TechnoLogic – 65. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in altmışbeşinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

TTNet, ADSL’e abone herkesi özel bir kampanya ile bilgisayar sahibi yapmak için kolları sıvadı
Youtube’un bile gerisine düşen dünyaca ünlü arama motoru Yahoo, zor günler geçiriyor
Yazılım devi Microsoft korsan yazılıma karşı INTERPOL ile işbirliği yapıyor
Bilişim Eğitim Merkezi Genel Müdürü Ahmet Çevik, eğitim bilişim eğitim programlarını TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri Kırık Plaklar ve SoundKlan
Konami’nin efsane serisi “Silent Hill’in” son oyunu “Homecoming”, Amerika’da piyasaya çıktı
Microsoft’un oyun faresi ‘Side Winder’ ve ilginç dijital oyuncaklar!
Bamm Yayınevi’nden çıkan ‘Tıkanmak ya da Tık Almak’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

TTNet, Türkiye’de bilgisayar kullanım oranını arttırmak için ADSL’e abone herkesi özel bir kampanya ile bilgisayar sahibi yapmak için kolları sıvadı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

ADSL alana bilgisayar

TTNet Türkiye’de bilgisayar okuryazarlığı ve kullanım oranını arttırmak için yeni bir kampanyaya hazırlanıyor.
2009 yılında başlatılması planlanan kampanya ile ADSL hattı alana uygun fiyat ve ödeme koşulları ile bilgisayar verilecek.
TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, bilgisayarlaşma oranının yüzde 35, ADSL abonesinin ise yüzde 30?da olduğuna hatırlatıyor.
Türkiye’de bilgisayar kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla çalışan bir kurum olmadığını belirten Yılmaz, “Biz TTNet olarak durumdan vazife çıkarıyoruz” diyor.
TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, bilgisayarlaşmaya katkı için, ilk etapta bankalar ve bilgisayar şirketleri ile ortaklaşa kampanyalar düzenlemeyi planladıklarını belirtiyor.
Düzenlenecek kampanyalarla, ADSL’e abone olan vatandaşlara, kampanya ortağı bankanın kredi kartıyla uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile bilgisayar alma imkânı sunulacak.

HABER 2

Yahoo’da kara bulutlar

Arama motorları arasındaki süren kıyasıya rekabet, Yahoo’nun sektördeki etkinliğini aşındırmaya başladı.
Google’ın halen tek lider olduğu arama motoru pazarında, video paylaşım sitesi YouTube’un bile diğer arama motorlarını geçmesi endişeleri artırdı.
Geçtiğimiz Ağustos ayının arama motoru sorgu istatistiklerini yayınlayan bağımsız Amerikan firması ComScore’a göre, Google Yahoo’dan dört, Microsoft’tan on kat daha fazla trafik çekiyor.
İnternetin artık hayatın organik bir parçası haline geldiği vurgulanan raporda, Amerika’da 11.7 milyar arama sorgusunun gerçekleştiği tespit edildi.
Amerika’da yapılan toplam aramaların yüzde 63’ü Google üzerinden gerçekleştiriliyor. Yahoo yüzde 19.6’lık payla ikinci, Microsoft ise yüzde 8.3 payla üçüncü sırada yer alıyor.
Bir önceki aya göre yüzde 5 trafik kaybı yaşayan Yahoo, yaşadığı krizin faturasını çalışanlara çıkarmaya hazırlanıyor. Şirketin binlerce elemanın işine son vermesi bekleniyor.

HABER 3

Microsoft’tan korsana savaş

Yazılım devi Microsoft, Türkiye’de ve tüm dünyada, korsan yazılım ve diğer bilişim suçlarının engellenmesi yolunda müşterileri, iş ortakları ve hükümet yetkilileri ile el ele verdi.
Microsoft’un girişimleri sonucunda ‘Uluslararası Korsan Yazılımla Mücadele Günü’ 6 kıtada, 49 ülkede çeşitli etkinliklere sahne oldu. Microsoft korsan yazılıma karşı INTERPOL ile işbirliği yapıyor.
Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Elçim Barkay, “Korsan yazılım, ülkemiz ekonomisine büyük zararlar veriyor. Bu kanunsuz endüstriye fırsat vermemeye kararlıyız.” diyor.
International Data Corporation tarafından 42 ülkede gerçekleştirilen ‘Korsan Yazılımların Etkisi’ araştırmasına göre dünyada korsan yazılım kullanım oranı % 35’e ulaşıyor.
Son verilere göre Türkiye’de korsan yazılımların oranı yüzde 65’i buluyor. Bu oranın 10 puan düşmesinin bile Gayrı Safi Milli Hasıla’ya 624 milyon dolar ek katkı getireceği hesaplanıyor.
Dünyada her üç PC’den birinde korsan yazılımlar olması, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Korsan yazılımların sadece 2007’de dünya ekonomisine verdiği zarar, 50 milyar dolar.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilişim alanında kariyer yapmak isteyenler, soluğu sertifikalı eğitim merkezlerinde alıyor.  Bilişim Eğitim Merkezi Genel Müdürü Ahmet Çevik, eğitim bilişim eğitim programlarını TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Bilişim sektörünün yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, yetkili eğitim merkezleri büyük bir misyon yükleniyor. Bilişim Eğitim Merkezi Genel Müdürü Ahmet Çevik’le eğitim sertifikasyon programlarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Nilüfer, 70`li yıllara ait bir şarkısında ” Dünya dönüyor, sen ne dersen de, yıllar geçiyor farketmesen de” demişti.
Yılların ne kadar hızlı geçtiğini, yaşadığımız pek çok anı gözümüzde canlanırken, bu anılarımızın canlanmasında müziğin rolünün ve etkisinin çok büyük olduğunu farketmemek mümkün mü?
Nostaljik müzikle dopdolu bu keyifli yolculuğa katılmak, anıları tekrar canlandırmak istiyorsanız, KırıkPlaklar.com, tam bu amaca yönelik hazırlanmış bir site.
KırıkPlaklar.com, yıllardır medya dünyasında Radyo 2000, Hit Fm adlı radyolar ve Müzikram adlı müzik dergisiyle yer alan Volkan Acar’ın nostaljik müzik birikiminin eseri.
‘Radyo Kırık Plaklar’ bölümünde, Türkçe Sözlü Hafif Müzik, Sanat Müziği, Halk Müziği ve Yabancı Müzik?in nostaljik örneklerini 45’lik plak, Longplay ve Taşplak’tan dinlemeniz mümkün.
Kırık Plaklar’da yıllarını müziğe vermiş sanatçıların yaşam öyküleri ve plaklarına ilişkin bilgiler yer alıyor. Sitedeki İsteyin Çalalım bölümünde ise şarkılara istek yapma fırsatı sunuluyor.
http://www.kirikplaklar.com

SİTE 2

İnternetten müzik indirmenin telif hakları açısından sorunlar yarattığı ve pek çok site sahibinin başını ağrıttığı günümüzde, online müzik dinleme imkanı sunan sitelere doğru bir yöneliş var.
İşe SoundKlan yerli ve yabancı birçok parçayı online dinleme imkanı sunan ve hala beta aşamasında olan çok dilli bir müzik sitesi.
Ayrıca müzikle amatör olarak uğraşanlar, Soundklan’da kendini, grubunu ve şarkılarını tanıtabileceği bir sayfa oluşturabiliyor.
SoundKlan’da kendi radyonuzu oluşturarak, diğer üyelere seçtiğiniz müzikleri dinletebilirsiniz. Böylelikle belli bir popülerliğe ulaştıktan sonra DJ statüsü kazanıp özel etkinliklerde DJ’lik bile yapabilirsiniz.
Arkadaşlık sitesi özelliği de bulunan SoundKlan’da kullanıcılara şarkı gönderebiliyor ve elbette müzik zevkinize uygun arkadaşlar arayabiliyorsunuz.
Online müzik dinlemek ve sizinle aynı müzik zevkine sahip arkadaşlarla tanışmak istiyorsanız, SoundKlan’a bir şans verin!
http://soundklan.com

OYUN ANONS

Konami’nin efsane serisi “Silent Hill’in” son oyunu “Homecoming”, sonunda PC, PS3 ve Xbox 360 için Amerika’da piyasaya çıktı. Gelin şimdi adeta bir korku filmini aldıran bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Silent Hill serisinin yeni oyunu ‘Homecoming’te kahramanımız Alex Shepherd adında eski bir asker.
Görev yaptığı sırada yaralanıp hastaneye düşen ve tedavisi sırasında kardeşinin kaybolduğuyla ilgili kâbuslar görür.
Tedavisi sonraonda kardeşini bulmak içi evinin bulunduğu kasabaya, Shepherd’s Glen’e dönen Alex’in karşısında ölüm sesssizliğine gömülmüş bir yer vardır.
Vakit kaybetmeden evine giden Alex, kardeşi Joshua’nın gerçekten de kayıp olduğunu öğrenir. Sadece kardeşi değil, babası da kayıptır.
Karşı karşıya kaldığı güç durum bu kadarla da sınırlı değildir. Annesi de neredeyse konuşma yeteneğini yitirmiştir.
Alex, ne yapıp ne edip kardeşini ve babasını bulmak zorundadır. Bu nedenle yola koyulur.
Oyunda Alex’i kumanda edip, ailemizi arayacak ve bunun için zorlu mücadelelere gireceğiz. ‘Silent Hill Homecoming’, macera ve aksiyon oyunlarından hoşlananlar için iyi bir seçenek!
http://konami-data.com/silenthill

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Yakup Türk bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Microsoft Side Winder 86 Dolar
WD Studio Edition 500 GB 188 Dolar 
LinkSys WUSB 300 N 105 Dolar

KİTAP ANONS

Microsoft’un Başkanı Bill Gates, “Reklâmcılığın geleceği internettir” diyor. Peki siz ne diyorsunuz? Bamm Yayınevi’nden çıkan ‘Tıkanmak ya da Tık Almak’ adlı kitap, internet reklamcılığında uzmanlaşmak isteyenler için.

KİTAP

Tıkanmak ya da Tık Almak
Aytaç Mestçi
Bamm Yayınevi
292 Sayfa 18 YTL

İnternet kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte, internet mecralarının en önemli gelri kalemlerinden biri olan reklamcılık da önem kazanıyor.
Konvansiyonel reklamcılıktan çok farklı bir mecra olan internet reklamcılığı, bu alanda kendimizi yetiştirmeyi ve sürekli yenilememizi gerektiriyor.
Bamm Yayınevi’nden çıkan ve Aytaç Mestçi tarafından kaleme alınan ‘Tıkanmak ya da Tık Almak’ adlı kitap, internet reklamcılığıyla ilgilenenlere yönelik bir eser.
Microsoft’un Başkanı Bill Gates’in “Reklamcılığın geleceği internet” sözünü hatırlatarak sayfalarını aralamaya başlayan kitapta, internetin alternatif değil gerçek bir reklam mecrası olduğu vurgusu yapılıyor.
Kitapta, internet reklamcılığının bugün dünyada kullanılan tüm standart reklam türleri, fiyatlandırma biçimleri ve kullanılan araçlara yer veriliyor.
İnternet reklamlarının nasıl etkili bir biçimde kullanılacağı ve kontrol edileceği gibi püf noktalar da kitabın konu başlıklarından sadece bir kaçı.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir