TechnoLogic – 53. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in elliüçüncü bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Avrupa Birliği, internetten müzik indirmeyi legal hale getirmek için harekete geçti
Teknoloji üreticisi IBM, unutkanlığı sona erdirecek bir yazılım geliştirdi
Dünyanın fabrikası Çin, internet kullanıcısı sayısı açısından ABD’yi geçti
DataProfil Genel Müdür Yardımcısı Erkan Kayat, izinli pazarlamayı TechnoLogic?e anlattı
Haftanın siteleri Cuil.com ve Çankaya.gov.tr
Üç büyük süper gücün savaşını konu alan Tom Clancy’s EndWar ile ilgili detaylar TechnoLogic’te
Microsoft Entertainment Desktop 8000 ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Linux Ağ Servisleri’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Avrupa Birliği, internetten müzik indirmeyi legal hale getirmek için harekete geçti. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

MP3 indirmek legal olacak

AB Komisyonu basın yayın organlarına internet, kablolu TV ve uydu için AB lisansı vererek müzik indirmede pazar payı daha büyük olan Amerika’yı yakalamayı hedefliyor.
Avrupa Birliği, internetten müzik indirmeyi legal hale getirmek için adımlar atıyor. Apple iTunes gibi müzik indirme siteleri artık bütün Avrupa için, AB’nin belirleyeceği kurallara göre tek bir merkezden işleyecek.
Avrupa Birliği Komisyonu, müzisyenlerin telif hakları alabilmeleri için AB’nin 27 üye ülkesinde bulunan telif hakkı şirketlerinden birini serbest bir şekilde seçip yararlanabilmeleri gerektiğini söyledi.
Avrupa’da her üye devlette, müzik telif hakları ayrı ayrı satıldığı için, Amerika?nın internet üzerinden müzik indirmede pazar payı çok daha büyük.
AB?nin hedefi, basın yayın organlarına internet, kablolu TV ve uydu için AB lisansı vermek. Ancak ülkeler, telif hakkı miktarlarını yine kendileri belirleyebilecekler.
AB Komisyonu üyesi Neelie Kroos, uygulama ile telif hakkı şirketlerinin müzisyenlere ve söz yazarlarına daha iyi teklifler sunacağını savunuyor.

HABER 2

Unutmak mümkün değil

Teknoloji üreticisi IBM, adını, Harry Potter’ın anılarını toplamaya yarayan küresi Düşünsel’den alan Pensieve kişisel veri toplama yazılımını pazara sundu.
Zamanla unutulan bilgilerin hatırlanması amacıyla geliştirilen sistem sayesinde, kişilerin ismi ya da onlarla nerede tanışıldığı gibi bilgilere kolayca ulaşılabiliyor.
Özellikle cep telefonu gibi mobil araçlar için geliştirilen Pensieve, GPS, akıllı kümeleme, optik karakter tanıma, ses tanıma, indeksleme bilgi erişimi ve bilgi etiketleme gibi teknikleri bir arada kullanma fırsatı sunuyor.
Çağrışımlı bellek teknolojisiyle çalışan Pensieve, zaman içinde çeşitli aralıklarla yüklenen sesli, görüntülü ya da yazılı verilerin birleşmesini sağlayarak, kullanıcıyı daha kapsamlı bilgiye ulaştırıyor.
Pensieve, cep telefonlarının sabit hatlı telefonların sayısını geçtiği 2008 yılında, cep telefonlarının fotoğraf çekme, ses kaydetme gibi işlevlerinden daha verimli şekilde yararlanılmasını sağlayarak, kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.
 Pensieve sistemindeki bilgiye, kayıtlarla ilgili sesli, görüntülü ya da yazılı veri girilerek ulaşılabiliyor.

HABER 3

Çinliler interneti istila etti

Çin İnternet Ağı Enformasyon Merkezi tarafından yapılan resmi araştırmaya göre bu yılın ilk yarısında 43 milyon yeni katılımla Çin, internet kullanıcısı sayısı bakımından ABD’yi geçti.
Araştırmaya göre Çin, yalnızca internet kullanıcısı sayısı bakımından ABD’yi geçmekle kalmıyor aynı zamanda “hızlı internet” kullananların sayısı bakımından da “altın madalya”yı alıyor.
Yapılan resmi araştırma bu yılın ilk yarısında yeni katılımlarla toplam internet kullanıcılarının sayısının 253 milyonu geçmeye başladığını gösteriyor. Bunların yüzde 85 kadarı yani 214 milyon kişi “hızlı internet” kullanıyor.
Alan adının devamında Çin’in kodu olan .cn’yi taşıyan adreslerin sayısı şu anda 12 milyonu geçti ve böylece bu alanda .de yani Almanya adreslerini geçmiş oldu.
Ne var ki uzmanlar Çin’de genel olarak internet erişiminin yüzde 19 ile dünya ortalaması olan yüzde 21’in gerisinde olduğuna dikkat çekiyorlar.
İnternet kullanımı artmasında karşın, ulusal düzeyde bir kredi ve kredi kartı sistemi olmadığından elektronik alışveriş Çin’de pek yaygın değil. 

RÖPORTAJ PERFORE

En doğru hedef kitleyi belirleyerek mesajlarımızı doğru kişilere ulaştırmamızı sağlayan Dataprofil adlı özgün bir çalışma var karşımızda. DataProfil Genel Müdür Yardımcısı Erkan Kayat’la Dataprofil’i TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Teknoloji Holding kuruluşlarından biri olan DataProfil, istenilen hedef kitlesine doğrudan gönderim yapılabilmesi için, veritabanı hizmeti sunmak amacıyla kurulmuş bir şirket. DataProfil Genel Müdür Yardımcısı Erkan Kayat’la Dataprofil’i ve izinli pazarlamayı konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu hafta yeni bir arama motoru Google’a rakip olarak internet âlemindeki yerini aldı. Google’dan ayrılan mühendislerin kurduğu Cuil adlı site, 121 milyar sayfayı indeksinde bulunduruyor. Bu da Google’ın tam üç katı bir arama veritabanı anlamına geliyor.
Arama motoruna verilen ‘Cuil’ ismi, İngilizce’deki ‘cool’ yani havalı kelimesinin okunuşundan geliyor.
Sitenin en önemli avantajı, en ciddi rakip Google’ın içinden gelen ekibinin Google’ın eksikliklerini ve zayıf yönlerini çok iyi biliyor olması. Zaten siteyi bu kadar iddialı yapan da bu özelliği.
Cuil, yaptığı arama analizini ziyaret sıklığı, ziyaretçi profili, sayfadaki link sayısına göre değil sayfa bağlamı ve aramanın amacına göre yapıyor.
Cuil ekibi, Google gibi geçmişteki ‘tık’lamalar üzerinden içeriğe yüklenmediği için kullanıcı bilgisini kaydetmediğini, bu nedenle de özel hayata daha saygılı olduğunu ifade ediyor.
Cuil?un şimdilik Türkçe versiyonu yok. Bu nedenle aramalarda genelde aranılan kavramlarla ilgili, İngilizce web sayfalarını getiriyor. Cuil, Türkçe öğrenene kadar beklemekten başka çare yok!
http://www.cuil.com

SİTE 2

Yabancı devlet sitelerine özellikle de Beyaz Saray sitesine bakıp da ‘Bizim kamu siteleri ne kadar eğreti’ diye düşünmeyenimiz yoktur. Şimdi yavaş yavaş bu kanı değişmeye başlıyor.
Bu gelişime verebileceğimiz en iyi örnek de geçtiğimiz hafta yeni yüzüyle yayına başlayan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi.
Çankaya.gov.tr, ulusal ve uluslararası normlarda daha hızlı ve güncel hizmet verebilmek, kurum kimliğini en iyi şekilde yansıtmak amacıyla zenginleştirilerek yeniden tasarlandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Cumhurbaşkanlığının faaliyetleri hakkında hızlı bilgi akışı yenilenen sitenin amaçları arasında. 
Sitede, ‘Bayan Hayrünnisa Gül’ başlığı altında da ise bayan Gül’e ilişkin biyografik bilgi, video ve görüntüler yer alıyor. 
İnternet sitesi ‘Cumhurbaşkanlığı’ bölümünde kullanıcılara cumhurbaşkanlığının teşkilat yapısı, görev ve yetkileri, Çankaya Köşkü’ndeki sanat koleksiyonu ile faaliyetler hakkında da bilgi edinme olanağı sunuyor.
Yenilenen internet sitesi meraklıları için Müze Köşk’te 360 derece görüş açısına sahip sanal tur olanağı da tanıyor.
Ziyaretçiler, bu turda fondaki Atatürk’ün sevdiği taş plaktan aktarılan şarkılar eşliğinde Müze Köşk’ün bölümlerini ayrıntılı olarak gezebiliyorlar.
http://www.cankaya.gov.tr

OYUN ANONS

2020 yılında petrol krizinin patlak vermesiyle Rusya, Avrupa ve Amerika gibi üç büyük süper gücün savaşını konu alan bir oyun var sırada. Gelin şimdi Tom Clancy’s EndWar adlı bu oyunda bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Kuzey Amerika’nın Maryland bölgesinde 12 Nisan 1947’de doğan Thomas Leo Clancy Jr., popüler adıyla Tom Clancy, İngiliz İstihbaratı MI6 adına çalıştığı yıllardaki deneyimlerini kitaplaştırdıktan sonra dünya çapında üne kavuştu.
Ard arda çıkan kitaplarla Tom Clancy adı o kadar popüler oldu ki, dünyanın en büyük oyun yapımcı şirketlerinden biri olan Ubisoft, Clancy isminin haklarını 61 yaşındaki Tom Clancy’den satın aldı.
Bilgisayar oyunları sektöründe isim yapan Tom Clancy’nin piyasaya çıkacak son oyunu ise, ‘Tom Clancy’s EndWar’ adını taşıyor. Yapımcı şirket, ‘EndWar’ savaş üzerine şimdiye kadar yapılmış en iddialı strateji oyunu olarak lanse ediyor.
Oyunda 2020 yılında petrol krizinin patlak vermesiyle birlikte, Rusya, Avrupa ve Amerika gibi 3 büyük süper gücün birbirine girmesi konu ediliyor.
Oyunun özelliği sadece bu değil. ‘EndWar’, tümüyle sesle kontrol edilebilen ilk video oyunu olarak piyasaya sürülecek. Sesle komut vererek, tüm askeri birliklerimizi yönetebilecek ve düşmanlarımızda savaşabileceğiz.
Yılın en iddialı yapımı olan EndWar’un, PC, PS3 ve X360 ile birlikte DS ve PSP platformlarında bu yılın sonlarına doğru çıkması bekleniyor.
http://www.endwargame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Alen Sarraf bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Microsoft Entertainment Desktop 8000 350 Dolar
Logitech Quick Cam Pro 9000 157 Dolar
Trust Nw-7800 85 Mbps Network Plug Kit  95 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux, sunucularda özellikle güvenlik kaygılarıyla, en çok tercih edilen ürünlerden biri. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Linux Ağ Servisleri’ adlı kitap, Linux ağ teknolojilerinde uzmanlaşmak isteyenler için!

KİTAP

Linux Ağ Servisleri
Mustafa Başer
Pusula Yayıncılık
30 YTL, 388 Sayfa

1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen ve GNU lisansı altında birçok yazılım geliştiricinin emeğiyle bugünkü halini alan Linux’un, tüm dünyada 20 milyon kadar kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.
Geniş ağ yetenekleri, verimli kaynak yönetimi, çoklu grafik arayüzü nedeniyle Linux, önce akademik çevrelerin ilgisi ile büyürken, şimdi ticari kuruluşların el atmasıyla hızla genişlemeye devam ediyor.
Mustafa Başer tarafından kaleme alınan Linux Ağ Servisleri adlı bu kitap, her Linux kullanıcısının, ileri düzey ağ yöneticisi olabilmesini amaçlıyor.
Linux Ağ Servisleri; Linux, Samba ve Windows NT konularında dersler de veren Mustafa Başer’in, yine Pusula Yayıncılık’tan çıkan Phyton’dan sonra ikinci kitabı.
Kitabın verimli kullanımı için temel düzeyde Linux bilgisine sahip olunması, Linux komutları ve sistem yapısının bilinmesi gerekiyor.
Kitapta Linux temel ağ yapısından başlanarak Apache, Samba ve diğer tüm Linux ağ servisleri uygulamalı olarak ele alınıyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir