TechnoLogic – 52. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in elliikinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 2

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Şu ana kadar Microsoft’un tüm tekliflerini reddeden Yahoo, hisse başına 33 dolar istedi
Yazılım devi Microsoft, Windows işletim sistemiyle ilgili yeni yol haritasını açıkladı
Apple’ın kârı ABD mali yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 31’lik artışla 1 milyar doların üzerine çıktı
ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, iletişimde yeni trendleri TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri verginet ve sunumax
Diablo serisinin üçüncü oyunuyla ilgili detaylar TechnoLogic’te
Acer Ferrari dizüstü bilgisayar ve ilginç dijital oyuncaklar!
ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları çıkan ‘Şifrelerin Matematiği: Kriptografi’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dünyaca ünlü internet portalı Yahoo, Microsoft’un bitmek bilmeyen satın alma taleplerine bu kez sert bir üslupla cevap verdi! Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Yahoo, ilk kez fiyat verdi

Amerikan internet grubu Yahoo, dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft’un son alma önerisini önce sert bir dille reddetti, ardından da ilk kez kendisine fiyat biçerek şaşırttı.
İnternetin en büyük arama motorlarından biri olan Yahoo, hisse başına 33 dolar vermesi halinde, Microsoft’un satış teklifini kabul edeceğini açıkladı. Yahoo, bu isteğini, hissedarlarına gönderdiği mektupla duyurdu.
Ancak uzmanlar, Yahoo’nun Microsoft’un Şubat ayında ilk teklifi yaptığı dönemde 33 dolar istemesi halinde bunu kabul ettirebileceğine dikkat çekerken, bugünkü ekonomik koşullarda Microsoft’un bu parayı vermeye yanaşmayabileceğini belirtiyor.
Fortune dergisi analisti Adam Lashinsky ise, iki şirketin bu karşılıklı nazlanmalarını, “Belki de her ikisi de bu satış hikâyesi sebebiyle gördükleri ilgiyi, satışı sonuçlandırmaktan daha çok önemsiyor” şeklinde yorumladı.
Amerikan internet grubu Yahoo, tam bir ay önce de yazılım firması Microsoft’un tamamen ya da kısmen satın alma önerisini kesinlikle reddederken, rakibi Google ile uzun yıllar işbirliği yapma kararı almıştı.

HABER 2

XP’ye 2014’e kadar destek

Yazılım devi Microsoft, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan Windows işletim sistemiyle ilgili yeni yol haritasını açıkladı.
Windows XP’nin 30 Haziran 2008 itibariyle satıştan çekildiğini duyuran şirket, bu işletim sistemiyle ilgili güncelleme ve güvenlik desteğinin 2014 yılı nisan ayına kadar süreceğini açıkladı.
Windows XP, son kullanıcılara satılmayacak. Ancak Windows Vista Business ya da Windows Vista Ultimate satın alan büyük ve küçük ölçekli her işletmeye, ‘sürüm düşürme hakları’ olarak bilinen Windows XP Professional kullanma seçeneği de tanınacak.
XP severlere imtiyaz tanıyan Microsoft, her şeye rağmen güncel işletim sistemi Windows Vista’yı şu ana kadar geliştirdiği en iyi işletim sistemi olarak şiddetle öneriyor.
Microsoft, Windows Vista’da, 2007 yılı boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını belirtiyor.
Windows Vista’dan sonra piyasaya çıkacak yeni işletim sistemi Windows 7’yle ilgili olarak da şirketin çalışmaları sürüyor. Vista kullanıcılarından gelen öneriler doğrultusunda geliştirilen Windows 7, Ocak 2010’da kullanıcılara sunulacak.

HABER 3

Apple’ın kârı tahminleri aştı

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın kârı mali yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31’lik artışla 1 milyar doların üzerine çıktı. 
Şirket geçen üç aylık dönemde ikibuçuk milyon Mac bilgisayar satarak, bu alanda satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artırdı. iPod müzikçalarlarının satışları da aynı dönemde yüzde 12 artış gösterdi.
Ancak geleceğe ilişkin tahminler o kadar parlak değil. Hisse senetlerinde zaman zaman görünen düşüşler, kaygılara neden oluyor. Yatırımcılar son çeyrekteki rekor kârlara rağmen, satışların düşmesinden endişe ediyor. 
Buna karşılık, Apple Muhasebe Müdürü Peter Oppenheimer, ABD ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen, ülke içi satışların geçen üç aylık dönemde dış satışlardan bile daha büyük artış gösterdiğine dikkat çekti.
Apple?ın Genel Müdürü Steve Jobs yazılı açıklamasında “Apple tarihindeki gerek ciro gerek kâr açısından en başarılı üç ayı yaşadığımızı açıklamaktan gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.
Jobs açıklamasında, “Mac satışlarında yeni bir rekor kırdık, yeni iPhone 3G ile büyük başarı sağladığımızı düşünüyoruz ve önümüzdeki aylarda piyasaya sunmak üzere birçok harika yeni ürün üzerinde çalışmalarımızı tamamlamak için çalışıyoruz” diyor.

RÖPORTAJ PERFORE

VDSL2 ve Wimax teknolojileri, iletişim teknolojilerinde karşımıza çıkan yeni kavramlar. ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, iletişimde yeni trendleri TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternete daha hızlı ve kolay iletişim için, teknoloji bize her geçen gün yeni ve farklı alternatifler sunuyor. Son dönemde hayatımıza giren VDSL2 ve gelecekte tanışacağımız Wimax teknolojilerini ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan’la konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Eğer bir web siteniz varsa, sitenizin etkinliğini artırabilecek bir teknoloji var karşınızda.
İnternet tabanlı bir servis olan SunumaX teknolojisi, televizyon sunucusu gibi bir karakterin, sitenizin ekranında hareketli olarak sitenizi hedef kitleye anlatmasını sağlıyor.
Web sitelerine, arama motorları ya da farklı yollarla gelen ziyaretçilerin 30 saniyeden fazla kalmasının istisna olduğunu düşünürsek, bu süreyi iyi kullanmanın zorunluluğu net bir şekilde anlaşılır.
Sitenizdeki ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak için, SunumaX’ın modellerinden birini kullanabilir veya kendi belirleyeceğiniz kişilerin sizin sunumlarınızı yapmasını sağlayabilirsiniz.
SunumaX, hazırladığınız bir konuşma metnini gönderdiğiniz takdirde üç iş günü içinde ürününüzün veya hizmetinizin profesyonel oyuncular tarafından hazırlanmış sunumunu hazırlamayı garanti ediyor.
Web üzerinden daha etkili bir tanıtım için SunumaX sitesini ziyaret ederek, ziyaretçilerinizi kazanmak sizin elinizde!
http://www.sunumax.com

SİTE 2

Verginet.net, yasal belge ve bilgilerden, daha pratik bilgi ve hesaplama araçlarına kadar geniş bir yelpazeye yayılmış birçok ihtiyaca cevap veren bir site. Sitenin ana sayfasında bulunan seçeneklerden tüm bu imkânlara kolayca ulaşılabiliyor.
Sitede, muhasebe konusundaki her türlü yasal belgeye erişim sağlanıyor. İstenen herhangi bir kanun maddesi, sirküler, tebliğ, Bakanlar Kurulu kararı, yönetmelikle ilgili her şey anında ve bir arada görülebiliyor.
2001 yılından itibaren yayınlanan tüm sirkülerleri yıllara ya da anahtar kelimelere göre incelemek de yine bu bölümde mümkün.
Sitede, vergi konusundaki uluslararası anlaşma ve mevzuatlara erişim imkânı sunuluyor. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları, ikili ve çok taraflı anlaşmalar, ilgili AB Direktifleri ve AB – Türkiye Mevzuatı’nın yanı sıra dünyanın önde gelen 60 ekonomisinin vergi özetlerine de ulaşılabiliyor.
Vergi takvimi bölümünde ise, kullanıcılar yaklaşmakta olan vergilerden ve zamanlamalardan haberdar ediliyor. Hesaplamalar seçeneğinde de, maaş, kıdem ve ihbar tazminatı, aidat, reskont hesaplamaları kolayca yapılabiliyor.
Sitede kullanıcılar, akıllarına takılan soruları konunun uzmanlarına yöneltme fırsatını da buluyorlar.
http://www.verginet.net

OYUN ANONS

Blizzard’ın en önemli oyunlarından biri olan serisinin üçüncü oyunu için meraklı bekleyiş sürüyor. Gelin şimdi oyun meraklıları için büyük önem taşıyan Diablo serisinin üçüncü oyununda bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Gelmiş geçmiş en önemli oyun serileri arasında gösterilen Diablo’nun üçüncü oyunu Blizzard tarafından geliştiriliyor.
Oyunun temel olarak alışık olunan Diablo mantığına bağlı kaldığı, yeni karakterlerin, üç boyutlu oyun motoru ve muhteşem grafiklerle Diablo hayranlarını hayran bırakacağı belirtiliyor.
Gelen ilk bilgilere göre, Diablo III’de oyunseverler eski dostları Deckard Cain’i, Tristram şehrinin yenilenmiş halini ve aralarında Witch Doctor’un da bulunduğu yeni sınıfları görebilecekler.
Kendini oldukça yenileyen oyunda, farklı sınıfların görünümleri ve oynanışlarının eskisine göre birbirlerinden çok daha farklı olması bekleniyor.
Oyunun kontrollerinde de değişikliklere gidiliyor. Geliştirilmiş zoom ve yetenekler arasında geçiş için bilgisayarımızdaki farenin kullanabilmemiz bu değişikliklerden sadece bir kaçı.
Oyunun Barbarian sınıfının tanıtıldığı demo videosunda dikkati çeken en önemli detay, sağlık ve mânâ için iksir biriktirmek yerine anında etkisini gösteren küreler toplamamızın gerekli oluşu.
Düşmanlarımızın eskisine göre çok daha iri olduğu yeni oyunun çıkış tarihi henüz belli değil. Bu muhteşem oyuna kavuşmak için bir süre beklememiz gerekecek.
http://www.blizzard.com/diablo3

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Fatih Mercantaşı bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

HP Pavilion DV2899ET  2.162 YTL
Sony Vaio AR41S   5.308 YTL
Acer Ferrari 1005WTMi  2.884 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Bilgileri gizleme ihtiyacından doğan şifreleme teknikleri, insanoğlunun yaşadığı çağa göre değişiklikler gösteren gizemli bir alan. ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları’ndan çıkan ‘Şifrelerin Matematiği: Kriptografi’ adlı kitap, kriptografi yani şifrelemeye yakından bakmak isteyenler için!

KİTAP

Şifrelerin Matematiği: Kriptografi
Ersan Akyıldız, Sedat Akleylek, Canan Çimen
ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları
131 Sayfa, 6 YTL.

Tarih boyunca gizlilik her zaman insanoğlunun ilgisini çekmiştir. Yazının icadından itibaren insanlar yazıyla haberleşmeye başlamış, ancak insanoğlunun karşı koyamadığı merakı yüzünden gönderilen mesajların gizlenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
Mesajı kafa derisine kazıma, harfleri değiştirip anlamsız metinlere dönüştürme gibi türlü yöntemler denenmiş ve sonucunda şifreleme icad edilmiştir.
ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları’ndan çıkan Şifrelerin Matematiği: Kriptografi adlı bu kitala, eski şifreleme tekniklerinden günümüz sistemlerine kadar, şifrelerin tarihinde kısa ve eğlenceli bir yolculuğa çıkacak; şifrelerin geçirdiği evrime tanık olacaksınız.
Ayrıca günümüz teknolojisinde güvenli bilgi iletimi için hemen herkesin az çok bilmesi gereken ve şifrelerin matematiksel sistemlerle ifade edildiği kriptografi bilimiyle tanışacaksınız.
Günümüzde iletişim, bilgisayarlar üzerinden sağlanıyor. Bilgisayarlarda kullandığımız elektronik posta, messenger gibi araçlarla nasıl şifreli şifreli haberleşeceğimizin de kitabın konusu içine girmesiyle, bu kitap ilgi alanını daha da genişletiyor!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir