Shadow

TechnoLogic – 4. Bölüm – Teknoloji Haberleri ve Ürün İnceleme Videoları

TechnoLogic

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla ATR ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbd@melihbayramdede.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, yakında TV Net adını alıyor. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr

—————————————

T e c h n o L o g i c  –  0 4

JENERİK VE AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

ODTÜ, TÜRKÇE KARAKTERLİ ADRES DAĞITIMINA BAŞLADI

Türkiye’de “tr” uzantılı alan adı dağıtımında tek yetkili kurum olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı NIC.TR, Türkçe karakterler içeren web adreslerinin dağıtımına başladı.

Bilindiği gibi Türkiye’de bu hizmeti önce Netpia vermeye başlamıştı. Şimdi ise rekabet etkili olmuş ki, DNS Çalışma Grubu’nun 19 Ekim 2006 tarihinde aldığı karar uyarınca, gerçek veya tüzel kişilere, Türkçe karakterler içeren alan adları NIC.TR tarafından da tahsis edilecek.

Daha önce ODTÜ’den “tr” uzantılı alan adı alanlar, sistemde kayıtlı olan alan adlarının Türkçe karakterli karşılıkları için, 4 Mart 2007’ye kadar başvurabilecek ve Türkçe karakter içeren adreslerde öncelik bu kişi ya da kurumlara ait olacak.

Bu başvurular sırasında bu kişi ya da kurumlarda yeni bir belge talep edilmeyecek. Bu işlemlerde “ilk gelen alır” ilkesi geçerli olacak.

Türkçe alan adı kullanım alanları ve teknik bilgilere ilişkin ayrıntılı bilgi almak için http://www.nic.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

3 MİLYONUNCU MÜŞTERİYE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Türkiye’nin en gelişmiş ve ilk online yemek sipariş sitesi olan yemeksepeti.com 3 milyonuncu siparişini almaya hazırlanıyor.

Böylesi bir rekora imza atan yemeksepeti.com kendisini bu başarıya ulaştıran üyelerine teşekkür etmek amacıyla tam anlamıyla bir armağan yağmuru hazırladı.

Yemeksepeti.com’dan 3 milyonuncu siparişi verene dizüstü bilgisayar, sonraki 10 kişiye 30’lu DVD seti ve bir sonraki 50 kişiye de seçkin restoranlarda yüzde 50 indirimle yemek yemeyi sağlayan ELİTÇEK hediye ediliyor.

Ücretsiz olarak üye olunabilen yemeksepeti.com’un tüm kullanıcıları yalnızca birkaç tıklamayla yüzlerce üye restoranın sunduğu binlerce menü seçeneğine ulaşabiliyor, fiyatlara göz atabiliyor, ardından da tercihlerini yaparak siparişlerini internet üzerinden anında iletebiliyorlar.

Yemeksepeti.com’u daha çok, çalışan bay ve bayanlar, zamanını sürekli bilgisayar karşısında geçirenler ve interneti daha verimli bir iletişim aracı olarak kullananlar tercih ediyor.

DÜNYA DEVLERİ WINDOWS VISTA İÇİN TEMKİNLİ

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista’nın kurumsal sürümünün piyasaya çıkmasının ardından şirketlerin gelecek planlarında Vista’nın me ölçüde yer alacağı da ortaya çıkmaya başladı.

Uluslararası teknoloji danışmanlığı şirketi Axios Systems’ın 240 büyük şirketin bilgi işlem departmanlarını kapsayan anketine göre, büyük şirketlerin sadece yüzde 5’i Vista’yı 2007 içinde kurumlarına entegre etmeyi düşünüyor.

Axios raporu, kurumların temkin göstermesini “Vista heyecanı, peşin kabul getirmedi” şeklinde özetliyor.

Axios raporuna göre, bilgi işlem departmanları Vista’nın yeni özelliklerini “önemli ve ilgi çekici” buluyor, ancak kurumsal ağlara yaratacağı etkiyi de sınamak gerektiğine inanıyor.

Axios raporu, Vista’nın kurumlara entegrasyonuyla ilgili bilgi işlem departmanlarını bekleyen sorunları şöyle sıralıyor: işletim sistemi için gerekli donanımsal altyapı, kullanıcıların yeni sistemle ilgili eğitilmesi ve güvenlik unsurlarının sınanması.

RÖPORTAJ

TÜBİTAK tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un nihai sürümü çıktı. Pardus’un başarı öyküsünü Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman’la konuştuk.

SİTE 1

Hatice Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu, bilgisayar sektöründe çalışıyor.

Fotoğraf çekmek ve seyahat etmek dışındaki en büyük tutkusu yemek yapmak.

İşte Portakal Ağacı adlı bu site de Özdemir’in mutfak maceralarını içeriyor.

İnternette bir çok yemek tarifi sitesi var ama, bu siteyi ilginç kılan, Özdemir’in yemek ve pasta tariflerini günlük şeklinde kaleme alıyor oluşu.

Özdemir, kendisinin ya da ailesinden birinin yaptığı yemeklerin fotoğraflarını çekip, yapılış öyküsünü akıcı bir dille sitesine aktarıyor.

Portakal Ağacı bugün, internetteki en popüler yemek tarifleri sitesi. Mutfak keyfinizi ikiye katlamak ve hergün yeni yeni lezzet tarifleri öğrenmek istiyorsanız, Portakal Ağacı tam size göre.

SİTE 2

Google’ın internet arama piyasasını ezici bir ağırlıkla ele geçirmesinden sonra silkinen Microsoft, Live.com ile arama alanında da var olduğunu göztermişti.

Şimdi Microsoft, Google gibi işin şov tarafında da varolduğunu kanıtlamak istercesine bayan Dewey adlı konuşan arama motorunu devreye soktu.

Live.com arama altyapısıyla çalışan bayan Dewey, biraz muzip biraz da hınzırca hareketlerle şimdiden internet kullanıcılarının kahramanı olmuş durumda.

Arama sonuçlarını getiren ve bunu yaparken de espriler yapmayı ihmal etmeyen bayan Dewey, uzun süre arama yapmadan beklerseniz monitörünüzün camını tıklatarak “Merhaba, orada mısın?” diye sesleniyor.

Onu bazan dergi sayfaları karıştırırken, bazan bir motosikleti tamir ederken, bazan bir astronotla görüşürken bazan da bıçak bilerken görüyorsunuz.

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi sırada futbolseverleri ekran başına kilitleyecek bir oyunumuz var.

OYUN: FIFA 2007

2006 FIFA World Cup’nın bitmesiyle uluslar arası futbolun çekiciliği bir anda kayboldu ve Ronaldinho, Rooney ve Toni gibi oyuncular EA SPORTS FIFA 07’deki kulüplerini başarıdan başarıya koşturmak gibi günlük işlerine geri döndüler.

FIFA 07 ilk düdükten itibaren sizi bir futbol sezonu içinde kendi evinizde ya da deplasmanda oynayacağınız her maç için etkileyici stadyum atmosferiyle dolu bir hız treninin içine fırlatır.

Zorlu rakipler karşısında aldığınız her tatmin edici zaferin zevkini çıkarın ve evinizde gösterdiğiniz kötü performans için acı çekin.

Takımınız lig sıralamasında üstlere çıkabilmek için evde ve deplasmanda mücadele ederken omurganızı titretecek stadyum atmosferinin tadına varın.

Yağmurda veya güneşli havalarda taraftarlarınızın oyuncuların isimlerini haykırmalarını ve takımınız adına şarkılar söylemelerini dinleyin.

Maçlarınızı gerçek dünya fikstürlerine göre yapın. Onlar oynadığında siz de oynayın. Alınan sonuçların toplanmasıyla takımınızın ligdeki yerinin ne olduğunu takip edin. Şimdi gerçekten takımınızın zaferi için sahaya çıkıyorsunuz.

ÜRÜN İNCELEME

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdiki durağımız Compex Bilgisayar Fuarı. Fujitsu Siemens Pazarlama ve İletişim Müdürü Tunç Erkan, şiketin yeni ürünleri hakkında bilgi verecek.

KİTAP: DELL

Henüz lise öğrencisiyken Houston‘daki yerel gazeteye abone toplayarak öğretmenlerinden daha fazla para kazanan Michael Dell, bugün bilgisayar sektöründe gerçek anlamda devrim aratan “direkt satış modelinin” mimarı.

Michael Dell işini daha en başında insanı yanıltabilecek kadar basit bir ilke üzerine kurmuştu: Yüksek performanslı bilgisayar sistemlerini son kullanıcıya doğrudan satmak.

Skala Yayıncılık tarafından dilimize kazandırılan bu kitapta Dell Computer’ün öyküsünü ve “direkt modeli”, Michael Dell’in kendi kaleminden okuyacaksınız.

Direkt satışın nasıl işinizin birçok bölümünde direkt başarıya dönüştüğünü görecek ve sektörünüz ne olursa olsun Dell Tarzını kendi işinizde uygulama yöntemlerini bulacaksınız.

Dell Tarzında;
– Bir şirketin çok fazla sermaye yerine daha ufak rakamlarla kurulması neden daha iyidir?
– Neden çalışanlarınız şirketiniz için rakiplerinizden daha büyük bir tehdit oluşturur?
– Rakibinizin en büyük gücünü ortaya çıkararak bundan nasıl zayıflık olarak faydanalanabilirsiniz?
– İşinizi sanal olarak bütünleştirmek hızlı olmakla ölü olmak arasındaki farkı nasıl yaratır?
– Ve daha birçok sorunun yanıtını alacaksınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere.

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Ozan Ergül
Grafik: Osman Demir
Kamera: Turgut Ural
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

ATR – 2006

POCO X3 NFC incelemesi | 120 Hz ekran, 4160 mAh batarya, 33W süper hızlı şarj

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir