Shadow

TechnoLogic – 63. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, arama motorlarının önemini kavramakta geç kaldıklarını sonunda itiraf etti
İşlemci ve ekran kartı yongası üreticisi AMD, faaliyetlerini iki farklı firma olarak devam ettirmeye karar verdi
Google’ın mobil işletim sistemi Android’li ilk telefon T-Mobile G1’in üreticisi HTC, 2008’in son çeyreğinde 500 bin adet satış beklediğini açıkladı
Glocal Group Genel Müdürü Necmettin Polat, Çin’deki fırsatları ve üretim süreçlerini TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri maksimail ve okumasitesi
Star Wars serisinden çok konuşulacak bir oyun: Force Unleashed!
Canon çok fonksiyonlu yazıcı ve ilginç dijital oyuncaklar!
Papatya Yayıncılık’tan çıkan Veri Madenciliği Yöntemleri kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünyanın önde gelen yazılım şirketi Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, arama motorunun önemini geç anladıklarını sonunda itiraf etti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Microsoft’tan tarihi itiraf

Yazılım devi Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, arama motorlarının önemini kavramakta geç kaldıklarını sonunda itiraf etti.
Ballmer, “Arama motoruna birkaç yıl önce yatırım yapmayı isterdim. Goliath karşısındaki David gibi olabiliriz ama çalışıyoruz. Bu reklam modelini kaçırmış olabiliriz teknolojiyi değil.” diyor.
Google, arama sonuçlarıyla internet reklamlarını birleştirerek, cirosunu büyük oranda artırmış; bu alanı fark etmeyen ve geç de olsa benze bir sistem kuran Microsoft, Yahoo’yu satın alarak, bu alanda öne geçmek istemişti.
Ancak şirketin bu hayali de suya düşmüş, Yahoo teklifi reddederek Google’la işbirliği yapmıştı.
Microsoft CEO’su Ballmer’ın tek endişesi Google’ın reklamdaki büyük başarısı değil. Google’un cep telefonları için ürettiği Android adlı yazılım da Ballmer’ın ajandasında kendine yer buluyor.
Android’in kendilerine rakip olamayacağını öne süren Ballmer, kendisini şöyle avutuyor:
“Android’in daha ilk versiyonu çıktı. Bu versiyonda da kalacak gibi. Bir cep telefonu üreticisi bu yazılımı kullandı, bizimkini 55 cep telefonu üreticisi kullanıyor. Sadece bir operatör, Android’e destek veriyor, bizimkine 175 operatör destek veriyor.”

HABER 2

AMD ikiye bölündü

İşlemci ve ekran kartı yongası üreticisi AMD, faaliyetlerini iki farklı firma olarak devam ettirmeye karar verdi.
İşlemci pazarının büyük oyuncularından AMD, bundan sonra Araştırma-Geliştirme ve Operasyon işlerinin farklı şirketler tarafından yürütüleceğini açıkladı.
Firma, AMD ismini devam ettirecek olan ana şirketin finansal olarak daha güçlü olacağını ve daha çok tasarım ve gelişirme konusunda yoğunlaşacağını açıkladı.
Yeni kurulacak olan ‘The Foundry Company’ ise gelişmekte olan küresel ihtiyaçlar doğrultusunda üretim tekniklerinin optimizasyonu ve yürütülmesi ile ilgilenecek. Firma ‘The Foundry Company’ isminin geçici bir isim olduğunu belirtiyor.
The Foundry Company adı altında kurulacak yeni üretim firmasının yüzde 44.4?ü AMD’nin elinde olacak, geri kalan yüzde 55.6’lık hisse ise AMD’ye geçen yıl büyük bir yatırım yapan Abu Dabi Hükümeti’nin yatırım kanadı Mubadala Development tarafından kurulan Advanced Technology Investment’ın elinde olacak.
Advanced Technology Investment, bu ortaklık için 1.4 milyar doları yeni firmanın kurulması için olmak üzere toplam 2.1 milyar dolar ödemeyi hemen, 3.6 milyarla 6 milyar dolar arası bir yatırımı da gelecek beş yıllık bir süre içinde AMD’nin kasasına aktaracak.

HABER 3

G1’de hedef 2 milyon

Google’ın mobil işletim sistemi Android’i taşıyan ilk telefon T-Mobile G1’in donanım üreticisi HTC, 2008’in son çeyreğinde 500 bin adetlik satış beklediğini açıkladı.
179 dolar fiyatla satışa sunulan ilk Android telefon HTC Dream, ya da ticari adıyla T-Mobile G1, dokunmatik arayüzü ile cep telefonu tanımını tamamen değiştiren Apple iPhone’a zorlu bir rakip olmaya hazırlanıyor.
Google tarafından geliştirilen, HTC tarafından ilk donanımı sağlanan ve T-Mobile tarafından son kullanıcıya 21 Ekim’de sunulacak.
Telefonun donanımını üreten HTC tarafından yapılan açıklama, şirketin T-Mobile etiketiyle 179 dolar fiyattan satılacak dokunmatik ekranlı ürünün satışlarının oldukça başarılı olacağını öngörüyor.
Açıklamaya göre firmanın 2009 yılı sonu beklentisi toplam 2 milyon T-Mobile G1 satılacağı yönünde.
Apple’ın rakip ürünü iPhone, 2007 yazında piyasaya çıktığı ilk üç ay içinde 1 milyonluk satış rakamına ulaşmıştı, ürünün ikinci ve güncel versiyonu iPhone 3G ise piyasaya çıktığı haftasonunda toplam 1 milyonluk satış rakamına ulaşarak kırılması güç bir rekora imza atmıştı.

RÖPORTAJ PERFORE

Devasa nüfusu e ucuz işgücüyle adeta dünyanın fabrikası haline gelen Çin, Türkiyeli işadamları için de büyük fırsatlar sunuyor. Glocal Group Genel Müdürü Necmettin Polat, Çin’deki fırsatları ve üretim süreçlerini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Çin, ucuz işgücü ve teknolojik imkânlarıyla bugün dünyanın üretim merkezi olmuş durumda. Glocal Group Genel Müdürü Necmettin Polat’la Çin’deki üretim imkânlarını konuştuk.

İlginizi çekebilir:  ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi 11'de ilk gün neler oldu?

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Video elektronik posta gönderebileceğiniz bir web sitesi var karşınızda. MaksiMail adlı bu site üzerinden, klasik e-posta hizmetlerinden farklı olarak görüntü ve ses aktarımı yapılabiliyor.
Site üzerinden gönderdiğiniz ya da aldığınız video ve ses içerikli iletilerinize istediğiniz zaman istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı güvenliğinin güçlü bir şifreleme ile sağlandığı MaksiMail’de iletileriniz tamamen size özel. Alıcı ve Gönderici dışında üçüncü bir şahıs hiçbir şekilde iletilerinize ulaşamıyor.
Sitenin yöneticileri, MaksiMail’in kesinlikle bir video paylaşım sitesi olmadığını özellikle vurguluyor.
MaksiMail ile dilerseniz sadece rehberinizde kayıtlı kişilerden ileti alabiliyor ve istemediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilmiyorsunuz.
MaksiMail ile ileti göndereceğiniz kişilerin çevrimiçi olmalarına gerek yok. İletiler otomatik olarak sistemde saklanıyor ve alıcı kişi hesabına giriş yaptığında sunuluyor.
MaksiMail ile gönderdiğiniz iletilerin alıcıya ulaşıp-ulaşmadığı, izlenip izlenmediği ve cevaplanıp cevaplanmadığı gibi detaylı bilgileri rahatlıkla görebiliyorsunuz.
Son olarak belirtmeden geçmeyelim; MaksiMail tamamen web tabanlı bir hizmet. MaksiMail’den yararlanmak için bilgisayarınıza hiçbir yazılım yüklemek zorunda değilsiniz.
https://www.maksimail.com

SİTE 2

Okumasitesi.com kullanıcıları okuduklarını paylaşıyor, kütüphanelerindeki kitapları yorumluyor, takip ettikleri dergi, gazete ve bloglar hakkında video yorumlarla yazılı medyanın nabzını tutuyorlar.
Açıldığı gün itibariyle 3000’e yakın fotoğraf, kitap, gazete, dergi, blog gibi 8 farklı kategoride 55 binin üstünde içerik, onlarca video yayınına başlayan Okumasitesi’nde kullanıcılar profillerinde okumak istedikleri ve okudukları şeyleri listeliyorlar.
Diğer kullanıcılar tarafından görülen ve fotoğraf, video ve metinlerle zenginleştirilebilen bu içerikler, Okumasitesi sayfalarında tüm internetin kullanımına sunuluyor.
Gazeteci, blogger, yazar ve editör gibi yazılı medyanın en belirleyici aktörlerinin de yorumlanıp profillendiği sitede okurlar güncel olaylar ışığında tüm medyayı takip edebiliyor ve bunlarla ilgili video yorumlarını da yükleyebiliyor.
Kullanıcıların birbirlerini takip ederek, çevrelerindekilerin neler okuyup yorumladığını görebildikleri sitede bir de ‘Komşular’ bölümü mevcut.
Bu kısımda kullanıcılar aynı okuma zevkine sahip diğer üyeleri görebiliyor, okumak istediklerini daha önceden okumuş diğer okurlara sorular sorabiliyorlar.
Okumasitesi üzerinde en çok okunan, konuşulan, yorumlanan içeriklere de istatistikler sayfasından kolayca ulaşmak mümkün.
http://www.okumasitesi.com

OYUN ANONS

Star Wars serisinden çok konuşulacak bir oyun: Force Unleashed! Gelin şimdi Star Wars hayranlarının merakla beklediği bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Star Wars destanı, LucasArts tarafından geliştirilen StarWars Force Unleashed video oyunu ile devam ediyor.
Bu oyunda oyuncular Darth Vader?ın ‘Gizli Öğrencisi’ rolünde, Star Wars galaksisi hakkında yepyeni gerçeklere ulaşacak.
Oyunun hikâyesine gelince, ‘Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı’ ile ‘Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut’ arasında kalan, çoğunlukla değinilmemiş dönemde geçiyor.
Oyunda, oyuncular ikon haline gelmiş bu kötü karaktere evreni Jedi’lardan temizleme yolundaki görevinde yardımcı olacak ve kendi kaderlerinin gidişatını değiştirebilecek kararlarla yüzleşecekler.
Adından da anlaşılacağı üzere, The Force Unleashed ilk defa görüp tecrübe edeceğiniz yeni geliştirilmiş teknolojileri sonuna kadar kullanarak, ‘Güç’ten daha önce eşi görülmemiş biçimde faydalanmanızı sağlayacak.
Havok Physics sistemi ile birlikte işleyen bu yeni teknolojiler yalnızca yeni nesil konsollarda mümkün olan bir oynanış biçimi yaratmış durumda.
Oyunda, odunlar aynı odun gibi kırılıyor, cam aynı cam gibi kırılıyor, Felucia gezegenindeki bitkiler aynı Felucia gezegenindeki bitkiler gibi eğiliyor.
Özetle; Force Unleashed! Star Wars meraklılarının vazgeçemeyeceği bir oyun!

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Volkan Gündoğdu bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Canon MP610 134 Euro
HP Office Jet J6410 289 Dolar
Epson Stylus Photo RX585 159 Euro

KİTAP ANONS

Sahip olduğumuz veri kümesinden işimize yarayacak yararlı bilgiyi üretme yöntemine veri madenciliği deniliyor. Papatya Yayıncılık’tan çıkan Veri Madenciliği Yöntemleri adlı kitap, veri yönetiminde uzmanlaşmak isteyenler için.

KİTAP

Veri Madenciliği Yöntemleri
Yalçın Özkan
Papatya Yayıncılık
224 Sayfa 16 YTL

Tüm hizmetlerin elektronik ortama taşındığı günümüzde, bilgiler, devasa boyutlardaki veritabanlarında saklanıyor.
Bu devasa veritabanlarındaki bilgilerden en iyi şekilde yararlanmak için de, bu bilgilerin nasıl analiz edileceğinin iyi bilinmesi gerekiyor. İşte tam burada karşımıza ‘veri madenciliği’ denilen bir kavram çıkıyor.
Veri madenciliği, kurumların zaman içerisinde sahip olduğu büyük boyutlardaki verilerden yararlı bilgiyi üretme yöntemi olarak tanımlanıyor.
Yalçın Özkan tarafından yayınlanan ve Papatya Yayıncılık?tan çıkan Veri Madenciliği Yöntemleri adlı kitap, bu alanda çalışmakta olanlar için yararlı bir kılavuz.
Kitapta, veri ambarı kavramı, veri madenciliği kavramı ve kullanım alanları, veri madenciliğinde kullanılan sınıflandırma algoritmaları gibi konu başlıkları yer alıyor.
Veri madenciliği kitabı hem profesyoneller için yararlı bir başvuru kitabı, hem de üniversitelerin ilgili dallarında okuyan öğrenciler için yararlı bir ders kitabı niteliğinde.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir