TechnoLogic – 78. Bölüm

Link: Technologic 78

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yetmişsekizinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 8

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Yazılım devi Microsoft’un Avrupa Birliği’yle başı yine dertte
  • Dünya genelinde GPS’li cep telefonu sayısı bu yıl 240 milyona ulaşacak
  • Tellcom, 100 Mbps’e kadar varan hızlarda fiber internet hizmeti sunmaya başladı
  • Sosyal medyayı Marjinal Portel Novelli’den Umut Bulut TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri filmin can alıcı son sahnesini kulağınıza fısıldayan KatilUşak ve Türkiye’nin duygularını paylaştığı ortak bir platform olan Duygudurum
  • Kendi çetemizi kurup, New York’u haraca bağlayabileceğimiz The Godfather II adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Carousel TeknoSA’dan Casper Nirvana dizüstü bilgisayar ve ilginç dijital oyuncaklar!
  • Beyaz Yayınev’nden çıkan ‘Logo Go’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Yazılım devi Microsoft’un Avrupa Birliği’yle başı yine dertte. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Microsoft’un başı yine dertte

Avrupa Birliği, Amerikalı yazılım devi Microsoft’u, web tarayıcısı Internet Explorer’ı Windows işletim sistemi içine yerleştirerek, rekabeti önlediği gerekçesiyle uyardı.
Avrupa Birliği’ndan yapılan açıklamada Internet Explorer’ın, Windows işletim sisteminin içine dâhil edilmesinin tüketicinin seçim hakkını önlediği öngörüşüne varıldığı vurgulandı.
AB, Microsoft’a cevap vermesi için sekiz hafta süre tanıdı. Microsoft’un, komisyonun raporunu incelediği ve savunma hazırlamak için kolları sıvadığı belirtiliyor.
Soruşturmanın, Norveç merkezli Opera Software’in, 2007 yılında antitröst yasası çerçevesinde Microsoft aleyhine yapmış olduğu şikâyetten kaynaklandığını öğrenildi.
Opera, şikâyetinde, Microsoft’un, uluslararası açık web standartlarının öngördüğü ‘yazılımların birlikte çalışabilirliği’ kuralını hiçe saydığını iddia etmişti.
Avrupa Birliği, Microsoft’a daha önce de benzer bir suçlamada bulunmuş ve yıllar süren hukuk mücadelesi sonucu Microsoft’u yaklaşık 900 milyon avro para cezasına çarptırılmıştı.

HABER 2

GPS’siz cep kalmayacak

Pazar araştırma firması ABI Research, 2009 yılında dünya genelinde konum belirleme sistemi yani GPS’li cep telefonu sayısının 240 milyona ulaşacağı öngörüsünde bulundu.
ABI Research araştırması, küresel mali kriz tüm sektörlerle birlikte bilişim sektörünü de vurmuş olmasına rapmen GPS’li cep telefonu sayısında yüzde 6,4’lük artışı işaret ediyor.
Cep telefonu kullanıcılarının öncelikle iPhone 3G ile tanıştıkları GPS uygulamaları, şu anda T-Mobile G1, BlackBerry Bold ve Storm, Nokia N Series gibi telefonlarda bulunuyor.
Kullanıcıların aradıkları adresleri bulmalarında yardımcı olan, harita ve uydu servisleri içeren GPS sistemlerinin 2009 yılında da ürünlerin tercihinde önemli bir etken olacağı belirtiliyor.
Analist George Perros’a göre, GPS’li telefonlar, şu anda tercih edilirlikte önemli bir etken olmasına rağmen, GPS özelliği kısa süre içinde tüm telefonlar için standart hale gelecek.
Rapora göre, 2014 yılına kadar GPS’li modellerin tüm cep telefonu pazarından yüzde 14’e pay alacak ve cep telefonu pazarındaki daralmadan GPS’li ürünler etkilenmeyecek.

HABER 3

Fiberde 100 Mbps sürat

Turkcell Grubu’na bağlı telekom operatörü Tellcom, 9,99 TL’den başlayan fiyatlarla, 1  Mbps’ten 100 Mbps’e kadar varan hızlarda fiber internet hizmeti sunmaya başladı.
1 Mbps ve 5 Mbps abonelerine 10 Mbps hızı iki ay süresince 9,99 TL’ye verilirken, 100 Mbps’e varan hızlardaki fiber internette de avantajlı fiyatlar uygulanıyor.
Fiber internet kampanyası kapsamında fiyatlar 9,99 TL?den başlarken, kurulum, modem ve aktivasyon da kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor.
Ayrıca 1Mbps ve 5Mbps aboneleri, ADSL ile sunulamayan 10 Mbps hızını deneyebilmeleri amacı ile ilk iki ay 10Mbps hızında internet erişimine sahip olabiliyorlar.
Kampanyadan yararlanmak isteyenlerin 444 222 0 numaralı Tellcom Çağrı Merkezi’ni aramaları veya www.dokuzdoksandokuz.comweb adresini ziyaret etmeleri yeterli olacak.
Fiber internet hizmeti Ankara’da Çankaya, Eryaman ve Yenimahalle, İstanbul’da Ataşehir, Bahçeşehir, Çekmeköy, Kemerburgaz, Esenkent, Esenler, Halkalı, Sarıgazi ve İzmir’de Mavişehir’de verilebiliyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Konvansiyonel medya araçlarına karşı, sosyal medya, yükselen bir trend olarak karşımızda duruyor. İnternetteki etkileşimli platformlarla iletişim olarak ifade edebileceğimiz sosyal medyayı Marjinal Portel Novelli’den Umut Ersoy TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Yeni nesil iletişim araçlarınun kullanımıyla, iletişimde yeni bir çığır açıldı. Bu yeni akıma sosyal medya adı veriliyor. Marjinal Portel Novelli’den Umut Ersoy’la sosyal medyayı konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Sinemaya gittiğinizde, daha önceden filmi izlemiş olan arkadaşınız yanınızda filmin can alıcı son sahnesini kulağınıza ‘katil uşak’ diye fısıldarsa, tüm keyfiniz kaçar!
KatilUşak.com, sinemaya birlikte gittiğiniz ve daha önceden filmi izlemiş olan arkadaşınızdır. Filmin en kilit noktalarında ‘Bak şimdi adam ölüyor ama sonra canlanacak’ der.
Sinema keyfinizi kursağınızda bırakan hain arkadaşınızla aynı misyona sahip olan KatilUşak.com, vizyondaki filmlerin can alıcı ve anlarını yayınlayan farklı bir site.
Vizyondaki filmler hakkında yazılanları siteye üye olmadan okuyabilir, sinemaya gitmeye zamanınız yoksa, hangi filmde baştan sona neler olduğunu öğrenebilirsiniz.
Sitede yer alan daha önce izlediğiniz filmlerle ilgili, can alıcı ve filmin sürpriz noktalarını siteyi ziyaret edenlerle paylaşmak ve ‘katil uşak’ demek istiyorsanız, siteye üye olmanız gerekiyor.
KatilUşak.com, filmde anlayamadığınız yerleri açıklayan arkadaşlar bulabileceğiniz ve yıllar önce izlediğiniz ama sonunu hatırlayamadığınız durumlarda sizi aydınlatan bir web kaynağı.
http://www.katilusak.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, kendisini tüm Türkiye’nin duygularını paylaştığı ortak bir platform olarak tanımlayan DuyguDurum. Site kullanıcıların kendisini nasıl hissetiğine dayanıyor.
Siteye üye olarak, kendi duygudurum güncelerinizi tutabilir, diğer kullanıcıların duygudurumlarına göz atabilirsiniz. Tek bir soru var; kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
DuyguDurum’a, o anki duygunuza açılış sayfasındaki grafik üzerinden 1 ile 10 arasında bir değer vererek başlayabilirsiniz. Verdiğiniz cevaplar, arkadaş listeniz tarafından görülebiliyor.
Siteye kaydolarak, kendi profilinizi oluşturabilir, duygularınıza ait yazılar yazabilir, fotoğraflar yükleyebilir, başkalarının yazı ya da fotoğrafları hakkında yorum yapabilirsiniz.
Ayrıca Duygudurum grafiğiniz üzerinden geçmiş günlerinize bakabilir; yazı, fotoğraf ya da diğer Duygudurum materyallerini diğer profillerinize ekleyerek herkesle paylaşabilirsiniz.
DuyguDurum’un en çekici özelliği tüm Türkiye’nin hislerine ortak olabilmenizdir. Türkiye’nin o anki duygudurumunu görebilir, şehirlere göre arama yapabilir, istatistiklere bakabilirsiniz.
http://www.duygudurum.com

OYUN ANONS

Bu hafta, ünlü Baba filminin oyun arenasındaki yansıması olan bir oyun var ekranlarınızda. Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Electronic Arts ve Paramount Digital Entertainment’ın birlikte geliştirdiği The Godfather II adlı oyun, Florida, Küba ve New York’ta mafyanın savaşını bize yaşatmayı vaad ediyor.
Filmden ve Mario Puzo’nun Corleone aile dramından esinlenen The Godfather II oyunu filmin hikâyesinin ötesine geçerek oyuncuları 1960’ların organize suç dünyasının içine çekecek.
Oyuncular, Michael Corleone tarafından New York bölgesine Baba olarak atandıktan sonra, yasadışı suç zincirlerini yöneterek Amerika’nın en güçlü mafya ailesi olmaya çalışacak.
The Godfather II’de oyunculara imparatorluklarını yönetmelerinde yardımcı olmak için ‘The Don’s View’ özelliği de bulunuyor. Bu sayede oyuncular aile işlerini başarıyla büyütebilecek.
Oyuncular Don’s View özelliği ile suç zincirlerini kurabilecek, savunup geliştirebilecekler ve bu sırada rakip ailelerin yaptıklarını da an be an görebilecekler.
Oyuncular ayrıca kirli işlerini yaptıracak adamlar tutarak, emirler yağdırarak ve en iyi adamlarına terfi vererek organize suç işinde ustalaşacaklar!
http://godfather2.ea.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bakırköy Carousel AVM’deki TeknoSA mağazası! Şimdi Teknosa Satış Danışmanı Batuhan Güdücü bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Caspar Nirvana TLP-8600A 1.790 TL
Samsung i8510 Innov8 1.299 TL
Minton DVD Player MDIVX1308 89 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Logo GO, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen bir muhasebe programı. Beyaz Yayınevi’nden çıkan ‘Logo Go’ adlı kitap, bu yazılımını verimli kullanmayı öğrenmek isteyenler için.

KİTAP

Logo Go
Alim Karataş
Beyaz Yayınevi
274 Sayfa 17 TL.

Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketlerinden Logosoft tarafından geliştirilen Logo GO, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen bir program.
İlk olarak 2007 yılında piyasaya sunulan programda, ‘GO Basic’, ‘GO Pro’, ‘GO Power’, ‘GO Shop Manager’ ve ‘GO Bordro’ adlı beş farklı paket yazılım yer alıyor.
Beyaz Yayınevi’nden çıkan ve Alim Karataş tarafında kaleme alınan ‘Logo Go’ adlı, kitap, muhasebe mesleğinde kullanılan paket programların kolayca öğrenilmesini amaçlıyor.
Teori ile pratiğin bir araya getirilmesi amaçlanan kitap, sadece akıcı bir dile sahip. Bu sayede konuları kavramak ve muhasebe programı Logo Go’yu öğrenmek oldukça kolaylaşıyor.
Logo Go adlı kitap, iki ciltten oluşuyor. Birinci kitapta, ticari modüller, ikinci kitapta ise muhasebe aşamasından, yılsonu kapanış işlemlerine kadar olan hareketler anlatılıyor.
Kitabın son kısmında ise, çözülmemiş monografiler yer alıyor. Buradaki monografiler, internet ortamında görsel ve sesli anlatım ile okuyucunun yararına ücretsiz sunuluyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir