TechnoLogic – 61. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in altmışbirinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Apple’ın dokunmatik telefonu iPhone, Nokia’nın Pazar payını düşürdü
Google Android ile çalışan ilk cep telefonu T-Mobile G1 adıyla ABD’de satışa çıktı
SanDisk firması, MP3 çalarlara takılacak “mikro hafıza kartlarına” yüklü şarkı satışına başlıyor
TİO Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürkan e-ticarette yeni trendleri TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri plazafaresi ve haber.gen.tr
Nükleer kıyamet sonrası Amerika’da geçen Fallout 3 adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
iPhone’un sıkı rakibi HTC Touch Diamond ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan İnteraktif Media Tasarımında Temel Adımlar kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Apple’ın yeni nesil telefonu iPhone, dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia’nın pazar payını düşürdü. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Nokia’da iPhone depremi

Apple’ın tüm dünyada büyük ilgi gören cep telefonu iPhone artan talep, dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia’nın pazar payının düşmesine neden oldu.
Satışları azalan Nokia’nın borsadaki hisse senedi değerleri yüzde 9,6 oranında azalarak 14.20 euroya düştü. Bu oran, Nokia’nın 2005’ten beri gördüğü en düşük seviye.
Nokia yetkilileri, orta seviye telefon üretiminde aksaklıkların yaşandığını ve rakiplerin agresif fiyat politikasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirtiyor.
Nokia Finans Müdürü Rick Simonson, şirketin, rakiplerinin uyguladığı fiyat politikasını ‘sürdürülebilir’ olarak görmediğini ifade etti.
Sektör analistleri, Nokia ve diğer üreticilerin pazar paylarının düşmesinde iPhone’un başarısının büyük payı olduğu görüşünde.
Bir zamanlar ‘yılan’ oyunu ile teknoloji meraklılarının kalbini çalan Nokia, şimdi ‘dokunmatik mücize’ ile rekabet etmek zorunda.

HABER 2

İşte Google’ın telefonu

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android ile çalışan ilk cep telefonu T-Mobile G1 adıyla ABD’de satışa çıktı. ‘T-Mobile G1’, ünlü mobil cihazlar üreticisi HTC’nin ‘Dream’ modelinin Android işletim sistemiyle birleşmesinden oluşuyor.
Cihazda, tam dokunmatik 480 × 320 piksel ekran ve klavye, Google Maps Street View, Gmail, Youtube gibi Google ürünlerini de içeren mobil internet deneyimi bulunuyor.
G1 ile birlikte, özel Android uygulamalarının indirilebileceği Android Market ve binlerce MP3’ün satın alınabileceği Amazon MP3 Store desteği de geliyor.
T-Mobile G1’de ‘Push’ özelliğine sahip Gmail, mobil tarayıcı olarak ‘Chrome Lite’ bulunuyor. Qualcomm MSM7201A processor at 528MHz. işlemci, HSDPA 1700 / 2100 şebekeleriyle, 4 bant EDGE desteğine sahip telefonda kablosuz internet bağlatısı için Wi-Fi, 3.1 megapiksel kamera var.
T-Mobile G1, 5 saat konuşma, 130 saat bekleme süresine sahip. Word ve PDF dosyaların açabilen cihazda, Exchange desteği bulunmuyor.
Cihaz, ABD’de T-Mobile perakende dükkanlarında ve online olarak, 179 dolara satılıyor. Cihazla birlikte T-Mobile’ın aylık 25 ya da 35 dolarlık sınırsız data planı satın alınabiliyor.

HABER 3

Dijital müzikte yenilik

Dijital kameralar için hafıza kartı üreticisi Amerikan SanDisk firması, büyük müzik şirketleriyle yaptığı anlaşmayla mobil telefonlar ve MP3 çalarlara takılacak “mikro hafıza kartlarına” yüklü şarkı satışına başlıyor.
SanDisk şirketi, Sony BMG, EMI Music, Universal Music Group ve Warner Music Group ile yapılan anlaşmayla bu şirketlerin albümlerinin, “mikroSD formatında” satılacağını açıkladı.
“SlotMusic” adı verilen bu albümler, tırnak büyüklüğündeki minik hafıza kartlarına önceden yüklenecek ve akıllı mobil telefonlar ile MP3 çalarlara uygun üretilecek.
Şirketin açıklamasına göre, müzik CD’lerinde olduğu gibi SanDisk mikro-kartlarından da müzikler serbestçe kopyalanabilecek.
Online müzik pazarının lideri Apple’ın internetteki şarkı satış sayfası iTunes’dan satın alınan şarkıların, korsanlığın önlenmesi amacıyla kopyalanmasına izin verilmiyor.
SlotMusic albümlerini ABD’de Noel’den önceki alışveriş sezonunda online ve Wal-Mart ile Best Buy gibi mağazalarda satışa çıkarmayı planlayan SanDisk, bu yeniliği daha sonra Avrupa’ya getirmeyi öngörüyor.

RÖPORTAJ PERFORE

E-Ticaret siteleri, alışveriş yapmak için mağaza mağaza dolaşma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Şimdi trend, tek bir siteye üye olarak, birden çok siteden alışveriş yapabilmek. Bu akımın ilk örneklerinden olan TİO’yu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürkan TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

“Ara, Karşılaştır, Satın al” konsepti ile kurulan Tio.com.tr; kullanıcılarına birden çok siteden aynı anda alışveriş imkanı sağlayan online bir alışveriş merkezi. Tio Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürkan’la e-ticaretteki bu yeni yaklaşımı konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Büyükşehirlerde birbiri ardına yükselen plazalarda yoğun bir şekilde çalışanların dert ortağı olmaya soyunmuş plaza faresi adlı bir kahraman var karşımızda.
PlazaFaresi, iş hayatının tüm zorluklarını tanıyor. İş arkadaşınızla yaşadığınız gerilimin, yöneticilerinizin bitmek bilmeyen beklentilerinin, sabah erken kalkmanın, gelmeyen terfilerin, tutulmayan zam sözlerinin ne demek olduğunun farkında.
Küçücük bir fare olmasına rağmen, bir plazada yaşadığı için tüm bunlara her gün şahit oluyor. Ve siz şimdi onunla sohbet edip patronunuzla, iş arkadaşınızla, müşterinizle ilgili dertlerinizi paylaşabileceksiniz.
Projenin geliştiricisi Botégo tarafından yüzbinlerce şirket çalışanının dert ortağı olacağı iddiasıyla sunulan Plaza Faresi, aslında bir robot yazılım.
Her kullanıcıdan yeni şeyler öğrenen karakterler insansı diyaloglar gerçekleştirebiliyor, kişiye özel tanıtım mesajları ile en etkin ve etkileşimli pazarlama araçlarını sunuyor.
Botégo, daha önce de Merve adlı bir sanal karakter oluşturmuş ve bu sanal karakterle 500 binden fazla kişi 3 milyondan fazla diyalog gerçekleştirmişti.
http://www.plazafaresi.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, daha önce haber arşivi olarak yayın yapan ancak son yapılanma ile haber paylaşım ve yorumlama sitesine dönüşen haber.gen.tr
Burak Büyükdemir tarafından kurulan sitede gündem, ekonomi, yaşam, teknoloji, sanat, spor ve alışveriş kategorileri altında haber özetleri yer alıyor. Site, özetini okuduğunuz haberin tam metnini okumak isterseniz sizi kaynak siteye yönlendiriyor.
Okuduğunuz haberlere ilişkin yorumlar yapabileceğiniz haber.gen.tr’deki tüm haberler, üyeler tarafından ekleniyor.
İnternette dolaşırken önünüze çıkan ilgi çekici ve diğer internet kullanıcılarıyla paylaşmak istediğiniz haberleri hemen siteye ekleyebilirsiniz.
Sitede, üyeleri teşvik etmek için puanlama sistemi bulunuyor. Üye olarak, profilinizi güncelleyerek, haberler göndererek ya da diğer üyelerin gönderdiği haberlere yorum yazarak puanınızı artırabiliyorsunuz.
Sitenin ana dinamiği her ne kadar haber paylaşımı olsa da, video ve fotoğraf ekleme özelliği de bulunuyor. Paylaşmayı seviyorsanız, bu site tam size göre!
http://www.haber.gen.tr

OYUN ANONS

TechnoLogic’te bu hafta, nükleer bir felaketten sonra yaşanan kaos ve ortaya çıkan çetin savaşı konu alan Fallout 3 adlı oyun var. Gelin şimdi mücadelenin 2277 yılında geçtiği bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Nükleer kıyamet sonrası kendimizi Amerika’da bulduğumuz Fallout 3 adlı oyun, kahramanımızın bir yeraltı sığınağı olan Vault 101’den dışarı adım atmasıyla başlıyor.
Nükleer savaştan önce ülkelerini yeniden imar etmek isteyen devletler, yer altında Vault adlı yeralte şehri inşa etmiştir.
Kahramanımız, ilk savaşın bitiminden tam 200 yıl geçmesinin ardımdam Vault 101 adlı şehirden dışarı adım atıyor. Karşılaşacağı manzara ise Washington D.C’nin çorak topraklarından başka bir şey değil.
Yine birçok oyunda olduğu gibi, bizim yönlendirdiğimiz kahramanımız yaşamak için düşmanlarıyla mücadele etmek zorunda.
500 farklı seçeneğin yer aldığı oyunda, son güncellemelerle 10 binden fazla senaryo ve oyuncu seçimi yapılabiliyor.
Oyundaki başarımız, seçtiğimiz senaryo ve oyuncunun özellikleriyle yakından ilgili.
Oyunda kullanılan ve gerçekçilik hissi uyandıran üç boyutlu grafiklerin dışında, safdışı ettiğimiz bir düşmanın ölümünü ağır çekimde görmek gibi ilginç detaylar da var.
Benzer özellikleri ve içerdiği şiddet nedeniyle küçük yaştakiler için pek uygun olmayanbu oyunu 16 yaşın üstündekilere tavsiye edebiliriz.
http://fallout.bethsoft.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Can Damyan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
HTC Touch Diamond 1026 Dolar
Samsung G400 Silver 719 YTL
Neonode N2 Black 599 YTL

KİTAP ANONS

İnteraktif media tasarımı yapmak isteyenlerin, başvuracağı temel bir referans kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Pusla Yayıncılık’tan çıkan İnteraktif Media Tasarımında Temel Adımlar adlı kitap, bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için.

KİTAP

İnteraktif Media Tasarımında Temel Adımlar
Oğuzhan Özcan
Pusula Yayıncılık
168 Sayfa, 14 YTL

İnteraktif Media Tasarımında Temel Adımlar adlı kitap, web ortamı, CD-DVD prezentasyonu, interaktif TV ve görüntülü cep telefonu gibi ortamlarda İnteraktif Media Tasarımı yapmak isteyenlerin, başvuracağı temel bir referans kitabı.
Oğuzhan Özcan’ın Türkçe yayınlanmış ilk eseri olan kitapta değişen teknolojilere bağlı olmaksızın, her zaman geçerli olabilecek temel tasarım kavramlarına yer veriliyor.
İnteraktif Media Tasarımında Temel Adımlar, bir ders kitabı olmasa da, ders kitabı düzeni içerisinde hazırlanmış.
Yazar bu durumu, interaktif media tasarımı eğitimi vermek isteyenler, lise ve üniversite seviyesinde her kesimden tasarımcıların yararlanmasını sağlamak olarak açıklıyor.
Kitap, İnteraktif Tasarım ve Media, Kültürler ve İnteraktif Media, İnteraktif Tasarıma Hazırlanmak, İnteraktif Tasarımda İlerlemek, Sayısal Grafik Alıştırmaları, Tipografi ve Sayfa Düzeni Alıştırmaları ve Kurumsal Kimlik Tasarımı başlıklarından oluşuyor.
Bu alanda çalışanlar ya da çalışmak isteyenler, interaktif media tasarımı alanında yetkin olabilmek için sırasıyla neler yapılması gerektiğini bu kitaptan öğrenebilir.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir