TechnoLogic – 77. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yetmişyedinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • İnternet, en çok başvurulan haber kaynakları sıralamasında gazeteleri geçti.
  • Çin’de ‘blog yazarları’nın sayısı yüzde 6,38 artarak 50 milyonu aştı.
  • Plazma televizyonların yüksek enerji tüketimi nedeniyle Avrupa?da yasaklanacağı yönündeki haberler yalanlandı
  • Üç boyutlu fotoğraf teknolojisini ve bu teknolojiyle neler yaptıklarını 360TR yöneticisi İmdat Demir TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri en uygun GSM ve ADLS tarifesini seçmenize yardımcı olacak Enuygun.com ve gezginlerin sosyal paylaşım platformu Kaybolduk.biz
  • Mars’taki direnişi konu alan Red Faction: Guerilla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Planet’ten Lenovo S9 Netbook ve ilginç dijital oyuncaklar!
  • Arkadaş Yayınevi’nden çıkan ‘Kolay Yoldan Microsoft Office 2007’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

2008 yılında internet, en çok başvurulan haber alma kaynakları sıralamasında gazeteleri geçti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

İnternet gazeteciliği çıkışta

ABD’de yapılan bir araştırmada, 2008 yılında internet, en çok başvurulan haber alma kaynakları sıralamasında gazeteleri ilk kez geçti ve ikinci haber kaynağı konumuna yükseldi.
Amerikan Pew Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, katılımcılara haber almak için en çok hangi kaynakları kullandıkları soruldu.
Araştırmaya katılanlar, 2008 yılında haber almak için en çok televizyonu kullandıklarını belirtirken, ikinci sırayı internet, üçüncü sırayı ise gazete aldı.
3-7 Aralık tarihleri arasında yapılan ve yaklaşık 1500 kişinin katıldığı araştırmada Amerikalılar’ın yüzde 70’i haber almak için televizyonu tercih ettiği ortaya çıktı.
Araştırmaya katılan Amerikalılar’ın yaklaşık yüzde 40’ı, gündemden haberdar olmak için yararlandığı kaynaklar arasında internetin önemli bir yer tuttuğunu ifade etti
Haber alma kaynakları arasında gazeteleri de sayanların oranı ise yüzde 35’te kaldı. Haber alma amaçlı internet kullanımının geçen yıla göre yüzde 16 arttığı belirtiliyor.

HABER 2

50 milyon Çinli ‘blog’çu

Çin’de geçen kasım ayı sonu itibarıyla ‘blog yazarları’nın sayısı yüzde 6.38 artarak 50 milyonu aştı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu sayı 47 milyondu.
Çin İnternet Derneği’nce yapılan açıklamada, ilk blog 2002 yılı Ağustos ayında açıldı ve şu an Çin’de toplam 100 milyondan fazla blog bulunuyor.
Çin’de internet kullanıcılarının sayısı 290 milyonu aşarak dünyanın en fazla internet kullanan ülkesi konumuna da ulaştı. İnternet sitelerinin sayısı da 2.1 milyonu geçti.
Ülkedeki internet kullanıcılarının yüzde 68.6’sı olan 206 milyon Çinli haberleri okumak için ana kaynak olarak internet sitelerini takip ediyor.
Geçen yıl düzenlenen uluslararası olimpiyat oyunları, Sıçuan depremi gibi önemli olaylar da internetten haber okuyan Çinlilerin sayısını büyük ölçüde arttırdı.
Çin’de 30 yaşın altındaki internet kullanıcılarının sayısı yüzde 69’a çıktı. Bu sonuç, internet kullanıcılarının ve internette bilgi paylaşımında bulunanların da artması anlamına geliyor.

HABER 3

Plazma TV’ye yasak yok

Avrupa Tüketici Elektroniği Birliği, plazma televizyonların yüksek enerji tüketimi nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanacağı yönündeki haberleri yalanladı.
Birlikten yapılan açıklamada, “Son zamanlarda basında yer almakta olan Plazma TV’nin enerji verimliliği sebepleri ile yasaklanabileceği ifadeleri tamamen yanlıştır.” denildi.
Konu ile ilgili AB direktifine göre plazma veya herhangi bir teknoloji, enerji verimlilik koşullarına uyduğu sürece TV üretiminde kullanılmasının yasaklanması mümkün değil.
AB ve üyeler, TV üretiminde kullanılan Plazma, LCD TV, Tüplü TV ve diğer tüm teknolojilerin daha enerji verimli getirilmesini sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.
Diğer yandan Plazma TV üreticileri, Avrupa pazarında televizyon üretmek, ithal etmek ve satmak için yeni hazırlanacak minimum verimlilik standartlarına uyacaklarını açıkladı.
Yeni düzenlemenin bu yılın ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor. Sözkonusu ürünler 2010’un ikinci yarısında AB’nin istediği enerji tüketimi seviyesine uyumlu hale getirilecek.

RÖPORTAJ PERFORE

Üç boyutlu fotoğraflar, tarihi ve turistik mekânları, şehirleri, sanki oradaymışçasına görme ve sanal bir gezinti yapma imkanı veriyor. Üç boyutlu fotoğraf teknolojisini ve bu teknolojiyle bugüne kadar neler yaptıklarını 360TR yöneticisi İmdat Demir TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

360TR, üç boyutlu fotoğraf teknolojisi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri. İmdat Demir’le üç boyutlu fotoğraf teknolojisini ve bu alanda neler yaptıklarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, cep telefonu tarifelerini ve ADSL servislerini karşılaştırarak, kullanıcıların en doğru servise en avantajlı koşullarda sahip olmasını sağlayan enuygun.com
Enuygun’un kolay kullanımlı menüleri sayesinde, aylık konuşma süresi, gönderilen kısa mesaj sayısı, hangi operatörün en çok aranıldığı gibi bilgilerle size uygun operatörü seçebilirsiniz.
Turkcell, Vodafone ve Avea’nın sunduğu en uygun cep telefonu tarifelerinin kolayca karşılaştırılmasının sağlandığı sitede, numara taşıma hakkında bilgi almak da mümkün.
Çember.net’in kurucuları Çağlar Erol ve Nihan Çolak Erol tarafından geliştirilen Enuygun’un ADSL tarife modülünde ise ADSL ve Fiber İnternet bağlantı tarifeleri karşılaştırılabiliyor.
Satın almak istediğiniz internet bağlantı hızını girdiğinizde, TTNET, Smile ADSL, TurkNet, Tellcom, Biri ADSL, Superonline, Quiknet ve Uydunet tarifelerinden seçim yapılabiliyor.
Şimdilik GSM ve ADSL tarife karşılaştırma seçenekleri sunan Enuygun.com’a, ileriki dönemlerde, araç kasko ve trafik sigortaları, banka kredileri gibi farklı servisler de eklenecek.
http://www.enuygun.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, bir yerleri keşfetmek isterken kaybolan ancak kaybolmaktan korkmayan gezginlerin sosyal paylaşım platformu olarak tanımlanan Kaybolduk.biz
Kaybolduk.biz, kaybolarak keşfedenlerin, her gittikleri yeni mekanda gördüklerini, öğrendiklerini sitedeki tüm kullanıcılarla paylaşmaktan keyif duyanların mekanı.
Komik bir kaybolma hikayeniz mi var? Siteye kaydolun, hikayenizi yazıp paylaşın, sizden sonra gezecekler feyz alsın. Pek gidilesi ya da zinhar gidilmeyesi bir mekan mı keşfettiniz?
Resimlerini ve eleştirisini girin, haritada işaretleyin, iyi vakit geçirmek isteyenlerin haberi olsun. Gideceğiniz bir şehirde, görmek ya da bulunmak istediğiniz bir yer mi var?
Kaybolduk.biz’e sorun. Ne? Bilmiyor mu? Demek sizin ve sizin gibi gezginlerin katkılarını bekliyor. Zamanla her sorunuza cevap verebilecek hale gelebileceğinden eminiz.
Memleket geniş, yol uzun, ömür kısa. Çıkın sokağa, dökülün yollara, gezin, dolaşın. Arada kaybolabilirsiniz. Ziyanı yok. Niye? Çünkü artık, Kaybolduk.biz var.
http://kaybolduk.biz

OYUN ANONS

Red Faction: Guerilla adlı aksiyon oyunu bu yıl içinde piyasaya çıkacak. Şimdi gelin bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Bu hafta, Mars’ı yerle bir eden Earth Defense Force’a karşı savaşacağımız ve onları durdurmaya çalışacağımız Red Faction: Guerilla adlı oyun var ekranlarınızda.
Oyun, ilk Red Faction’ın yani isyanın başladığı zamandan 50 yıl sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Gelinen noktada, çok şey değişmiş, kızıl gezegende üç grup oluşmuştur.
Bu gruplar, Mars’ın büyük bir bölümünü hâkimiyeti altına almış olan Earth Defense Force, ana karakterimiz Alec Mason’un liderliğini yaptığı madenci direniş grubu ve yağmacılar.
İlk oyun için direnişin sembolü olarak, çekiç tutan el seçilmişti. İkinci oyunda makineli silah tutan bir el resmedilmişti. Guerrilla’da ise direnişin sembolü ‘Balyoz’ olarak değiştirilmiş.
Madenciler olarak özgürlük mücadelesi vereceğimiz oyunda başarılı olursak, korkudan tepkisizleşen Mars’lı halkın da cesaretlenip, direnişte bize katıldıklarını görebileceğiz.
Guerrilla’nın çoklu modunda 16 oyuncunun aynı anda oyun keyfi yaşamasının mümkün olacak. Bu yıl çıkması planlanan yapım, şimdilik sadece PS3, X360 ve PC için hazırlanıyor.
http://www.redfaction.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Teknosa Planet! Şimdi Teknosa Planet Satış Danışmanı Aral Mürşitpınar bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Lenovo S9 927 TL
HP TX2550 Tablet PC 2458 TL
Toshiba M800-107 Portege 2129 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Sizlere bu hafta, Microsoft Office 2007’yi, hızlı ve kolay yoldan öğrenmenizi sağlayacak bir kaynağı tavsiye ediyoruz. Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Yeni Başlayanlar İçin Kolay Yoldan Microsoft Office 2007’ adlı kitap, Office’i daha verimli kullanmak isteyenler için.

KİTAP

Yeni Başlayanlar İçin Kolay Yoldan Microsoft Office 2007
Arkadaş Yayınevi
384 Sayfa 28 TL
Arkadaş Yayınevi’nden çıkan ‘Kolay Yoldan Microsoft Office 2007’ adlı kitap, dünyanın en çok kullanılan ofis uygulamasını pratik bir şekilde öğretmeyi amaçlıyor.
Akıcı bir dile sahip olan ve grafiklerle desteklenen kitap, Microsoft’un Office 2007 uygulamaları olan Word, Excel, Access, PowerPoint, Outlook, Publisher’ı içeriyor.
Kitap boyunca takibi kolay adımlar ve ekran görüntüleri tam olarak okurlara ne yapacaklarını gösteriyor ve öğrendiklerini hemen uygulayabilmelerine yardımcı oluyor.
Kitapla, Word’de belgeler oluşturmak ve yönetmek, Excel’de tablolalama işlevlerini yerine getirmek, Access veritabanıyla çalışmak ve PowerPoint’te sunum hazırlamak kolaylaşıyor.
Office yazılımının iletişim ve iş akışı uygulaması Outlook da kitapta detaylı olarak yer alıyor. Outlook’ta ajanda, randevu ve elektronik posta yönetimini bu kitapla kolayca öğreneceksiniz.
Microsoft Office 2007 uygulamalarını öğrenmenize büyük katkısı olacak bu kitap, karşılaşabileceğiniz olası sorunları çözmek için de yardımcı olabilecek ipuçları sunuyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir