TechnoLogic – 48. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in kırksekizinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   4 8

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Microsoft’taki aktif görevini sonlandıran Bill Gates, bundan sonra part time çalışacak
Teknoloji devi Google, Amerika’nın en itibarlı şirketi seçildi
266 milyon kullanıcısı olan Yahoo, yeni e-posta servisini devreye sokuyor
IPTV’nin ne gibi avantajlar getireceğini İnternet Stratejileri Danışmanı Atıf Ünaldı TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri Glassdoor ve Uzmantv
Dünyanın internetten oynanan ilk futbol oyunu ‘I Can Football’la ilgili detaylar TechnoLogic’te
Nikon Coolpix P80 fotoğraf makinası ve ilginç dijital oyuncaklar!
Arkadaş Yayınları’dan çıkan ‘Adım Adım Windows Vista’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Teknoloji önderi Bill Gates, kurucusu olduğu yazılım şirketin Microsoft’ta bundan sonra part time çalışacak! Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Gates, part-time çalışacak 

Yazılım devi Microsoft’un kurucusu ve başkanı Bill Gates’in, şirketteki günlük mesaisine artık devam etmeyeceğini açıkladı.
Gates, eşi Melinda ile kurdukları Gates Vakfı’na daha fazla zaman ayırabilmek için 27 Haziran’dan itibaren Microsoft’ta ‘part-time’ çalışmaya başlayacağını açıkladı.
Kendisini sosyal sorumluluk projelerine adayacak olan Bill Gates, Microsoft başkanlığına devam edecek ve şirkete teknik danışmanlık yapacak. 
Gates Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Bill ve Melinda Gates’in Amerika’da ve dünyanın diğer bölgelerindeki eşitsizliği azaltacak stratejiler üzerinde çalışacakları kaydedildi.
Gates Vakfı, 2000 yılında kurulmuş, 2006’da işadamı Warren Buffet’ın verdiği destekle güçlenmişti. Vakıf, dünya üzerinde fakirlikle ve hastalıklarla mücadeleye odaklanıyor, eğitime destek veriyor.
Amerikalı işadamı Bill Gates, Forbes dergisi tarafından 58 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kişisi ilan edilmişti.

HABER  2

En itibarlı şirket Google

Başarılarıyla adından söz ettiren teknoloji devi Google, ‘Harris Interactive Reputation Quotient’ anketinde Amerika’nın en güvenilir şirketi seçildi. Araştırmada, geçen yılın birincisi Microsoft ise 10. sırada yer aldı.
Google şirketinin, çalışanlarına iş saatlerinin yüzde 20?sinde yeni düşünceler ortaya çıkarabilecek yan projeler üzerinde çalışmalarına izin vermesi, iş dünyasındaki itibarının artmasındaki en önemli etmen.
Büyük ölçüde işten çıkarmaların olduğu ve müşterilere sağlanan kimi hizmetlerde kesintiye gidildiği havayolu şirketlerinin ise, iş dünyasında büyük ölçüde itibar yitirdikleri açıklandı.
Her yıl yapılan ‘Harris Interactive Reputation Quotient’ anketinde şirketler, toplumsal sorumluluk, ileriyi görüş ve liderlik gibi ölçütlerin yanısıra, öncelikli olarak, çalışanlarına nasıl davrandıkları ve işyerikoşullarına göre değerlendiriliyor.
Listede en itibarlı şirketler arasında Johnson & Johnson, Intel, gıda şirketleri General Mills, Kraft ve Coca-Cola ile bu yıl Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada yer alan Warren Buffet’in yatırım ve sigorta şirketi Berkshire Hathaway de yer alıyor.
Listede, Amerikan şirketlerinin yanısıra, Japon otomotiv devi Honda da bulunuyor.

HABER 3

Yahoo’dan yeni e-posta servisi

Yahoo, dünya çapında yaygın bedava elektronik posta adresi verme hizmetine yeni eklemeler başlattı.
Yahoo, “yahoo.com” uzantılı adreslerine “ymail.com” ve “rocketmail.com” adreslerini de ekledi. Şirket bununla imaj tazelemek ve son zamanlarda kaybetmeye başladığı gelirlerini arttırmayı planlıyor.
Dünyada en yaygın email hizmeti Yahoo Mail tarafından veriliyor. Hizmet, reklamlarla destekleniyor. Şirketin yaklaşık 266 milyon kullanıcısı var.
Yahoo Mail başkan yardımcısı John Kremer, yahoo.com’da istediği adrese sahip olmayanlara ve adreslerini değiştirmek isteyenlere alternatif sunmak için bu hizmeti başlattıklarını ifade etti. Kremer, “İnsanların, kendilerini yansıtan email adreslerine sahip olma arzularının farkındayız” diyor.
Yahoo, rocketmail ve ymail’in, Yahoo’da daha önce kendi adlarına hesap açamadığı için garip adresler seçmek zorunda kalanlara bir seçim hakkı sağlayacağını bildirdi.
İnsanların genelde email adresi olarak kendi isim ve soy isimlerini kullanmak istedikleri kaydediliyor. Kremer, yeni uygulamayla milyonlarca yeni kullanıcılarının olacağını söyledi.

RÖPORTAJ PERFORE

Türk Telekom’un IPTV ihalesini sonuçlanması ve özel telekon şirketlerinin bu alandaki test çalışmalarının başlamış olması, IPTV’nin hayatımıza yakın zamanda gireceğinin bir göstergesi. IPTV’nin bize ne gibi avantajlar sağlayacağını İnternet Stratejileri Danışmanı Atıf Ünaldı TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternet protokolü üzerinde televizyon yayını anlamına gelen IP TV, hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlayan kavram. İnternet Stratejileri Danışmanı Atıf Ünaldı ile IP TV’yi konuştuk.

SİTELER ANONS

Çalıştığınız şirkette kimin ne kadar maaş aldığını mı merak ediyorsunuz? Bu hafta, kimin ne kadar maaş aldığını öğrenebileceğiniz Glassdoor ve merak ettiklerinize uzmanların verdiği cevapları alabileceğiniz Uzmantv adlı siteyi inceliyoruz!

SİTE 1

Bitmek bilmez bir meraktır, kimin ne kadar maaş aldığı! Kimin ne kadar maaş aldığınız öğrenmek ne işe yarar bilinmez ama, bu alanda faaliyet gösteren bir site var ekranlarınızda!
Çalıştıkları şirketlerin özel bilgilerini sızdıran kişilerin yardımıyla, hangi şirketin hangi pozisyonunda çalışanları ne kadar maaş aldığını ortalama olarak öğrenmek mümkün hale geldi.
Yakın bir zamanda yayına başlayan Glassdoor.com, site herkese çalıştığı kurumla ilgili finansal bilgileri paylaşabileceği ortam sunuyor.
Çalışanların bu siteye sızdırdıkları bilgiler arasında en önemlisi maaşlar. Çalıştığınız şirkette kimin ne kadar maaş aldığını tahmin edebilmeniz böylece mümkün oluyor!
Siteye sızdırılan bilgiler arasında CEO’ların beğenilme oranları, çalışma ortamının durumu, gibi ayrıntılar yer alıyor.
Glassdoor.com’da dünyaca ünlü şirketler Microsoft, Yahoo, Cisco ve Google’la ilgili bazı finansal bilgiler üye olmadan da görülebiliyor.
Daha fazla bilgiye ulaşmak için, sizin de şirketinizle ilgili finansal bilgileri sızdırmanız yani bu siteye vermeniz gerekiyor. Bunun ne kadar etik olduğu, tartışma götürür!
http://www.glassdoor.com

SİTE 2

Hangi konuda uzman olmak istiyorsunuz? Balıkçılık, dekorasyon, evcil hayvanlar, motorlu araçlar, güzellik, teknoloji? Bu ve benzeri konularda uzman olmak şimdi ayağınıza geldi!
Uzmantv, merak ettiklerinize uzmanların görüntülü olarak internet televizyonu mantığıyla cevap verdiği bir site.
Oldukça geniş bir bilgi yelpazesine sahip olan siteyle ilgili fikir vermek için, şu ana kadar 489 uzmanın 1295 konuda 9573 soruya cevap verdiğini söylememiz sanırız yeterli olur!
Uzmantv’de ‘Anne ve Çocuk’, ‘Astroloji’, ‘Eğitim’, ‘Ev ve Dekorasyon’, ‘Evcil Hayvanlar’, ‘Gezi ve Mekan’, ‘Güzellik’, ‘Hukuk İş ve Kariyer’, ‘Motorlu Araçlar’, ‘Müzik ve Dans’, ‘Sağlık’, ‘Sanat’, ‘Spor’, ‘Teknoloji ve İnternet’ ve ‘Yaşam’ konu başlıkları yer alıyor.
İlgilendiğiniz, merak ettiğiniz konularda bilgi sahibi olmak için Uzmantv’yi izleyebileceğiniz gibi, videolara yorum da yaparak görüşlerinizi belirtebilirsiniz.
Uzmantv, izleyicilerinden gelen konu önerilerine de açık bir site. Sitede yer almasını istediğiniz konularda, site yöneticilerine bilgi verebilir, konunun uzmanıysanız katkıda bulunabilirsiniz.
http://www.uzmantv.com

OYUN ANONS

Türkiye?deki oyunseverlerin yakından tanıdığı Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi oyunların yazarı ve yapımcısı olan Mevlüt Dinç, şimdi de yeni bir oyunla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Vestel’in sponsorluğunda hazırlanan ve dünyanın web üzerinden oynanan ilk online futbol oyunu olarak duyurulan ‘I Can Football’ adlı oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

Programımızda dikkat etmişsinizdir; genelde yabancı oyunların tanıtımlarına yer veriyoruz. Bunun nedeni, yerli oyunları göz ardı etmemiz değil! Türkiye’de oyun sektörü yeterince gelişmiş değil ve bu nedenle de tanıtılacak oyun sayısı neredeyse yok denecek kadar az!
Son zamanlarda yerli oyun pazarında büyük bir kıpırdanma var. Özellikle yerli teknoloji devi Vestel’in oyun üretimi için Sobee Yazılım’dan Mevlüt Dinç’le işbirliğine girmesi, umutlarımızı yeşertiyor.
Vestel ve Sobee’nin Türk oyunseverlere sürprizi ise ‘I Can Football’. Oyun, dünyada ilk kez internet üzerinden 11’e 11 online futbol maçı yapma imkanı veriyor!
Oyuncular, dilerlerse daha az kişilik takımlarla sahaya çıkarak takımın geri kalan üyelerinin bilgisayar tarafından kontrol edilmesini de sağlayabiliyor.
www.icanfootball.com adresinde futbol ve oyun tutkunlarının beğenisine sunulan ‘I Can Football’, test sürümünün yayınlandığı Nisan ayından bugüne 20 bin kişi tarafından oynandı.
Dünyada hızla gelişen bilgisayar oyunu sektörünün önümüzdeki 4 yıl içinde yüzde 30 büyüyerek 50 milyar dolara ulaşmasının beklendiği göz önüne alınırsa, oyuna yatırımın ne kadar önemli olduğu anlaşılır!

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Bilal Güngör bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Nikon Coolpix P80  645 Dolar
Sony HDR-TG3E  2297 YTL
Nikon Coolpix S51c  504 Dolar
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Microsoft’un yeni kuşak işletim sistemi olan Windows Vista’yı kullanmayı kendi başınıza, adım adım ve hızla öğreneceğiniz bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Arkadaş Yayınları’ndan çıkan Adım Adım Microsoft Windows Vista adlı kitap, Windows Vista’yı yakından tanımak isteyenler için!

KİTAP

Adım Adım Microsoft Windows Vista
StepJoan Preppernau – Joyce Cox
Arkadaş Yayınları, 464 Sayfa, 17 YTL

Adım Adım Windows Vista, Microsoft’un yeni kuşak işletim sistemi olan Windows Vista’yı kullanmayı kendi başınıza, adım adım ve hızla öğretecek bir kaynak.
Kitabın ekinde yer alan CD-ROM, alıştırmaları yaparken kullanacağınız hazır uygulama dosyalarını içeriyor. Kitapta yer alan ekran görüntüleri ise çalışmanızı denetlemenize yardım etmeyi amaçlıyor.
Adım Adım Windows Vista kitabını çalışarak ve alıştırmaları uygulayarak bilgisayarınızın görünümünü ve çalışma biçimini kişiselleştirmeyi; programları kolayca ekleyip kaldırmayı, yazıcıları ve diğer aygıtları bağlamayı öğreneceksiniz.
Adım Adım Windows Vista ile yalnızca gerek duyduğunuz dersleri çalışabilir ya da kitabın başından sonuna kadar ilerleyebilirsiniz. İki durumda da gerek duyduğunuz becerileri gereken anda kazanıp uygulayarak, alacağınız eğitimi kendiniz belirlersiniz.
Adım Adım Windows Vista, tüm yeni özellikleriyle Windows Vista işletim sistemini daha verimli kullanmayı kısa zamanda ve hızla öğretecek bir kaynak kitap.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir