Shadow

TechnoLogic – 76. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yetmişaltıncı bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • 2012 yılına kadar internet içeriğinin yüzde 90’ı video olacak.
  • Müzayede sitesi Gittigidiyor, şu günlerde Ah Anam Lahanam adlı bir bir viral kampanyayla gündemde.
  • Twitter’da aralarında Barack Obama ile pop yıldızı Britney Spears’in de bulunduğu çok sayıda kullanıcının hesapları hacklendi.
  • IBM’in açık kaynak alanında neler yaptığını IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri aklınıza gelen herşeyi karşılaştırabileceğiz Kıyasıya ve Facebook, Orkut, MySpace, Hi5 profillerine tek adresten erişim sağlayan Power!
  • Sokak dövüşü oyunu Street Fighter’ın yeni versiyonuyla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Carousel AVM TeknoSA’dan LG ev sinema sistemi ve ilginç dijital oyuncaklar!
  • Alfa Kitap’tan çıkan ‘Profesyonel Excel Çözümleri’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

2012 yılına kadar internet içeriğinin yüzde 90’ı video olacak. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

İnternetin hâkimi video

İnternet teknolojileri altyapısı üreten Cisco şirketinin, gerçekleştirdiği Görüntü Ağ Endeksi araştırmasına göre, 2012’ye kadar internet içeriğinin yüzde 90’ının video olması bekleniyor.
Araştırmada günümüzde veri tabanlı iletişimlerin yerini artık video ve müzik indirme, IPTV ve oyun gibi zengin medya uygulamaları almaya başladığı vurgusu yapılıyor.
Videoya yöneliş, internet ağlarının, tüketicilerin günlük hayatları ve profesyonel yaşamlarında giderek daha önemli bir yer tutmaya başladığını da ortaya koyuyor.
Cisco Görüntü Ağ Endeksi araştırması, IP ağ trendlerinin video kullanımının artması ve Web 2.0 sosyal ağ ve işbirliği uygulamaları ile büyük ölçüde şekilleneceğini ortaya koyuyor.
2012’ye kadar, ayda 4 milyardan fazla video; IPTV gibi internet tabanlı alıcılar üzerinden gönderilecek. Tüketici internet trafiğinin yüzde 90’ı video içeriğinden oluşacak.
Bu arada, şirketler video içerik için işbirliğine gidiyor. Son olarak Samsung’la Yahoo, LG’yle Netflix, televizyonları internet içeriğine bağlamak için ortaklık kurduklarını açıkladı.

HABER 2

Ah Anam Lahanam!

Türkiye’nin popüler müzayede sitesi Gittigidiyor, şu günlerde çok konuşulan Ah Anam Lahanam adlı yeni bir viral kampanyayla gündemde.
Kampanya, internet kullanıcılarının Bana Kitap Al, Sütü Seven Kamyoncu ve Esmeralda videolarıyla hatırlayacağı, Fransız şarkılarını esprili bir şekilde dile getiren gençlerin ürünü.
Adeta bir efsaneye dönüşen ve izleyenleri gülmekten kırıp geçiren videoların kahramanları GittiGidiyor’un desteğinde hazırladıkları Ah Anam Lahanam videosu ile yine ilgi görüyor.
So günlerin popüler videosu Ah Anam Lahanam’da Sertab Erener’in Sevdam Ağlıyor parçası GittiGidiyor’a eğlenceli bir şekilde uyarlandı ve yeni sözler yazıldı.
“Koskoca kadın oldun, oyuncak ayın hala neden duruyor, Git al bir yenisini hatta bul sahisini GittiGidiyor” gibi ilginç sözlere sahip videoda kullanılan ürünler site üzerinden satışa çıktı.
Zihinlere yer eden sözler yazan gençlerin videoda kullandıkları kuzu, kürek, kaşık, bando aletleri gibi eşyalar TOÇEV yararına açık artırmayla satın alınabiliyor.

HABER 3

Twitter’da ‘hack’ paniği

Mikroblog ve ücretsiz mesajlaşma olanağını sunan Twitter’da aralarında Barack Obama ile pop yıldızı Breatney Spears’in de bulunduğu bazı kullanıcı hesapları hacklendi.
Yasadışı yollarla eriştikleri hesapları talan eden hackerler, CNN haber spikeri Rick Sanchez’in mikro bloguna, “Kokainle kafayı bulduğum için yarın işe gidemeyebilirim” yazdı.
Pop yıldızı Britney Spears’in hesabına gayri ahlaki ifadeler yerleştiren ‘hacker’lar, Barack Obama’nın blogundan da sözde ‘bedava petrol’ sunulan bir sayfaya link verdiler.
Twitter’ın ‘pazartesi sabahı çılgınlığı’ olarak isimlendirdiği saldırıya ek olarak, siteye geçtiğimiz hafta olta saldırıları başlatan hackerlar, bazı kullanıcıların parolalarını da ele geçirdi.
Twitter üyelerini kandırmak amacıyla kullanılan klonlanmış web sitesinin Çin’den çıkış yaptığı tespit edildi. Site yöneticileri başka sitelerden Twitter’a giriş yapılmamasını öneriyor.
Facebook, MySpace gibi sosyal ağlarda da benzer saldırılarla karşılaşılabileceğini belirten uzmanlar, bilinmeyen linklere tıklamanın kurban olmak için yeterli olduğunu hatırlatıyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Yükselen trend açık kaynak. Teknoloji devi IBM’in bu alanda neler yaptığını ve açık kaynaklı bir yazılım olan Lotus Symphony’yi IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Dünyaca ünlü şirketler, son yıllarda açık kaynağa yatırım yapıyor. IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm’le IBM’in bu alanda neler yaptığını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Hangisi kapansa daha çok üzülürdünüz? Facebook mu, Ekşi Sözlük mü? Bu ve benzeri kıyaslamaları yapabileceğiniz, yorumlayabileceğiniz ve oylayabileceğiniz bir site var artık.
Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan Kıyasıya, kullanıcıların istedikleri herhangi iki şeyi karşılaştırabilecekleri ve başkalarının nasıl kıyasladığını görebileceğiniz bir servis.
Kullandığınız ürünleri, sevdiğiniz sanatçıları, dinlediğiniz şarkıları, izlediğiniz filmleri, okuduğunuz kitapları, kısacası aklınıza gelen herşeyi kıyasıya karşılaştırabilirsiniz.
Kıyasıya adlı sitede kullanıcılar diğer üyeler tarafından oluşturulmuş ‘Kıyas’lara oy verip yorum yazabilecekleri gibi, kendileri de kolayca yeni kıyaslamalar oluşturabiliyorlar.
İnteraktif bir işleyişe sahip sitede kullanıcılar, diğer üyelerin fikirlerini alabiliyor, beğendikleri kıyaslamaları diğer üyelerin hangi kıyaslara nasıl tepki verdiğini takip edebiliyor.
Üyelerin sistemde ne kadar aktif olduklarını gösteren basit bir puanlama sisteminin de mevcut olduğu sitede, en popüler kıyaslar ve en popüler kelimeleri de görebilmek mümkün.
http://www.kiyasiya.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, birden çok sosyal ağa üyelikleri bulunanların, hesaplarını tek adresten yönetebilme ve kullanabilmelerini sağlayan bir proje olan Power.com.
Kurulduğu Brezilya ve çevre ülkelerde kısa sürede 5 milyon üyeye ulaşan Power, gördüğü bu ilgi sonucu küresel bir proje olmaya soyundu ve İngilizce desteğiyle dünyaya açıldı.
Şu anda Facebook, Orkut, MySpace, Hi5 profillerine ulaşıma imkân sağlayan sitenin hedefleri arasında MSN, Yahoo, Flickr, Gmail hesaplarına ulaşım sağlamak bulunuyor.
Power’da amaçlanan sosyal ağlardaki ve internetteki diğer profillerinize tek bir site üzerinde ulaşımı sağlamak ve birbirleri arasında hızlı geçişler yaratmak.
Tek bir sayfa üzerinden internet profillerinize ulaşıp mesajlaşabildiğiniz Power’in gelecek planları arasında elektronik postalara da aynı adresten ulaşım yer alıyor.
Brezilya merkezli sitenin 70 çalışanı var. San Francisco, California ve Hindistan’da ofisleri bulunan site, aldığı 8 milyon dolarlık yatırımla dünyanın en popüler sitelerinden biri olmaya aday.
http://www.power.com

OYUN ANONS

Sokak dövüşü oyunu Street Fighter’ın yeni versiyonu yakında piyasaya çıkacak. Şimdi gelin bu efsane oyunda bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Street Fighter IV, orijinal Street Fighter II’nin dövüş hareketlerini ve tekniklerini alarak efsanevi dövüş serisini köklerine döndüren bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.
Oyun, Capcom’un en yeni gelecek nesil teknolojileriyle birleştirerek dünyaya, zamana direnen yakın dövüş sanatlarını yeniden hatırlatacak muhteşem bir deneyim yaratıyor.
Zamanında Street Fighter II’nin dünyanın dört bir yanındaki atari salonlarında ve oturma odalarında efsane haline gelmesini sağlamış olan her şey Street Fighter IV’de de bulunuyor.
Oyuncular Ryu, Ken, Chun-Li ve Guile gibi klasik favori karakterlerinin yanı sıra Crimson Viper, Abel, El Fuerte ve Rufus gibi yeni karakterlerle de oynayabilecekler.
Tüm karakterler ve ortamlar 3D olarak hazırlanmış olsa da, oyun hala daha ek 3D kamera oyunlarıyla klasik Street Fighter 2D perspektifinden oynanıyor.
Altı düğmeli kontroller de geri dönerken, yeni oyun sistemine eklenmiş birçok yeni özel hareket ve özellik de bulunuyor. Oyunun hayranlarına yepyeni bir dövüş keyfi yaşatacak.
www.streetfighterworld.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bakırköy Carousel AVM’deki TeknoSA mağazası! Şimdi Teknosa Satış Danışmanı Bahadır Tekkan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
LG HT303SU Ev Sinema Sistemi 369 TL
LG DP351 Portatif DVD Player 299 TL
Sony MDR-RF800RK Kulaklık 134 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Dünya genelinde tablolamada en yaygın kullanılan yazılım, Microsoft’un bir ürünü olan Excel! Alfa Kitap’tan çıkan ‘Profesyonel Excel Çözümleri’ adlı kitap, Excel’i daha verimli kullanmak isteyenler için.

KİTAP

Profesyonel Excel Çözümleri
John Green, Rob Bovey, Stephan Bullen
Alfa Kitap
726 Sayfa 25 TL

Microsoft Excel, Microsoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programı.
İçindeki detaylı finansal çözümler ve grafik oluşturma başarısı nedeniyle, kendi türünde şu anda dünyadaki en popüler yazılımı olan Excel’i öğrenmek bu açıdan büyük önem taşıyor.
Excel’i öğrenen ancak daha da geliştirerek profesyonel düzeyde bilgi sahibi olmak isteyenler için, Alfa Kitap’tan çıkan ‘Profesyonel Excel Çözümleri’ adlı kitabı tavsiye ediyoruz.
‘Profesyonel Excel Çözümleri’ adlı kitapla, teni Excel işlevleri sunmak için eklentiler geliştirmeyi ve güçlü veri çözümleme özelliklerini öğrenebileceksiniz.
Özgün grafikler oluşturmak, hata yönetimi, hata ayıklama ve performans optimizasyonu, sınıf modülleri ve arabirimler kullanmak kitaptaki konu başlıklarından sadece bir kaçı.
Kitapla birlikte kitapta anlatılan tüm uygulama örneklerinin her aşamasına ait dosyalar bir CD içerisinde veriliyor. ‘Profesyonel Excel Çözümleri’ kitabı, Excel’de uzmanlaşmak isteyenler için.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir