TechnoLogic – 8. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in sekizinci bölümünü aşağıdaki adreslerden üç bölüm halinde izleyebilirsiniz!

8. Bölüm A8. Bölüm B8. Bölüm C

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, yılbaşından itibaren TV Net adını aldı. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr

————————

T e c h n o L o g i c  –  0 8

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

30 OCAK’TA ÇIKACAK OLAN WINDOWS VISTA CEP YAKACAK

Microsoft’un 30 Ocak’ta satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı ağır taleplerle kullanıcıların karşısına çıkacak.

Bilgisayar sektörü uzmanları, şu anda kullanılmakta olan bilgisayarların yüzde 50’sinin Vista’yı çalıştırmak için gerekli asgari sistem özelliklerine sahip olmadığını, bu durumun şirketlerde kullanılan bilgisayarlarda yüzde 90’a kadar çıkabileceğini belirtiyorlar.

Er ya da geç Vista’yı kullanmak isteyecek tüketicilerin yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışıyla karşı karşıya kalacağı en büyük sorunun, yeni bir bilgisayar mı satın almak mı yoksa var olan bilgisayarın sürümünü Vista’ya uygun şekilde yükseltmek mi olacağına karar vermeleri.

Bilgisayar uzmanları, bilgisayarın ekran kartı ve sabit disk gibi iki veya üç kilit parçasını değiştirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının çeyreğine mal olabileceğine işaret ediyorlar.

Microsoft’un belirttiğine göre, Windows Vista uyumlu bilgisayar, asgari 800 megahertz hızında işlemci, 512 MB sistem belleği ve DirectX 9 uyumlu bir grafik işlemciye sahip olmak zorunda.

http://www.microsoft.com/turkiye/windows/default.mspx

HABER 2

SKYPE’IN İNTERNET ÜZERİNDEN TV YAZILIMI JOOST TANITILDI

Gözünü internet üzerinden televizyon yayıncılığına diken web’in iletişim harikalarından Skype’ın kurucuları, online televizyon yazılımına ‘Joost’ adını verdiler.

Venedik Projesi adıyla bir süredir beta sürümü denenmekte olan, dünyanın internet üzerinden ilk televizyon hizmetinin girişimcileri, Joost’un Londra ofisinde, diğer televizyon yatırımlarından farklı bir deneyim sağlayan hizmeti tanıttılar.

Girişimin CEO’su Frederik de Wahl, tüm televizyon deneyimine yanıt vermeye çalıştıklarını belirterek, Joost’un reklamlarla ayakta duracak ücretsiz bir hizmet olacağını söyledi.

Şu anda 6 bin kişi tarafından denenmekte olan ‘Joost’ beta sürümü, bir bilgisayar ekranında yüksek kalite ve tam ekran video gösterme özelliğine sahip bulunuyor.

Kullanıcılar, bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için geliştirilen yazılımı indirerek, ekranın sol tarafındaki menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyorlar.    

Sağ taraftaki menüde de kullanıcılara video listelerini veya programla ilgili yorumlarını arkadaşlarıyla paylaşma olanağı sunan interaktif katılım aracı bulunuyor.    

Skype kullanıcılarının ayrıca, aynı programı izleyen arkadaşlarıyla ‘chat’ yapma olanağının da bulunduğu televizyon projesinde, YouTube veya diğer video paylaşım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içeriği profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından ‘upload’ edilecek.    

Projenin beta sürümünü denemek için www.joost.com adresinden kayıt yaptırılabiliyor.

HABER 3

BİLGİSAYARLARDA DOS SALDIRILARI GÜNDEMDE

İnternet güvenlik şirketi Trend Micro, bilgisayar korsanlarının yeni saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

Güvenlik uzmanları, aynı anda binlerce talep göndererek site ya da sistemleri çalışmaz hale getirme yöntemi olan DoS tarzı saldırılar beklendiğini belirtti.

DoS saldırısında korsanlar, bireysel ve kurumsal kullanıcıların bilgisayarlarından yararlanıyor.  Korsanlar, bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarına gizlice bir program yüklüyor.

Bilgisayar korsanının belirlediği bir güne kadar bu programlar sessiz sedasız bir kenarda bekliyor. O gün geldiğinde, bütün bilgisayarlar aynı anda, önceden belirlenmiş bir web sitesine, giriş talebi göndermeye başlıyor.

Bu tür talep gönderen bilgisayar sayısı on binleri bulduğunda, doğal olarak karşı tarafın sunucusu yanıt veremez duruma geliyor. Sonuçta da hedef web sitesi çöküyor, işlem yapamıyor ve site sahipleri hizmet aksadığından maddi zarara uğruyor.

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna, saldırılara karşı korunmanın yolunun, bilgisayar ve ağ güvenliği sağlayan çözümlerin kurulmasından ve doğru şekilde konfigüre edilmesinden geçtiğini dile getirdi.

HABER 4

INTERNET EXPLORER 7 TÜRKÇE OLDU, 8 İSE YOLDA

Microsoft’un yeni nesil internet tarayıcısı Internet Explorer’ın Türkçe sürümü çıktı.

Internet Explorer 7, sekmeli tarama, kolay içerik izleme, arama motorları entegrasyonu, zararlı siteleri engelleme gibi yeni özelliklerle geliyor.

Yazılımdaki sekmeli tarama özelliğiyle, tek pencerede birden çok site açılabiliyor. RSS olarak adlandırılan kolay içerik izleme ile de, ziyaret etmeden site içerikleri hakkında özet bilgi alınabiliyor.

Daha önce araç çubuklarıyla, arama motorları Internet Explorer’a eklenebilirken, şimdi sağ üst köşede yer alan standart arama kutucuğuna, istenilen arama motoru varsayılan olarak atanabiliyor.

Ancak belirtmeden geçmeyelim. Baştan beri saydığımız tüm bu özelliklerin bir çoğu, Internet Explorer’ın rakibi Firefox adlı web tarayıcısında yıllardır var.

Bu arada Microsoft, daha şimdiden Internet Explorer 8’in çalışmalarına başladı bile. Internet Explorer 8’in yaklaşık 2 yıl sonra piyasada olması bekleniyor.

http://www.microsoft.com/turkiye/windows/ie/default.mspx

RÖPORTAJ: MYNET

Alexa verilerine göre, Türkçe internet siteleri arasında Google Türkiye’den sonra en çok ziyaret edilen site olan MyNet, ülkemizde internete ana giriş noktalarından biri.

Hergün binlerce kişi, elektronik postalarına bakmak, haberlere göz atmak ya da oyun oynamak için MyNet’e giriş yapıyor.

Türkiye’nin en büyük portalı MyNet’in Genel Müdür Yardımcısı Sabire Ercan’la bu başarı öyküsünü ve hedeflerini konuştuk.

SİTE 1: INDRAGANDI.COM

Türkiye internet alışveriş sektörüne, farklı pazarlama tekniği ve adıyla dikkat çeken yeni bir site eklendi. İndragandi.com adlı bu sitede, her gün bir ürün, dolayısıyla da yılda sadece 365 çeşit ürün satılabiliyor.

İndragandi.com’da günün fırsat ürünü her gün saat 12.00’de yerini alıyor ve stoklar sınırlı olduğu için sadece hızlı davrananlar o ürüne sahip olabiliyor.

Site, sipariş edilen ürünleri, 2 gün içinde UPS kanalıyla adresinize sağ salim ulaştırmayı taahhüt ediyor.

Ödemeler içinse sadece kredi kartı kullanılıyor. Bir çok alışveriş sitesinde bulunan havale ile ödeme seçeneği maalesef İndragandi.com’da bulunmuyor.

Site içinde yer alan ‘Blograndi’ bölümü ise, sitede satışa çıkan fırsat ürünleriyle ilgili görüş alış verişinde bulunmak için oluşturulmuş bir ortam.

Bu bölümde site editörleri ve ziyaretçileri farklı bir iletişim deneyimi yaşayabiliyor.

Tüm bu deneyimlerin üstüne her gün bir ürünü İndragandi yapmak da cabası!

http://www.indragandi.com

SİTE 2: BLOGCU.COM

‘Blog’, ‘web log’un kısaltılmasından oluşan bir kavram. Türkçe ifadesiyle ‘web günlüğü’.

Birey ya da kurumların, biraz samimi bir üslupla olayları ya da tecrübelerini, internetteki sayfalarına aktarmalarına ‘bloglama’, ‘blog’ yazanlara ise ‘blogger’ deniyor.

Türkiye’de ise canı bloglamak isteyenlere hizmet veren en büyük site Blogcu.com. Şu an itibarıyla Blogcu.com’da 292.468 kişi yazıyor. Sistemde 1 milyon 749 bin 858 ‘blog’ yazısı kayıtlı ve bunların sayısı her dakika artıyor.

Her ay milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Blogcu.com’da, siz de kendinize bir ‘blog’ açabilir, bilgi ve tecrübelerinizi milyonlarla paylaşabilirsiniz.

Blogcu.com’a birkaç dakika içinde ücretsiz üye olabiliyor ve hemen yazmaya başlayabiliyorsunuz.

Yazılarınızı yüklemeniz için son derece kullanışlı ve basit bir altyapının bulunduğu Blogcu.com’a sadece yazılarınızı değil, dilerseniz resimlerinizi de yükleyebilirsiniz. Maksat paylaşım olsun!

http://www.blogcu.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Almanya’da gutbetçi bir ailenin üç çocuğu olan Karadenizli Cevat, Avni, Faruk Yerli kardeşler, kurdukları Crytek adlı şirketle, bilgisayar oyunu sektöründe kısa sürede önemli bir yere geldiler.

Yerli kardeşler, tüm dünyada 3 milyon satarak büyük ses getiren ilk oyunları ‘Far Cry’dan sonra şimdi de ‘Crysis’ adlı oyunla gündemde.

Gelin şimdi, başarılarıyla dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in bile dikkatini çeken Karadenizli Yerli kardeşlerin, 2007’ye damgasını vuracak müthiş aksiyon oyunu Crysis’e yakından bakalım.

OYUN: CRYSIS

Crysis, 2019 yılında dünyaya bir meteorun düşmesi ve bu olay sonunda büyük bir savaşın çıkmasını onu ediyor.

Oyunda, meteorun düştüğü adayı Kuzey Kore abluka altına alıyor. Amerika Birleşik Devletleri de, adaya Delta Force kuvvetlerini yolluyor ve onlardan durumu Pentagon’a bildirmelerini istiyor.

Kuzey Kore ve Amerika arasında tansiyon artarken, meteorun içinden bir uzay gemisi çıkıyor, ve uzaylılar dünyayı istila etmeye çalışıyor.

Oyun, gerçek dünyada birbiriyle düşman olan Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore’nin, dünyayı uzaylılardan kurtarmak için işbirliği yaptığı büyük bir savaşı canlandırıyor.

Son bir not: ‘Far Cry’ın yakın bir tarihte film olarak beyazperdeye aktarılması da gündemde.

http://www.crytek.com

ÜRÜN TANITIMLARI: PALP

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdi, Talp Genel Müdürü Sedat Alper Aslan, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Gözlük MP3 Çalar (256 MB)   120 YTL
Silikon Piyano                        90 YTL
Silikon Klavye                        20 YTL

http://www.t-alp.com

KİTAP: YALNIZCA EĞLENMEK İÇİN

Linux’un geliştiricisi Linus Torvalds’ın anılarını kaleme aldığı kitabı “Yalnızca Eğlenmek İçin”, Bilgi Yayınevi tarafından Türkiye’de yayınladı.

Linus Torvalds, çocukluğundan beri bilgisayarlarla oyalanmış, Helsinki’de dar bir grup içinde tanınan, şu can sıkıcı teknoloji takıntılılarından birisiydi.

Sonra Linux adıyla öncülük edecek bir işletim sistemi yazdı ve bunu internet aracılığıyla bedelsiz olarak dağıttı. Torvalds bugün uluslararası bir halk kahramanı.

Ve onun tarafından geliştirilen Linux, 12 milyonu aşkın insanın yanı sıra IBM gibi dev şirketlerce de kullanılıyor.

Kitapta Torvalds, yazılım sektöründe anlayışın değişmesine neden olan yazılımının tarihine elektronik posta hızına ulaşan bir anlatımla verirken, bir taraftan da bir dahinin kıvrak zekasını içtenlikle ortaya vuruyor.

Sonuç: Değerlerimize meydan okuyan ve dünyamızı değiştirebilecek devrimci vizyona sahip bir adamın insanı düşünmeye yönelten eğlenceli hikâyesi.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Ozan Ergül
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Tuğba Çakıroğlu
Kamera: Turgut Ural
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

TV NET – 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir