TechnoLogic – 73. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yetmişüçüncü bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Tüm kamu kurumlarının bilgisayar sistemlerine yönelik siber saldırıları engelleme görevini TÜBİTAK üstlendi
Türkiye’de 1,3 milyar YTL civarında seyreden toplam iletişim harcamalarında cep telefonu yüzde 60’lık oranla ilk sırada
Dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarında yüzde 5.3 oranında düşüş yaşanması bekleniyor
Bilişimde insan kaynakları yönetimi Jobula Genel Müdürü Erdal Büyük TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri e-catalog.net ve kadinhaberleri.com
Japon korku sinemasından ilhamla tasarlanan F.E.A.R. adlı oyunun yeni versiyonu ‘F.E.A.R. 2: Project Origin’ adıyla geliyor
TeknoSA Planet’ten Nokia N96 ve ilginç dijital oyuncaklar
Alfa Kitap’dan çıkan ‘PC Donanımı Herkes İçin’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Tüm kamu kurumlarının bilgisayar sistemlerine yönelik siber saldırıları engelleme görevini TÜBİTAK üstlendi. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

Kamu TÜBİTAK’a emanet

TÜBİTAK, kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi ve iletişim sistemlerine yönelik siber saldırıları engellemek için Ankara’da ”Elektronik Ortam Savunma Merkezi” kuruyor.
Kamudaki bilgisayarlar ağlarına saldırı olasılığına karşı, TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde ve Ankara’da 40 kişilik ”Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi” göreve başladı.
‘Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi’nden yapılan protokolle Sayıştay, Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı gibi kuruluşlar yararlanmaya başladı.
Kamu kurumları bilgisayarlar ağlarına olası saldırılar, bilgi sızması, bilgisayarın çökertilmesi, web sitesinin ele geçirilmesi gibi siber saldırılarda acil yardım için merkezi arayabilecek.
Saldırıya uğrayan kurumun bilgisayarından öncelikler kopyalar alınacak ve saldırının nereden ve hangi amaçla yapıldığı ve bilgi sızması olup olmadığı Emniyet desteğiyle araştırılacak.
Kamu kurumlarına yapılması muhtemel saldırılarla mücadele için bilgi işlem çalışanlarının eğitilmesi amacıyla gerekli bilgiler www.bilgiguvenligi.gov.tr adresinde yayınlanıyor.

HABER 2

En çok cebe harcıyoruz

Ipsos KMG’nin Telefon ve Internet Kullanım Raporu’na göre Türkiye’de 1,3 milyar YTL civarında seyreden toplam iletişim harcamalarında cep telefonu yüzde 60’lık oranla ilk sırada.
Tüketicilerin davranışlarının incelendiği rapora göre toplam iletişim harcamaları ev ve iş telefonları yüzde 28 – 30, internet kullanımı ise yüzde 11 dolaylarında seyrediyor. 
Eylül 2008’deki kullanımın analiz edildiği rapora göre, cep telefonu görüşmelerine 760 milyon YTL, ev ve iş telefonlarına 382 milyon YTL, internet aboneliğine de 144 milyon YTL harcandı.
Günde 135 milyon dakika telefon görüşmesi gerçekleştirilirken 139 milyon SMS gönderildi. Türkiye’de GSM hat sayısı 53 milyon, 15 yaş üstü 43,5 milyon birey ise cep telefonu sahibi.
Bütün yaş grupları arasında 18-24 yaş arası yüzde 10,7 ile en fazla görüşme yapan grup olarak öne çıkıyor. Diğer yaş gruplarının ise günlük konuşma oranı yüzde 7 düzeyinde.
15 – 17 yaş grubu yüzde 48,4 en çok SMS kullanan grup olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki hanelerin yüzde 75’inde ev telefonu bulunurken internet abonelik oranı ise yüzde 23.

HABER 3

Bilgisayar satışları düşecek

2009 yılında etkisini giderek artırması beklenen küresel ekonomik kriz nedeniyle, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarında yüzde 5.3 oranında düşüş yaşanması bekleniyor.
Dünyanın en büyük araştırma firmaları Gartner ve IDC, daralacak piyasa nedeniyle rekabetin kızışacağı üreticilerin düşük performanslı ucuz ürünler yoğunlaşacağını öngörüyor.
IDC, kişisel bilgisayar satışının yüzde 5.3 oranında düşeceğini ve beklediği gelirin 267 milyar dolar olduğunu açıkladı. Firmanın daha önceki tahmini yüzde 4.5 artış olacağı yönündeydi.
Gartner, 2009’un endüstrinin son yedi yıl boyunca yaşadığı en zor yıl olacağını öngörüyor. Şirkete göre pazarda yüzde 6.5 düşüşle toplam gelir 230 milyar dolar seviyesinde olacak.
Gartner’ın daha önceki 2009 tahmini yüzde 5 oranında bir artışla toplamda 312 milyon adet masaüstü ve taşınabilir bilgisayar satılacağı yönündeydi.
Bu arada bilgisayar satışlarının düşmesinden Windows’un geliştiricisi Microsoft da payını alacak. Bilgisayar satışlarına paralel olarak Windows satışlarında da gerileme görülecek.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilişim ve telekom sektörüne yönelik bir insan kaynakları sitesi olan Jobula, bu alanda iş arayan adaylarla, eleman arayan şirketleri buluşturuyor. Bilişimde insan kaynakları yönetimi Jobula Genel Müdürü Erdal Büyük TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Jobula, Türkiye’de bilişim sektörünün işgücünün karşılanması için faaliyet gösteren bir servis. Jobula Genel Müdürü Erdal Büyük’le bilişimde insan kaynakları yönetimini ve bu alanda neler yaptıklarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, KOBİ’lere ücretsiz ve kolay şekilde elektronik katalog ve internet sayfası hazırlayıp, şirketlerini ve ürünlerini tanıtma imkânı sunan e-catalog.net.
KOBİ’ler üye olduktan sonra, site üzerinde kendi ürün ve tanıtım görsellerini ve ayrıntılı bilgileri ekleyip sitedeki şablonlardan birini seçerek e-kataloglarını hazırlayabiliyor.
Katalog hazırlamak için hiç bir tasarım ve program bilgisine sahip olmaları gerekmiyor. Seçilen şablon üzerinde, girilen ürün görselleri otomatik olarak katalog formatına çevriliyor.
Ürün ve hizmetleriyle ilgili site üzerinde, dünyanın her yerinden erişilebilir kataloglar oluşturan şirketler, internetin gücüyle yeni iş fırsatları yakalıyor.
Sitede, e-kataloglar üzerinde teklif alma ve verme, ziyaretçilerin sayfalara not alıp, bu haliyle istenilen kişiye gönderebilme, şirketin tanıtıldığı bir sayfa hazırlama seçenekleri de yer alıyor.
Şirketler, kendileriyle ilgili haberleri duyurma, e-posta listesine kaydolarak istenilen sektörle ilgili talepleri öğrenme, kataloğu ve ürünleri kaç kişinin ziyaret ettiğini de görebiliyor.
http://www.e-catalog.net

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, kadınları merkeze alan ve başarılı kadınların tecrübelerini kitlelere pozitif bir yaklaşımla aktarmayı hedefleyen kadinhaberleri.com.
Kadınların gündemdeki gelişmeleri, tarafsız bir şekilde öğrenebilmelerini hedefleyen site, kadınların sorunlarını aktarırken demagoji yapmamasıyla dikkat çekiyor.
Kadinhaberleri.com, Gündem, Sağlık, Edebiyat, Medya, Kültür Sanat, Pratik Bilgiler, Bilge Kadın, Bugün Ne Pişirsem gibi kategoriler altında kadınları bilgilendirmeyi amaçlıyor.
Sitenin en ilginç köşesiyse, Bilge Kadın. Medyadaki Güzin Abla mantığının bir uyarlaması gibi gözüken Bilge Kadın bölümünde, sorunlarını yazan okurlara uzmanların cevapları yer alıyor.
Sitenin Çocuk bölümünde, çocuk büyüten ya da dünyaya getirmeye hazırlanan kadınlara yönelik yararlı bilgiler ve çocuk eğitiminin püf noktalarını bulabilmek mümkün.
Her ne kadar kadınlara odaklanan bir site olsa da, kadinhaberleri.com, erkeklerin de ziyaret ettiği ve ailelere yönelik bilgilerden yararlandığı farklı bir haber kaynağı.
www.kadinhaberleri.com

OYUN ANONS

Japon korku sinemasından ilhamla tasarlanan F.E.A.R. adlı oyunun yeni versiyonu ‘F.E.A.R. 2: Project Origin’ adıyla geliyor. Gelin şimdi Michael Becket adlı karakteri yöneteceğimiz bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Oyun piyasasına korku yayan küçük bir kızın kahramanı olduğu bir proje olarak adım atan F.E.A.R.’ın yeni versiyonu F.E.A.R. 2: Project Origin adıyla yakında çıkacak.
İlk oyunun finalinden 30 dakika öncesinde başlayan Project Origin’da Delta ekibine mensup Michael Becket ve onun en az kendisi kadar çetin ceviz takımını yönetiyoruz.
Oyunun ilk sürümünden tanıdık bir yüz olan Spen Jankowski’nin erkek kardeşi de başkarakterimiz Becket’ın takımda yer alan karakterlerden biri olarak dikkatimizi çekiyor.
Gizemli bir karakter olan Becket, ayrıca oyunun gizemli yanlarından birini oluşturuyor. Becket, korku yayan küçük kız Alma için çok önemli. Bunun nedenini oyunda öğreneceğiz.
Alma, önceki oyunun aksine işkencelere maruz kalan küçük bir kız değil. Geçen zaman içinde yetişkin biri haline gelmiş, aşırı sinirliliğinden de bir şey kaybetmemiş.
Oyunda kahramanımız Alma’nın psişik güçleriyle kontrol ettiği askerler ve doğaüstü güçlere sahip yaratıklarla karşı karşıyayız. Oyundaki savaş becerimiz bizi sürpriz finale götürecek!
http://projectorigin.warnerbros.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Mecidiyeköy Profilo AVM’deki Teknosa Planet! Şimdi Teknosa Planet Satış Danışmanı Ali Yüksel bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Nokia N96 1489 YTL
Samsung i900 OMNIA 1079 YTL
HTC P3450 849 YTL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Şimdiye kadar hep hazır bilgisayarlar alıp, bir türlü aradığını bulamayanlardansanız sıkı durun! Alfa Kitap’dan çıkan ‘PC Donanımı Herkes İçin’ adlı kitap, bilgisayarını kendisi yapmak isteyenler için.

KİTAP

PC Donanımı Herkes İçin
Mehmet Çömlekçi, Selçuk Tüzel
Alfa Kitap
323 Sayfa 17 YTL
Evde, işte ya da okulda kullandığınız bilgisayarı ne kadar tanıyorsunuz? Bir sorun çıktığında kendiniz çözebilecek ya da sorunun ne olduğunu anlayacak kadar bilgili misiniz?
Bazen sevdiklerinizden bile daha fazla zaman ayırdığınız bilgisayarı tanımak ve onu tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanabilmek için yararlı bir kaynak var karşınızda.
Alfa Kitap’tan çıkan ve Mehmet Çömlekçi ile Selçuk Tüzel’in ortak çalışması olan ‘PC Donanımı Herkes İçin’ adlı kitap, bilgisayarınızı tanımanız için size kılavuzluk yapıyor.
Bilgisayarınızda hangi donanımların bulunduğu ve hangisinin ne işe yaradığını öğrenmenizi sağlayacak olan kitap, dilerseniz bilgisayarınızı kendinizin yapmasına yardımcı oluyor.
Kitapta, en güncel PC donanım bilgileri, fotoğraflı adım adım sistem montajı ve sökülmesi açıklamalarıyla ve sorun giderme yöntemleriyle birlikte akıcı bir dille anlatılıyor.
Bilgisayarını yakından tanımak, istediği özelliklere sahip bir bilgisayarı kendi başına yapmak ve çıkabilecek sorunları çözebilme becerisi kazanmak isteyenler; bu kitap tam size göre!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Hatice Keltek-Süleyman Civliz
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2008
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir