Shadow

TechnoLogic – 67. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Google, kitapları internette yayınlanan için, yayıncılarla 125 milyon dolarlık anlaşma imzaladı
Digital Globe’la işbirliği yapan yazılım devi Microsoft, Google Earth’e rakip oluyor
Türk Telekom’un IPTV projesini, bir Türk Telekom şirketi olan Argela hayata geçiriyor
Mobil imza teknolojisini Valimo Bölge Müdürü Mehmet Turan TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri belediyeden ve diplodocs
Uzayın derinliklerinde heyecanlı bir macerayı konu alan Dead Space adlı bu oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
Sony Vaio’nun Türkiye’de yeni satışa sunulan dizüstü bilgisayar serisiyle ilgili detaylı bir inceleme
Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan ‘Linux Sistem Yönetimi’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Google, kitapların internetten okunabilmesi, satınalınabilmesi ve indirilebilmesi için yayıncılarla 125 milyon dolarlık telif anlaşması imzaladı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Google’dan kitaba yatırım

Kütüphanelerin tozlu raflarında okunmayı bekleyen kitapları, internet kullanıcılarının ekranlarına getirmek için kolları sıvayan Google, yayıncılarla anlaşmaya vardı.
Google Kitap Arama servisiyle, kitapları tarayarak, internet üzerinden erişilir hale getirmek için yola çıkan teknoloji devi Google, yayıncıların büyük tepkisini çekmişti.
Dünyanın herhangi bir kütüphanesinde, tozlu raflarda okunmayı bekleyen kitapları, kitapseverlerle buluşturma iddiasıyla yola çıkan Goole, yayıncılarla 125 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.
Google ile yayıncılar arasında imzalanan anlaşma kapsamında, kitaplar interetten satın alınabilecek, okunabilecek ve istenilen sayfaların çıkışı alınabilecek.
Kitapların internetten indirilmesi için henüz bir fiyat tespit edilmedi. ABD’nin köklü kurumlarından Kitap Telif Hakları Ajansı’nın elde edilen geliri, yazarlar ve yayınevlerine parayı dağıtacak.
books.google.com adresinden ulaşabilen kitap arama servisinde milyonlarca kitaba hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

HABER 2

Microsoft, Earth’e rakip

Uzaydan çekilen yeryüzü fotoğraflarını bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz sunan Google Earth yazılımının büyük ilgi görmesi üzerine, Microsoft da Digital Globe’la yeni bir anlaşma imzaladı.
Microsoft anlaşmayla, Virtual Earth  ve Live Search Maps yazılımlarında Digital Globe firmasının yaklaşık 200 milyon mil karelik dünya fotoğraf arşivine erişme hakkı kazandı.
Microsoft, uzay fotoğraf servisi alanında hizmetlerini artırmaya çalışırken, Google, geçtiğimiz haftalarda GeoEye şirketinin, yaklaşık 700 kilometre yükseklikte hizmete soktuğu uydu projesine ortak olmuştu.
Yüksek kalitede ve net görüntü sağlayan GeoEye uydusundan gelen ilk görüntülerin kalitesi, hükümet ve askeri organizasyonların yanı sıra Google’ın da dikkati çekti.
GeoEye uydusundan gelen görüntülerin Google Earth adlı programda kullanacağının açıklanması üzerine, Digital Globe da ‘daha iyi görüntü sağlayacak’ WorldView-2 uydusunun fırlatma tarihini öne aldı.
Ancak uydudan çekilen yerküre fotoğraflarını maksimum çözünürlükte sunmak mümkün değil. ABD hükümeti, ‘güvenlik’ gerekçesiyle birçok alanın detaylı görüntüsünün sunulmasına izin vermiyor.

HABER 3

IPTV’ye Türk imzası

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Türkiye’yi internet üzerinden televizyon yayınlarının taşınması temeline dayanan IPTV ile 2009’da tanıştıracaklarını açıkladı.
Dubai’de gerçekleştirilen ve IPTV’nin geleceğinin tartışıldığı IPTV World Forum’da konuşan Doany, “IPTV, müşterilerimizin istedikleri zaman, istedikleri yerde çevrimiçi içeriği seyretmesine imkân verecek” dedi.
Türk Telekom’un IPTV projesini, bir Türk Telekom şirketi olan Argela, SeaChange ile birlikte geliştirdi. Sistemin orta katmanı olarak ifade edilen ‘Middleware Platformu’, Argela mühendislerinin emeklerinin ürünü.
Paul Doany, IPTV World Forum’a, Argela ve SeaChange’in arkasında finans desteği olan son derece sağlam bir kuruluş olduğunu göstermek için katıldıklarını söyledi.
IPTV’nin piyasaya sunulması için kesin bir tarih veremediklerini ifade eden Doany, “Bu yılın sonu itibariyle pilot uygulama içi hazır olacağız. Ticari lansmanı daha sonra açıklayacağız” dedi.
IPTV platformu, TV yayını, isteğe bağlı içerik yayını, kişisel içerik kaydı, canlı yayını durdurma, gecikmeli yayınizleme, izle-öde sistemi, interaktif servisler, internet ve görüntülü iletişim gibi hizmetlerde tüketicilere çok çeşitli seçenekler sunacak.

RÖPORTAJ PERFORE

İnternette mali işlemlerin yapılabilemesi için yüksek düzeyde güvenlik gerekiyor. Güvenliği sağlamak için kullanılan son teknoloji de mobil imza. Mobil imza teknolojisini Valimo Bölge Müdürü Mehmet Turan TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Helsinki bazlı bir şirket olan Valimo, mobil operatörler, bankalar, kurumsal müşteriler ve e-devlet işlemleri için mobil imza çözümleri sağlıyor. Valimo Bölge Müdürü Mehmet Turan’la mobi imza teknolojisini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Belediyeden.com, belediyelerle ilgili haberleri tek kaynaktan takip edebileceğiniz kapsamlı bir site.
İl, ilçe ve beldelere göre yerel haberleri sınıflandırarak yayınlayan belediyeden.com’da, yerel haberlere de yer veriliyor.
Belediyeden.com’daki belediyelere ilişkin popülerlik sıralaması ise, hangi belediyenin interneti ne kadar aktif ve verimli kullandığının bir göstergesi.
Bu sıralama oluşturulurken, Google Rank ve Alexa sıralaması ile, belediye sitesinden E-Belediye, Online Ödeme, Üyelik gibi web hizmetlerinin verilip verilmediği de gözönüne alınıyor.
E-Belediye ve RSS hizmetleri veren bir belediye, bu hizmetleri vermeyen bir belediyeye göre Google PR ve Alexa sıralamasında geri bile olsa Belediyeden.com tarafından daha değerli görülüyor.
Belediye sitelerinin yöneticileri, dilerlerse belediyelerine ait haberlerin, Belediyeden.com’da yer alması için hemen harekete geçebilir.
Bunun için yapmaları gereken tek şey, Belediyeden.com’la temas kurmak!
http://belediyeden.com

SİTE 2

Sahip olduğunuz elektronik eşyaların kullanma kılavuzlarını kaybederseniz üzülmeyin, kullanım kılavuzlarını artık internetten hem de ücretsiz indirebileceksiniz.
Yüzlerce marka ve modele ait kullanım kılavuzlarının PDF formatında yer aldığı tr.diplodocs.com, kullanım kılavuzu paylaşmak için kurulmuş bir site.
tr.diplodocs.com’dan istediğiniz kullanma kılavuzlarını temin edeceğiniz gibi, elinizdeki kullanma kılavuzlarını siteye ekleyerek, diğer internet kullanıcılarıyla da paylaşabilirsiniz.
Kullanım kılavuzları, özellikle ikinci el ürün satın alanlar, ya da aldığı ürünün kullanım kılavuzunu kaybedenler ya da satın alacağı ürünle ilgili detayları öğrenmek isteyenler için gerekli.
Onlarca dilde yayın yağan tr.diplodocs.com’da, özellikle Türkiye’de piyasaya sunulan markaların fazla olmadığı gözümüze çarptı.
Bunun nedeni, Türkiye’de bu sitenin yeterince tanınmıyor ve Türkiyeli internet kullanıcılarının ellerindeki kılavuzları daha paylaşmaya başlamamış oluşu.
http://tr.diplodocs.com

OYUN ANONS

Bu hafta uzayın derinliklerinde heyecanlı bir macerayı konu alan bir oyun var karşınızda. Gelin şimdi Dead Space adlı bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Uzayın derinliklerinde heyecanlı bir maceraya konuk olduğumuz Dead Space, korku türündeki oyunlardan hoşlananlar için.
Dead Space adlı oyun, insanoğlunun çok ileri dönemlerini konu alıyor. Dünyadaki tüm doğal kaynaklar tükenmiş ve insanoğlu uzaya açılarak başka gezegenlerde doğal kaynaklar bulmanın peşindedir.
‘Planet Crakcing’ adı verilen bu dönemde tüm insanlar diğer gezegenlere giderek doğal kaynak açlığına son vermeye çalışır.
Devasa gemiler sayesinde gezegenlerde bulunan maddelerin minarelerini ayrıştırarak eritilir ve dünyaya taşınır.
Oyunda, amacı gezegenleri parçalayarak mineral toplamak olan bir gemide, Isaac adlı bir mühendisi yönetiyoruz.
Isaac, galaksiyle bağlantısı kesilen bir gemiye yardım için görevlendirilir ve macera başlar. Gemiye ayak bastığımızda anlar ki, hiçbir şey görüldüğü gibi değildir.

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, İstanbul Bilişim Mecidiyeköy mağazası! Şimdi Notebook Ürün Müdür Yardımcısı Mehmet Orhan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Sony Vaio VGN-CS118E/R 2119 YTL
Sony Vaio VGN-SR129E/B 2599 YTL
Sony Vaio VGN-AW110J/H 3239 YTL
http://www.istanbulbilisim.com.tr

KİTAP ANONS

Linus Torvalds tarafından geliştirilen Linux, sunucu işletim sistemleri alanında kısa zamanda büyük bir kullanım oranı yakaladı. Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan ‘Linux Sistem Yönetimi’ adlı kitap, bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için.

KİTAP

Linux Sistem Yönetimi
Bill Lubanovic
Açık Akademi Yayınları
304 Sayfa 20 YTL

Açık Akademi Yayınları tarafından basılan ‘Linux Sistem Yönetimi’ adıyla çıkan kitap, son yıllarda yayınlanan en kapsamlı Türkçe Linux kitabı.
Kitap, ister Linux yeteneklerini geliştirmek isteyen bir sistem yöneticisi, isterse de yeni sorunlar ile karşılasan Linux kullanıcısı olsun her düzeydeki kullanıcıya pratik bilgiler sunuyor.
Linux Sistem Yönetimi, okurlarına, Linux sistem ve sunucularını yönetmeleri için gerekli olacak tüm pratik bilgileri sunmak üzere hazırlanmış bir kitap.
Kitap, büyük şirketlerde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Linux için hala yetenekli yönetici eksiği bulunduğundan hareketle yazılmış.
Linux Sistem Yönetimi, Unix kullanıcıları, sistem yöneticileri ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bilgi işlem çalışanları için Linux’a giriş platformu sağlıyor.
Linux Sistem Yönetimi adlı bu kitap, Linux sistem yönetiminde kendisini geliştirmek isteyenler ve bu alana odaklanmak isteyenler için oldukça yararlı bir kaynak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir