Shadow

TechnoLogic – 70. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Amerikan Ordusu, ordu mensupları ve aileleri için kendi YouTube’unu kurdu
Ekonomik krizde de şirketinin değerinin düşmesinin sorumlusu olarak suçlanan Yahoo’nun CEO’su Jerry Yang görevi bıraktı
Kredi kartı dolandırıcılığında yüksek teknoloji kullanan hırsızların 2008 kazancı 5 milyar doları aştı
Açık kaynağın önemi ve veri depolama çözümlerini Sun Microsystems Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri Heppsi.com ve Airliners.Net
World Of Warcraft’ın yeni ek paketi Wrath of the Lich King, Türkiye’de
Crystal Voice ses sistemi ve ilginç dijital oyuncaklar
Sistem Yayıncılık’tan çıkan ‘RFID ve Tedarik Zinciri’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Video paylaşım sitelerine erişimi kısıtlayan Amerikan Ordusu, kendi YouTube’unu kurdu. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Bu da ‘AskerTube’

YouTube ve diğer video paylaşım sitelerine erişimi kısıtlayan Amerikan Ordusu, Seattle merkezli Delve Networks isimli bir firma ile kendi video paylaşım portalını kurdu.
TroopTube yani AskerTube adı verilen yeni siteye, ordu mensupları, asker ailesi, sivil savunma çalışanları ya da destekçilerinin kaydolmalarına izin veriliyor.
Kullanıcılar, internet bağlantısı olan herhangi bir yerden kişisel videolarını sisteme yükleyebiliyorlar.
Yüklenen videolar Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon?da çalışan bir yönetici tarafından telif hakları, milli güvenlik ihlalleri gibi kriterlere göre onaylayıp yayına alıyor.
www.trooptube.tv adresinden ulaşılabilen site, Amerikan Ordusu’nun ağı üzerinden erişimi olan tek video paylaşım portalı.
Amerikan Ordusu, geçtiğimiz yıl YouTube ve MySpace’in de bulunduğu bir çok video ve müzik paylaşım portalına güvenlik gerekçeleriyle kendi ağı üzerinden erişimi engellemişti.

HABER 2

‘Kanım hep mor akacak’

Microsoft’un satınalma taleplerini reddeden ve ekonomik krizde de şirketinin değerinin düşmesinin sorumlusu olarak suçlanan Yahoo’nun CEO’su Jerry Yang görevi bıraktı.
Yang, veda e-postasında çalışanlarına, Yahoo’nun, logo rengini mor olmasına vurgu yaparak “kanım mor akar” diyerek şirkete olan bağlılığını da göstermeye çalıştı.
Yeni yönetici arayışında giren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Roy Bostock, “Jerry ile şirketi bir sonraki seviyeye taşımak için şimdinin en uygun zaman olduğuna karar verdik.” diyor.
Microsoft’un şirketi almasına karşı mücadele veren Yang’ın bu aybaşında Yahoo’nun Microsoft tarafından satın alınması gerektiğini söylemesi ile herkesi şaşırtmıştı.
Yang’ın görevinden ayrılmasıyla dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft’un Yahoo’yu satın almasının önünün açıldığı yorumları yapılıyor.
Microsoft, Yahoo’ya hisse başına en son 47,5 milyar dolarlık teklif sunmuş, Yang’ın hisse başına 37 dolarda ısrar etmesi üzerine Microsoft yöneticisi Steve Ballmer teklifi geri çekmişti.

HABER 3

Siber hırsızlar bu yıl coştu

Bilgisayar güvenliği şirketlerine göre, kredi kartı dolandırıcılığında yüksek teknoloji kullanan hırsızların 2008 kazancı 5 milyar doları aştı.
Symantec şirketinin araştırmasına göre, 2008’de internetin yer altı ekonomisine bakıldığında dolandırıcılığın miktarının 5,3 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.
Bilgileri çalınan bir kredi kartından ortalama 350 dolar harcama yapıldığını tahmin eden uzmanlar, yüzde 31 ile en yaygın satışın kredi kartı numaralarında görüldüğünü belirtiyor.
İnternet üzerinden suç işleyenlerin buluştuğu kriminal sohbet odalarında yüzde 20 satış oranı ile banka kartı ayrıntılarının ikinci sırada geldiği kaydediliyor.
Symantec’in raporunda, özellikle Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerindeki yüksek teknoloji çetelerinin hala organize durumda oldukları hatırlatılıyor
Yine raporda siber hırsızların akla hayale gelmedik yöntemlerle internet kullanıcılarının kimlik ve kredi kartı bilgilerini elde etmeye devam ettikleri ifade ediliyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Açık kaynaklı yazılımlar, endüstriyel ya da bireysel çözümlerde kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor. Açık kaynağın önemi ve veri depolama çözümlerini Sun Microsystems Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Sun Microsystems, daha çok kurumsal çözümler sunan ve açık kaynaklı yazılımlarla veri depolama alanında önemli girişimleri olan bir şirket. Sun Microsystems Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş’la açık kaynak ve veri depolamanın önemini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Heppsi.com, internetteki sık kullanılan web sitelerini kategorik olarak logolarıyla sıralayan ve hızlı erişim için bağlantı veren pratik bir site.
Site üzerinden İş Dünyası, Alışveriş, Eğlence, Çocuk, Kadın, Seyahat, Spor, Otomobil, Arama Motoru, Arkadaşlık Siteleri gibi pek çok kategorideki popüler adrese tek tıkla ulaşılabiliyor.
Sitenin en büyük dezavantajı, kategorilerin doğru yapılandırılmamış oluşu. Gazete sitelerinin ‘Gazeteler’ yerine ‘İş Dünyası’ başlığı altında toplanması, aranan sitelerin bulunmasını zorlaştırıyor.
Heppsi.com’un ana sayfasında yer almayan bir gazetenin web adresini bulmak için normal olarak ‘Medya’ ya da ‘Gazeteler’ kategorisini arıyor gözümüz.
Ancak sitede böyle bir kategori olmayınca, gazeteleri bulmak için siteyi baştan sona dolaşmamız gerekiyor.
Heppsi.com, güzel bir fikir olmakla beraber, kullanışlılık açısından kategori yapısının yeniden gözden geçirilmesinde yarar var.
http://www.heppsi.com

İlginizi çekebilir:  TechnoLogic - 106. Bölüm

SİTE 2

Johan Lundgren adlı bir İsveçli tarafından 90’ların ortasında “Pictures of Modern Airliners” adıyla kurulan havacılık sitesi, sonradan ‘Airliners’ adını aldı.
Lundgren’in sevdiği uçak fotoğraflarını yayınladığı siteye, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte başkalarının da katkı sağlamaya başlamasıyla proje git gide büyümüş.
Üniversite yıllarında havacılık fotoğraflarını arşivlemek için siteyi kuran Lundgren, bu projenin dünyadaki sayılı havacılık kaynaklarından biri olacağını tahmin ediyor muydu bilemiyoruz.
Onbinlerce uçak ve havacılık fotoğrafının bulunduğu bu site, özellikle havacılığa gönül verenleri favorileri arasında eklemesi gereken değerli bir kaynak.
Havacılıkla ilgili fotoğraflar çekiyorsanız, siz de elinizdeki fotoğrafları siteye gönderebilirsiniz. Dünyanın en önemli havacılık sitelerinden biri olan Airliners.Net bu konuda oldukça titiz.
Gönderilen fotoğraflar, en küçük bir hata bile olsa reddediliyor. Bu nedenle sitedeki geniş havacılık arşivinin zenginliğinin yanı sıra, kalitesi de göz dolduruyor.
http://www.airliners.net

OYUN ANONS

World Of Warcraft’ın yeni ek paketi Wrath of the Lich King, Türkiye’de piyasaya çıktı. Gelin şimdi büyük bir hayran kitlesini peşinden sürükleyen bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Merakla beklenen dünyaca ünlü devasa multiplayer online oyunu olan World Of Warcraft’ın yeni ek paketi Wrath of the Lich King, oyunseverlerle buluştu.
Türkiye’de satışa sunulduğunda, diğer ülkelerde olduğu gibi mağaza önünde uzun kuyruklar oluşan oyundaki yeni görsel ve içerik, özellikleri oyunseverlerin ilgisini çekmeye aday.
Yeni versiyonda, Death Knight hero sınıfının yer alması ve binaların yıkılması kuşkusuz oyunu daha keyifli yapan özelliklerden sadece bir kaçı.
Wrath of the Lich King ek paketi sayesinde oyuncular, Northrend  adında yeni bir kıtaya açılacak. Oyuncular bu kıtaya, ancak Level 68’e yükseldikten sonra erişebilecek.
Azeroth’un çeşitli noktalarından yeni kıtaya geçiş yapacak ve Frozen Throne zamanında gücünü Lich King’le birleştiren Arthas Menethil ile savaşma olanağı buluyor.
Genel olarak buz ve karla kaplı olan Northrend kıtasında düşmanlarımıza karşı kazanmak için bize sunulan yeni silahlarla mücadele edeceğiz.
http://www.worldofwarcraft.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Tekofaks! Şimdi Tekofaks yetkilileri bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Panasonic Viera 42P2800 5299 YTL
Crystal Voice 1475 Euro
Panasonic Dect KX-TG7170 109 YTL
www.panasonic.com.tr

KJLER:
Uluç Özler
Viera Plazma Grup Ürün Müdürü

Burak Üge
Crystal Voice Ürün Grup Yöneticisi

Suat Topaler
Dect ve Aksesuar Ürün Müdürü

KİTAP ANONS

‘Radyo Frekanslı Tanıma Sistemi’ sektörde bilinen adıyla RFID, sanayi ve hizmet sektöründe kuralları değiştiren bir teknoloji. Sistem Yayıncılık’tan çıkan ‘RFID ve Tedarik Zinciri’ adlı kitap, bu teknolojiye hazırlıklık yakalanmamak isteyenler için.

KİTAP

RFID ve Tedarik Zinciri
Alp Üstündağ
Sistem Yayıncılık
108 Sayfa 14 YTL
Günümüzde mobil ve kablosuz iletişim teknolojileri içindeki önemi giderek artan Radyo Frekanslı Tanıma Sistemi yani RFID kavramını sıkça duyuyoruz.
RFID?nin geçmişi eski olmakla birlikte, yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler ve maliyetlerin azalması, bu teknolojinin kitlesel uygulamalar için hazır hale gelmeye başladığını gösteriyor.
Dünya genelinde hızla artan Radyo Frekanslı Tanıma Sistemi uygulamaları, Türkiye’deki sanayi ve hizmet sektörünü de etkilemeye başladı.
Radyo Frekanslı Tanıma Sistemi teknolojisi, tedarik zinciri boyunca işletmelerin, operasyonel verimlilik, doğruluk, görünürlük ve güvenlik seviyelerini yükseltiyor ve gelirleri artırıyor.
RFID uygulama başarısının sağlanabilmesi için, teknolojinin en doğru şekilde bilinmesi, fayda ve maliyetlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.
Sistem Yayıncılık’tan çıkan ve Alp Üstündağ’ın kaleme aldığı ‘RFID ve Tedarik Zinciri’ adlı kitap, bu teknolojiyi kullanmak isteyenlere kılavuz niteliğinde.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2008
Sponsor: Airfel

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir