Shadow

TechnoLogic – 68. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 8

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Google, rekabet ihlali konusunda bazı sorunların oluşabileceği kaygısıyla Yahoo ile ortaklıktan vazgeçti
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca, 23 Kasım 2007’den bu yana 1187 internet sitesine erişim engellendi
GSM kullanıcılarını özgürleştiren cepte numara taşınabilirliği uygulaması başladı
Bilişimde insan kaynakları yönetimi İnproda şirketinin Genel Müdürü Günnur Aktoros TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri Birtabak ve Deskography
‘James Bond Quantum of Solace’ adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
Plazma ve LCD televizyonlarla ilgili detaylı bir inceleme
Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Adım Adım Microsoft SQL Server 2005’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

İnternet arama motorlarından Google, Yahoo ile reklam ortaklığı planından vazgeçti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Google, Yahoo’dan vazgeçti

İnternet arama motorlarından Google, Yahoo ile reklam ortaklığı planından vazgeçti. Google, vazgeçme nedeni olarak, rekabet ihlali konusunda bazı sorunların oluşabileceği kaygısını gösterdi.
Öte yandan Microsoft Başkanı Steve Ballmer da, internet arama motoru Yahoo’yu satın almak konusunda bir ilgilerinin olmadığını söyledi.
Ballmer yaptığı açıklamada, Microsoft’un Yahoo’yu satın almak için Yahoo’ya arka arkaya iki teklif götürdüklerini fakat Yahoo’nun bu iki öneriyi reddettiğini hatırlattı.
Yahoo’nun başkanı Jerry Yang ise, bu sene Microsoft ile yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan satın alma toplantılarından sonra ‘Microsoft bizi almalıydı’ dedi.
Analistler, Microsoft’un kriz öncesinde, 31 Ocak’ta Yahoo’ya sunduğu teklifin 44.6 milyar dolar olduğunu hatırlatırken, bu teklifin 3 Mayıs’ta 47.5 milyar dolara kadar tırmandığını, ancak Yahoo’nun bu iyileştirmeyi de görmezden geldiğini belirtti.
Kriz öncesinde 33 dolarlar seviyesinde bulunan Yahoo hisseleri bugünlerde 10-15 dolar aralığında seyrediyor.

HABER 2

Yargı interneti susturdu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca ve yargı kararlarıyla, 23 Kasım 2007’den bu yana 1187 internet sitesine erişim engellendi. Bu sitelerin 923’ü re’sen, 264’ü ise yargı kararıyla yasaklandı.
Erişim engellenmesinde, çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik ilk sırada yer aldı. Buna göre, 438 internet sitesine erişim, “çocukların cinsel istismarı” nedeniyle engellendi.
Yine 379 internet sitesine erişim, “müstehcenlik” gerekçesiyle yasak getirildi. Bu arada, 301 adet uygun olmayan içerik veya bölümün sitelerden kaldırılması sağlandı.
Kurulduğu 23 Kasım 2007 tarihinden bu yana gelen ihbar sayısı 28 bin 595’e ulaştı. Bu ihbarların 6 bin 737’si “mükerrer”, 7 bin 355’i “gereksiz”, 14 bin 503’ü ise “gerekli” görüldü.
“Gerekli” ihbarların 8 bin 498’i müstehcenlik, 1626’sı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanundaki suçlar, 1625’i çocukların cinsel istismarı ve 1417’si fuhuş nedeniyle yapıldı.
“Bilgi İhbar Merkezi”, “0312 582 82 82” nolu telefondan, “http://www.ihbarweb.org.tr” sitesinden ya da “ihbar@ihbarweb.org.tr” elektronik posta adresinden ihbar alıyor.

HABER 3

Artık özgürsünüz!

Cepte numara taşınabilirliği uygulaması başladı. Uygulamanın ilk iki gününde, 50 bine yakın abone, numarasını başka bir operatöre taşımak için başvuru yaptı.
Türkiye’de 6 ay gibi kısa bir süre içinde devreye girmeye hazır hale gelen uygulama, ilk aşamada ücretsiz olarak gerçekleşecek.
Numarasını taşıyan abone yeni operatöründe faturalı veya kontörlü sistemi tercih edebilecek. Taşınan numaralara ilişkin bilgiler numaranitasi.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.
Numara taşıma için azami 6 gün süre belirlendi ancak uygulama 1-2 saat içinde gerçekleşebilecek, süre 15 dakikaya kadar inebilecek.
Alıcı ve verici operatörler birbirlerinden işlem ücreti talep edebilecekler, ücret üst sınırı 2 YTL olarak belirlendi. Operatörler bu ücreti abonelerden de isteyebilecek.
Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulamanın başladığı günden itibaren toplam 56 milyon abone, numarasıyla başka operatöre geçiş yaptı.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler, kendilerine uygun elemanları bulabilmek için danışmanlık hizmeti alıyor. Bilişimde insan kaynakları yönetimi İnproda şirketinin Genel Müdürü Günnur Aktoros TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Şirketler, bilgi teknolojileri alanında yetişmiş insan gücü bulmak için çeşitli firmalardan danışmanlık hizmeti alıyor. İnproda Genel Müdürü Günnur Aktoros’la bilgi teknolojilerinde insan kaynağının önemini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bir gece internette vakit geçiren genç girişimci Sinan Ata hergün internet üzerinden görüştüğü kadim dostlarını çok ihmal ettiğini düşünür.
O gece dostları Yusuf Yıldız ve Ferhat Özkaşgarlı’nın davetli olduğu bir yemek vermeyi tasarlar. Arkadaşlarına internet üzerinden mesaj atıp ertesi gün için onları evine davet eder.
Samimi dostlar buluşur, birlikte yemek yapıp afiyetle yerler. Karınları doyduğunda Ata, hayatını değiştirecek olan “Neden yemekle sosyalleşilmesin ki?” sorusunu sorar.
Üç beyinde birden ampüller yanar. ‘Facebook’un Yemeklisi’ni yapalım derler: İşte böyle başlar Birtabak.com’un hikayesi… Bilmeden Türkiye’de bir ilki başarır genç adamlar.
Aylar süren hummalı bir çalışma sonucu Sinan, karşınızda gördüğünüz projeyi tasarlar, Ferhat projenin gelişim sürecine parasal destek sağlar ve Yusuf projeyi ücretsiz olarak yayınlamayı kabul eder.
Bu sayede üç kafadar hiç beklemedikleri bir anda, ortaya dev bir proje çıkarmış olurlar. Hem yemek hem de sosyalleşme olur mu diye düşünüyorsanız, Birtabak.com ziyaretinizi bekliyor!
http://www.birtabak.com

İlginizi çekebilir:  Gmail kullan asla pişman olma!

SİTE 2

Herkesin ev ya da işyerlerindeki çalışma ortamı kendisine özeldir. Rahat ettiğiniz gibi tasarladığınız, herşeyin elinizin altında bulunmasını sağladığınız ortamı oluşturmak önemlidir.
Deskography, herkesin nasıl bir ortamda çalıştığını birbiriyle paylaştığı bir site. Ev veya işyerinizdeki çalışma masanızın fotoğrafını paylaşmak isterseniz, Deskography’e buyrun!
Siteye üye olmadan birbirinden ilginç çalışma masalarını görebilir, kimin nasıl bir çalışma ortamını tercih ettiğini gözlemleyebilirsiniz.
Eğer siz de ev ya da işyerinizdeki çalışma masanızın fotoğrafını çekip, siteye eklemek isterseniz, bunun için üye olmak zorundasınız. Üyelik işlemi çok basit!
Dünyanın dört bir yanından, bilgisayar kullanıcılarının çalışma ortamlarını görmek size ilham verebilir, kendi ortamınızı düzenlemek için bir fırsat yaratabilir.
Sitede dolaşırken ilginizi çeken ve sizi şaşırtan çalışma masalarıyla karşılaşırsanız, hemen bu masalara yorum yazabilirsiniz. Zaten bu site biraz paylaşım biraz da sosyalleşme için!

OYUN ANONS

Bu hafta efsane ajan James Bond’un sarışın olarak yer aldığı ilk filmin uyarlaması olan bir oyun var karşınızda. Gelin şimdi James Bond: Quantum of Solace adlı bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Daniel Craig’in Bond’u canlandırdığı ‘James Bond Quantum of Solace’ Türkiye’de vizyona girerken, eşzamanlı olarak, bilgisayar oyunu da oyunseverlerle buluştu. Oyun, Casino Royale ve yeni film ‘Quantum of Solace’da yer alan gelişmeleri konu alıyor.
Sevdiği kadının intikamını almak için yola çıkan gizli ajan James Bond, bir ülkenin su rezervlerini ele geçirmek isteyen çevreci Dominic Greene’i durdurmaya çalışıyor.
Yapay zekâ teknolojisinin ustalıkla kullanıldığı ‘Quantum of Solace’ta düşmanlarımız akıllıca hareketler yapıp, kurşunlarımızdan kurtulmak için müthiş hamleler yapıyor.
James Bond’u yönettiğimiz oyunda, yaptıkları isabetli atışlar ve hızlı yer değiştirme taktikleriyle bize zor anlar yaşatan düşmanlarımızla çetin bir mücadele içine giriyoruz.
Üzerimizde iki adet büyük, bir adet de küçük silah taşıma hakkımız var. Uzi, Sniper, M16 gibi silahlarla isabetli atışlar yaptıkça, sonraki bölümlere atlayabilir ve sevdiğimiz kadının intikamını alabiliriz.
Sizi öldürmek isteyen adamlarla mücadele ettiğiniz oyunda, önünüze çıkanların hepsini öldürmeden, kapıları açmak ve farklı bir bölgeye geçmek mümkün değil.
Nintendo DS, PlayStation2, Nintonde Wii, PlayStation 3, Xbox 360 ve PC platformları için geliştirilen ‘James Bond Quantum of Solace’, efsanevi ajana bürünüp savaşmak isteyenler için!
http://007thevideogame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Airport AVM’deki İstanbul Bilişim mağazası! Şimdi satış danışmanı Burcu Eser bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Panasonic Viera 42PZ80E Plazma 2.800 YTL
Sony Bravia 40W4000 LCD 2.688 YTL
Samsung 40A856 LCD 3.517 YTL
http://www.istanbulbilisim.com.tr

KİTAP ANONS

SQL Server 2005’i kullanarak veritabanı oluşturmak ve yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz becerileri kendi kendinize kazanabilirsiniz. Arkadaş Yayınları’ndan çıkan ‘Adım Adım Microsoft SQL Server 2005 Veritabanı Temel Bilgileri’ adlı kitap, bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için.

KİTAP

Adım Adım Microsoft SQL Server 2005
Arkadaş Yayınları
328 Sayfa, 22 YTL

Adım Adım Microsoft SQL Server 2005 Veritabanı Temel Bilgileri adlı kitap, SQL Server 2005’i kullanarak veritabanı oluşturmak ve yönetmek için gereksinim duyduğunuz becerileri kendi kendinize uygulamalı olarak öğreneceğiniz kapsamlı bir kılavuz.
Bu kullanımı kolay giriş kitabıyla, bu programlama çerçevesine ve onun altında yatan teknolojilere sağlam bir başlangıç yapacaksınız.
Kitabın ekinde yer alan CD’de, alıştırmaları yaparken kullanacağınız örnek kodları bulunuyor. Kitapta yer alan ekran görüntüleri ise çalışmanızı denetlemenize yardım etmeyi amaçlıyor.
Kitapla, SQL Server 2005’i yükleyip yapılandırmayı; SQL Server Management Studio ile veritabanı bileşenlerini oluşturmayı öğreneceksiniz.
İş gereksinimlerinizi karşılayacak veritabanları tasarlamak için üç katmanlı modelleme yaklaşımını uygulamayı göreceğiniz kitapla, görünümler oluşturup değiştirmeyi ve yönetmeyi kavrayacaksınız.
Adım Adım Microsoft SQL Server 2005 Veritabanı Temel Bilgileri, Microsoft’un kendini kanıtlamış Adım Adım öğrenme yöntemiyle, SQL Server 2005’te uzmanlaşmanızı sağlayacak kaynak bir kitap.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2008
Sponsor: Airfel

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir