TechnoLogic – 6. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in altıncı bölümünü aşağıdaki adreslerden iki bölüm halinde izleyebilirsiniz!

6. Bölüm A6. Bölüm B

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, TV Net adını aldı. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr

——————-

T e c h n o L o g i c – 0 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

Bu haftaki TechnoLogic programını, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nden açıyoruz.

Ama önce, haftanın teknolojik olaylarına bir göz atalım.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

ŞOFÖRLERİN SARHOŞLUĞU HABER VEREN TELEFON

Japonlar, nefesini “koklayarak” taksi veya otobüs şoförünün alkollü olup olmadığını tespit edebilen cep telefonu geliştirdi. Mahir telefon, alkol tespit ederse, durumu derhal patrona bildiriyor.

Tokai Electric ve KDDİ telefon şirketinin ortaklaşa geliştirdiği “Alc-Mobile” adlı telefon, polisin alkolmetresi gibi kandaki alkol oranını ölçüyor.

Aralarındaki fark şu ki; telefon, test sonucunu taksi ya da otobüs şirketinin bilgisayarına anında gönderiyor. Şoför, ölçüyü kaçırmışsa alarm zilleri çalıyor.

Bu durumda şoförün fırlatıp atmadıkça telefondan kurtulması imkânsız. Öyle ki, alet fotoğraf da çekiyor ve üzerindeki küresel yer tespit sistemi sayesinde nerede olduğunu gösteren sinyal yayıyor.

KDDİ şirketinin açıklamasına göre, otuz kadar taksi ve otobüs şirketi, “yüksek fiyatına rağmen” bu sistemi satın aldı.

Kit 575 avroya satılıyor. Şirketin merkez bilgisayarına 375 avroya da program yükleniyor.

HABER 2

‘HACKER’LAR 2007’DE YENİ CEPHELER AÇACAK

Bilgisayar güvenliği uzmanları, 2007’de ?hacker?ların, mobil telefonlar, anında mesaj ve MySpace gibi toplu web sitelerini hedefleyen, milyarlarca dolar kayba neden olabilecek yeni bir “siber savaş cephesi” açacakları uyarısında bulundu.

Trend Micro adlı internet güvenlik firmasından Dave Rend, kullanıcıların e-posta yoluyla gelen tehlikenin farkına varmaları ve önlemlerini almalarının ardından, suç çetelerinin de online dolandırıcılık yapmak, sahte mal satmak veya şirket sırlarını ele geçirmek için yeni yollar bulduklarını belirtti.

“Saldırılar daha sofistike hale geliyor. Her şey para için ve bu yoldan çok para elde ediyorlar” diyen Rand, 2007’de bilgisayar korsanlarının insanların bilgisayarlarına daha odaklanmış saldırılar düzenleyebilmek için, MySpace gibi toplu web sitelerinden bilgi elde etmeye çalışacakları uyarısında bulundu.

HABER 3

MİCROSOFT ROBOT YAZILIMI ÜRETİYOR

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, işletim sistemi ve ofis yazılımının ardından robot tasarım ve kumandasını sağlamaya yönelik yazılım üretmeye başladı.

Microsoft Robotics Group adlı bölümde henüz dokuz kişi görev yapıyor ancak bölümün, şirketin geleceği açısından büyük öneme sahip olduğu ifade ediliyor.

Dünyanın en zengin adamı ve yazılım devi Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates ?30 yıl sonra her evde her işi yapacak robot olacak, bu size hayal gelmesin. Gelecekte de robotlar tıpkı bilgisayarlar gibi dünyayı değiştirecek. Robot sektörünün şu anki durumu, bilgisayar sektörünün 30 yıl önceki şartlarla aynı. Bu, bir devin doğum sancıları olarak adlandırılabilir? diyor.

Microsoft Robotics Group Başkanı Tandy Tower’ın açıklaması da aynı yönde:

“Yıllar önce bilgisayar sektörü daha gelişme noktasındayken insanlar evlerinde bilgisayar bulundurmayı anlamsız buluyordu. Bugün bilgisayarsız bir hayat neredeyse mümkün değil. Aynı durum robotlar için de geçerli olacak.”

http://msdn.microsoft.com/robotics

RÖPORTAJ

Türkiye, ilk kez 1994’te, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar merkezi ile 376. sıradan ‘dünya süper bilgisayar ligi’ Top500’e girmişti.

Bu yıl ise, daha güçlü bir altyapıya sahip olan İstanbul Teknik Üniversitesi süper bilgisayar merkezi listeye 353. sıradan girdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’ni proje yöneticisi Prof. Dr. Serdar Çelebi ile konuştuk.

SİTE 1

eMecmua.com, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, birçok farklı alan ve konuda, onlarca farklı dergiyi istediğiniz zaman, istediğiniz yerden okuma keyfini size sunuyor.

Takip ettiğiniz dergilerin yanı sıra, ilk defa karşılaşacağınız ve yeni tanışacağınız yayınlar da eMecmua.com ile elinizin altında. Siz nerede iseniz, en sevdiğiniz yayınlar da orada.

eMecmua.com, ücretsiz olarak dağıtılan birçok sektörel ve kurumsal dergiyi sizlere sunarken, ücretli yayınları da basılı versiyonlarının çok altında bir fiyata okuma imkânı sağlıyor.

Aynı görsel ve içerik kalitesine ek olarak, eMecmua.com’da derginizi okurken, istediğiniz yerleri büyütüp küçültebilir, sayfaların üzerine not alabilir ve saklamak istediğiniz yayınları arşivleyebilirsiniz.

eMecmua.com, ayrıca mevcut ve çıkarılması planlanan tüm yayınlar için gerek basılı, gerek e-yayın formatında olsun, her türlü, hukuki, ticari, sanatsal, teknik ve bilişsel destek ve e-danışmanlığı da yapıyor.

http://www.emecmua.com

SİTE 2

Özellikle yurtdışında yaşayanlar için namaz vakitlerinin tespiti kadar, kıble yönünü tayin etmek de önemli bir sorundur. Bu amaçla genellikle pusulalar kullanılır.

Mâlum Google çağındayız. Buna uygun olarak da, Google Harita ve Uydu Servisi kullanarak kıbleyi bulabiliyoruz.

Google altyapısı kullanılarak hazırlanan Qibla Locator adlı bu site, dünyanın neresinde olursanız olun kıblenizi şaşırmanıza asla izin vermiyor.

Kıble yönünü bulmak için tek yapmanız gereken, kıble çubuğunu imleçle sürükleyerek bulunduğunuz ülkeye, şehre, hatta sokağınıza kadar getirmek.

Qibla Locator’da seçilen yeri, klasik Google Uydu ve Harita Servisleri’nde olduğu gibi, harita, uydu fotoğrafı ya da hibrit olarak görüntülemek mümkün.

http://www.qiblalocator.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Bilgisayar oyunları camiası tarafından uzun süredir merakla beklenen Türk fantastik macera oyunu Kâbus 22, sonunda çıktı.

Gelin şimdi, senaryosu Türkiye’de geçen Kâbus 22 oyununa bir göz atalım.

OYUN: KÂBUS 22

1995 yılında bilinmeyen bir yerden, bilinmeyen bir şekilde biri gelir ve yeni bir şeytani inanç kurar. Kimsenin asıl amacını, yaşını ya da geçmişini bilmediği biridir o. Hayal dahi edilemeyecek güçlere sahiptir.

2000 yılına kadar gizli bir şekilde dünyanın en güçlü insanları bu yeni inanışa geçerek onun müridi olurlar. 2000 yılından sonra tüm insanlara ona inanmaları karşılığında hayallerindeki yaşamı sunar ve ona inanmayanlara karşı savaş açar.

Dünyadaki birçok ülke bu yeni inanışa savaşmadan geçer. Dünya artık ona inanmayanların azınlıkta olduğu bir yerdir ve 2002 yılında artık dünyanın tamamına sahiptir. Dünyayı 22 bölgeye ayırır ve en sadık 22 havarisini bu bölgeleri yönetmesi için görevlendirir.

Bu yeni inanışa geçmek istemeyen diğer dinlere inanan insanlar ise ona karşı dünyanın her yerinde direniş örgütleri kurarlar ve bu güce karşı birlikte mücadele etmeye çalışırlar.

Kâbus 22, İstanbul’un başkenti olduğu 22’inci bölgenin kurtarılması üzerine kurulu bir oyun. Demir, Ebru ve İnzar adlı üç farklı karakteri yöneterek bu macera ve adrenalin yüklü oyunu oynayabiliyorsunuz.

http://www.kabus22.com

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Bimeks Maslak Mağazası’ndayız.

Mağaza yönetici yardımcısı Harun Deliktaş bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.

RÖPORTAJ 2

Anet bugün Türkiye’nin en büyük sanal topluluklarından biri.

Anet haber gruplarında edebiyat, sağlık, eğitim, alışveriş, fotoğrafçılık, mizah, bilgisayar programcılığı, siyaset ve spor gibi onlarca farklı konu başlığı altında binlerce kişi görüş alışverişinde bulunuyor.

Anet, haber gruplarıyla ilgili bilgi almak üzere, Anet Genel Müdürü Baki Günay?la konuştuk.

KİTAP: WINDOWSVISTA

Microsoft’un uzun zamandan beri beklenen yeni işletim sistemi Vista hem son kullanıcılar hem de profesyoneller için yepyeni özellikler ve uygulamalarla birlikte geliyor.

Vista’yı daha etkin kullanmak isteyenlere yönelik Windows & .NET Magazine dergisinin genel yayın yönetmeni Cenk Tarhan tarafından yazılan Windows Vista adlı kitap da bu süreçte Pusula Yayınları’ndan çıktı.

Hem son kullanıcılara hem de sistemine Windows Vista kurup denemek isteyen kullanıcılara hitap eden kitap Windows Vista kurulumundan başlayarak bu yeni işletim sisteminin tüm
yeniliklerini ve pratik kullanım seçeneklerini gözler önüne sermeyi hedefliyor.

Kitap, yeni görünümü sayesinde işletim sistemleri ile ilgili beklentileri yukarı çeken Vista’nın temel ofis yardımcıları, çoklu ortam araçları, eğlence ve oyunlar, ağ uygulamaları, internet tarayıcı ve elektronik posta istemcisi gibi yardımcı uygulamalarla ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Bu kitapta Windows Vista’yı sisteminize kurmayı, ayarlarını yapmayı öğrenecek, günlük kullanımda sunduğu seçeneklerin tek tek farkına varacaksınız.

Karşılaşılabilecek sorunlara çözümler getirmeyi hedefleyen bu kitap, Windows Vista’yı kullanırken bir numaralı başucu kaynağınız olacak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Ozan Ergül
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Tuğba Çakıroğlu
Kamera: Turgut Ural
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

TV NET – 2006

One Comment

  • emrahNo Gravatar

    abı manyak olmus ya bu program allah razı olsun senden
    senı seviyorummmmmmmmmmmmmmmm abi olarak :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir