Shadow

TechnoLogic – 62. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 2

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Numaramız değişmeden istediğimiz operatörden hizmet almamızı sağlayacak numara taşınabilirliği uygulaması 9 Kasım’da başlıyor
Gazete ve televizyonlarda aylardır reklamları yapılan VDSL2 uygulaması gecikmeli olarak başlıyor
Dünyada bilgiye erişimin en önemli adresi olarak bilinen arama motoru Google, 10 yaşına bastı
CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nı HİFAŞ Genel Koordinatörü Şafak Alpay TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri alışverişblog ve musicopat
Çernobil kazası sonrasında ortaya çıkan ilginç yaratıklarla mücadele edeceğimiz Clear Sky adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
Uydu alıcısından televizyona kablosuz görüntü aktarma ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan İnteraktif Eğitim Vista adlı eğitim seti piyasaya çıktı.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Cep telefonu abonelerinin numaraları değişmeden istediği operatörden hizmet almasını sağlayan, numara taşınabilirliği uygulaması 9 Kasım?da başlıyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Numara taşıma başlıyor

Cep telefonu abonelerinin, numaraları değişmeden istediği GSM operatörden hizmet alabilmelerini sağlayan numara taşınabilirliği uygulaması 9 Kasım’da başlıyor.
GSM operatörünü değiştirmeye karar veren abonenin numara taşıma işlemi 6 gün içinde tamamlanacak. Aboneler bu süre içinde değişiklik gerçekleşene kadar bağlı bulundukları operatörden hizmet almaya devam edecek.
Cep telefonu numarasını taşımak isteyen aboneler, geçmek istedikleri operatöre başvuruda bulunacak. Abonelerin başvuru yapmasının ardından alıcı operatör başvuruyu 2 gün içinde inceleyecek.
Ardından merkezi sistemde 2 gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici operatörün incelemesinin de iki gün sürecek. Numara taşıma işlemi 6 gün içinde tamamlanacak. Bu 6 gün boyunca abonelerin telefonu kapalı olmayacak.
Müracaat yapılırken doldurulacak formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 seçenek olacak: 00.00-08.00, 08.00-16.00 ya da 16.00-24.00 saatleri arasında numaranız taşınabilecek.
Çalışanların genellikle 00.00-08.00 saat dilimini tercih edeceklerini düşünüyorum. Aboneler aktarım olayı gerçekleşene kadar telefonlarını kullanmaya devam edebilecekler.
Aktarma işlemi gerçekleşirken, bir operatör bağlantıyı keserken diğeri bağlantıyı üzerine alacak. Bunun için iki operatöre de en fazla 15’er dakika süre tanınıyor. Geçiş sırasında abonenin görüşmesinde 15 dakikalık kesinti olabilecek.

HABER 2

VDSL2 asıl şimdi geliyor

TTNET, uzun süredir televizyon ve gazete reklamlarında “VDSL2 Türkiye’de” sloganıyla duyurduğu hızlı interneti nihayet aylar süren yanıltıcı reklamlardan sonra kullanıcıya sunmaya karar verdi.
TTNET’in reklamlarında, VDSL2 hizmetini Türkiyeli internet kullanıcılarıyla buluştuğu iddia ediliyordu. Abone olmak için Telekom merkezlerine başvuran internet kullanıcıları, henüz hizmetin başlamadığını öğrenerek şaşkınlık yaşıyordu.
İnternet erişim hızını 8 kata kadar artırdığı iddia edilen VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) hizmeti 16 Mbit ve 32Mbit olmak üzere iki farklı hız seçeneği ile sunması bekleniyor.
VDSL2 ile internete bağlanmak isteyen internet kullanıcılarının VDSL2’yi destekleyen yeni bir modem satın alması gerekecek.
TTNET VDSL2 ile 700 MB büyüklüğündeki bir VCD filmin sadece 4 dakikada indirebileceğini ileri sürüyor. TTNET ayrıca VDSL2 abonelerine yönelik video ve oyun servislerini geliştiriyor.
Sirket, VDSL2’ye geçenlere yüksek kotalı e-posta, TTNET MÜZİK’ten Gold üyelik gibi promosyonlar yapacak.
En yüksek hızı 250 MBit’e ulaşabilen VDSL2’de hızı abonenin santrale uzaklığı olumsuz etkiliyor.

HABER 3

Google 10 yaşında

İnternetin en büyük arama motoru Google, 10 yaşına girdi. Bilginin internet üzerinden serbestleştiği günümüzde Google, dünyanın en önemli markalarından biri.
15 Eylül 1997’de Larry Page ve Sergey Brin adlı 24 yaşındaki Stanford Üniversitesi öğrencilerinin, ‘google.com’ sitesinin isim haklarını almalarıyla başlayan süreç, bir yıl sonra Page ve Brin’in California’da bir evin garajında Google’ı şirketleştirmeleriyle devam etti.
Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Brin ve Page, ilk etapta Google’ı bir doktora projesi olarak geliştirmişti.
Kısa sürede internet üzerinden bilgiye ulaşmada en çok kullanılan arama motoru haline gelen Google’ı günde ortalama 500 milyon kişi ziyaret ediyor.
Google’da bilgi aramak o derece popüler oldu ki, internette arama yapmak anlamına gelen ‘googlelamak’ fiili İngilizce sözlüklere girdi.
2004 yılında halka açılan Google’ın hisseleri başlangıçta 85 dolardan satılırken bugün 525 dolara ulaşmış durumda. Google’ın borsadaki değeri ise 164 milyar dolar.
2006 yılında 13.4 milyar dolarlık gelire ulaşan Google, 3.7 milyar dolar da kar elde etti. Şu anda 30’larında olan Page ve Brin’in 16’şar milyar dolarlık servetleri bulunuyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Türkiye, hem konumu hem de son yıllarda göstediği teknolojik gelişimiyle, bölgenin teknolojik cazibe merkezi olma yolunda. Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerindeki şirketlerin büyük ilgi gösterdiği CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nı HİFAŞ Genel Koordinatörü Şafak Alpay TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve Bilişim Zirvesi, 7-12 Ekim?de, yine TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. HİFAŞ Genel Koordinatörü Şafak Alpay’la Avrasya’nın en büyük teknoloji buluşmasında bizi nelerin beklediğini konuştuk.

İlginizi çekebilir:  Müşterinin göz hareketlerinden alışkanlıklarını tespit eden sistem

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Alışverişten hoşlanan bayanlara hitap eden bir blog var karşımızda. Alışverişblog adlı bu blog, yeni web günlüğü, Aslı Büyükdemir’in emekleri sonucu internet kullanıcılarıyla buluşuyor.
Günün moda trendlerine yer verilen blogda, sonbaharda hangi renklerin ya da hangi tür kıyafetlerin moda olduğunu fotoğraflı olarak öğrenme şansınız var.
Öden gelen markalara ait ürünlere ait haber, fotoğraf ve yorumların yer aldığı Alışverişblog’da, ziyaretçilere, ürünlerle ilgili görüşlerini yazma imkanı da sağlanıyor.
Sitenin ‘Sen de katıl, yazar ol’ bölümünde girerek, üye olabilir ve modayla ilgili yazılarınızı gönderebilirsiniz. Siteye gönderilen yazılar editörlerin incelemesinden sonra yayınlanıyor.
Oldukça renkli hazırlanan tasarımı, metinlerdeki akıcı diliyle okuyucuyu yormayan ve keyif veren Alışverişblog’u dilerseniz RSS, dilerseniz Feedburner aracılığıyla günlük e-posta güncellemeleriyle takip edebilirsiniz.
Modayla ilgilenenler, özellikle de güzel giyinmesi seven bayanlar; Alışverişblog, sık kullanılanlarınız arasına girmeye aday!
http://www.alisverisblog.com

SİTE 2

Türkiye’nin ilk ve tek yasal ve bedava müzik dinleme portalı, musicopat.com; internet üzerinden yerli ve yabancı 100 binlerce şarkının dinlediği alternatifsiz bir müzik sitesi.
Musicopat, geçmişten günümüze yerli ve yabancı 100 binlerce şarkıyı arşivinde barındıyor. Üye olan herkes bu arşivden sınırsız yararlanıyor.
Üyeler; evde, iş yerinde, partilerde, internet bağlantısı olan her yerde siteye kolaylıkla ulaşabiliyor, diledikleri şarkıları bilgisayarlarına yüklemeden, ücretsiz bir şekilde anında dinleyebiliyorlar.
Musicopat; müzik türlerine, şarkıcılara, yörelere göre özel hazırlanmış onlarca radyo ile ayrıcalıklı bir müzik keyfi sunuyor.
Her geçen gün musicopat’ların taleplerine göre bu radyoların sayıları çoğalıyor, tarzları çeşitleniyor. Herkes kendinden bir şey buluyor, herkes müzik dinliyor!
Musicopat; üyelerine müzik dinleme, kendi profillerini yaratabilme ve yeni müzik tarzlarını keşfederek, aynı müzik zevklerini paylaşan diğer üyelerle arkadaşlık kurma imkânı sağlıyor.
Musicopat’lar, kendi gruplarını kuruyor, şarkıları e-mail yolu ile üye olmayan arkadaşlarına hediye edebiliyor. Herkes müzik dinliyor, herkes sohbet ediyor!
http://www.musicopat.com

OYUN ANONS

Çernobil faciası sonrası gerçekleşen esrarengiz patlamaları ve sonrasında oluşan etkileri incelemek için keşfe çıkanların başına gelen ilginç olaylar ve sonrasında gerçekleşen çetin mücadelenin konu edildiği bir oyun var sırada. Şimdi bu oyunda bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Rusya’da meydana gelen Çernobil nükleer kazasının etkileri hala günümüzde de sürüyor. Çernobil’in etkileri dünyada olduğu kadar oyun endüstrisinde de varlığını koruyor.
Daha önce piyasaya çıkan ‘Stalker: Shadow of Chernobyl’ adlı oyunun ardından şimdi sıra yine serinin devamı olan ‘Clear Sky’da kaza sonrası araştırma yapan ekibin başından geçenleri konu alıyor.
Oyunun kahramanı Scar ve birkaç bilim adamı, Chernobil faciası sonrası gerçekleşen esrarengiz patlamaları ve sonrasında oluşan etkileri incelemek için Zonu’u keşfe çıkarlar.
Beklenmedik bir olay sonucunda, takımdaki tüm bilim adamları ölür fakat sadece Scar canlı olarak kurtulur.
Oyuna ismini veren Clear Sky üssüne baygın olarak getirilen Scar’ın kendine gelmesinden sonra tanıdığımız ama geçmişi hiç de umduğumuz gibi olmayan Zone’a karşı gözlerimizi açarız.
Karşımızda mücadele etmemiz gereken yaratıklar, gerektiğinde saklanarak, gerektiğinde ise bomba atarak sizi alt etmeye çalışan insanlar vardır.
Farklı ortamlarda geçen, aksiyon dozu bol oyunları seviyorsanız, Clear Sky tam size göre!
http://cs.stalker-game.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Adem Subaşı bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
HAMA Görüntü Aktarıcı 99 YTL
JBL Creature II 190 Dolar
Toshiba 42 İnç LCD TV 2197 YTL

KİTAP ANONS

Microsoft’un en güncel işletim sistemi Vista’yı sadece okuyarak değil, interaktif bir şekilde sesli ve görüntülü olarak da öğrenebilirsiniz. Pusula Yayıncılık’tan çıkan İnteraktif Eğitim Vista adlı ürün, Vista’ya daha kolay adapte olmak isteyenler için.

KİTAP

İnteraktif Eğitim: Vista
Pusula Yayıncılık
6,5 YTL

Şimdiye kadar eğitim CD’leri karşımıza sadece seyredebileceğimiz videolarla çıktı. İnteraktif Eğitim Seti ise bu alandaki büyük bir boşluğu dolduruyor ve izlemekle kalmadığınız, tam anlamıyla etkileşebildiğiniz bir ortam sunuyor.
Microsoft Vista işletim sistemini öğretmek için hazırlanmış olan İnteraktif Eğitim Seti, 7’den 77’ye herkesin kullanabileceği arayüzü ile kullanıcı dostu bir yapıya sahip.
Windows Başlat menüsünü andıran Eğitim Menüsü, ilerledikçe kaldığınız yeri rahatlıkla takip edebileceğiniz ders listesi ve eğitim içi kontrolleri ile her şeyi farenizle yönetebileceksiniz.
“Bilgisayar Cini” İnteraktif Eğitim Seti’nin her CD’sinde, CD’lerdeki her eğitimde yanınızda olacak.
CD’yi takıp uygulamayı çalıştırdığınız andan itibaren sizi yönlendiren “Bilgisayar Cini” eğitimleri tanıtacak, bilgi ve ipuçlarıyla konuyu derinlemesine öğrenmenizi sağlayacak.
Windows Vista’yı daha önce kitapla kavramayı deneyen ve başarılı olamayanlar, interaktif CD’lerle her şeye yeniden başlamayı deneyebilir.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir