TechnoLogic – 45. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in kırkbeşinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   4 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Türkiye’de internete erişim maliyeti, diğer ülkelere göre daha pahalı
Apple’ın yeni nesil telefonu iPhone, güneşten beslenecek
Yazılım devi Microsoft yeni işletim sistemine parmakla komuta özelliği ekliyor
Infinity Teknoloji’den İlkay Öztürk, interaktif eğitimle ilgili gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri robotnorbi ve yahoyt.com
Otomobil yarışı sevenlerin gözdesi GT serisi oyunların son sürümü çıktı
Toshiba dizüstü bilgisayar ve ilginç dijital oyuncaklar!
Hayat Yayınları’ndan çıkan ‘Blog Çağı’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Bilgi Teknolojileri ve Yenilikçilik Vakfı’nın 2008 raporuna göre, Türkiye geniş bant internet ücreti en pahalı ikinci ülke. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

İnternete erişmek ucuz değil

Türkiye’nin satın alma gücü paritesine göre geniş bant internet ücreti en pahalı ikinci ülke olduğu belirlendi.
Bilgi Teknolojileri ve Yenilikçilik Vakfı’nın, değişik kaynak ve istatistikleri kullanarak hazırladığı ”2008 Geniş Bant Sıralama Raporu” yayımlandı.
30, OECD ülkesini kapsayan geniş bant raporuna göre, satın alma gücü paritesine göre dolar üzerinden aylık en pahalı ücret sıralamasında Meksika 18,41 ile ilk sırada bulunurken Türkiye 15,75 dolar ile ikinci sırada yer aldı. Çek Cumhuriyeti ise 9,70 dolar ile üçüncü sırada yer buldu.
Ücret sıralamasında 0,13 dolar ile Japonya en ucuz ülke olurken, bu ülkeyi 0,33 dolar ile Fransa ve 0,35 dolar ile İsveç onu takip etti.
30 ülkenin ortalaması yaklaşık 3,77 dolar düzeyinde gerçekleşti. Geniş bant internetin girdiği evler sayısında yüzde 93 ile Güney Kore ilk sırada bulunuyor.
Bu ülkeyi yüzde 83 ile İzlanda ve yüzde 77 ile Hollanda takip ederken, Türkiye yüzde 23 ile Polonya ile birlikte 26. sırada bulunuyor.
Mbps üzerinden ortalama indirme hızı sıralamasında da Japonya 63,6 ile birinci, Güney Kore 49,5 ile ikinci ve Finlandiya 21,7 ile üçüncü sırada bulunuyor.
Türkiye ise 2,0 ile Çek Cumhuriyeti ile birlikte yine 26. sırada yer bulabildi. 30 ülke arasında Mbps olarak ortalama indirme oranı 9,2 seviyesinde bulunuyor.

HABER  2

iPhone güneşten beslenecek

California merkezli Apple firması güneş enerjisiyle çalışacak cep telefonları ve dizüstü bilgisayarları için patent başvurusunda bulundu.
Teknoloji harikası iPhone’u üreterek mobil dünyaya hızlı bir giriş yapan Apple, şimdi de güneş enerjisiyle çalışan cep telefonu ve dizüstü bilgisayar üretimi için ilk adımı attı.
Haziran başında yeni jenerasyon iPhone’u piyasaya sürmeye hazırlanan Apple’ın, birkaç nesil sonrasında “güneş enerjisi ile çalışan” ürünler içip yaptığı patent başvurusunun şirketin hisselerinin hareketlenmesine neden olması bekleniyor.
The New York Times’da yer alan habere göre, Apple’ın patent başvurusu uygun bulunursa birkaç nesil sonraki iPhone’ların alt yüzüne minik güneş panelleri yerleştirilmesi planlanıyor.
Sektör uzmanları özellikle bu ay piyasaya sürülecek 3’üncü nesil özellikleri de taşıyacak olan iPhone’un pil süresini uzatmak için bulunan bu metodun Amerika’da yaşanan enerji krizine de alternatif arayışı olduğunu belirtiyor.
Apple’ın patent başvurusunu yaptığı diğer ürünler arasında iPhone özellikleri taşıyan tablet dizüstü bilgisayarlar da bulunuyor.

HABER 3

Parmaklarınız konuşacak

Dünyanın önde gelen yazılım şirketi Microsoft, 2010’da piyasaya sürülmesi planlanan yeni işletim sisteminde, parmaklarla yönetime olanak sağlayacak.
Kullanıcılar, parmakları aracığıyla fotoğrafları büyütüp küçültebilecek, haritaları büyütebilecek, resmi boyayabilecek ve piyano çalabilecek.
Amerika’nın San Diego şehrinde düzenlenen “Herşey Dijital” adlı konferansta konuşan Microsoft’un başkanı Bill Gates, “Sistemle olan etkileşim önemli ölçüde değişecek.” dedi.
Halihazırda sistemle etkileşimin fare ve klavye ile yapıldığını hatırlatan Gates, Windows 7 kod adlı sistemin yeni iletişim ve etkileşim yollarını barındaracağını vurguladı.
Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, yeni işletim sisteminde Vista’dan daha iyisini yapmak istediklerini kaydetti. Vista’nın halkın soğuk yaklaşmasına karşın Ballmer, yeni işletim sisteminin 150 milyon kopyasını sattıklarını ifade etti.
Microsoft, daha önce tanıtımını yaptığı Yüzey yani ‘Surface’ adlı ürünü ile dokunmatik ekranı kullanıcılarına sunmuştu.

RÖPORTAJ PERFORE

Şirketler artık personelini eğitmek için binlerce dolarlık kurslara göndermek yerine hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayan interaktif eğitimlere yöneliyor. Infinity Teknoloji’den İlkay Öztürk, interaktif eğitimle ilgili gelişmeleri TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Türkiye’de CD-ROM Data interaktif eğitim setleriyle tanınan Infinity Teknoloji, şimdi Türk Hava Yolları’nın eğitim projesini geliştiriyor! Infinity Teknoloji’den İlkay Öztürk’le interaktif eğitim projelerini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Arama motorlarına ait robot yazılımlar, interneti sürekli dolaşarak web sitelerini tarıyor ve site içeriklerinde, daha hızlı arama yapabilmemizi sağlıyorlar.
Robot Norbi de, arama motorlarının robot yazılımlarıyla aynı özelliğe sahip. Bizim yerimize interneti dolaşarak, belirlediğimiz anahtar kelimelerin geçtiği haber ve yorumları bize elektronik posta ile ulaştırıyor.
Siteye üye olarak, takip etmek istediğiniz konuları belirleyebilir ve bu konularda çıkan haberleri eskizsiz öğrenebilirsiniz.
Robot Norbi, 24 saat boyunca internette seyahate çıkıyor sizin yerinize gece gündüz otomatik olarak tarama yapıyor ve önünüze sunuyor.
Funika Bilişim Bilgi Teknolojileri tarafından 2 yıllık bir çalışma sonucu geliştirilen Robot Norbi adlı yazılım, sizin internetteki gözünüz, kulağınız oluyor!
Robot Norbi, özellikle medya takip amaçlı çalışan ajanslar, hakkında internette ve medyada hangi haberlerin çıktığını öğrenmek isteyen şirket ya da şahısların işini kolaylaştıran bir servis.
Siteye ücretsiz üye olarak, belirleyebileceğiniz kelimeyle ilgili hemen Robot Norbi’yi internette koşturmaya başlayabilirsiniz. Robot Norbi, daha fazla kelime ve kavram aramak isteyenler için ücretli hizmet veriyor.
http://www.robotnorbi.com

SİTE 2

Yahoyt,com, teknoloji haberlerini esprili bir dille yayınlayan yeni bir site. Bunun adından görmek mümkün.
Mobil, donanım, yazılım, internet, oyun, kurumsal ve genel kategorileri altında güncel haberlere yer veren site, tam da, teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlere göre.
‘Aklı fikri teknoloji’ sloganıyla yayın yapan sitede, kendi alanlarında uzman olan yazarların da makalelerine yer veriliyor.
Görsel tasarım ve işlevsellik olarak Web 2.0 trendini takip ettiği görülen Yahoyt,com’da ziyaretçilerin sadece tek taraflı bilgi almaları değil, haber ve yazılar hakkında görüşlerini ifade edebilmeleri için yorum özelliği etkin kullanılıyor.
Bunun yanı sıra site içeriğini takip etmek için, yine Web 2.0 teknolojilerinden biri olan RSS özelliği de oldukça işe yarıyor. RSS sayesinde siteyi ziyaret etmeden konu başlıklarına göz atabiliyor, ilginizi çeken bir başlık varsa siteyi ziyaret ediyorsunuz.
Web 2.0’ın nimetlerini sıralamaya başlamışken, devam edelim; sitede yine bu teknolojinin ürünlerinden biri olan etiketler olduğu da gözümüzden kaçmıyor. İlgilendiğiniz konu ya da kavramı içeren metinlere hızlı göz atmak için etiket özelliği de günümüzün vazgeçilmezlerinden biri.
Özetle, Yahoyt,com, teknolojideki trenleri kaçırmamak için uğrak yeriniz olacak bir site!
http://yahoyt.com

OYUN ANONS

Otomobil yarışı sevenlerin gözdesi GT serisi oyunların son sürümü GT5 Prologue sonunda çıktı. GT serisinin tarihinde ilk kez online yarışma özelliği eklenen bu oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

PlayStation’daki Gran Turismo son on yılın en başarılı oyun serilerinden biriydi, gerçekçiliği, tasarım kalitesi ve araç fizikleri teknolojisiyle ünlü olan bu seri şimdi PlayStation 3’ün gücünü arkasını alıyor ve durdurulması asla mümkün değil.
Gran Turismo 5 Prologue, Lotus, Mitsubishi, Nissan ve Ferrari’den araçlar da dâhil olmak üzere 40’ın üzerinde etkileyici arabayla gerçekçi parkurlarda yarışma imkânı sunuyor.
Eiger Nordwand, London City Track ve Suzuka gibi parkurların tümünün inanılmaz yüksek tanımlı grafiklerle hazırlandığı oyun, gerçek hayata en benzer bir sürüş deneyimini yaşatıyor.
Sürüş fizikleri yenilenen oyunda, rakiplerin yapay zekâsı size en çekişmeli yarışları sunmak üzere geliştirildi.
Gran Turismo, oyunseverlere tarihinde ilk kez online yarışma imkanı sunuyor. PlayStation ağı üzerinden 16 oyuncuya kadar dünyanın en ünlü yarış parkurlarında kafa kafaya yarışabileceğiz.
Şu ana kadar 50 milyon adet satmış gerçek yarış simülatörü olan Gran Turismo’nun yeni sürümünü, kullanıcılar, Blu-Ray disk veya PlayStation ağından indirebilecek.
www.gran-turismo.com/en/gt5p

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Ömer Erkin, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Toshiba A300D-127    1.648 Dolar
Acer 59206-814G16MN  1.648 Dolar
Sony Vaio VGN-TZ3IXN/B  4.598 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Kişisel web sitesi açmanın devri kapandı ve Web 2.0’la birlikte blog çağına adım attık!  Ceyda Aydede tarafından yazılan ve Hayat Yayınları’ndan çıkan Blog Çağı adlı kitap, internetteki en güncel trend blogları anlamak isteyenler için!

KİTAP

Blog Çağı
Ceyda Aydede
Hayat Yayınları
132 Sayfa, 6 YTL
80″li yıllarda telaffuz edilmeye başlanan İletişim Çağı, bugün aldığı biçim itibariyle demokratikleşme ve şeffaflığın bir göstergesi olarak Blog Çağı’na dönüşmüş durumda.
Gelişmeler, blogların ithal bir kavram, geçici bir pazarlama modası olmadığını gösteriyor. Global Tanıtım Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Aydede’nin, bloglar ve bloggerlar dünyasında iki yılı aşkın süredir yaptığı araştırmalardan derlediği “Blog Çağı” adlı kitabının içeriği de bu saptamayı doğrular nitelikte.
Bugün bilişim sektörünün tartışmasız lideri Microsoft, başta vatanı ABD’de olmak üzere dünyada oluşan olumsuz imajını kısmen de olsa yıkabildiyse, bunu Microsoft çalışanlarından oluşan Blogger’lara borçlu.
Artık dünyada dev şirketlerin CEO’ları, üst yönetimleri web dünyasında sanal günce tutarak kendilerini ifade ediyor, etkin kamuoyu oluşturabiliyorlar.
Bugün belki Türkiye’de CEO’lar henüz blogger’lığa soyunmadılar, çalışanlar da yeterince katılımcı değiller. Ancak, çok kısa bir süre sonra Blog’lar ve Blogger’ların Türkiye’yi ciddi anlamda etkisi altına alacağını bugünden öngörebiliriz?.
Blog çağını ve blogları anlamak için Hayat Yayınları’ndan çıkan Blog Çağı adlı bu kitaba göz atmalısınız!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir