TechnoLogic – 51. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellibirinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

YouTube’un başı, medya devi Viacom’un yapımlarını izinsiz yayınladığı için dertte.
Geçen yıl oyun alanında zarar açıklayan Microsoft, Xbox 360 ile kâra geçti.
Sokakları gözleme imkânı veren Google Streetview servisi, İngiltere’de tepkiyle karşılandı.
Uydu internet çözümlerini Bosphocom Genel Müdürü Kerem Resuloğlu TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri Lively ve össbahane
Aksiyon ve macera oyunu ‘Alone in the Dark 5’ ile ilgili detaylar TechnoLogic’te
Canon çok fonksiyonlu yazıcı ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan Bilgisayar Öğreniyorum 2008 kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

New York Bölge Mahkemesi, Google ve YouTube’un, yasadışı olarak yüklenen Viacom yapımlarını bugüne kadar izleyen herkesin IP numaralarını, bu şirkete vermesini istedi. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Youtube’a mahkeme şoku

Medya devi Viacom’un kendi yapımlarının telif hakkı ihlal edilerek YouTube’da yayınlandığı gerekçesiyle Google aleyhine açtığı milyar dolarlık tazminat davasında şok bir ara karar çıktı.
New York Bölge Mahkemesi hakimi Louis Stanton, Google ve YouTube’un, Viacom yapımlarını bugüne kadar tıklamış herkesin teknik kimlik bilgilerini, Viacom’a vermesini istedi.
Kararla, YouTube ya da Google video’da örneğin Viacom yapımlarından “Stephen Colbert Report”, “Jon Stewart show” , “South Park” ya da “Simpson Ailesi” gibi yapımları tıklamış tüm internet kullanıcılarının, YouTube’da kayıtları varsa kimlik bilgilerini, kayıtları yoksa bilgisayarlarının IP numaraları, Viacom medya şirketine verilecek.
Google hukuk bürosu yöneticisi Catherine Lacavera, “mahkemenin Viacom’un, internet kullanıcı tarihçesi ile ilgili bu aşırı isteğini kabul etmesinden büyük hayal kırıklığı duyduklarını” belirtiyor.
Viacom yöneticileri ise, bu bilgilerin mahremiyetine zarar vermeyeceklerini savunarak, söz konusu veriler içinde videoları yükleyenleri tespit etmeye çalışmak gibi bir amaçları olmadığını iddia ediyor.

HABER 2

Microsoft, oyunda kazandı

Oyun ve eğlence sektöründe 2007 yılının son çeyreğinde 1,2 milyar dolar operasyon zararı açıklayan Microsoft, bu yılın ilk üç ayında, Xbox 360 oyun platformu ile PC oyunlarından 418 milyon dolar kazandı.
Şirketin Eğlence ve Aygıtlar Bölümü’nün gelirleri, özellikle Xbox 360 satışlarındaki yükselişe paralel artış gösterdi. 2008’in ilk üç ayında Xbox platform ve PC oyun gelirlerinde yüzde 85 oranında artış yaşandı ve bu artış şirkete 418 milyon dolar kazandırdı.
Bu artış, büyük ölçüde Xbox 360 konsol ve Xbox 360 video oyunları satışları ile Xbox Live gelirlerindeki artıştan kaynaklandı. 
Piyasaya çıktığından bugüne dünyada 19 milyondan fazla Xbox 360 oyunu ve oyun konsolu satıldı.
Microsoft’un Eğlence ve Aygıtlar Bölümü, Xbox 360 video oyunlarının yanı sıra PC oyunları, oyun yazılım ve donanım ürünleri, dijital eğlence ve müzik platformu Zune, Internet TV Protokol Yazılımı Mediaroom, Windows Mobil yazılım platformu, Windows Gömülü Aygıt İşletim Sistemi ve Windows Otomotiv gibi yazılım ve ürünleri geliştiriyor.
Xbox’la ilgili bir gelişmeyi de aktarmadan geçmeyelim: Bu ay, Xbox Live servisi üzerinden 100’den fazla film İrlanda ve İngiltere’de kullanıcılara sunulacak. Bu filmlerin arasında “I Am Legend” ve “No County for Old Man” gibi yeni filmer de yer alacak!

HABER 3

Google bizi gözetliyor

Amerika sokaklarını, otomobille ya da yaya olarak dolaşma hissi uyandıran Google Streetview servisinin, İngiltere’de de uygulamaya sokulması bu ülkede tepkiyle karşılandı.
Google’ın ABD’deki bazı büyük kentlerde geçen yıl uygulanmaya başlayan, cadde ve sokakların “göz hizası” görüntülerini yayımlama hazırlığı, “özel hayata büyük bir müdahale” olacağı gerekçesiyle ülkede büyük bir tartışma başlattı.
İngiltere’deki milyonlarca evin yanı sıra işyeri, klinik, otel ve okul gibi kamuya açık mekanların sadece adresleri yazılarak göz hizası görüntüsünün elde edilebileceğini belirten insan hakları ve özgürlük savunucuları, bu görüntülerin online olarak yayımlanmasının bazı suç çetelerinin faaliyetlerine de kolaylıklar sağlayacağını savunuyor.
“StreetView” adlı internet sitesinde yayımlanacak görüntüler, dünyanın herhangi bir yerinden girilecek adres ve posta koduyla elde edilebiliyor ve bu sayede istenen adresin 360 derecelik görüntüleri elde edilebiliyor.
Bu hizmet şimdi de Avrupa’da ilk olarak İngiltere’de servise girecek. Bu nedenle yüksek çözünürlü kameralarla donatılan google arabaları londra sokaklarına turlamaya başladı. Google Street View’in yakında istanbul sokaklarında da dolaşacağı gelen haberler arasında!

RÖPORTAJ PERFORE

Çalıştığınız kurum ya da şirketin internete bağlı operasyonlarında kesinti yaşanmaması için, yedek uydu çözümlerine ihtiyaç var. Peki uydu internet çözümleri en çok hangi alanlarda kullanılıyor? Uydu internet çözümleriyle ilgili bilmek istediklerinizi Bosphocom Genel Müdürü Kerem Resuloğlu TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternet erişimi ve çeşitli ağ hizmetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi için uydulardan yararlanıyoruz. Uydu internet çözümlerini ve bize ne gibi avantajlar getirdiğini Bosphocom Genel Müdürü Kerem Resuloğlu ile konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Google, Second Life benzeri bir sanal dünya uygulamasını yayına soktu. Kullanıcıların kendi sanal dünyalarını oluşturabileceği Lively adlı uygulamayı kullanmak için öncelikle küçük bir programcığı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor.
İnternet kullanıcıları için büyük sürpriz olan Lively, şimdilik sadece Windows Vista ve XP işletim sistemleri üzerinde, Internet Explorer veya Firefox web tarayıcıları ile çalışıyor.
lively.com adresinden ulaşılabilen bu sanal dünyaya adım atabilmek için Google hesabınızla sisteme giriş yapabilirsiniz.
Google’ın bu sanal dünyasında, avatar olarak bilinen kendi karakterlerinizi oluşturup, kendinizi istediğiniz gibi tanıtabilirsiniz.
Lively platformunda kullanıcılar, önceden oluşturulmuş odalara girerek yeni arkadaşlar edinebilecekleri gibi, kendi odalarını da oluşturabiliyorlar.
Lively kullanıcıları, oluşturdukları odalarını, web siteleri veya ‘blog’larına koyarak, buralardan ziyaretçi de kazanabiliyor.
MySpace ve Facebook sayfalarına da entegre edilebilen Lively odalarında bulunan TV’den Youtube videolarını izleyebilir ya da sanal resim çerçevelerine fotoğraf da yerleştirebilirsiniz. 
http://www.lively.com

SİTE 2

Siz de bu yıl ÖSS?de şansı yaver gitmeyen ve bunun nedenini sınava giren diğerleriyle paylaşmak isteyenlerden misiniz?
İşte size fırsat! össbahane.com’u tıklayarak bu yılki ÖSS sınavında neden başarısız olduğunuzu diğer site kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz.
Üniversiteyi kazanamayan gençler össbahane.com adresinde buluşarak birbirleriyle hem şaka yollu hem de ciddi bahanelerini paylaşıyorlar.
össbahane.com son derece eğlenceli bir web sitesi. Sitede öyle bahaneler bulunuyor ki gerçekten de hepsi tam anlamıyla zekâ ürünü.
ÖSS?yi kazanamayanların siteye yazdıkları arasında “Nasılsa sınav sistemi değişir diye sınava çalışmamıştım.” ya da “Çok iyi yüzüyorum ama nasıl oluyorsa havuz problemi çözemiyorum.” gibi bahaneler bulunuyor.
össbahane.com eğlenceli bir site olmasının yanı sıra aynı zamanda gençlere önemli kariyer tüyoları da veriyor.
Üniversitenin insan hayatında çok önemli bir aşama olduğu, fakat üniversiteyi kazanamamanın her şeyin sonu olmadığı fikrinden yola çıkılarak Kariyer.net tarafından hazırlanan sitede lise mezunları için de binlerce iş fırsatının olduğuna dikkat çekiliyor.
http://www.ossbahane.com

OYUN ANONS

Aksiyon ve macera türü oyunlardan hoşlananların aşina olduğu bir oyun var sırada. ‘Alone in the Dark 5’ adlı bu oyunda, önceki serilerde olduğu gibi Edward Carnby adlı bir kahramanı yönlendiriyor ve New York’taki esrarengiz olaylara burnumuzu sokarak deyim yerindeyse başımıza iş alıyoruz. Oldukça heyecanlı mücadelelerin bizi beklediği bu oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

Adrenalin dozu yüksek bir oyun olan, ‘Alone in the Dark 5’te kahramanımız Edward Carnby’yi kontrol ederek, New York’ta zorlu maceralar yaşıyoruz!
Savaşmamız ve safdışı bırakmamız gereken düşmanlarımız, olağanüstü güç ve yeteneklere sahip. Defalarca vurulmasına rağmen bir türlü ölmek bilmeyen insansı yaratıklar, yine çeşitli silahlar deneyerek güç bela hakkında gelebileceğimiz ilginç canlılarla mücadele ediyoruz.
Düşmanlarımızı yok etmek için, çeşitli silahlar kullanabiliyoruz. Bu silahlar, yerine göre tabanca, yerine göre el bombası ya da çok sıkıştığımız anlarda beyzbol sopası olabiliyor.
Elimizdeki silahları, başarılı bir şekilde kullanmak ve yaşamak için öldürmek zorundayız. Hayatta kaldığımız ve öldürdüğümüz oranda oyundaki puanımız artacak.
‘Alone in the Dark 5’te, daha önce TechnoLogic’te tanıttığımız Lost oyunu gibi, dizi mantığı kullanılmış. Oyundaki bölümler, aşamaları geçtikçe dizi özeti gibi ekrana geliyor.
New York’taki esrarengiz olayları merak ederek başına sokarak, Edward Carnby ile maceralar yaşamak istiyorsanız, bu oyun tam size göre!
http://www.centraldark.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Çağrı Gezen bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Canon MP 619 Çok fonksiyonlu yazıcı 203 Euro
OKI B2540 Network    339 Euro
HP Desk Jet 910    117 Dolar
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Bilgisayarımızdaki uygulamaları yetkin bir şekilde kullanmamız için bize rehberlik edecek bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Pusula Yayınları?ndan çıkan ve Teoman Dinçel tarafından yazılan Bilgisayar Öğreniyorum 2008 adlı bu kitap, bilgisayara tam anlamıyla hâkim olmak isteyenler için!

KİTAP

Bilgisayar Öğreniyorum 2008
Teoman Dinçel
Pusula Yayıncılık
712 Sayfa, 23 YTL.

Bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırıyor, evimize ve işyerimize giriyor ve alışkanlıklarımızı değiştiriyor.
Ofisin vazgeçilmez bir parçası, gençlerin bir numaralı eğlence aracı, iletişimin yeni yüzü olan bilgisayarları ve temel bilgisayar uygulamalarını öğrenmek artık çok kolay.
Pusula Yayıncılık tarafından yayınlanan Bilgisayar Öğreniyorum 2008 adlı kitapta yeni bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey var. Hem hepsi bir arada, hem kolay anlaşılır bir şekilde anlatılıyor.
Kitapta, Bilgisayar Donanımı, Ergonomi, Windows Vista, Internet, Word 2007, Excel 2007, PowerPoint 2007, Outlook 2007, Access 2007, Bilgisayar Bakımı, Web Tasarım ve Bilgisayar Satın Alma Rehberi bölümler yer alıyor.
Kitapta konuların, uygulamalı olarak ve grafiklerle işlenmesi, daha kolay kavramayı sağlıyor.
‘Artık bilgisayar dünyasıyla tanışmalıyım’ veya ‘Bilgilerimi tazelemeliyim’ diyorsanız bu kitabı mutlaka edinmeli, elinizin altında bulundurmalısınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir