Shadow

TechnoLogic – 75. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Dünya genelinde dizüstü bilgisayar satışları ilk defa masaüstü bilgisayar satışlarını geçti
  • Türkiye, internet sitelerinin denetimi ve yasaklanmasında “Makul Düzeyde Filtreleme Yapan Ülkeler” listesinde yer aldı
  • Yazılım devi Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin deneme sürümü, şimdiye kadar binlerce kişi tarafından indirildi
  • Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa, yeni dönemde bizi nelerin beklediğini TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri okuduğunuz kitapları paylaşabileceğiniz Kitabakitap.com, yeni ürünleri deneme imkânı sunan Fikrimühim.com
  • Hip-hop yıldızı 50 Cent’in kahramanı olduğu ’50 Cent Blood On The Sand’ adlı oyunla ilgili detaylar
  • Teknosa Planet’ten yeni nesil LCD televizyonlarla ilgili detaylı bir inceleme
  • Alfa Kitap’tan çıkan ‘Web’de Mağaza Açmak’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dizüstü bilgisayar satışları ilk defa, masaüstü bilgisayar satışlarını geçti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Dizüstü masaüstünü geçti

Dünya genelinde dizüstü bilgisayar satışları ilk defa masaüstü bilgisayar satışlarını geçti. Dizüstü bilgisayarların yükselişinde, 2008?de çok popüler olan ‘netbook’ların büyük payı var.
California’lı pazar araştırma firması iSuppli tarafından sağlanan verilere göre 2008’in üçüncü çeyreğinde krize rağmen bilgisayar satışları yüzde 15.4 oranında artış gösterdi.
2008’in üçüncü çeyreğinde bilgisayar endüstrisi tarihinde ilk defa, dizüstü bilgisayarlar,  masaüstü bilgisayarları geçti ve toplamda 79 milyona yaklaşık bilgisayar satışı gerçekleşti.
Geçtiğimiz yılın 3. çeyreğine göre ‘netbook’ denilen bilgisayarlar da dahil, taşınabilir bilgisayar satışlarında yüzde 40’lık artışla toplam satış rakamı 38,6 milyon olarak gerçekleşti.
2008 yılında dizüstü bilgisayara yenik düşen masaüstü bilgisayar sistemlerinde ise yüzde 1.3’lük bir azalma görülerek toplamda 38.5 milyon adet bilgisayar satıldı.
Rapora göre toplam bilgisayar satışında ilk beş yüzde 18.8 payla Hewlett Packard (HP), yüzde 13.9 ile Dell, yüzde 12.2 ile Acer, yüzde 7.5 ile Lenovo ve yüzde 4.6 ile Toshiba oldu.

HABER 2

Türkiye, ‘makul’ yasakçı

Türkiye, internet sitelerinin denetimi ve yasaklanmasında ABD, Kanada, İngiltere, Fransa ve Danimarka ile “Makul Düzeyde Filtreleme Yapan Ülkeler” listesinde yer aldı.
“İnternete Sansür Uygulayan Ülkeler” listesinin başında ise sırasıyla Çin, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran var. Türkiye’nin bu listede yer alamaması ilgi çekici bulunuyor.
Avrupalı devletler ise belirli suçların işlenmesi halinde erişimi engelliyor. Bazı Avrupa ülkeleri, “Günlük hayatta suç olan internette de suçtur” ilkesiyle hareket ediyor.
Türkiye’de yürürlükte olan internet mevzuatında yer alan ve bazı ülkelerde uygulanan ‘Bildir ve İçerik Kaldırılsın’ yöntemi, erişimin engellenmesini azaltıyor.
Bu yöntemde, denetleyici kurum, erişimin engellenmesine neden olabilecek içeriğin kaldırılmasını istiyor. İçeriğin kaldırılması halinde sitenin ilgili sayfasına erişim engellenmiyor.
Siteyle ilgili muhataba ulaşılamaması durumunda, suç teşkil eden sayfaya erişim engelleniyor. Youtube’un kapalı olmasının nedeni ise şirketin Türkiye’yi muhatap kabul etmemesi.

HABER 3

Windows 7’yi çok sevdik

Yazılım devi Microsoft’un internet üzerindeki paylaşım sitelerine sızan yeni işletim sistemi Windows 7’nin deneme sürümü, şimdiye kadar binlerce kişi tarafından indirildi.
Windows Vista’nın kullanıcılar tarafından kabulünün biraz yavaş kalması ve birçok kullanıcının Windows XP’den vazgeçmemesi şirketi Windows 7’yi geliştirmeye zorlamıştı.
Windows Vista’nın daha stabil hale getirilmiş ve hataları düzeltilmiş bir sürümü gibi gözüken Windows 7, yeni özellikleri ve görsel arayüzüyle kullanıcılar tarafından beğenildi.
Görev çubuğu tasarımı yenilenen Windows 7’de pencerelerin otomatik olarak boyutlanmasını sağlayan “Aero Snap” özelliği de kullanıcılar tarafından çok sevildi.
Yapılan bir testte, Microsoft’un şimdiye kadar piyasaya çıkardığı en hızlı işletim sistemi olarak gösterilen Windows 7, hızlı oluşuyla şirketin yüzünü krizde bile güldüreceğe benziyor.
XP?den vazgeçmeyen ve Vista’ya soğuk bakan çok sayıda kullanıcı, Windows 7’yi yeterince olgunlaşmış bir sistem olarak değerlendirerek, piyasaya çıkışının erkene alınmasını istiyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Tüketici ve İnternet Servisleri’nde yeni bir yapılanmaya giden Microsoft, bu alandaki tüm hizmetleri Live adlı serviste birleştirdi. Facebook’u aratmamaya and içmiş gibi gözüken şirketin yeni servislerini, Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Yazılım devi Microsoft, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkede ‘Tüketici ve İnternet Servisleri’ adıyla yeni bir yapılanmaya gitti. Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa’yla yeni dönemde bizi nelerin beklediğini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

İlginizi çekebilir:  Dünyayı değiştiren adamın öyküsü

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz Kitabakitap.com, okuduğu kitapları, tozlu raflarda durmak yerine okumak isteyenlerle paylaşmak isteyenlere yardımcı olabilecek bir site.
Site üzerinden okuduğunuz ama sizden başkasının da okumasını istediğiniz kitapları yaplaşabiliyor ya da okumayı çok istediğiniz kitapları talep edebiliyorsunuz.
Bunun için yapmanız gereken ilk şey siteye abone olmak ve vermek istediğiniz kitaplarla, başkalarından almak istediğiniz kitapları hemen siteye kaydetmek.
Kitap verenlerle kitap arayanların taleplerinin yer aldığı sitede, aradığınız bir kitap varsa, hemen o kitabı sahibinden isteyebiliyor, teslimat şeklini seçebiliyorsunuz.
kitabakitap.com’da, kitapların teslimat şekilleri arasında, elden teslim, kargo ücretini kitabı gönderen öder ve kargo ücretini kitabı alan öder yer alıyor.
Sitede kitap takas edebilmenin yanında, okuduğunuz eserler hakkında yorum yazma özelliği de bulunuyor. kitabakitap.com, kitaplarınızı gerçekten ihtiyacı olanlarla paylaşmanız için!
http://kitabakitap.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, bir siteden öte başlı başına bir proje. Kendisini ‘Türkiye’nin ilk ve tek Ağızdan Ağıza Pazarlama Hareketi olarak tanımlayan FikriMühim.com’e göz atıyoruz şimdi.
FikriMühim, şirketlerin yeni geliştirdiği ürünleri, piyasaya sürmeden önce kullanıcı deneyimi açısından test etmelerine yardımcı olan bir proje.
Siteye üye olduktan sonra, size ilgilendiğiniz kategorilerde demo ürünler gönderiliyor ve test etmeniz isteniyor. Bu ürünleri kullanarak deneyimlerinizi düzenli bir şekilde yazmanız gerekiyor.
Bu sayede şirketler, piyasaya çıkarakları ürünlerin tüketiciler tarafından nasıl algılanacağını, tüketicinin nasıl bir ürün istediğini önceden anlayabiliyor, gerekirse üründe değişikliğe gidiliyor.
FikriMühim’in üyeleri arasında her yaş ve meslek grubundan tüketicilerin olması, sisteme katılacak şirketlere geniş bir yelpazede tüketici davranışlarını algılama imkânı veriyor.
Ürünleri piyasaya çıkmadan önce denemek ve deneyimlerinizin yeni çıkacak ürünlerin geliştirilmesinde rol oynamasını istiyorsanız, bu site tam size göre!
http://www.fikrimuhim.com

OYUN ANONS

’50 Cent Blood On The Sand’, geçtiğimiz günlerde ülkemize de gelen ünlü rap şarkıcıcı 50 Cent’in kahramanı olduğu bir oyun. Gelin şimdi parasının eski bir CIA ajanı tarafından çalınmasıyla çılgına dönen 50 Cent’in macerasını konu alan bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Hip-hop yıldızı 50 Cent, savaş içindeki kurgusal bir ülkede verdiği bir kapalı gişe konserinin ardından kendisine yapılması gereken ödemenin çalındığını fark eder.
Eski CIA ajanı, organ kaçakçısı yerel bir suç patronunun parasını çaldığını öğrenen dünyanın en büyük hip-hop yıldızı 50 Cent, oyunda parasını geri almak için çetin bir savaşa girer.
Bilgisayar başında bizler de 50 Cent rolünde, paramızı kaptırdığımız kişinin peşine düşecek, hem paramızı geri almaya çalışacak, hem de karşımıza çıkanlara hiphop adaletini öğreteceğiz.
Durmak bilmeyen aksiyonla dolu oyunda, siper alma sistemi, yapay zeka, araçla savaş görevleri ve helikopterli çatışma bölümleri de dahil farklı oyun durumları kullanılıyor.
Dilediğiniz zaman online çokluoyuncu moduna geçebilir, 50 Cent’in yanında savaşmak için G-Unit üyelerini kontrol edebilir ve kendilerine has silahlarını kullanabilirsiniz.
50 Cent ve G-Unit’ten özel müziklerin yer aldığı oyunda, 50 Cent’in albümlerinden klasik şarkıların yanı sıra daha önce duymadığınız 18 özel şarkı da yer alıyor.
http://www.50bloodonthesand.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Mecidiyeköy Profilo AVM’deki Teknosa Planet! Şimdi Teknosa Planet Satış Danışmanı Serdar Kayatuzi bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Sony Bravia 52W44000K 5799 YTL
Philips 42PFL7433 2699 YTL
LG 42LG7000 2789 YTL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

İnternet kullanımının yaygınlaşması, şirketlere internette mağaza açıp iş hacmini artırmanın kapısını araladı. Alfa Kitap’tan çıkan ‘Web’de Mağaza Açmak’ adlı kitap, e-ticaret yapma planları olanlar için.

KİTAP

Web’de Mağaza Açmak
Joe Cataudella, Ben Sawyer, Dave Greely
Alfa Kitap
382 Sayda 18 YTL
Klasik mağazacılıktan, internet mağazacılığına geçmeyi düşünenlerin, sıkı bir araştırma yapmaya ihtiyacı var. Çünkü araştırmaksızın yeni bir alana girmek kötü sonuçlar doğurabilir.
Alfa Kitap’tan çıkan ‘Web’de mağaza açmak? adlı kitap, mağazasını web’e taşımayı planlayan ve bu alanda gelecek gören tüm yöneticilerin öncelikle okuması gereken bir kaynak.
Yeni ekonomiye adım atmak isteyenler için kitapta, web mağazası kurmakla ilgili temel bilgiler ve birinci elden işletme bilgileri detaylı bir şekilde ele alınıyor.
Web’de satış konusunda yapılması ve yapılmaması gereken kritik yüzlerce şey, mağazanın reklam, pazarlama ve tanıtımının nasıl yapılacağı kitabım temel konularından sadece bir kaçı.
‘Web’de mağaza açmak’ adlı kitapla, ödemelerin nasıl işleneceğini, kredi kartı sahteciliğini engellemesini ve etkin biçimde teslimat yapmayı, stok yönetim sanatını öğreneceksiniz.
E-ticaret yapmak isteyen şirketlerin her şeyden önce bir yazılıma ihtiyaçları var. ‘Web’de mağaza açmak’ adlı kitap, uygun yazılımın seçimi için de yol gösteriyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009
Sponsor: Airfel

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir