TechnoLogic – 50. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Türkiye, 32 megabit hıza sahip yeni nesil hızlı internet yani VDSL2 ile tanıştı
Asya, Ortadoğu ve Afrika’daki gelişimin etkisiyle 2010’da dünyanın yarısı cepten konuşuyor olacak
Google, Türkiye’ye online reklam pazarının, internet kullanıcı sayısına oranla, yeterince gelişmediğini açıkladı
Bilgisayar ağlarının saldırılardan korumak için çalışan White Hacker sistemini AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri Elektrikport ve Mobilasyon
Derin devletin ortadan kaldırmaya çalıştığı Jason Bourne, yeni maceralar peşinde!
Samsung LCD TV ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan Dijital Video ile Sinema kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Türkiye, 32 megabit internet hızı ile Avrupa’da Almanya ve Fransa’nın ardından, DSL ile en hızlı internet kullanan 3. ülke oldu. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Süper internet Türkiye’de

Türk Telekom VDSL2’yi İnternet Servis Sağlayıcıları aracılığıyla hizmete sundu. İnternet kullanıcıları VDSL2’ye aylık 16 megabit için 129 YTL, 32 megabit için 169 YTL ödeyecek.
Türkiye, yeni nesil hızlı internet ile tanıştı. İnternet hızının 8 kat artarak 4 megabitten 32 megabite çıkaracak VDSL2’nin aylık ücreti 169 YTL olarak belirlendi.
VDSL2 teknolojisinin hizmete girmesi ile birlikte şu anda 4 megabit olan internet hızı 8 kat artarak 32 megabite çıktı.
Hızın artması ile kullanıcılar internet üzerinden film veya müzikleri daha kısa sürede indirebiliyor, interaktif oyunlar daha hızlı oynanabiliyor.
VDSL2 ile birlikte IPTV’nin de altyapısı hazırlanmış oldu. VDSL2’nin 32 megabitlik hızı ile 700 megabyte büyüklüğündeki bir filmin internetten indirilmesi sadece 4 dakika sürüyor.
VDSL2 için altyapısını geliştiren ve yenileyen Türk Telekom, çalışmalar kapsamında kablo ve kutu yenilemeleri de gerçekleştirdi.
ADSL için kullanılan modemler VDSL2 için kullanılamıyor. İnternet servis sağlayıcılar, bu nedenle kullanıcılara ücretsiz modem veren kampanyalar üzerinde çalışıyor.
Türkiye, 32 megabit internet hızı ile Avrupa’da Almanya ve Fransa’nın ardından, DSL ile en hızlı internet kullanan 3. ülke oldu.

HABER 2

Cepte rekor artış

Dünya nüfusunun yüzde 40?ının cep telefonu kullanmasına karşılık, bu pazarın Asya, Ortadoğu ve Afrika’daki gelişime paralel olarak 2010 yılının başında, nüfusun yarıdan fazlasının mobil telefon kullanacağı öngörülüyor.
Strategy Analytics analiz kuruluşunun araştırmasına göre, dünyada şu an 3,9 milyar olan cep telefonu abonesi sayısı 2013’te 5,6 milyara ulaşacak.
Analiz kuruluşu, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’nın, 2013’e kadar abone sayısını yüzde 80 düzeyinde artırarak, mobil telefon pazarının lokomotifi olacağını tahmin ediyor.
Strategy Analytics’e göre, bu üç bölge, dünyadaki abone sayısının yüzde 60’ını ve iş hacminin yüzde 40’ını temsil ediyor.
Uzman Phil Kendall, bu yılsonuna kadar 500 milyona yakın abonenin, çok daha iyi veri, internet, video iletme olanağı sağlayan üçüncü nesil cep telefonu hizmetinden yararlanacağı görüşünde.
Şirketin bir başka analizcisi Susan Wels de Grimaldo ise, 2009’da cep telefonu gelirlerinin üçte birini oluşturacak üçüncü nesilden altı aboneden birinin faydalanacağını, 2013’te ise abonelerin yarısının bu hizmeti kullanacağının tahmin edildiğini belirtiyor.

HABER 3

Online reklam yetersiz

Google, Türkiye’ye online reklam pazarının, internet kullanıcı sayısına oranla, yeterince gelişmediğini açıkladı.
Google Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Online Pazarlama Çözümleri Direktörü David Thacker, ‘Türkiye’de online reklamın, tüm reklam pazarı içindeki oranı yüzde 2 iken, bu oran İngiltere’de yüzde 14’ olduğunu belirtiyor.
Google’a göre, dünya genelinde 555 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’deki 20 milyon civarındaki internet kullanıcısı ise Google cephesine göre, kullanılabilecek büyük bir potansiyel.
Google reklam sisteminde, arama sonuçlarıyla ilişkili reklamlar gösteriliyor. Böylece internet kullanıcıları, aradıkları konuyla ilgili sitelere kolay ulaşabilirken, reklamverenler de ilgili kitleye direk ulaşabiliyor.
Google’ın arama motoru reklamcılığı 4 ana felsefe üzerine kurulu. Bunlar, ‘iyi seçilmiş-yüksek kaliteli’, ‘ölçülebilir’, ‘şeffaflık’ ve ‘reklam veren kontrolü’ olarak sıralanıyor.
Reklamverenlerin sadece tıklanan reklamları için ücret ödediği Google Reklam Sistemi, Türkiye’de daha çok, online mağazalar, turizm siteleri, finansal hizmetler tarafından kullanılıyor.
Türkiye’deki internet kullanıcılarının  yüzde 90’ı arama motoru olarak Google’ı kullanıyor. Bu da Google reklamlarının yaygınlığını artıran en önemli etken.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilgisayar ağlarının korumak için çalışan ve bu işi yapabilmesi için, en az internet korsanları kadar bilgili olmaları gereken kişilere ‘White Hacker’ deniliyor. İnternet güvenliği alanında kamu ve özel sektörde istihdam edilen ‘White Hacker’larla ilgili bilmek istedikleriniz TechnoLogic’te!

RÖPORTAJ

Bilgi güvenliği alanında edindiği bilgileri, bilgisayar sistemlerini saldırganlardan korumak için çalışanlara ‘White Hacker’ deniliyor.
AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız’la ‘White Hacker’ kavramını ve sundukları ‘White Hacker Serfitikası’ eğitimini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Enerji alanında yaşanan küresel daralma ve bu alandaki çalışmaların giderek gündemin odağına oturması, elektriği gündemimizin en önemli maddelerinden biri haline getirdi.
Enerji konusunda kapsamlı bilgi kaynağı sunmak amacıyla oluşturulan Elektrikport adlı bir site de tam da böyle bir gündemde yayın hayatına başladı.
Yaklaşık yedi ay süren içerik ve teknik hazırlık aşamasının ardından yayına geçen site, firma sahiplerinden mühendislere, müteahhitlerden teknisyenlere, satın alma kararını veren yetkililerden son kullanıcıya kadar geniş bir kitleye hitap ediyor.
Elektrikport; tüm sektörlerin maliyetlerini ve rekabet gücünü etkileyen, dünyadaki güç dengelerini belirleyen enerji konusunda özgün bir portal olmayı hedefliyor.
Site, özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşları, akademik dünya gibi enerji konusunda faaliyet gösteren farklı platformları bir araya getiriyor.
Elektrikport’ta; teknik ve aktüel haberler, mevzuatlar, ihaleleler, fuarlar, insan kaynakları duyuruları, köşe yazıları gibi pek çok farklı başlıkta geniş bir içerik yer alıyor.
http://www.elektrikport.com

SİTE 2

İnternete her yerden ve her cihazdan erişim rüyasının yavaş yavaş gerçekleşmesiyle birlikte, hem kurumsal hem de özel ağlara erişim içim mobil cihaz ve uygulamalar büyük önem kazandı.
Mobil cihaz ve yazılımlar konusunda çalışan firma ve uzman sayısı da son dönemde azımsanamayacak sayıya ulaştı.
İşte ekranlarınızda gördüğünüz, Mobilasyon adlı bu site, mobil dünya ile ilgilenen kişi ve kurumların bir araya geldiği, mobil teknolojiler ve trendler ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan bir başarılı bir çalışma.
Bireysel ya da kurumsal olarak üye olunabilen sitede, mobiliteyle ilgili haberler ve makaleleri okuyarak bilginizi artırabilir, bu alandaki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.
Dilerseniz, mobilite hakkında haber, makale ve etkinlik duyuruları göndererek de Mobilasyon adlı bu siteye katkıda bunulabilirsiniz.
Mobilasyon, mobil cihaz ve uygulamalar üzerinde çalışanları bilgilendirmenin yanı sıra, sosyalleşmelerinin sağlayan fonksiyonlara da sahip.
İlgilendiğiniz konularda çalışan kişilerle site üzerinden iletişim kurabilir ve hatta kendinize site aracılığıyla yeni iş ortakları bulabiliriniz.
http://www.mobilasyon.com

OYUN ANONS

İyi eğitimli bir suikastçının hafızasını yitirmesinden sonra, kendini öldürmek için peşine düşen devlet görevlileriyle mücadelesini konu alan bir oyun var sırada. İlgi çekici hikâyesiyle beyaz perdeye de aktarılan bu oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

İyi eğitim almış bir suikastçı olan Jason Bourne, bir gün uyandığında hafızasını kaybettiğinin farkına varır. O kâbus dolu günde, olan sadece bu değildir!
Güç belâ kendine geldiğinde, anımsayamadığı geçmiş görevlere ilişkin olaylar nedeniyle derin devlet peşine düşmüş ve onu ortadan kaldırmak istemektedir!
İlgi çekici hikâyesiyle beyaz perdeye de aktarılan bu oyunun yeni serisinde kahramanımız, kendini ortadan kaldırmak isteyenlere karşı çetin bir mücadele veriyor.
Çeşitli silahların şiddetli bir şekilde kullanıldığı oyunda zaman zaman karşımızdakini safdışı bırakmak yumruk yumruğa mücadeleler de yaşanabiliyor.
Oyunun yapımcıları bu konuda hayalgüçlerini geniş tutup, sadece kaba şiddetle de yetinmemişler. Yumruklar ve tekmelerle hırsınızı alamadıysanız, karşınızdaki kişiyi pencereden de atabiliyorsunuz!
Toplam 10 aşaması bulunan oyunda, çoklu oyun seçeneği sunulmaması eksiklik sayılabilir. Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy, aksiyon ve şiddet türü oyunlar sevenler için geçernot alabilecek bir oyun!
http://www.bournethegame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Adem Subaşı bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Samsung 52A656 LCD TV  8.499 YTL
Sony DAV-D2260 Ev Sinema Sistemi 647 YTL
Toshiba HD-EP30 HD DVD  247 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, bilgisayarlar her alana girdi. Hiç kuşkusuz teknolojiden en  çok etkilenen alanların başında sinema geliyor! Pusula Yayınları’ndan çıkan ‘Dijital Video ile Sinema’ adlı bu kitap, teknoloji ve sinema ilişkisini kavramak isteyenler için!

KİTAP

Dijital Video ile Sinema
İlker Canikligil
Pusula Yayıncılık
264 Sayfa, 41 YTL.
Video dünyası son on beş yıldır büyük bir hızla değişiyor. HD yani ‘yüksek çözünürlüklü’ formatlar şimdiden yaygınlaşmaya başladı.
Önümüzdeki on yılda çok daha yüksek kalitede görüntüler üretmek, işlemek ve dağıtmak giderek ucuzlayıp kolaylaşacak.
Dijital Video’nun evlere kadar girmesi 1995’te DV’nin doğumuyla başladı. Bu küçük ama yetenekli kameralar ve IEEE1394 sayesinde çok değil on beş yıl önce hayal bile edemediğimiz kadar gelişmiş olanaklara kavuştuk.
“Dijital Video ile Sinema” işte bu harika araçları daha iyi kullanmanın ipuçlarını veriyor. Dijital bir filmin geçirebileceği bütün aşamaları ve ilgili kavramları adım adım açıklayan kitap, 500’e yakın özgün fotoğraf, grafik ve şema içeriyor.
Dijital Video ile ilgili en çok sorulan sorular cevaplanırken, sinema ile ilgili ışık, çerçeve kurmak, sahneleme, renk, kurgu gibi temel konular bol görsel malzemeyle desteklenmiş şekilde ortaya konuyor.
Kitap “iyi filmler” yapmak isteyenler için eskimeyecek bir kılavuz olmayı hedefliyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir