TechnoLogic – 55. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellibeşinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Windows’u tarihe gömeceği iddia edilen Midori’nin sırrı aydınlandı
Microsoft, Windows XP’den kopamayanlara hain tuzak
Google News’in Türkçe versiyonu, Google Haberler adıyla açıldı
Creathane tarafından geliştirilen Nobetchy’yi, şirketin yöneticisi Ahmet Doğan’la konuştuk
Haftanın siteleri NasaImages ve ve İşinibul
Çizgi roman karakteri olarak ün yapan Yeşil Dev Hulk, oyun arenasında da ses getiriyor!
Prestij telefonu Nokia 8800 ARTE ve ilginç dijital oyuncaklar!
Alfa Kitap’tan çıkan ‘Dijital Fotoğrafçının El Kitabı’, dijital fotoğrafçılığı kavramak isteyenler için!
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Microsoft, gelecekte Windows’un yerini alacak işletim sistemini ”Midori” kod adıyla geliştirmeye başladı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Windows’un varisi mi?

Microsoft, gelecekte Windows’un yerini alacak aday işletim sistemlerinden birini ‘Midori’ kod adıyla geliştiriyor.
Ancak net olarak ifade etmeliyiz ki; Windows’u tarihe gömeceği iddia edilen Midori, Microsoft’un üzerinde çalıştığı binlerce kuluçka projesinden biri. Microsoft’un şimdilik tek odaklandığı proje, Ocak 2010’da çıkacak olan Windows 7.
Microsoft’tan Mehmet Nuri Çankaya’nın açıklamasına göre, şirketin teknik stratejilerden sorumlu başkan Eric Rudder tarafından liderliği yürütülen bu proje Windows Vista’dan sonraki işletim sistemi değil.
Verileri bilgisayarımız yerine, çevrimiçi ağlar üzerinde depolamamızı ve bu verileri istediğimiz her yerden ve her seviyedeki cihazdan erişerek kullanabilmemizi sağlayacak olan Midori, eğer kuluçka olmaktan çıkar ve nihai bir proje olursa, kendisine kavuşabiliriz. Şimdilik, tam gaz Windows’a devam!

HABER 2

Önyargıları yıkma girişimi

Dünyaca ünlü yazılım devi Microsoft, Windows XP’den sonra piyasaya çıkardığı, Windows Vista’nın bilgisayar kullanıcıları tarafından fazla benimsenmemesi üzerine harekete geçti ve hain bir tuzak hazırladı.
Windows XP kullanan bilgisayar kullanıcılarına, yeni bir işletim sistemi geliştirildiği ve bu sistemi test etmek isteyip istemedikleri soruldu.
Cevabı ‘evet’ olan bilgisayar kullanıcılarına, yeni işletim sistemini test etmek için bir deney hazırlandı. Ve hepsinin de deneyimleri kameraya alındı.
Sonuç tam da Microsoft’un istediği gibiydi: Bilgisayar kullanıcılarının hepsi, Windows Vista’yı benimsememiş ama yeni çıkan ve kendilerina adı ‘Mojave’ olarak söylenen sisteme hayran kalmışlardı.
Deneye katılan bilgisayar kullanıcılarına test ettikleri ve çok beğendikleri sistemin aslında, Windows XP’de kalarak kabullenmekte zorlandıkları Windows Vista olduğu açıklandı.
Sonuç büyük bir şoktu! İşte izlediğiniz bu görüntüler, ‘Mojave’ deneyinin kurbanlarına ait!

HABER 3

Google’dan Türkçe haber

Gazete, dergi, haber portalları gibi yüzlerce online haber kaynağını tarayarak, insan müdahalesi olmaksızın oluşturulan Google News’in Türkçe versiyonu, Google Haberler adıyla açıldı.
Google Haberler, 400’den fazla haber kaynağının bilgisayar tarafından taranması ve  benzer haberleri okunma oranlarına göre gruplanmasıyla oluşuyor.
Google Haberler, kullanıcıların tüm dünyadaki yayıncıların en son haber başlıklarına kolaylıkla göz atmalarını ve isterlerse yayıncının sitesindeki haberleri okumalarını sağlıyor.
Google Haberler, kullanıcıları bir haberle ilgili birçok farklı yayından çeşitli yazıları okumaya ve ilgilerini çekebilecek bir konuyla ilgili arama yapmaya teşvik ediyor.
Google Haberler’in Türkçe sürümüne news.google.com.tr adresinden ulaşılabiliyor. Google Haberler, Türkçe dışında 22 farklı dilde, 40’ın üzerinde bölgesel sürümde hizmet veriyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Evlerine internet bağlantısı almak isteyen ancak çocukları açısından endişelenen aileler için ebeveyn filtre yazılımları geliştiriliyor. Bu alanda en çok kullanılan yazılımlardan biri de Nobetchy! Creathane Genel Müdürü Ahmet Doğan Nobetchy’yi TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Nobetchy, internetteki sakıncalı sitelerden çocukları korumak ve güvenli sörf yapmak isteyenler için geliştirilen geliştirilmiş bir yazılım. Creathane tarafından geliştirilen Nobetchy’yi, şirketin yöneticisi Ahmet Doğan’la konuştuk.

SİTELER ANONS

Haftanın sitelerinde, yeni hizmete giren NASA imaj arşivi ve kendini iş arayanlara yardımcı olmaya adayan işinibul.com var! İşte detaylar!

SİTE 1

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, İnternet Arşiv ile yaptığı 5 yıl süreli işbirliğiyle NASA İmages adlı multimedya sitesini kullanıma sundu.
Siteye 5 yıllık işbirliği süresinde NASA arşivindeki Apollo görevleri, Hubble Uzay Teleskopu’ndan alınan milyonlarca fotoğraf, deneysel uçaklar ve uzay mekiklerinin binlerce saatlik kamera çekimleri yüklenecek.
İstenilen içeriğe ulaşma anlamında arayüzü gayet kullanışlı olarak tasarlanan NASA İmages, ancak fotoğrafları açılış hızı konusunda biraz yavaş kalıyor.
Evren, güneş sistemi, yerküre, havacılık ve astronotlar başlıkları altında binlerce fotoğraf ve videonun yer aldığı site, uzaya ilgi duyanlar için adeta bir cevher niteliğinde.
Uzaya çıkma başarısını gösterememiş bir ulusun çocukları olarak, şimdilik astronotların gözünden evreni sanal olarak izleme gibi bir şansımızın olmasıyla yetinmek zorundayız!
http://www.nasaimages.org

SİTE 2

İşsizlik oranının yüksek olduğu ülkemizde, insan kaynakları sitelerinin sayısının giderek artışı bizi şaşırtmıyor. İşte bu insan kaynakları sitelerine, isininul.com adıyla bir yenisi daha eklendi.
İnsan kaynakları alanındaki boşluğu doldurma iddiasıyla yola çıkan site, bir yıl boyunca iş arayanlardan ve firmalardan ücret almayacağını belirtiyor.
Eleman arayan firmalara veritabanında sorgulama ve istediği nitelikte eleman bulabilme imkanı veren insan kaynakları, genellikle sadece şirketlerden ücret talep ediyor.
isinibul.com üzerinden iş arayanlar, e-posta aracılığı ile özgeçmişlerini şirketlere online olarak gönderebiliyor.
Üyelerin firmalara gönderdiği başvurular, insan kaynakları birimlerinin gözünden kaçmaması için, sistem tarafından da kayt altına alınıyor.
Eğer siz de hayalinizdeki işe hala kavuşamamış adaylar arasındaysanız daha fazla vakit kaybetmeden aradığınız işi bu site üzerinden bulabilirsiniz.
http://www.isinibul.com

OYUN ANONS

Çizgi roman karakteri olarak dünya genelinde ün yapan Yeşil Dev Hulk, oyun arenasında da ses getiriyor! Gelin şimdi The Incredible Hulk adlı oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Gamma ışınlarından etkilenerek ‘yeşil dev’e dönüşen Bruce Banner’ın hikayesinin konu edildiği Hulk adlı çizgi roman, sonra film, şimdi de oyun olarak karşımıza çıkıyor.
Dizinin ikincisi ‘The Incredible Hulk’ adlı filmle beyaz perdeye aktarılırken, aynı adı taşıyan oyun da bilgisayar ekranlarımıza geliyor.
Genelde filmin konusuna bağlı olarak hazırlanan ‘The Incredible Hulk’ adlı oyun, New York şehrinde, ‘Hulk’ta vücut bulup, düşmanlarımızla savaşmamızı gerektiriyor.
Sinirlendiği oranda gücü kuvveti artan yeşil dev Hulk, kendine özgü bir iyimseverlikle, masum insanlara ve iyilere zarar vermiyor ancak kötülerin canına okuyor.
Güçlü kollara ve yumruklara sahip olan Hulk, düşmanlarıyla baş ederken, önüne gelen her şeyi parçalayıp düşmanlarının üzerine atıyor.
Farklı bir aksiyon oyunu denemek isteyenler için Hulk, ilginç bir alternatif olacak!

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Can Damyan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Nokia 8800 ARTE  2400  YTL
Orite T-808  345 YTL
Samsung G-810  936 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Olay yaratan Dijital Fotoğrafçının El Kitabı’nın yazarı Scott Kelby, şimdi kitabının ikinci cildiyle geri döndü. Alfa Kitap’tan çıkan ‘Dijital Fotoğrafçının El Kitabı’, dijital fotoğrafçılığı kavramak isteyenler için!

KİTAP

Dijital Fotoğrafçının El Kitabı (2)
Scott Kelby
Alfa Basım Yayım Dağıtım
226 Sayfa, 25 YTL

Scott Kelby tarafından Dijital Fotoğrafçının El Kitabı, dijital fotoğraf makinelerinin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemde büyük ilgi görmüş, birçok kişi, dijital fotoğrafçılığa ilk adımını bu eserle atmıştı.
Kelby, şimdi kitabının ikinci cildiyle, ditijal fotoğrafçılıktaki gelişime paralel olarak, yeni meslek sırlarını okuyucularıyla paylaşıyor.
Teknolojik kavramlara boğarak okuyucusunu sıkmak yerine günlük olay örnekleri üzerinden hareket eden yazar, mevcut fotoğraf makinenizle en iyi sonucu alabilmesi için okura yol gösteriyor.
Her sayfada fotoğrafçılığınızı ileri götürecek sadece bir tek kavram işleniyor. Her sayfayı çevirdiğinizde profesyonel başka bir ayarı, aracı ya da hileyi öğreneceksiniz.
“Kabul edilebilir”görünen kareler çekmekten ve fotoğraf dergilerine bakarak, “Neden benim fotoğraflarım da böyle durmuyor?” diye düşünmekten bıktıysanız, bu kitap tam size göre.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir