TechnoLogic – 49. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in kırkdokuzuncu bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   4 9

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Video paylaşım sitelerinin artışı, internetin geleceğini tehdit etmeye başladı
Uçak yolculuklarında kablosuz bağlantıyla internete girme hayali gerçek oldu
Bimeks’in İstanbul Yeşilköy’deki mağazası Bimeks Teknoport, ücretsiz fotoğrafçılık kursu düzenliyor
Türkiye’de ‘blog’lar konusunda çalışmalar yapan Eray Endeş, blog camiasındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri hastane.com.tr ve online Anıtkabir ziyareti
Oyunseverlerin eski gözdelerinden olan Prince of Persia, yeniden geliştiriliyor.
i-Mate Ultimate 8150 ve ilginç dijital oyuncaklar!
Kitap Yayınevi’nden çıkan ‘Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Video paylaşım sitelerinin sayısının çoğalmasıyla, internet bant genişliğine olan ihtiyaç da büyük oranda arttı. Uzmanlar, yeni yatırımlar yapılmazsa, 2012’de internetin çökebileceği uyarısını yapıyor! Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

İnternet 2012’de çökecek

Peş peşe kurulan video paylaşım siteleri ve her gün milyonlarca kullanıcı tarafından büyük miktarda bilginin girildiği sosyal içerikli siteler interneti çökme noktasına getirdi.
Nemertes Araştırma şirketinin raporuna göre internet üzerinde bulunan video içeriği bu yıl sonunda toplam internet içeriğinin yüzde 30’unu oluşturacak. 2012 yılına gelindiğinde ise bu oran yüzde 50’nin üzerine çıkacak.
Araştırmaya göre internet üzerinden her ay gönderilen video miktarı 8 milyar gigabyte’a ulaştı. Bu rakam yaklaşık 2 milyar DVD’nin kapasitesine eşdeğer.
Uzmanlar internet üzerinden paylaşılan videoların 2012’de aylık 44 milyar gigabyte sınırını aşacağını ve interneti durma noktasına getirebileceğini söylüyor.
Son rakamlara göre internetin en popüler video paylaşım sitelerinden YouTube’un veri tabanında 64 milyon video kaydı bulunuyor ve bu kayıtlara her gün 825 bin yeni video kaydı ekleniyor.
İnternet üzerinden yapılmaya başlanan televizyon yayınlarının yakın gelecekte yüksek çözünürlüklü yayına dönüştürülmesi halinde internetin aylık taşıması gereken veri büyüklüğünü 2012’ye kadar 988 milyar gigabyta çıkarabileceği belirtiliyor.

HABER  2

Uçakta internet keyfi

Uçak yolcularının en büyük hayallerinden biri, ABD’de gerçek oldu. American Airlines havayollarının bazı uçuşlarında yolcular, itibaren havada kablosuz internet hizmetinden faydalanmaya başladı.
Şirket, Aircell tarafından hazırlanan “Gogo” adını verdiği yeni hizmetinin testini, New York, Los Angeles, Miami ve San Francisco arasındaki bazı uçuşlarda gerçekleştirdi.
American Airlines yetkilileri, testlere 15 adet Boeing 767-200 jumbo jet uçağında başladıklarını açıkladı. İlk internetli uçuşlarda yolculardan internet ücreti alınmadı ancak, servis düzenli hale geçtiğinde ücretli olacak.
Yolcular, kablosuz internet imkânından yararlanmak istiyorlarsa, bilet ücretinin yanı sıra 3 saatten fazla uçuşlarda 12,95 dolar, üç saatten kısa uçuşlarda ise 9,95 dolar ücret ödeyecek.
İnternet gelirini American Airlines ve sistemi kuran Aircell paylaşacak. Test dönemi olacak 6 – 9 aydan sonra, American Airlines hizmeti bütün filosuna yayacak.
Sistem, ABD genelindeki 92 cep telefonu kulesinden gökyüzüne gönderilecek sinyallerle çalışacak. Uçaklar 3 bin metre yüksekliğe ulaştıktan sonra, yolcuların internet kullanmasına izin verilecek.
Yetkililer Gogo adlı sistemin sadece internet için kullanılacağını, cep telefonları için kullanılamayacağını vurguluyor.

HABER 3

Ücretsiz eğitim imkânı

Teknoloji marketleri zinciri Bimeks’in İstanbul Yeşilköy’deki mağazası Bimeks Teknoport, ücretsiz fotoğrafçılık kursu düzenliyor.
Fotoğraf makinesi satın alan müşterilerin, ürünleri tüm fonksiyonlarına hakim olarak ve  kolayca kullanabilmeleri için planlanan eğitimler iki ayda bir gerçekleştiriliyor.
Eğitimlerde öncelikle genel fotoğrafçılık bilgisi veriliyor. Bu bölümde katılımcılara, piksel, lens, enstantane, sensör, diyafram, ışık gibi fotoğraf terimlerinin açıklaması, kullanımları, ayarlamaları gibi temel fotoğrafçılık bilgileri veriliyor.
Bimeks’in fotoğrafçılık eğitiminde ikinci aşamada ise, D-SLR fotoğraf makineleriyle çalışmanın püf noktaları yer alıyor. Bu makinelerin kullanılmasının detaylı olarak incelendiği eğitimde ayrıca kompakt makinelerle ilgili de bilgi veriliyor.
Fotoğrafçılık eğitimi Bimeks Teknoport Nikon ve Canon firmalarını işbirliğiyle düzenleniyor. Daha önceki eğitimlerde yapılan anketleede, katılanların memnuniyet oranının yüzde 99,56 gibi yüksek bir oran çıkması, eğitimin başarısını gösteriyor.
Fotoğrafçılık eğitimleri 12 Temmuz’da Nikon eğitimi, 19 Temmuz’da da Canon eğitimleri olarak iki bölüm halinde İstanbul Yeşilköy’deki Bimeks Teknoport’un gösteri alanında 14:30-17:00 saatleri arasında verilecek. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgi 0 212 463 33 00 No.lu telefondan alınabilir.

RÖPORTAJ PERFORE

‘Web log’ yani ‘web günlüğü’ kelimelerinin kısaltılmasından ortaya çıkan bir kavram olan ‘blog’, tüm dünyada yeni bir iletişim tarzı olarak yerleşmiş durumda. Türkiye’de ‘blog’lar konusunda çalışmalar yapan Eray Endeş, blog camiasındaki gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternette yeni bir çığır açan blog yani web günlükleri, ülkemizde de giderek yükselen bir trend. Blogları teşvik etmek için bu yıl ilk kez Blog Ödülleri verildi. WordPress Türkiye’den Eray Endeş’le Blog Ödülleri’ni konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Kendisini ‘online sağlık portalı’ olarak tanımlayan hastane.com.tr, Türkiye’deki tüm sağlık kuruluşları hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz geniş bir bilgi kaynağı.
Site üzerinden tüm hastaneler, doktorlar, sağlık kuruluşları, medikal sağlık kuruluşları ve yüzlerce farklı hastalık hakkında bilgilere ulaşılabiliyor.
Kullanışlı arayüzüyle, Türkiye’nin istenilen şehrinde istenilen branşta doktor ya da sağlık kuruluşu aramayı oldukça kolaylaştıran siteye, isterseniz yeni kuruluşlar eklenmesi için geri bildirimde de bulunabilirsiniz.
Site, özellikle hastalıklar konusunda bilgi almak isteyenler için oldukça geniş bir bilgi arşivi sunuyor. Alfebetik sırayla hastalıklarla ilgili bilgilere ve bu konularda uzmanlarca yazılmış makalelere yine site üzerinden erişmek mümkün.
Sitenin oldukça geniş olan sağlık bilgi bankasında, arayıp da bulamadığımız konular olacağını düşünemiyoruz. Olur da istediğiniz bilgileri bulamazsanız, hemen yeni soru olara siteye ekleyebilir ve uzmanların cevaplarını alabilirsiniz.
hastane.com.tr, başınız sıkıştığında sağlıkla ilgili konularda size rehberlik edecek, sık kullanılanlarınız arasına eklemeden geçmemeniz gereken başarılı bir site.
http://www.hastane.com.tr

SİTE 2

Önemli mekânları üç boyutlu fotoğraf tekniğiyle sanal ortama aktaran 360tr.com multi-medya grubu, şimdi de Anıtkabir’i sanal ortamda geziye açtı. 
VR multi-medya teknolojisi ile üç boyutlu sanal ortama taşınan Anıtkabir’i internet üzerinden bulunduğunuz her yerden online olarak, sanki oradaymışçasına ziyaret edebilirsiniz.
24 noktadan üç boyutlu gezi konforu sunan bu projede, Anıtkabir dünyada ilk kez bu büyüklükte ve kolaylıkla internette ziyaret edilebilen bir anıtmezar olma özelliği taşıyor. 
Proje ekibi, Genelkurmay Başkanlığı’ndan Anıtkabir’in tamamında geçerli olmak üzere özel çalışma ve çekim yapma izni talebinde bulunmalarına rağmen, olumlu cevap alamadıklarını belirtiyor.
Anıtkabir Müze Komutanlığı ise tripod kullanmadan sınırlı sayıda üç boyutlu fotoğraf çekimine izni vermiş. Ekip, tripod kullanma izni olmaması nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdürüldüğünü belirtiyor.
Proje aşamasında yaklaşık 1200 adet özel VR panoramik fotoğraf çekilmiş. Özel tekniklerle işlenen VR panoramik fotoğraflar da şimdi keyifle izlediğimiz sanal tur haline getirilmiş. 
http://www.360tr.com/anitkabir

OYUN ANONS

Oyunseverlerin eski gözdelerinden olan Prince of Persia, Ubisoft Montreal tarafından yeniden geliştiriliyor. 2008’in dördüncü çeyreğinde çıkması beklenen ‘Prince of Persia’ya yakından bakalım!

OYUN

Bilgisayar oyunu severlerin geçmişten bu yana aşina oldukları Prince of Persia, yıllar geçmesine rağmen unutulmuyor ve kendini yenilemeye devam ediyor.
Ünlü oyun stüdyosu Ubisoft Montreal’in 140 kişilik ekibi tarafından geliştirilen oyun, önceden hatırladığımızın aksine çok daha gelişmiş grafikler ve gerçekçi sahnelerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
Şu an izlediğiniz görüntüler, yapımı hâlâ devam eden yeni Prince of Persia oyununun kamuoyuna sunulan ilk görüntüleri.
Yeni oyunda kahramanımız, çölde yakalandığı bir kum fırtınasında yolunu kaybediyor. Fırtınanın dinmesiyle birlikte kendini bir vahada bulan kahramanımız, yeni macerasına işte bu noktadan başlıyor!
Pers mitolojisine dayanan bir hikâyeden uyarlanan oyunda, kahramanımız Ormazd ve Ahriman adlı iki Tanrı ile savaşmak zorundadır.
Kahramanımıza bu savaşta, tek yardım edecek olansa, Elika adlı bir bayan kahraman. Tüm oyun boyunca yapay zekâ tarafından kontrol edilen Elika, ölümsüz bir kahraman olarak tasarlanmış.
Görüntülere ve ilgi çekici hikâyesine bakılırsa, bir oyun klasiği olan Prince of Persia?nın kendini büyük ölçüde yenilemiş olduğunu söylemek abartı olmaz!
http://prince-of-persia.us.ubi.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Can Damyan bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

i-Mate Ultimate 8150  1440 YTL
Medion Dect telefon  99 YTL
Mio C-720   975 Dolar
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Siberuzayın keşfinin dünyamızı nasıl değiştirdiğini ele alan bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Kitap Yayınevi’nden çıkan Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk adlı bu kitap, ‘web’in yolculuğuna tanık olmak isteyenler için!

KİTAP

Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk
Jos de Mul
Kitap Yayınevi
400 Sayfa, 25 YTL

‘Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk’, siberuzayda on yıl süren bir yolculuğun kayda geçirilmesinden oluşan bir kitap.
Dünyayı saran ağ yani ‘World Wide Web’in ortaya çıktığı 1990’ların başından itibaren başlayan yolculuk, sanal gerçekliğe ulaşılana kadar olan süreci içeriyor.
Yazar Jos de Mul, kitabında yeryüzünde her gün milyonlarca insanın içinde dolaştığı interneti bir filozofun derin bakışıyla ve tazeliğini hiç kaybetmeyen çocuksu bir merakla inceliyor, bizleri de kendisiyle birlikte tarihsonrası zamanın coğrafyasonrası bir gezgini olmaya davet ediyor.
Bu kitap, insanoğlunun hayatındaki bu büyüleyici yolculuğun yeni aşamasını, yani siberuzayın araştırılmasını ele alıyor. İnternet gibi küresel bilgisayar ağlarının geçen onyılda gelişmesiyle, yeni bir insani deneyim alanı açıldı.
İnsanoğlu bu yeni alana daldıkça, günlük hayatın siberuzay tarafından sömürgeleştirilmesi gibi tersine bir süreç de başladı.
‘Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk’, siberuzayın keşfinin dünyamızı nasıl değiştirdiğini gösteriyor ve bunun biyolojik ve kültürel kimliğimizde yaratacağı sonuçları araştırıyor.
Tarihsonrası zamanı ve coğrafyasonrasını zihnimizde nasıl canlandırabiliriz? İnsan ile bilgisayarın sürüp girmekte olan bütünleşmesi üstün bir Siborg’la mı sonuçlanacak, yoksa insanlık akılsız bir Homo zapiens olarak mı sona erecek?
Yazar bu soruları coşkunun ve nostaljinin ötesinden, felsefi bir konumdan ele alıyor. Gelecek onyıllarda gündemin başına oturacak olan bir süreci nüanslarıyla ve derinlemesine analiz ediyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir