Shadow

TechnoLogic – 7. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, yılbaşından itibaren TV Net adını aldı. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr

—————————-

T e c h n o L o g i c  –  0 7

İNTERNET, ZOMBİ BİLGİSAYAR SALDIRISI ALTINDA

Bilgisayar güvenlik uzmanları, internetin ‘zombi bilgisayar’ saldırısı altında olduğu uyarısında bulundu.

İnternet ortamında suçlar için diğer bilgisayarları ‘zombiye’ çeviren programların, masum kullanıcıların bilgisayarlarına habersizce yerleştirildiğini belirten uzmanlar, bu yeni online suçun arkasında çoğunlukla Doğu Avrupa’daki bilgisayar programcılarının bulunduğunu kaydettiler.

Masum kullanıcıları istekleri dışında suç ortağı yapan ve güvenlik uzmanlarını çaresiz bırakan elektronik kriminallerin, başkalarının bilgisayarlarına küçük programlar yerleştirerek, daha fazla bilgisayarın gücünü bir araya getirip online suçlarda büyük avantaj sağladıkları belirtiliyor.

İnternet güvenlik uzmanı Gadi Evron, bu yöntemle elektronik kriminallerin düşük riskle büyük kazanç sağladıklarına dikkati çekerek, “İnterneti güvenli kılmak için savaş yıllar önce başladı ve şimdiye kadar ne yaptığımızı anlamamız gerek” dedi.

‘HER ÇOCUĞA BİR LAPTOP PROJESİ’NE İLGİ YOK

Dünyada zenginlerle yoksullar arasındaki dijital uçurumu kapatması umulan, ancak şu ana kadar fazla ilgi görmeyen “Her Çocuğa Bir Laptop” projesine katılan ülke sayısı Ruanda ile ancak 8’e yükseldi.

ABD’nin Boston kentindeki prestijli Massachusetts Institute of Technology üniversitesi medya laboratuvarı başkanı Nicholas Negroponte tarafından iki yıl önce başlatılan ve başlangıç fiyatı ‘100 dolar’ olarak planlanan girişimde, dizüstü bilgisayarların nihai fiyatı ve maliyetin düşük olması projeye ne kadar ülkenin katıldığına bağlı bulunuyor.

Arjantin, Brezilya, Libya, Nijerya, Pakistan, Tayland ve Uruguay’ın ardından Afrika ülkesi Ruanda’nın geçen hafta katılımıyla projede yer alan ülke sayısı 8’e çıkarken, dizüstü bilgisayarın maliyeti şu anda 150 dolar olarak hesaplanıyor.

Ülkede her çocuğa 5 yıl içinde bir dizüstü sağlamayı hedefleyen Ruanda hükümeti, maliyeti üstlenecek.

Düşük maliyetli bilgisayarın mucidi ve projenin mimarı Negroponte ile MIT yetkilileri, başta projeye büyük katılım olmasını beklemelerinden ötürü bir dizüstü bilgisayarın 100 dolar civarında mal olacağını hesaplamışlardı.

OTOMOBİLDE SESLİ KOMUT DÖNEMİ

Microsoft ve Ford şirketleri, sürücülerin ses komutuyla müzik dinleyebilmelerine ve telefon konuşması yapabilmelerine olanak sağlayan bir sistemi Detroit otomobil fuarında tanıttılar.

“Sync” adı verilen ve Ford’un bu yıl satışa çıkacak 12 modelinde yer alacak sistem sayesinde, sürücülerin telefonla arayacakları kişinin ismini ve MP3 çalardan dinlemek istedikleri şarkıyı söylemeleri yeterli oluyor.

Microsoft’un patronu Bill Gates, Sync adı verilen sistemle ilgili açıklamasında, sistemin zevkli ve güvenli bir sürüş olanağı sağlayacağını söylerken, Ford’un Kuzey Amerika Genel Müdürü Mark Fields, bu pazarın çok büyük bir pazar olduğunu ve talebi karşılamak zorunda olduklarını söyledi.

ABD’de ailelerin yüzde 80’inden fazlasında cep telefonu kullanılıyor ve 60 milyondan fazla dijital müzik cihazı sahibi bulunuyor.

Microsoft ve Ford’un birlikte geliştirdiği sistemde, sürücü, ellerini kullanmadan telefonla konuşup teybi açabiliyor.

YAHOO VE MOTOROLA’DAN MOBİL İNTERNET İŞBİRLİĞİ

Yahoo ve Motorola, mobil internet pazarında rakiplerinin önüne geçmek için “internet cebinizde” sloganlı bir hizmet başlattı.

ABD’nin Las Vegas kentinde devam eden dünyanın en büyük elektronik fuarında tanıtılan yeni uygulama çerçevesinde, cep telefonlarında internette arama yapmak dahil çeşitli mobil hizmetler sunuluyor.

Yahoo’nun ‘Connected Life’ adlı online bölümünün Başkan Yardımcısı Marco Boerries, fuarda yaptığı açıklamada, uygulamadan faydalanmak isteyenlerin “Yahoo Go 2.0” adlı yazılımı cep telefonlarına indirebileceklerini belirterek, beta yazılımın piyasadaki birçok cep telefonu modeline uyumlu olduğunu kaydetti.

Boerries, yıl sonuna kadar 400’ün üzerinde cep telefonu modelinin Yahoo Go yazılımı ile uyumlu olacağını söyleyerek, dünyadaki bir çok mobil telefon servis sağlayısı şirketle, interneti bir masaüstü bilgisayar kadar kolay kullanma olanağı sağlayan “oneSearch” adlı hizmet için işbirliği yaptıklarını belirtti.

Motorola Başkanı Ed Zander de, piyasaya çıkaracakları yeni cep telefonlarının Yahoo Go yazılımıyla birlikte satışa sunulacağını belirterek, yeni modellerin bir klikle internete ulaşacak şekilde tasarlandığını kaydetti.

RÖPORTAJ: KİTAPYURDU.COM

İnternet üzerinden kitap satışı yapan siteler, binlerce kitap arasından kolaylıkla tercih apabilmemizi ve Türkiye’nin neresinde olursak olalım, kitapların kısa sürede adresimize teslim edilmesini sağlıyor.

Türkiye’de internet üzerinden kitap satışında kısa zamanda kendine önemli bir yer edinen Kitapyurdu.com’un yöneticisi Sadi Kizir’le e-ticaret, ve özellikle de kitap odaklı e-ticareti onuştuk.

SİTE 1: OTOTURK.COM

Hayatın da arabanın da hızına yetişemediğimiz dünyada zaman en kıymetli hazine felsefesiyle yola çıkan www.ototurk.com çok kısa sürede araba meraklılarının ilgisini çekti.

Hergün 20 bin kişinin ziyaret ettiği sitede tüm markaların bayi bilgilerine ulaşılıyor. İçeriği sürekli zenginleşen ototurk.com, araba meraklılarına dünyadan haberler vermeye ve kendini yenilemeye devam ediyor.

Gerçek ve güvenilir ilanlara önem veren ototurk.com’un kullanıcıları, hiçbir ücret ödemeden 2. el ve sıfır kilometre araç ilanlarını siteye kaydedip kısa sürede sonuç alabiliyorlar. Bunun için satılması öngörülen aracın tüm özelliklerinin eksiksiz ve doğru girilmesi yeterli.

Ayrıca ikinci el araba almak ya da arabasını yenilemek isteyenler, sitenin ilan bölümünden tercihlerine göre araç seçebiliyorlar.

Galerilerden Rent A Car’lara, Oto Yedek Parçacı’dan Sürücü Kursları‘na kadar otomotiv dünyasının bir çok kolunu bir araya getiren ototurk.com’da herkes kendine uygun bir sayfa bulacak.

SİTE 2: TEKNOFIYAT.COM

Satın almak istediğininiz teknolojik ürünler için mağaza mağaza ya da site site gezmeye artık gerek yok. Teknofiyat.com, internetteki e-ticaret sitelerini sizin için tarıyor ve en ucuza neyin nerede satın alabileceğinizi öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Bir arama motoru mantığına sahip olan Teknofiyat.com, belli aralıklarla, e-ticaret sitelerini dolaşıp, marka, model ve fiyat bilgilerini indeksliyor.

İstediğiniz ürünün marka ve modelini Teknofiyat.com’un arama kutucuğuna girdiğinizde, bu ürünün hangi mağazalarda ne kadara satıldığını anında görebiliyorsunuz. Teknofiyat.com, ürün fiyatlarını hem YTL hem de dolar bazında gösteriyor.

Satıl almayı düşündüğünüz ürünle ilgili, çeşitli teknoloji sitelerinde inceleme yazıları yayınlandıysa, bu yazılar da arama sonuçlarıyla birlikte listeleniyor. Böylelikle satın almayı düşünüp, fiyatını araştırdığınız ürün hakkındaki inceleme yazılarına da göz atıp, bir fikir sahibi olabiliyorsunuz.

OYUN: KAPTAN-I DERYA BARBAROS

Türkiyeli yazılım şirketi EuroSoft tarafından üretilen Kaptan-ı Derya Barbaros adlı strateji oyununda, Osmanlı ordusunun efsane donanma kaptanı Barbaros Hayrettin olup, yeni yerler fethederek, donanmanızla başarıdan başarıya koşabilirsiniz.

Düşman donanmalarıyla kıyasıya çarpışmaların canlandırıldığı oyunda, Osmanlı dönemindeki deniz savaşlarının atmosferini ve aynı heyecanı yaşamak mümkün.

Bilgisayar oyunu tutkunları, Kaptan-ı Derya Barbaros ile düşman donanmalarına karşı savaşmak ve başarılı olmak için yeni stratejiler geliştirmek zorunda.

5 yaş ve üzerindekiler için tasarlanan oyunda bulunan, çok kullanıcı desteği ile internet üzerinden dünyanın her hangi bir yerindeki internet kullanıcısıyla, aynı donanmanın neferi olup savaşmak bile mümkün.

Platform tarzı, belirli bir persfektiften oynanan strateji oyunu Kaptan-ı Derya Barbaros’ta yer alan eski gemi grafikleri özel olarak 3 boyutlu modelleme ile yapılmış.

Oyun iki ana aşamadan oluşuyor. Kolay olan ilk aşamada düşman donanmasını görerek savaşmak ve atışlar yapmak, zor ve en zevkli olan ikinci aşamada ise düşmanı görmeden savaşmak gerekiyor.

ÜRÜN TANITIMLARI: TGAR

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere TGAR Beylikdüzü Mağazası’ndayız. Şimdi mağaza müdür yardımcısı Sevinç Güneş bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Canon S3 IS — (512 SD+Taşıma çantası) 373 Euro
Sony El Kamerası (205E) 540 Euro
Pen Color Kartvizit Tarayıcı 159 Dolar

KİTAP: TEKNOLOJİ KİMİN UMURUNDA

Mehmet Doğan’ın Alfa Kitapçılık’tan çıkan kitabı ‘Teknoloji Kimin Umurunda?’, web sitelerinin kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve kullanıcı deneyimi ekseninda daha sağlıklı kurgulanması için hazırlanmış bir kılavuz niteliğinde.

Mehmet Doğan’ı perspektifinden ‘Teknoloji Kimin Umurunda?’, okuyucuyu yeni bir iş etiği ve estetiği konusunda düşünmeye zorluyor ve kullanıcı merkezli düşüncenin ahlaki, stratejik ve teknik boyutları olduğunu hatırlatıyor.

Kitap, “Altı üstü tasarım!” diye savuşturulmaya çalışılan, oysa çok bilinmeyenli ve teknolojiyle birlikte her geçen gün daha fazla karmaşıklaşan bir alanda, karşımıza çıkan sorunsallarla başetmenin; “anlamaya çalışmanın ötesine geçmek” ve “kullanıcı ile empatik bir işbirliği içinde olmak”tan geçtiği konusunda zihnimizi zorluyor.

Doğan’ın Altı Üstü Tasarım adlı web sitesinde yazdığı makalelerin titizlikle seçiminden oluşan bu kitabı, web tasarımcıları, geliştiricileri, ürün mühendisleri, pazarlamacılar ve teknoloji şirketlerinin karar mekanizmalarında yer alanların mutlaka okuması gerek.

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Ozan Ergül Grafik: Osman Demir Seslendirme: Tuğba Çakıroğlu Kamera: Turgut Ural Yönetmen: Dinçer Çağlarca TV NET – 2007

Şıkır şıkır fare | Logitech Pop Mouse incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir