Shadow

TechnoLogic – 64. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Not: TV Net, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Çin’de ‘Skype’ internet telefonu servisi üzerinden gönderilen mesajlar izleniyor
Düzenli olarak internette araştırma yapanları beyin fonksiyonlarının geliştiği ortara çıktı
Windows 7 kod adıyla geliştirilen Microsoft’un yeni işletim sisteminin adının ‘Windows 7’ olmasına karar verildi
Burak Büyükdemir, internet girişimciliği alanındaki nadir çalışmalardan biri olan E-Tohum projesini TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri Line.fm ve Sinan’a Saygı
Doom, Quake ve Wolfenstein gibi serileri oyun dünyasına kazandıran yapımcılar bu kez Rage adlı bir oyun için kolları sıvadı
Mini bilgisayar Acer Aspire One ve ilginç dijital oyuncaklar!
Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan Ağ Güvenliği kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Çin’de ‘Skype’ internet telefonu servisi üzerinden gönderilen mesajların izlendiği ve sansürlendiği ortaya çıktı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Çin’den ‘Skype’ sansürü

Çin’de internet aracılığıyla ‘Skype’ telefon servisi üzerinden gönderilen ve siyasî bakımdan hassas ‘Tibet’, ‘demokrasi’ gibi sözcükler içeren mesajların izlendiği ve sansürlendiği ortaya çıktı.
Kanadalı araştırmacılar, Çinli denetçilerin, siyasi bakımdan hassas olan mesajların sansürlenmesinde Skype’ın bir güvenlik açığından yararlandığını açıkladı.
‘Skype’ yetkilileri de, Çin’deki kullanıcılan gönderdikleri mesajların bu ülkedeki ortakları ile cep telefonu şirketi ‘TOM Online’ tarafından izlendiğini ve kayda geçirildiğini kabul etti.
Bu uygulamadan dolayı özür dileyen ‘Skype’, sorunun giderilmesi için ‘TOM Online’ ile görüşüldüğünü bildirdi.
Kanadalı araştırmacılardan Nart Villeneuve, Çin hükümetinin konuşma ve sohbet kayıtlarına girdiğine ilişkin bir kanıt bulunmadığını ama, bunun olanaksız da olmadığını söyledi.
İnsan hakları savunucuları, Çin’de, interneti denetleyen binlerce güvenlik görevlisinin, sanal dünyadaki zararlı yayınları kontrol ettiklerini savunuyorlar.

HABER 2

İnternet beyni güçlendirir!

Düzenli olarak internette araştırma yapan orta yaş ve üzerindekilerde, karar alma ve muhakeme sürecini denetleyen beynin kilit merkezlerinin daha fazla uyarıldığı ortaya çıktı.
California Üniversitesi’nde 55-76 yaşındaki 24 kişi üzerinde yapılan araştırma, internette araştırma yapmanın beynin bazı işlevlerini harekete geçirebildiğini gösterdi.
2 gruba ayrılan deneklerden, yarısının bilgisayar ekranından bir metni okumaları ve internette araştırma yapmaları istendi. Bu sırada bilim adamları bu kişilerin MR’ını çekti.
Araştırmaya katılanların hepsinde, okuma sırasında beynin şakak, arka ve yan bölgelerinde bulunan dil, okuma, hafıza ve görme merkezlerinin faaliyetinde belirgin bir artış gözlendi.
Ancak araştırmacılar, internette araştırma yapan grup ve sadece okuyan grup arasında büyük fark olduğunu gördü.
İnternette araştırma yapanların beyninin ön ve şakak bölgelerinin yanı sıra karar alma ve muhakeme sürecini denetleyen bölgenin işlevinde de artış belirlendi.

HABER 3

Windows 7’nin adı ne?

Vista’dan sonra piyasaya çıkacak olan Windows 7 kod adıyla geliştirilen Microsoft’un yeni işletim sisteminin adının ‘Windows 7’ olduğu açıklandı.
Bu gelişmeyle birlikte, yazılım devi Microsoft’un tarihinde ilk kez geliştirme sürecindeki bir yazılımının kod adını, piyasadaki adı olarak kullanmış olacak.
Microsoft, kullanımda yalınlık fikrinden yola çıktığı yeni işletim sisteminin ticari adının da ‘Windows 7’ olarak belirlendiğini açıkladı.
Microsoft’un ürün yönetimi bölümünün başkan yardımcısı Mike Nash, Profesyonel Geliştiriciler Konferansı 2008 etkinliğinde, sistemin ayrıntılarının açıklanacağını söyledi.
Nash, isim arayışı sırasında öncelikle ‘Windows 2008’ isminin tartışıldığını, ancak her yıl yeni bir işletim sistemi çıkarmadıklarından ötürü bu ismin benimsenmediğini söyledi.
Windows 7 ticari adıyla piyasaya sürülecek işletim sistemi, adından da anlaşılacağı üzere piyasaya sürülen yedinci Windows sürümü.

RÖPORTAJ PERFORE

E-Tohum, Türkiye’de internet girişimciliğinin önünü açmak ve yeni projelere yatırımcı bulmak için başlatılmış bir proje. Burak Büyükdemir, E-Tohum projesini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

‘Kümesteki Kartal Neden Uçamaz’ adlı kitabında, Türkiye?deki internet girişimcilerinin öyküsünü anlatan Burak Büyükdemir, şimdi e-tohum projesiyle yatırımcıyla girişimciyi buluşturuyor. E-Tohum projesinin yöneticisi Burak Büyükdemir’le Türkiye’de internet girişimciliğini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Line.fm, internet üzerinden milyanlarca şarkıyı arayıp dinleyeceğiniz bir site. Telif haklarına saygı açısından, müzikleri indirmeden dinleme imkânı sunan site, oldukça iyi bir arama yeteneğine sahip.
Kısa süre önce Türkçe olarak da yayına giren line.fm adlı bu müzik arama motorunda 55 milyardan fazla şarkıya web üzerinden ulaşmak mümkün.
Line.fm, hiçbir yerde bulamadığınız ve ümidinizi kestiğiniz şarkıları bile bulabilmesiyle ün yapmış durumda. Yapmanız gereken sadece arama kutusuna bulmak istediğiniz şarkının adını yazmak ve aratmak.
Siteye üye olarak, dinlemek istediğiniz müziklerin listelerini oluşturabiliyorsunuz. Üyelere şimdilik bunun dışında bir avataj sunulmuyor.
Sitede müzik listenizi diğer kullanıcılarla paylaşma ve diğer kullanıcıların müzik listelerini takip edebilme özelliği var.
Kullanıcılar arasında haberleşme, sosyal ağ özellikleri benzerlerinde olsa da şimdilik Line.fm’de yok. Son olarak belirtelim ki; Line.fm’in tüm servisleri ücretsiz.

İlginizi çekebilir:  TechnoLogic - 17. Bölüm

SİTE 2

ÇEKÜL Vakfı tarafından yürütülen Sinan’a Saygı projesinin web sitesi, ünlü mimarımıza ait geniş bir bilgi arşivi içeriyor.
Siteden eser tipine ve bulundukları şehirlere göre Mimar Sinan’ın eserlerini görüntüleyebiliyor ve detaylı özelliklerini öğrenebiliyoruz.
sinanasaygi.com adresinden erişilen sitede, Mimar Sinan?ın hayatı, eseleri, eserlere ilişkin fotoğraf galerisi, Sinan?ın gezi yolları ve haritalara yer veriliyor.
Sinan’a Saygı projesi ekibi, bu geniş bilgi arşivini oluşturmak amacıyla, İstanbul ve Trakya’daki tüm Mimar Sinan eserlerini teker teker ziyaret etmiş.
Ekip, Sinan?ın yapılarını belirlerken, 16. yüzyılda yazılmış Tezkiretü’l Bünyan, Tezkiretü’l Ebniye, Adsız Risale ve Tuhfetü’l Mi’mârin adlı elyazması eserlerdeki yapı listelerini esas almış.
Proje yöneticileri, yakında siteye İstanbul ve Trakya dışındaki Sinan eserlerinin de, Anadolu’dan başlamak üzereyükleneceğini haber veriyor.

OYUN ANONS

Doom, Quake ve Wolfenstein gibi serileri oyun dünyasına kazandıran yapımcılar bu kez Rage adlı bir oyun için kolları sıvadı. Gelin şimdi 2009’da çıkması beklenen bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Post-apokaliptik bir atmosferde geçen Rage adlı bu oyunda, yerli bir ırka mensup olan bir karakteri oynuyoruz.
Bir kuyruklu yıldız dünyaya çarpmış ve yaşamın çoğunu yok etmiştir. Geride kalanlar ise kendi kurallarını koydukları hiyerarşik düzende hayatlarına devam ediyor.
Dünyanın katı kurallarla kötü bir şekilde yönetildiği yeni düzende büyük bir maceraya atılıyor ve düşmanlarımızda savaşacağız.
Oyunda en önemli unsurlardan biri de araç kullanarak yarışıyor olmamız. Yarışlar sonucu, para ödülü alabilecek ve bu parayı aracımızı geliştirmek için kullanabileceğiz.
Oyunda karşımızdaki düşmanlar, oldukça çeşitlilik gösterecek. İnsanlıktan çıkmış, konkunç yaratıklarla mücadele edecek ve onları safdışı bıraktıkça yükseleceğiz.
2009?da piyasaya çıkması beklenen Rage adlı oyun, PC, PS3 ve Xbox 360 platformları için yayınlanacak. ID Software tarafından geliştirilen oyuna kavuşmak için biraz beklememiz gerekecek.

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Fatih Mercantaşı bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Casper CPU-N270-8E00 499 YTL
Acer Aspire One A150X 537 Dolar
Lenovo U110 59-015588 2497 Dolar

KİTAP ANONS

Ağ güvenliği, bilgisayar ağlarının sağlıklı çalışabilmesi için, ihmal edilmemesi gereken bir alan. Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan Teori ve Uygulamalar ile TCP/IP ve Ağ Güvenliği adlı kitap, ağ güvenliğinde uzmanlaşmak isteyenler için.

KİTAP

Teori ve Uygulamalar ile TCP/IP ve Ağ Güvenliği
Can Okan Dirican
Açık Akademi Yayınları
440 Sayfa 26,40 YTL

Çağın en büyük buluşu olan internet, tamamen bilgisayar ağlar üzerine kurulu bir sistem. Bu devasa sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması ise, internet güvenliğinin sağlanmasından geçiyor.
Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan ve Can Okan Dirican tarafından kaleme alınan ‘Teori ve Uygulamalar ile TCP/IP ve Ağ Güvenliği’ adlı kitap, internet güvenliği alanında değerli bir kılavuz.
İnternetin TCP/IP denilen protokol üzerinden çalışmasından hareketle kitapya bu protokolde güvenliği sağlamak ve olası siber saldırılarla nasıl başa çıkılacağını göstermek kitabın ana hedefi.
Genel olarak iki bölümde incelenebilecek olan kitabın birinci bölümü OSI modeli ve TCP/IP protokolü içerisinde yer alan her yapının ayrıntılı bir biçimde incelenmesini kapsıyor.
Bu bölümde, bilgisayar ağları içerisinde akan verilerin fiziksel katmandan, kullanıcının algılayabileceği yapıya dönüşünceye kadar geçen zaman içerisinde meydana gelen dönüşümler ele alınıyor.
Kitap, bilgisayar ağlarının güvenliğinden sorumlu olan, sunucu yönetimi konuları üzerine çalışanlar için!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir