TechnoLogic – 54. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellidördüncü bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Oyun sektöründe rekabet kızışıyor. Nintendo Wii, XBox’ı evinde devirdi!
Giderek yaygınlaşan LCD ekranların çevreye zararlı olduğu ortaya çıktı
Bilgisayar suçlarına kurban gidenlerin sayısında rekor artış
E-Belge konusunda faaliyet gösteren BelgeTürk’ün Genel Müdürü Didem Güney Alsoy TechnoLogic’e konuştu.
Haftanın siteleri knol ve Photie!
MotorStorm?un yeni sürümü, ‘Pacific Rift’te tropikal bir adaya doğru yolculuğa çıkıyoruz!
Sony DVD’li kamera ve ilginç dijital oyuncaklar!
Arkadaş Yayıncılık’tan çıkan ‘Bilgisayar Kurs Kitabı’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Harekete duyarlı kumandasıyla, kullanıcıları oyunun içine çeken Nintendo Wii, tüm dünyada 30 milyon satış barajını aşarak kırılması zor bir rekora imza attı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Nintendo Wii ABD’de lider

Nintendo, XBox’dan bir sene sonra ve PlayStation3 ile aynı anda girdiği Amerika oyun piyasasında birkaç ay içinde birincilik tahtını ele geçirdi.
Nintendo Wii, tüm dünyada 30 milyon sadece ABD’de ise 13 milyon satış barajını aşarak kırılması zor bir rekora imza attı.
Nintendo’nun el oyun konsolu DS ise ABD’de 25 milyon barajına yaklaşırken tüm dünyada 76 milyon satış adedini geçerek Sony ve Microsoft karşısında açık ara liderliğini ilan etti.
Sadece ABD’de 13 milyon tüm dünyada ise 30 milyon satış adedine ulaşan Nintendo en yakın rakibi PS3’ün 14,5 milyon ve XBox360’ın 20 milyon olan satış rakamlarını geçti.
NPD tarafından yayınlanan raporda Nintendo’nun, 2008 yılının Mayıs ayında ABD pazarında 666 bin adet Wii sattığı açıklandı.
Aynı ay içinde Sony, PS3 ile ikinci sırada yer alırken, Microsoft XBox360 ancak üçüncü sırada tutundu. 

HABER 2

LCD’ye alternatif aranıyor

Daha çok bilgisayar ve televizyonlarda kullanılan LCD ekranların, doğadaki sera etkisini 17 bin kat daha fazla artırdığı ortaya çıktı.
Uzmanara göre, LCD ekran yapımında kullanılan ‘Nitrojen Triflorür’, sera etkisini artırmada karbondioksitten 17 bin 200 kat daha etkili.
Ortaya çıkan bu sonuç likit kristal ekranların daha az elektrik tükettiği için daha çevreci olduğu yönündeki bulguları yalanlar nitelikte.
Karaciğer ve böbreklere son derece zararlı olduğu belirtilen ‘Nitrojen Triflorür’, özellikle LCD bilgisayar ekranları ve HDTV’lerin üretiminde kullanılıyor.
California Üniversitesi’nden Michael Prather’a göre, atmosferde ısı hapsetmede karbondioksitten 17 bin 200 kat daha hızlı olan Nitrojen Triflorür emisyonundaki bu artışın nedeni, bu ürünlere olan talebin artışıyla orantılı.
Kyoto Protokolü’nün imzalandığı 1997 yılında kullanım alanı fazla olmadığı için Nitrojen Triflorür’ün zararlı gaz ölçümlerine dahil edilmemiş olması, olayı daha da vahim hale getiriyor.
Bu noktadan hareketle uzmanlar, çevreye zarar vermeyen ekran üretmek için araştırmalarını sürdürüyor.

HABER 3

İnternete 4 milyon kurban

Almanya’da 14 yaş üstü insanların yüzde 80’e yakınının özel veya mesleki olarak bilgisayar kullanırken, 4 milyona yakın insan internet ve bilgisayar suçlularının kurbanı oldu.
Federal Bilgi Teknolojileri, İletişim ve Yeni İletişim Araçları Federasyonu’nun kamuoyu araştırma şirketi Forsa’ya yaptırdığı ankete göre bilgisayar kullanıcılarının 7’de 1’i internet bağlantılı mali zarara uğradı.
Ankete katılanların yüzde 83’ü bilgisayarında bir virüs programı kullanırken bu oran güvenlik duvarı kullanımında yüzde 67’ye ve şifrelemeli programlar kullananların oranı da yüzde 27’ye düşüyor.
Ankete katılan bilgisayar kullanıcılarının yüzde 7’si hiçbir bu programları kullanmadığını ifade ederken yüzde 4’ü de bu konuda herhangi bir bilgi vermedi.
Katılımcıların yüzde 2’si virüsler yüzünden bilgisayarlarının zarar gördüğünü belirtirken, yüzde 1’i internetteki açık arttırmalarda veya internet bankacılığı alanında, kalan yüzde 3’lük kısım da farklı sitelerden zarara uğradıklarını belirtti.

RÖPORTAJ PERFORE

Tüm ürün ve hizmetlerin dijital ortama taşındığı günümüzde, resmi yazışmalar da bunun dışında kalamazdı. E-Belge konusunda faaliyet gösteren BelgeTürk’ün Genel Müdürü Didem Güney Alsoy BelgeTürk?ü TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Bu hafta, fiziksel ortamda, kâğıt üzerinde yapılan her türlü resmi işlemi, elektronik ortamda, geçerli ve güvenli bir şekilde ‘e-Belge’ olarak gerçekleştiren BelgeTürk’e konuk olduk ve şirketin Genel Müdürü Didem Güney Alsoy’la, elektronik belge yönetimi teknolojilerini konuştuk.

SİTELER ANONS

Haftanın sitelerinde, Google’ın internetin sanal ansiklopedisi Wikipedia’ya rakip olarak geliştirdiği Knol ve yeni bir fotoğraf sitesiyle karşınızdayız! İşte detaylar!

SİTE 1

Arama motoru Google’ın internetin sanal ansiklopedisi Wikipedia’ya rakip olarak hazırladığı ve 7 aydır ”kapalı beta” olarak üzerinde çalıştığı ”Knol” beta olarak kullanıma açıldı.
Eli klavye tutan herkesin içeriğine katkıda bulunabildiği Knol, Wikipedia konseptinin biraz farklılaştırılmış hali olarak özetlenebilir.
Knol’da internet kullanıcıları, aynı Wikipedia’da olduğu gibi makaleler üzerinde değişiklik yapabiliyor, bu değişiklikler yönetici onayına tabi tutuluyor.
Bu özelliğiyle Knol, Wikipedia’daki yazma özgürlüğünün bir çeşit sınırlandırılmış hali olarak nitelendirilebilir.
Kullanıcılar, Knol’dan yazar olarak iki şekilde yararlabiliyor. Dileyen kendi Knol’unu oluşturup yazabileceği gibi, dileyen de bir ekip oluşturup, kollektif bir yazma eylemi içerisine girebiliyor.
Google, Knol’u içerik olarak geliştirmek için, kullanıcıları reklam gelirleriyle motive etmeye çalışıyor. Knol’da kendi sayfalarını oluşturanlar, Google Adsense ile gelir elde edebiliyor.
Kısa sürede Wikipedia kadar yaygınlaşması beklenmeyen Knol şimdilik sadece İngilizce. Sitenin Türkçe versiyonunun ne zaman çıkacağına ilişkin ise şimdilik elimizde bir veri yok!
http://knol.google.com

SİTE 2

Dijital fotoğraf makinalarının yaygınlaşmasıyla birlikte, fotoğraflarımızı saklamak ya da paylaşmak için internetteki ortamlardan yararlanmaya başladık.
Bunların başında da fotoğraf paylaşım siteleri geliyor. Şu an internette sayamayacağımız kadar çok ve birbirinden farklı özellikleriyle öne çıkan fotoğraf siteleri var.
Bu sitelere bir yenisi daha geçtiğimiz günlerde eklendi. Photie adıyla kullanıma sunulan ve halen beta deneme aşamasında olan bu fotoğraf paylaşım sitesi, sadeliğiyle öne çıkıyor.
Karmaşık bir arayüz yerinde, oldukça sade bir tarzın benimsendiği site, benzerlerinde olduğu gibi, fotoğraflarınızı yüklemeniz ve bunlara fotoğraf altları ve etiketler vermenize olanak sağlıyor.
Photie?ye fotoğraf eklemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz, ilgilendiğiniz kelime ve kavramlarla arama yaparak, dünyanın dört bir yanından fotoğrafseverlerin kaydettikleri fotoğraflar arasında eşsiz bir gezintiye çıkabilirsiniz.
Photie, fotoğraflarınızı internette saklamak ya da paylaşmayı seviyorsanız, mutlaka denemeniz gereken bir alternatif!
 http://photie.com

OYUN ANONS

PlayStation’daki en cazip oyunlardan biri olan, MotorStorm’un yeni sürümü, ‘Pacific Rift’te tropikal bir adaya doğru yolculuğa çıkıyoruz. Gelin şimdi MotorStorm: Pacific Rift’te bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Eğlenceli ve çılgın yarışlarıyla PlayStation’da en çok keyif aldığımız oyunlardan biri olan MotorStorm’un yeni versiyonu Pacific Rift, bizi bu kez tropikal bir adaya yolculuğa çıkarıyor.
MotorStorm Pacific Rift’te, yemyeşil doğa, egzotik bitkiler ve tropikal ağaçların arasında, yine yüksek hızlar yaparak yeni rekorlar kıracağız.
Aniden önümüze çıkan devrilmiş ağaç kütükler gibi engellerden yara almadan kurtulmak için, zaman zaman motorumuzla sıçrayışlar yapmamız gerekecek.
Karşılaşacağımız tüm tehlikeler bunlar değil elbette. Kimi zaman yüksek hızlarda seyrederken, bir uçurum kenarında nefes nefese durmamız, kimi zaman da bir yanardağın kenarından yara almadan kurtulmamız gerekiyor.
Oyunun yakında piyasaya çıkacak versiyonunda araç sayısı artırılıyor. Motosikletler, ekstrem arazi araçları ve büyük kamyonlar da dahil 16 aracı parkurda görebileceğiz.
PlayStation’da daha keyifli bir yarış için, oyunun çıkış zamanı olan, sonbaharı beklememiz gerekiyor!
http://www.motorstorm.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Bilal Güngör bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Sony DCR-DVD410E Kamera 897 YTL
Creative Zen 2 Gb MP3 Player 161 USD
Nikon Coolpix S51  449 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Bilgisayar kullanmaya yeni başlayan ya da fazla deneyimli olmayanlar için hazırlanan ‘Bilgisayar Kurs Kitabı’nı tavsiye ediyoruz bu hafta. Arkadaş Yayıncılık’tan çıkan bu kitap, temel bilgisayar teknolojilerini kavramak isteyenler için!

KİTAP

Bilgisayar Kurs Kitabı
Arkadaş Yayıncılık
1048 Sayfa, 29 YTL
Bilgisayar Kurs Kitabı, bilgisayar kullanmaya yeni başlayan ya da fazla deneyimli olmayan herkes için hazırlanmış temel bir kaynak.
Kitapta öncelikle, temel bilgisayar teknolojilerinin tarihçesi ve internet kavramları ele alındıktan sonra, Microsoft’un yeni kuşak işletim sistemi olan Windows Vista’ya yer veriliyor.
Kitapta daha sonra ise, Microsoft’un Office 2007 uygulamalarından Word, Excel, Access, PowerPoint ve Outlook’u kullanmayı Türkçe sürümlerine göre, adım adım ve hızla öğreten bir yöntem izleniyor.
Bilgisayar Kurs Kitabı’nda, bilgisayar kullanıcıları, yalnızca gerek duydukları dersleri çalışabileceği gibi, kitabın başından sonuna kadar sistemli bir şekilde de ilerleyebilir.
İki durumda da gerek duyduğunuz becerileri gereken anda kazanıp uygulayarak, alacağınız eğitimi kendiniz belirlersiniz.
Ayrıca kitapla birlikte verilen CD’de, kitabın alıştırmalarını yaparken kullanacağınız hazır uygulama dosyaları bulunuyor.
‘Bilgisayar Kurs Kitabı’, Microsoft’un onayladığı tek resmi kurs kitabı özelliğini taşıyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir