Shadow

TechnoLogic – 60. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in altmışıncı bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Dünyanın en büyük arama motoru Google, şimdi de gözünü uzaya dikti!
Türkiye’de cep telefonu değiştirme süresi, 18-20 aydan, 24-26 aya çıktı
Dünya genelinde 100 milyondan fazla bilgisayar, ‘hacker’ların kontrolü altında 
İş ağı Pronected’ın Genel Müdürü Hakan Kadir Erdemir, hedeflerini TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri gong ve azgezmiş
Konami tarafından yayınlanan Pro Evolution Soccer 2009’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
Canon çok fonksiyonlu fotoğraf makinası ve ilginç dijital oyuncaklar!
ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları’ndan çıkan Hackers & Painters kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Google halen internet erişimi olmayan 3 milyar kişiye erişim hizmeti verebilmek için uzaya 16 uydu gönderiyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Google uzaya çıkıyor

Google halen internet erişimi olmayan 3 milyar kişiye erişim hizmeti verebilmek için uzaya 16 adet uydu göndermeye hazırlanıyor.
Gelen bilgilere göre 750 milyon dolarlık projede şirket Fransız Thales Alenia Space şirketiyle ortaklık yapacak.
Projeyle birlikte başta Asya, Afrika ve Ortadoğu olmak üzere gelir düzeyi düşük olan bölgelere ucuz ve hızlı internet hizmeti taşımak mümkün olacak.
Sistemin 2010 sonunda kullanıma hazır olacağı belirtildi. Google dünya üzerinde halen internet erişimi olmayan 3 milyar kişiye sanal dünyayla tanışma fırsatı vermek için harekete geçti.
Aralarında HSBC gibi büyük bankaların da bulunduğu çok sayıda yatırımcının destek verdiği yeni girişimle Google uzaya 16 adet uydu göndermeye hazırlanıyor.
Gelen bilgilere göre 750 milyon dolarlık projede şirket Fransız silah ve havacılık şirketi Thales Alenia Space şirketiyle ortaklık yapacak.

HABER 2

Telefonumuzun ömrü uzadı

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneğinin yaptırdığı ankete göre Türkiye’de cep telefonunu ortalama değiştirme süresi, 18-20 aydan, 24-26 aya çıktı.
MOBİSAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Çetindağ, cep telefonu satışları ve kullanıcıların model değiştirme hızının dönem dönem farklı sebeplerle değişebildiğini belirtiyor.
Cep telefonu pazarında son yıllarda azalan satışların üçüncü nesil mobil hizmetlerin devreye girmesiyle yükselmesi bekleniyor.
Türkiye’de 2007 yılında 12 milyon cep telefon satıldı. 2008’de ise sektördeki durgunluk nedeniyle, bu oranın 10 milyonu bile bulmayacağı belirtiliyor.
Her yıl yaklaşık 6 milyon adet cep telefonu, ikinci el piyasasında el değiştiriyor. Ülkeye giriş yapan yolcular tarafından sokulan cihaz sayısı ise yaklaşık 500 bin adet olarak tahmin ediliyor.
Cep telefonu pazarında, 2009’un başında gerçekleştirilmesi beklenen üçüncü nesil mobil hizmetler lisans ihalesi ve bu teknoloji ile hizmet verilmeye başlanması ile hareketlenme bekleniyor.

HABER 3

Bilgisayarınız size mi ait?

İnternet ortamındaki güvenlik tehditler giderek artarken, bilgisayar ağlarını ele geçiren ‘botnet’ saldırı son dönemdeki en önemli tehdit olarak gündemde.
Çok sayıda bilgisayarın uzaktan kontrol edilmesine izin veren bir programın bulaştırıldığı ve aynı anda binlerce bilgisayarın gizlice yönetildiği ağ sistemine ‘botnet’ adı veriliyor.
Sahiplerinin haberi olmadan bilgisayarlarının kötü amaçlı eylemler için kullanıldığı botnet saldırılarında kullanılan kötü niyetli programlara ‘bot’ adı veriliyor.
‘Zombi Ağı’ adı da verilen botnetlerin asıl hedefi evlerde kullanılan bilgisayarlar. Güvenlik uzmanlarına göre, dünya çapında evlerde kullanılan bilgisayarlardan en az yüzde 10’u uluslararası robot ağın yani botnetin bir parçası.
İnternet arama motoru ‘Google’un yöneticilerine göre ise şu anda 100 milyondan fazla bilgisayar, botnetlerin kontrolü altında.
Bu ağ için bir tür virüs kullanan siber suçlular, bu tehlikeli yazılımı bir ‘e-posta’ veya ‘dosya indirme’ sitelerindeki en gözde müzik, film ve program dosyalarının içine gizliyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Eğlence ve işi birbirine karıştırmak istemeyen profesyoneller, iş dünyasında yönelik sosyal ağlarda buluşuyor. İşte bu ağlardan biri olan Pronected’ın Genel Müdürü Hakan Kadir Erdemir şimdi TechnoLogic’te!

RÖPORTAJ

İş dünyasının profesyonellerini bir araya getiren Business Networking sitesi, pronected.com yayın hayatına başladı. Pronected’ın Genel Müdürü Hakan Kadir Erdemir’le sektördeki hedeflerini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Sinema, televizyon, müzik, sahne sanatları, spor ve organizasyon başlıkları altında eğlence sektörüne rehberlik etmek açacıyla kurulan bir site var karşınızda.
Dünyadan ve Türkiye’den eğlence sektörüne yönelik haberlerin yer aldığı eğlenceli bir kaynak olan Gong’da kullanıcılar sitedeki bölümleri kolayca kendi diledikleri gibi düzenleyebiliyor.
Eğlence sektörünün önde gelenleriyle yapılan röportajların yer aldığı sitede, her hafta, önemli isimler tarafından yazılan değerlendirme yazılarına yer veriliyor.
Eğlence sektörünün vizyonunu oluşturmayı ve geliştirmeyi amaçlayan www.gong.com.tr, sektörde bulunan, katkı sağlayan, sektörü takip eden herkesin dolaşmaktan zevk alacağı bir portal olma özelliğini taşıyor.
Gong, sitedeki gelişmeleri anında üyelerine duyuracak bir üyelik modülüne sahip. Müzisyenler için ayrı bir üyelik modülü bulunan portala, amatör/profesyonel tüm sanatçılar ve gruplar parçalarını yükleyebiliyor.
‘Gong Entertainment Project’ kapsamı altında hazırlanan Gong, üyelerine, organizasyonlara ücretsiz katılım ve Türkiye’yi ziyaret eden önemli isimler ile tanışma fırsatı da sunuyor.
http://www.gong.com.tr

SİTE 2

Azgezmiş, Dünyada ve Türkiye’de gezi gördükleri yerleri fotoğraflayarak, internet kullanıcılarıyla paylaşan bir site.
Zehra Arslan ve Hakkı Ceylan tarafından kurulan Azgezmiş’te yazarların gitme fırsatı bulduğu  şehirlerle ilgili seyahat notlarına yer veriliyor.
Sitenin adının neden Azgezmiş olduğunu ise kurucuları, çok gezmekten az miktarda gezi notu tutabilmeleri ve yine az miktarda fotoğraf çekebilmeleri olarak açıklıyor.
Azgezmiş, değişik yerler görmek isteyenler, o yerlerde neler yapılabileceğini, nerelerde yemek yenebileceğini, nerelerin fotoğraflarının çekilebileceğini öğrenmek isteyenler için.
Gitmeyi düşündüğünüz şehirler ya da önemli turistik mekanlarla ilgili, önceden bilgi edinmek ve sizden önce buralara gidenlerin tecrübelerine kulak vermek istiyorsanız bu site tam size göre.
Sitede yer alan şehirleri daha önce ziyaret ettiyseniz, yorumlarınızla görüş ve düşüncelerinizi ekleyerek katkı sağlayabilirsiniz.
http://www.azgezmis.com

OYUN ANONS

Konami’nin geliştirdiği futbol oyunu Pro Evolution Soccer 2009’a göz atıyoruz bu hafta. Gelin şimdi FIFA 2009’un sıkı rakibi olan bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Dünyaca ünlü futbol oyunu FIFA’nın en önemli rakiplerinden biri olan ve Konami firması tarafından yayınlanan Pro Evolution Soccer 2009’un video görüntüleri yayınlandı.
Pro Evolution Soccer 2009, önceki serilere göre daha gelişmiş grafiklere sahip ve oyundaki futbolcuların hareketleri artık daha gerçekçi.
Oyunda özellikle futbolcuların ikili mücadelelerinin daha gerçekçi olması yönünde düzenlemelere ağırlık verildi.
Görsel olarak tamamen yenilenen oyunun yapımcıları, Pro Evolution Soccer 2009’un satışa çıktığında rakiplerinden üstün bir oyun olacağı iddiasında.
Pro Evolution Soccer 2009, PC, PS3, Xbox 360, PS2 ve PSP platformları için piyasaya çıkarılacak.
Futbolseverlerin merakla beklediği Pro Evolution Soccer 2009’un bu senenin sonuna doğru piyasada olması bekleniyor.
http://www.konami-europe.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Bilal Güngör bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Canon FS100 Kamera 699 YTL
Sony DSCT2 Fotoğraf Mak. 647 YTL
Philips SA3125 MP4 Player 157 YTL

KİTAP ANONS

Bilgisayar programcılarının dünyasını ve o dünyada yer alanların heveslerini inceleyen bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları’ndan çıkan Hackers & Painters adlı kitap, bilgisayar programcılığıyla ilgili fikirlerinizi değiştirecek.

KİTAP

Hackers & Painters: Bilgisayar Çağından Büyük Fikirler
Paul Graham
ODTÜ Geliştirme Vakfı
302 Sayfa 15 YTL

Programcılar tarafından her geçen gün daha da fazla şekillendirilen bir dünyada, bilgisayar çağında yaşıyoruz. Kim bunlar, motivasyon kaynakları ne, bizim üzerimizde ne gibi bir etkiye sahip olacaklar?
Hackers and Painters, programcıların dünyasını ve o dünyada yer alanların heveslerini inceleyen bir kitap.
Paul Graham, aydınlatıcı tarihi örneklere dayanan açık ve itinalı bir eser ile okuyucuları ‘entelektüel Vahşi Batı’ adını verdiği hızlı bir tura çıkarıyor.
Kitapta, ‘Lise eğitimini zorlukla tamamlayan çocuklar nasıl oluyor da daha sonra dünyanın en güçlü insanları arasına giriveriyorlar?’, ‘Yeni bir şirketi başarıya ulaştıran nedir?’, ‘Teknoloji kendisini anlayanlar ve anlamayanlar arasında bir boşluk yaratacak mı?’,  ‘Microsoft interneti ele geçirecek mi?’, ‘Spam’ler için ne yapabiliriz?’ gibi yanıtlarını uzun zamandır merak ettiğimiz bu sorulara değiniliyor.
Paul Graham’ın eseri oldukça farklı bir kitap. Yazar, değindiği konulara sizi gülümsetecek ve düşündürecek eğlenceli bir bakış açısıyla yaklaşıyor.
Programcıların neyin peşinde olduğunu merak ediyorsanız, yanıtı bu kitabın içinde Ve eğer bir programcıysanız bu kitapta bir yansımanızı bulacaksınız. Bu kitap sizi bilgisayar programcılığıyla ilgili fikirlerinizi gözden geçirmeye zorlayacak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir