere ‘daha hızlı ve kolay’ bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için oluşturulmuş bir kariyer ve iletişim sitesi olarak dikkat çekiyor.
Site, sinema sektörünün içinden gelen deneyimli yönetmenler, yapımcılar ve iş odaklı internet servislerinde uzman bir ekip tarafından yönetiliyor.
‘Oyuncu Fabrikası’ hem konsepti hem de sunduğu teknoloji ve hizmetlerle ‘Türkiye’deki İlk Oyunculuk Kariyer Sitesi’ olarak göze çarpıyor.
Tüm internet kullanıcılarına açık olan siteye hem yapımcılar, hem oyuncular, hem de oyuncu olmak isteyen adaylar hiçbir ücret ödemeden üye olabiliyor.
http://www.oyuncufabrikasi.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, seyahate çıkmadan önce, gideceğiniz yerleri canlı olarak izleyebileceğiniz ve fikir sahibi olabileceğiniz webcams.travel
Dünya çapında binlerce turistik web kamerasının görüntüsüne erişebileceğiniz sitede, izlemek istediğiniz yeri harita üzerinden seçebilirsiniz.
Harita üzerinde, web kamerası bulunan turistik yerler işaretlenmiş durumda. Bu işaretlere tıklayarak hemen kameranın görüntüsüne göz atabilirsiniz.
Ayrıca sitede en popüler web kameralarının listelendiği bir bölüm var. Bu bölümde en popüler web kamerasının Eyfel Kulesi’ni gören bir kamera olması bizi şaşırtmıyor.
İzlemek istediğiniz yerlere haritanın yanı sıra, sitedeki arama bölümünden de ulaşabilirsiniz. Dilerseniz siz de sürekli internete bağlı bir web kameranız varsa siteye ekleyebilirsiniz.
Turistik web kameralarını web sitesinden görebileceğiniz gibi, Google Earth üzerinden de izleme imkânınız var. Bunun için sitedeki bir dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.
http://tr.webcams.travel

OYUN ANONS

Hapishaneden kaçan bir karakter olarak özgürlüğümüz için mücadele edeceğimiz bir oyun var sırada. Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Saints Row 2 adlı oyunda, hapishaneden kaçan bir karakter olarak hikâyemize başlıyoruz. Karşımıza çıkan polisleri safdışı bırakıyor ve bize engel olmak isteyenlerle mücadele ediyoruz.
Hapishaneden kaçtıktan sonra ilk yapmamız gereken şey, en yakın mağazaya girip kıyafetimizi değiştirmek. Üzerimize olan her kıyafeti hızlıca deneyip yola koyuluyoruz.
Grand Theft Auto IV’e rakip olarak çıkarılan ancak, bu oyuna rakip olacak kadar başarılı bir yapım olmayan Saints Row 2’de özgürlüğümüzü korumak için katliam yapmak zorundayız.
Oyunda içinde mücadele verdiğimiz şehrin büyük bir haritası var. Bu haritanın her bir noktasına serbestçe hareket edip, kaçış için uygun stratejiler belirleyebiliyoruz.
Saints Row 2’de kaçışımız sırasında ortalığı birbirine katacak ve çok can yakacağız. Oyundaki görevlerimiz yoğun aksiyonlar içeriyor. Özgürlüğümüzü korumak için hızlı davranmamız şart.
Elimizdeki parayı harcayabilmemiz için çok sayıda mağaza ve işyerinin bulunduğu oyunda özgürlüğümüzü korumak için kaçmak ve yakalanana kadar olsa keyfini çıkarmak zorundayız.
http://www.saintsrow.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Planet! Bu hafta size üç yeni LCD televizyonla ilgili bir incelemeyle karşınızdayız!
LC Slimmest 42LG6100 2.499 TL
Sony Bravia 46W4500 4.499 TL
Samsung LE40A756 3.149 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Teknolojinin hayatımıza kattığı en büyük kolaylıklardan biri de şüphesiz Internet. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Her Yönüyle İnternet’ adlı kitap, internetle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için.

KİTAP

Her Yönüyle İnternet
Nazife Baykal – Nuray Tekin
Pusula Yayıncılık
304 Sayfa 16 TL

Bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan ağ olarak tanımlanan internetle, dünyanın öbür ucundaki bir kullanıcıya bağlanabiliyor ve hızlı bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabiliyoruz.
Bilginin dolaşımını hızlandıran ve kolaylaştıran internetin temelin anlamak, internetle ilgili kavramlara hâkim olmak isteyenlere yönelik bu kitap Pusula Yayıncılık’tan çıktı.
Nazife Baykal ve Nuray Tekin’in birlikte kaleme aldıkları kitap, bilgisayar ağlarının temel yapısından, internetin yaşamlarımıza etkilerine kadar, çok geniş bir içeriğe sahip.
Kitapta, Bilgisayarlar Arası İletişim, Ağ Aygıtları ve Modemler, ATM, Internet Protokolleri, IP Adresleme, Web Protokolleri, İnternette Bilgi Arama gibi çok sayıda başlık yer alıyor.
Elektronik Posta, İşaretleme Dilleri, Güvenlik, Virüsler, E-İş, E-Devlet kitabın konularının sadece birkaçı.
‘Her Yönüyle İnternet’ adlı bu kitap, interneti nasıl kullanacağını bilmeyen veya daha yakından tanımak isteyenler için!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir