Shadow

TechnoLogic – 69. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 9

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Türkiye’den erişimi aylardır yasak olan video paylaşım sitesi Youtube, Hollywood filmlerini yayınlamaya hazırlanıyor
Microsoft, anında mesajlaşma portalı Windows Live’ı Facebook’u aratmayacak özelliklerle donatıyor
‘Her Çocuğa Bir Laptop’ projesi kapsamında 100 dolar hedefiyle geliştirilen bilgisayarlar Türkiye’de de satışa sunuluyor
32 megabit’e kadar bağlant hızı sağlayan VDSL2 teknolojisini Albil Bilgi İşlem Müdürü Erdal Nalbant TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri ParamKayboldu ve Habercocuk
Electronic Arts’ın gerçek zamanlı strateji oyunu Command & Conquer: Red Alert 3 piyasaya çıktı
Jwin Tattha Çocuk Bilgisayarı ve ilginç dijital oyuncaklar
Ledo Yayıncılık’tan çıkan ‘Nanoteknoloji’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Video paylaşım sitesi YouTube, Hollywood filmlerini ‘reklam destekli olarak’ yayınlamaya hazırlanıyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Hollywood YouTube’da

Google’ın sahibi olduğu dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube, Hollywood filmlerini ‘reklam destekli olarak’ gerçek uzunluklarıyla yayınlamaya hazırlanıyor.
YouTube’un projeyi gerçekleştirmek için bir Hollywood stüdyosuyla anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Aylardır süren görüşmelerin, 30 ila 90 gün arasında kesin sonuca ulaşması bekleniyor.
YouTube, hali hazırda “Sreening Room” adı verilen sistemiyle bağımsız filmleri yayınlıyor. Uzmanlar, bu platformun Hollywood yapımları için de kullanılabileceğini belirtiyor.
Her hafta 80 milyondan fazla insanın tıkladığı YouTube’la, Kanadalı film yapım şirketi Lionsgate arasında, kısa film kliplerinin yayınlanması için anlaşmaya varılmıştı.
Google sözcüsü, “Değişik eğlence firmalarıyla görüşme halindeyiz. Amacımız, kullanıcılarımız, partnerlerimiz ve reklam verenler için maksimum faydayı sağlamak” diyor.
Proje gerçekleşirse, YouTube, halen Amerika’daki internet kullanıcılarına başında ve sonunda reklamlar olan bedava şovları yayınlayan Hulu ile rekabete girişmiş olacak.

HABER 2

Facebook’u aratmayacak

Microsoft, anında mesajlaşma portalı Windows Live’ı daha fazla sosyalleşme sitesi haline getirme kararı aldı.
Projeyle Windows Live’ın Twitter ile Flickr gibi anlık blog siteleriyle bağlantısı kolaylaştırılacak ve kullanıcıların sosyal ağ sitelerine tek çatıdan erişimi sağlanacak.
Arama motoru, anında mesajlaşma ve Hotmail elektronik posta hizmeti sunan Windows Live, böylece kullanıcılarına Facebook’u aratmayacak.
Siteden aynı Facebook’ta olduğu gibi arkadaşlarıyla temas kurma ve fotoğraf paylaşma olanağı tanınacak, Pandora, LinkedIn, Photobucket ve Yelp gibi sitelere bağlantı verilecek.
Kullanıcılar, diğer sosyalleşme sitelerinde olduğu gibi Windows Live’a diğer profillerini koyabilecek, hobileri ve faaliyetlerinden arkadaşlarını haberdar edebilecek.
Windows Live’da internet kullanıcıları ayrıca fotoğraflarını yerleştirecekleri sohbet odasında anında 20 kişiyle ‘chat’ yapabilme olanacağına kavuşacak.

HABER 3

100 dolarlık laptop geliyor

Yoksul ülkelerdeki çocukların eğitimlerine destek olunması için BM’nin desteğiyle Massachusetts Institute of Tecnology’de geliştirilen bilgisayarlar Türkiye’de satışa sunuluyor.
Fiyatının 100 dolar olması hedeflendiği için ‘100 dolarlık laptop’ olarak anılan bilgisayarlar, süreç içinde maliyetin artması nedeniyle Türkiye’de 313 Euro’dan satılacak.
313 Euro ödeyenler iki adet bilgisayara sahip olacak. Bu bilgisayarlardan birine kendisi sahip olurken, diğeriyse gelişmekte olan bir ülkedeki çocuğa bağışlamış olacak.
Bilgisayar kampanyası, 27 AB ülkesi ile Türkiye, İsviçre ve Rusya’ya da genişletilmiş olacak. Proje kapsamında şu ana kadar gelişmekte olan ülkelerde 600 bin adet bilgisayar satıldı.
Ancak ‘100 dolarlık laptop’ projesi ciddi rakiplerle karşı karşıya. Bunlardan en önemlisi projeden desteğini çeken işlemci devi Intel’in ‘Classmate’ adlı 198 dolarlık ürünü.
Intel’in ‘Classmate’ adlı çocuk bilgisayarı geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın  da desteğiyle Ankara’daki eğitim kurumlarında birinde kullanıma sunulmuştu.

RÖPORTAJ PERFORE

Türk Telekom, ADSL’den sonra daha hızlı internet bağlantısı imkanı veren VDSL2 teknolojisini kullanıma sundu. VDSL2 teknolojisini Albil Bilgi İşlem Müdürü Erdal Nalbant TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternet erişim hızını 8 kata kadar artıran ve 32Mbit’e kadar hıza çıkabilen VDSL2 teknolojisi nihayet Türkiye’de. Albil Bilgi İşlem Müdürü Erdal Nalbant’la VDSL2 teknolojisini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

İnternet dünyasında yeni ancak ses getirmeye aday bir proje var karşımızda. Uzmantv.com ve  İtiraf.com’un kurucusı Ersan Özer’in hayata geçirdiği projenin adı, paramkayboldu.com
Paramkayboldu.com, hergün seri numarası açıklanan bir adet 5 YTL’nin kaybedilmesi ve bulanların, sitenin adresine postayla ulaştırması halinde ödüllendirilmesi esasına dayanıyor.
Kaybolan parayı bulanlara PlayStation 3, iPod Nano, Nintendo DS, iPhone, Nintendo Wii, PlayStationPortable gibi oldukça ilgi çekici ödüller veriliyor.
Kayıp parayı bularak, siteye gönderenler 5 YTL karşılığında yüzlerce YTL’lik ödüller kazanmış oluyor. Şimdilik gelir getirici bir yönü olmayan sitede ödüller sponsorlardan sağlanıyor.
Paramkayboldu.com’un seri numarası açıklanan parayı gönderene ödül verme sözü tam bir yıl geçerli. Azimliyseniz, bu süre içinde, parayı aramaya devam edebilirsiniz.
Eğer şansınız yaver gider ve kayıp para sizin cebinizden çıkarsa, site yöneticileri ödülü gelip elden almanızı rica ediyor. E.. bu kadar da zahmete değer, değil mi?
http://www.paramkayboldu.com

İlginizi çekebilir:  'Drone'lara özel otoyol

SİTE 2

‘Çocuğuma Dokunma’ adlı kitabın yazarı gazeteci Tülay Acar tarafından hazırlanan HaberCocuk.com, ‘çocuklara hitap eden tek haber sitesi’ olarak tanımlanıyor.
Sitede, çocuklarla ilgili güncel haberler, uzmanlarla yapılmış röportajlar, eğitici oyunlar, videolar, sağlık ve çocuk gelişimiyle ilgili bilgilerle yer alıyor.
Yazarları arasında sosyal psikolog ve pedagog gibi konuya vakıf uzmanların yer aldığı HaberCocuk.com’da çocuklarıyla ilgili izlenimlerini paylaşmak isteyenler için ‘Çocuktan Al Haberi’ adlı bir bölüm bulunuyor.
HaberCocuk.com?da çocukların medya ile ilişkisi, medya araçlarından yararlanırken karşılaşabilecekleri olumsuz etkilerin de özellikle vurgulanıyor.
‘Yardım Hattı’ bölümü ise, çevrenizde Hakları çiğnenen ya da mağdur edilen çocuklar gördüğünüzde ihbar etmeniz ve bu çocuklara yardım elinin hızla uzatılması için.
İnternet çağında, çocukların teknolojiyle ilişkisi de çok önemli. HaberCocuk.com, çocuğunu internetteki zararlı içerikler ve risklerden koruyarak büyütmek isteyen ailelere de hitap ediyor
http://www.habercocuk.com

OYUN ANONS

Electronic Arts’ın gerçek zamanlı strateji oyunu Command & Conquer: Red Alert 3 piyasaya çıktı. Gelin şimdi etkileyici senaryosuyla ilgi çeken bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Gerçek zamanlı strateji oyunu ‘Command & Conquer: Red Alert 3’, daha önceki sürümlere oranla kalite çıtasını yükselten bir yapım olarak karşımızda.
Dünya devlerinin çetin bir mücadele içerisinde karşı karşıya geldiği bu oyunda, Rusya, Amerika-AB ve Japonya olmak üzere savaşan üç farklı taraf var.
Oyunda, tüm savaşan ulusların tipik özelliklerini net bir şekilde görebiliyoruz. Oyunda Rusların füze sistemlerinde ve denizaltı savaşındaki becerisi dikkat çekiyor.
Sniper olarak karşımıza çıkan oyunun Rus kahramanı Natasha, savaştaki başarısı ve attığını vurmasıyla oyunseverlerin gözdelerinden biri olmaya aday.
Red Alert 3’te, kuvvetlerimizi yönetirken, uydu teknolojisi ve lazer silahlarından yararlanabilir, hava kuvvetlerinin tüm etkinliğini düşmanlarımızın üzerinde kullanabiliriz.
Kuvvetlerimiz sadece savaşmıyor. Madenler toplayarak, rafinerilere nakletmek gibi bir görevi de var. Petrol için savaşların çıkarıldığı günümüzde, oyun bu temadan da yoksun kalmıyor!
http://www.redalert3.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Megavizyon! Şimdi Megavizyon Pazarlama Müdürü Hayrullah Öztürk bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Jwin MK-6100 Org 175 YTL
Jwin PG-75TV Game Boy 50 YTL
Jwin Tattha Çocuk Bilgisayarı 30 YTL
http://www.megabilgi.com

KİTAP ANONS

Nenoteknoloji Gelecekteki İşlerinizi Nasıl Değiştirecek? Bu hafta sizlere, işte bu soruya cevap arayan bir kitabı tavsiye ediyoruz. Ledo Yayıncılık’tan çıkan ‘Nanoteknoloji’ adlı kitap, geleceğe yatırım yapmak isteyenler için.

KİTAP

Nanoteknoloji
Jack Uldrich – Deb Newberry
Ledo Yayıncılık
240 Sayfa 18 YTL
Metrenin milyarda biri anlamına gelen nano, nanoteknoloji adlı bir kavramı ortaya çıkardı. Bu teknoloji, atomlara müdahale edilmesiyle teknolojinin yeniden üretilmesini sağlıyor.
Bir nanometre, bir saç telinin çapının 80 binde biri kadar. Sadece 3-4 atomun yanyana getirilmesiyle bu uzunluğa ulaşmak mümkün. Mikro bazda teknolojiyi yeniden keşfediyoruz.
Bu mucizevi kavram Nenoteknolojinin gelecekte işlerimizi nasıl değiştireceğini mercek altına alan ‘Nenoteknoloji’ adlı kitap Ledo Yayıncılık’tan çıktı.
Nanoteknoloji alanı hakkında fikir sahibi olacağınız açıklayıcı bu kitabı, gelişmekte olan bu endüstriyi anlayıp ordan kar etmek isteyen herkesin mutlaka okunması gerek.
Kitap, nanoteknolojinin önümüzdeki on yılda endüstriler bazında yaratacağı etkileri, kesin, erişilebilir ve derinlemesine incelemeler yardımıyla açıklıyor.
Hemen hemen tüm endüstrileri zaman içinde tepeden tırnağa değiştirecek ya da dolaylı yoldan alt üst edecek nanoteknolojiyi tanımak için bu kitaba göz almalısınız!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2008
Sponsor: Airfel

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir