Shadow

TechnoLogic – 74. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Her 5 cep telefonundan birinde şirketler açısından ticari sır sayılabilecek bilgiler var
Nicholas Negroponte tarafından başlatılan, Her Çocuğa Bir Bilgisayar kampanyasıyla 600 bin çocuk bilgisayara kavuştu
Warner Music, Youtube’la yaptığı içerik ortaklığını telif oranlarını az bularak sona erdirdi
Internet Explorer 8’in kullanıcılara neler getireceğini Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri yaşam portalı 10iyi.net ve iş dünyasının Facebook’u İkhayat.com
Amerikan bağımsızlık mücadelesi ve Fransız devrimini konu alan ‘Empire: Total War’la ilgili detaylar
Bakırköy Carousel TeknoSA’dan 4. nesil Apple iPod Nano ve ilginç dijital oyuncaklar
Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Windows Server 2008 Yöneticinin Cep Danışmanı’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Her 5 cep telefonundan birinde şirketler açısından ticari sır sayılabilecek bilgilerin bulunduğu ortaya çıktı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Cepte gizli bilgi riski

British Telecom, Galler Glamorgan Üniversitesi ve Avustralya Edith Cowan Üniversitesi’nin araştırması ikinci el iletişim cihazlarının gizli şirket bilgisi ve kişisel bilgi taşdığını ortya koydu.
Unutulan, çöpe atılan, çalınan, kaybolan ya da başkasına devrettiğiniz telefonlar güvenlik riskleri yüzünden tehdit oluşturuyor. Her 5 ikinci el cep telefonundan birinde gizli bilgi var.
En çok gizli bilgi içeren cihazların kullanılmayan Blackberry olduğu görülüyor. Bu cihazlarda şifreleme özelliği bulunmasına rağmen çoğu dosyanın korunmamış olduğu sonucuna varıldı.
160’ın üzerinde kullanılmış cihazın incelenmesi sonucunda, bu cihazlarda, finansal şirket verileri, banka hesaplar, iş planları, yönetim kurulu toplantılarının detayları olduğu görüldü.
İncelenen telefonların yüzde 43’ününün, şirketlere zarar verecek kişisel, kurumsal ve özel bilgi, yüzde 23’ünün ise önceki sahibe ulaşmaya yarayacak bilgi içerdiği ortaya çıktı.
Piyasada akıllı telefon adı altında satılan yetenekli telefonlarda gizli bilgileri kaptırma riski artıyor. Uzmanlar çalışanların güvenlikle ilgili uyarılıp eğitilmesi gerektiğini vurguluyor.

HABER 2

600 bin çocuğa bilgisayar

Massachusetts Institute of Technology Media eski yöneticisi Nicholas Negroponte tarafından başlatılan, Her Çocuğa Bir Bilgisayar kampanyasıyla 600 bin çocuk bilgisayara kavuştu.
Nicholas Negroponte “Bu söz verilen bir sayı, ya da erişmeyi düşündüğümüz bir hedef değil, bu şu anda XO Computer’ı kullanan çocukların toplam sayısı hızla artıyor” diyor.
Özel olarak üretilmiş Sugar adı verilen bir Linux dağıtımı kullanan XO Computer, küçük ‘netbook’ sınıfında yer alan, darbelere karşı oldukça dayanıklı bir bilgisayar.
Mini bilgisayarda kelime işlemciden oyunlara kadar farklı ihtiyaçlara cevap eden 30 yazılım, kablosuz bağlantı, 360 derece dönebilen ekran, USB bağlantı ve SSD sürücüler bulunuyor.
Fiyatının 100 dolar olması hedeflendiği için ‘100 dolarlık laptop’ olarak anılan bilgisayarlar, süreç içinde maliyetin artması nedeniyle Türkiye’de 313 Euro’dan satılacak.
Ancak ‘100 dolarlık laptop’ projesi ciddi rakiplerle karşı karşıya. Bunlardan en önemlisi projeden desteğini çeken işlemci devi Intel?in ‘Classmate’ adlı 198 dolarlık ürünü.

HABER 3

YouTube’ta telif sancısı

Dünyaca ünlü birçok sanatçının albümlerini yayınlayan Warner Music, Youtube’la yaptığı gelir paylaşımı modeline dayalı içerik ortaklığını telif oranlarını az bularak sona erdirdi.
Warner Music’in 2006’dan beri süren YouTube ortaklığını sona ermesinin ardından James Blunt, Madonna ve Led Zeppelin’in YouTube üzerindeki video klipleri siteden kaldırıldı.
Warner Music’in YouTube ile ortaklık anlaşması birkaç ay önce sona ermişti. Yeni bir bir içerik anlaşması için yapılan görüşmelerden ne yazık ki, olumlu bir sonuç elde edilemedi.
Gelişme sonrasında Warner Music’ten yapılan yazılı açıklamada, yapım şirketlerine Youtube tarafından ödenen meblağın ‘komik’ sayılabilecek bir seviyede olduğu ifade edildi.
2006 yılında içeriklerini YouTube üzerinden yayınlamaya başlayan Universal Music, Sony BMG, EMI ve Warner Music, sitenin popülerleşmesinde önemli rol oynamıştı.
Halen Youtube’ta en popüler 10 videosundan 6’sı müzik videosu; TubeMogul araştırmasına göre, müzisyenler ve yapım şirketleri sayesinde YouTube en az 8 milyar izleyici çekiyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Teknoloji devi Microsoft, yeni nesil web tarayıcısı Internet Explorer 8’in deneme sürümünü bir süre önce Türkçe olarak kullanıma sunmuştu. Internet Explorer 8’in kullanıcılara neler getireceğini Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Google’ın Chrome adlı ürünü çıkarmasıyla birlikte web tarayıcı pazarında rekabet iyice kızıştı. Bir yandan Firefox’un da tırmanışa geçtiği pazarda, Microsoft’un umuduysa bu yıl piyasaya çıkması beklenen Internet Explorer 8’de. Biz de bu hafta Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi’yle Internet Explorer 8’i konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan 10iyi.net, Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ile ilgili 10 ana kategoride 3000’i aşkın öğeye ulaşabileceğiniz bir yaşam portalı.
Site, yeme içmeden eğlence mekânlarına, kişisel bakımdan eğitime, sağlıktan alışverişe, kültür-sanattan seyahate ve düğünden hobiler kadar aradığınız kaynağı sizin için listeliyor.
10iyi.net’te sadece aradığınızı bulmakla yetinmeyeceksiniz, kim daha iyi sorusunun cevabını da artık siz belirleyeceksiniz. Bunun için öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor.
Her klasmanda, yayınlanan öğeler’den beğendiklerinize +1 puan kazandırırken, memnun olmadıklarınıza -1 puan vererek memnuniyetsizliğinizi belirtebiliyorsunuz.
Oy vermek size yetmiyorsa, söylemek istedikleriniz varsa öğelere yorum yazmanız da mümkün. Görüşlerinizi bizimle ve diğer tüm kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.
Öğelere oy vermek ve yorum yazabilmek için tek yapmanız gereken siteye üye olmak. İstanbul’ın yeni yaşam portalı 10iyi.net’e üyelik çok kolay ve tamamen ücretsiz.

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, iş dünyasının Facebook’u olarak nitelendirebileceğimiz İkhayat.com, şirketler ile çalışanları ortak bir platformda araya getirip iletişim kurmalarını sağlayor.
İkhayat.com, kariyer planlarını yapan ya da iş arayan bireysel ve kurumsal kullanıcıları ortak bir platformda sosyal bir ağ mantığı içerisinde buluştumayı amaçlıyor.
Mevcut kariyer sitelerinde işveren ile çalışan arasında sıcak bir iletişim kurmaya yönelik modüllerin olmaması İkhayat.com’u farklı yapan nedenlerden biri.
İş arayanların çalışmak istediği işyeri hakkında ilk elden bilgi almakta güçlük çekmesi, İkhayat.com’u adayların şirketler hakkında içeriden bilgi edinebilmesiyle farklı kılıyor.
Sitenin etkinlikler bölümünde ise kariyer danışmanlık firmaları, kendi kurumlarıyla ilgili her türlü eğitim, etkinlik ve konferans haberlerini yayınlayabilme olanağı buluyor.
Kullanıcılar siteye üye olduklarında profil oluşturuyor. CV ekleyebiliyor. Bunu yeterli bulmayanlar ise Video CV bölümü ile kendi çektikleri görüntülü CV’leri yükleyebiliyor.

OYUN ANONS

18. yüzyıldaki Amerikan bağımsızlık mücadelesi ve Fransız devrimi gibi olayları konu alan bir oyun var bu hafta. Gelin şimdi deniz savaşlarının tüm şiddetiyle yaşandığı bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Total War serisinin yeni oyunu ‘Empire: Total War’da 18. yüzyıldayız. Bu seride Amerika’nın bağımsızlık mücadelesi ve Fransız Devrimi gibi tarihi olayları oradaymışçasına yaşayacağız.
Bu yapımın diğer savaş oyunlarından en dikkat çekici farkı, 18. yüzyıldaki deniz savaşlarının başarılı bir şekilde ekranlarımıza taşınıyor olması.
Oyunda emrimiz altındaki savaş gemilerinden top atışları yaparak, düşman donanmasının gemilerini batırabilecek ve rüzgârı arkamıza alarak hızlı manevralar yapabileceğiz.
Grafik açısından çıtayı giderek yükselten oyunda, isabet kaydeden top atışlarımızın düşman gemileri üzerindeki etkisini çarpıcı bir şekilde görebileceğiz.
Donanmamızda bulunan farklı toplara ve vuruş gücüne sahip gemilerle, düşman hatlarını yarmak ve zafere ulaşmak için çaba sarfedecek ve denizlerdeki heyecanı bire bir yaşayacağız.
2009’un Mart ayında piyasaya çıkması beklenen ‘Empire: Total War’, bizlere denizlerdeki macerayı ve savaşın heyecanını en iyi şekilde yaşamamızı sağlayacak bir oyun.

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bakırköy Carousel AVM’deki TeknoSA mağazası! Şimdi Teknosa Satış Danışmanı Bahadır Tekkan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Apple iPod 4. nesil Nano 329 YTL
General Mobile 3G Cool 299 YTL
Kodak M1020 Fotoğraf Çerçevesi 399 YTL

KİTAP ANONS

Sorumlu oldukları ağları Windows Server 2008 işletim sistemiyle yönetenlere kılavuzluk edecek bir kitap geçtiğimiz günlerde yayınladı. Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Windows Server 2008 Yöneticinin Cep Danışmanı’ adlı kitap, sistem yöneticileri için.

KİTAP

Windows Server 2008 Yöneticinin Cep Danışmanı
William R. Stanek
Arkadaş Yayınları
672 Sayfa 25 YTL
Gökmen Özveri’nin dilimize kazandırdığı ve Murat Yıldırımoğlu’nun editörlüğünde yayınlanan kitap, Windows Server 2008 ailesinin günlük işlerde yönetimi için hazır yanıtlar sağlıyor.
Cep boyutundaki bu kaynak, hızlı başvuru tabloları, adım adım yönergeler ve listeler yoluyla önemli bilgiler vererek, temel destek yordamlarını ve günlük görevleri büyüteç altına alıyor.
İster masa başında isterse sahada bu kitap, sorunları çözmek ve işi bitirmek için tam da gerek duyduğunuz etkili bilgileri sağlıyor.
Microsoft Windows Server 2008 Yöneticinin Cep Danışmanı ile sunucu rolleri ayarlamayı ve Windows Server 2008’i kurmayı; Active Directory’yi yapılandırmayı öğreneceksiniz.
Kullanıcı ve grup hesapları, denetim hakları ve izinleri oluşturmayı; dosya sistemleri ve Raid dizilerini yönetmeyi; TCP/IP ağ iletişimi gibi pek çok konu kitapla kolayca kavranabiliyor.
Microsoft Windows Server 2008 Yöneticinin Cep Danışmanı, Microsoft Windows Server 2008 yöneticileri için kısa, özlü ve kullanımı kolay bir başvuru kitabı, yetkili bir kaynak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir