Shadow

TechnoLogic – 59. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellidokuzuncu bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 9

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Dünya genelinde mobil geniş bant internet abone sayısı 10 milyondan 50 milyona çıktı
Teknoloji devi Intel açıkladı; internetten sonra elektrik de kablosuz oluyor
Amerika’da önümüzdeki yıldan itibaren tüm televizyon yayınları dijital olacak 
Atmaca Bilgisayar Genel Müdürü Yetkin Şekeroğlu, bilgisayar üretiminde Türkiye’nin geldiği noktayı TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri attabot ve polisolmakistiyorum
Arcade tabanlı eğlenceli araba yarışı oyunu Flatout Ultimate Carnage son serisiyle karşımızda
Sahibini parmağından tanıyan taşınabilir hard disk ve ilginç dijital oyuncaklar!
Seçkin Yayıncılık’tan çıkan ‘Linux Ağ Yönetimi’ kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünya genelinde mobil geniş bant internet abone sayısı bir yıl içinde 10 milyondan 50 milyona çıktı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Mobil internet tırmanışta

Küresel mobil geniş bant abone sayısı 50 milyonu geçti. Dünya çapında High Speed Packet Access yani HSPA olarak adlandırılan ve 3G’nin sonrası olan mobil geniş bantın abone sayısı bir yıl içinde yaklaşık 10 milyon kişiden 50 milyon kişiye ulaştı.
İletişim uzmanları yılsonuna kadar mobil geniş bant abone sayısının her ay ortalama 4 milyon artacağını tahmin ediyor.
Ticari olarak mobil geniş bant hizmeti sunan operatör sayısı 191’e ulaşırken, 116 üretici firmanın ürünü olan ve bu sistemle çalışabilen mobil cihaz sayısı da 750’yi geçti.
Mobil geniş bant tüketicilere; yüksek hızlı olarak interaktif oyun oynama, müzik dinleme, video ve televizyon izleme, resim ve video paylaşma gibi imkânlar tanıyor.
Türkiye’de üçüncü nesil ile devreye girecek olan HSPA’de veri hızı yaklaşık olarak 1,5 ile 7,2 Mbps arasında değişiyor.
Sonbahar aylarında yapılması planlanan üçüncü nesil ihalesine Turkcell, AVEA ve Vodafone ayrı ayrı katılacaklarını açıkladı.

HABER 2

Elektrik de kablosuz olacak

Intel, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Intel Geliştiriciler Forumu’nda kablosuz internet gibi kablosuz elektrik teknolojisi üzerinde çalıştığını açıkladı.
Kullanıcılara yeni bir gelecek yaratacak gibi görünen Intel, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar veya şarja ihtiyaç duyan benzer tarzdaki cihazların elektrik prizine ihtiyaç duymadan şarj olabilmesine imkan tanıyan projeyi hala geliştiriyor.
Yeni teknoloji, aynı frekansta rezonansa giren elektrik bobinlerinin, belirli bir mesafeden birbirine enerjiyi aktarabilmesi prensibini kullanıyor.
Intel araştırmacılarının sergilediği düzenekte, 1 metre uzaktaki enerji kaynağından 60 Watt’lık bir ampulü yakacak kadar enerjinin aktarımı başarıyla tamamlandı. Dahası, ilk başta sahip olunan enerjinin % 75’i de kaybedilmeden tutulabildi.
İnsan vücudunun bu manyetik alandan etkilenmediğini belirten Intel araştırmacılarından Josh Smith, işlemin tamamen güvenli ve verimli olduğuna dikkat çekti.

HABER 3

ABD dijtal TV’ye geçiyor

Yaklaşık 50 yıldır analog izlenen televizyon, yeni yılla birlikte ABD’de sayısallaşacak. Amerika’da 17 Şubat 2009’dan itibaren yayınlar dijital olacak. 
ABD’de yayın yapan aktif 1798 televizyon kanalından 1794?ü Şubat 2009’dan itibaren dijital yayına başlayacak. Bu kanallardan 1002’si hazırlıklarını tamamlarken 736’sı bu tarihe kadar hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.
Kanallardan 56’sı bu süreyi ‘bir miktar geçirebileceğini’ belirtirken, 1 televizyon kanalı çalışmaları ‘kesinlikle’ yetiştirmeyeceğini açıkladı ve 3 televizyon kanalı ise gerekli başvuru formlarını ‘hiç’ doldurmadı.
Dijital yayınları almaya uygun cihazı olanlar sadece yayınların başlamasını beklerken, buna uygun televizyonu olmayanlar ‘Set Top Box’ olarak adlandırılan ve ABD’de 40-70 dolar arası satılan küçük kutu vasıtasıyla yayınları dönüştürerek izleyebilecek ancak bu kutularla HDTV (High Defination Tele Vision) yayınları izlenemeyecek.
Türkiye’de ise dijital televizyon yayını denemelerine 2006’da başlandı. 2014’e kadar Türkiye’nin yüzde 95’inde sayısal yayınların izlenebilmesinin mümkün olacağı öngörülüyor.
Sayısal karasal yayını alma oranı yüzde 80’lerin üzerine çıktığı analog yayınların kapatılması için ek bir süre verilecek ve 2015 yılından itibaren analog yayınlar tamamen kaldırılacak.

RÖPORTAJ PERFORE

Atmaca Bilgisayar Genel Müdürü Yetkin Şekeroğlu, bilgisayar üretiminde Türkiye’nin geldiği noktayı TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Atmaca Grubu, Sunny ve Woon markasıyla bilgisayar üretiyor. Atmaca Bilgisayar Genel Müdürü Yetkin Şekeroğlu ile bilgisayar sektöründeki hedeflerini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Yeni nesil bir Türk işi arama motoru olarak kendisini tanımlayan Attabot adlı bir site yayına başladı.
Ahtapot kelimesinin popülarize edilmesinden oluşan bir isme sahip olan bu site, her ne kadar arama motoru olduğunu iddia etse de arama motorluğu görevini Google’a havale etmiş durumda. Ahtapotlukta ise oldukça iddialı.
Örneğin, siteyi tanımak için üye olduğumda, devam etmek için yaşımı girmek zorundaydım. Kişisel bilgilerinizi ahtapot gibi almakta kararlı bir proje var karşımızda.  Attabot sadece bir arama servisi değil.
Haber bölümünde Google News’e benzer şekilde, çeşitli kaynaklardan 15 dakikada bir haber özetleri topluyor. Haberlerin devamlarını okumak isterseniz, sizi haber kaynağına yönlendiriyor.
 Bunun yanında, kullanıcılarına elektronik posta adresi veren Attabot’ta Redhouse sözlük, Güncel Türkçe Sözlük de yer alıyor.
Kullanıcıların siteye gün içinde sürekli girmeleri için birden fazla neden yaratılan Attabot, bu yönüyle başarılı olması kesin diyebileceğimiz bir proje.
Ancak kullanıcılardan bilgi toplamakta ısrarcı olmasa daha sevecen bir servis olacağı kesin!
http://www.attabot.com

SİTE 2

Polisolmakistiyorum.com, adından da anlaşılacağı gibi, polis olma hayaliyle yanıp tutuşanlara yol gösteren bir site.
Polisliğin tarihçesinden polislikteki rütbelere kadar birçok bilgilendirici metnin yer aldığı siteyi, polis adaylarına şiddetle tavsiye ediyoruz.
Sitede, Polis Meslek Eğitim Merkezi, Polis Meslek Yüksek Okulu, Polis Akademisi ve Polis Koleji başlıkları altında adaylara kılavuzluk edecek bilgiler veriliyor.
Soru-Cevap bölümünde ise, mesleğe giriş yapmak isteyenlerin soruları, site yöneticileri tarafından tek tek cevaplanıyor.
Polis adayları, polisolmakistiyorum.com’a üye olarak, polisliğe girişle ilgili açılan sınavlar ve yeni çıkan yönetmelikler gibi meslekle ilgili gelişmelerden haberdar olabiliyor.
Polislik mesleğine girmeyi düşünen öğrenciler, sınavlarla ilgili bilgi almak isteyenler ve hatta hala bu mesleği sürdürenler bu siteyi zaman kaybetmeden favorileri arasına eklemeli!
http://www.polisolmakistiyorum.com

OYUN ANONS

Arcade tabanlı eğlenceli araba yarışı oyunu Flatout son serisiyle karşımızda. Gelin şimdi agresif sürüşe meraklı olanların vazgeçemeyeceği bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Sıkı yarış modlarıyla sizi çetin bir teste tabi tutan ve bir o kadar da eğlendiren bir otomobil yarışı var karşımızda.
Arcade tabanlı eğlenceli araba yarışı oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Flatout’un son oyunu Ultimate Carnage’ta, yarış kazandıkça yeni yarış modları ve yeni araç seçenekleri karşımıza çıkıyor.
Sahip olduğumuz araçta, pek çok oyunda olduğu gibi teknik değişiklikler yapabiliyor, yeni özellikler ekleyebiliyoruz. Dilersek aracımızı satarak yeni araç alabiliyoruz.
Oyunda tek başımıza yarışabileceğimiz gibi, ağ üzerinden arkadaşlarımızla da keyifli yarışlara girebiliyoruz. Gerçek kişilerle yarışmanın daha zevkli olduğunuz sanırız söylemeye bile gerek yok.
Flatout oyunu, Microsoft’un Windows Live servisiyle entegre çalışıyor. Oyuna giriş için Windows Live’a kayıt olmak zorundayız.
Flatout Ultimate Carnage, başarılı grafiği, yarışlar sırasında bizi motive eden hard rock müzikleriyle otomobil yarışı severlerin denemesi gererek bir oyun!
http://www.flatoutgame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Yakup Türk bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
US Robotics 5419  134 Dolar
Everest 2.5 İnç FingerPrint 44 Dolar
Asus P5Q Anakart  151 Dolar

KİTAP ANONS

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’un en güçlü olduğu alan, bilgisayar ağlarının yönetimi. Seçkin Yayıncılık’tan çıkan Linux Ağ Yönetimi adlı kitap, bilgisayar ağlarını kavramak isteyenler için.

KİTAP

Linux Ağ Yönetimi
Görkem Çetin-Barış Metin 
Seçkin Yayıncılık
351 Sayfa 21 YTL

Görkem Çetin ve Barış Metin tarafından kaleme alınan Linux Ağ Yönetimi adlı kitap, dünyada olduğu kadar, ülkemizde de kullanımı günden güne yaygınlaşmakta olan Linux’un en güçlü olduğu alanı, yani bilgisayar ağları konusunu ele alıyor.
Kitapta, güvenilir olması ve sistemin kolaylıkla çökmemesi nedenleriyle, özellikle internet servis sağlayıcıları tarafından tercih edilen Linux işletim sisteminde düzgün bir kurulum yapılmaması durumunda ağ yönetiminin bir kâbusa dönüşebileceği uyarısı yapılıyor.
Böyle zor bir durumda kalmak istemeyen ağ yöneticilerine rehberlik etmek için Türkçe hazırlanmış bir kitap olan Linux Ağ Yönetimi adlı kitap, Seçkin Yayıncılık tarafından yayınlandı.
Web sunucusu, elektronik posta servisleri, güvenlik ayarları, liste yönetimi, Windows ve Linux ağların birbiriyle uyumlu çalışmasını sağlayan Samba yazılımı, elektronik posta yazılımı Sendmail ve domain name server ayarları kitaptaki konulardan sadece bir kaçı.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir