Shadow

TechnoLogic – 35. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

————-

T e c h n o L o g i c   –   3 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

IPTV kullanımında rekor artış
100 dolarlık laptoptan sonra sıfır dolarlıklar da yolda
Türkiye, hızlı internet erişiminde yine sınıfta kaldı
Microsoft Türkiye’den Onur Görür, Birleşik İletişim Çözümleri’ni TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri beslenmevediyet.org ve yemeksepeti.com
Resident Evil serisinin beşinci oyununa ilişkin detaylar açıklandı
Sony PlayStation’ın devrimci öyküsü kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te.

HABER ANONS

Yüksek kalitede yayınları interaktif bir şekilde ekranlarımıza getiren IPTV’nin kullanımı her geçen gün artıyor.
Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER  1

İnternet TV’de rekor artış

Dünya genelinde internet televizyonu abone sayısı, 2007 yılında iki kat artarak 12.3 milyona ulaştı.
Informa Telecom ve Medya’nın araştırmasına göre, dünyadaki toplam IPTV kullanıcısının yüzde 57’sini başta Fransa olmak üzere Batı Avrupa devletlerindeki kullanıcılar oluşturuyor.
Birçok Batı Avrupa ülkesinin telekom firmasının ful paketli ürünler çıkardığı 2007 yılı, IPTV’nin yaygınlaşması için en önemli yıl oldu.
Informa’nın verilerine göre, Hong Kong Eylül ayında 1 milyon IPTV abonesine sahipken, Çin’in IP TV abone sayısı ise 1 milyona ulaştı.
Bu arada Amerika’da sadece 2007 yılında 1 milyonun üzerinde yeni IP TV abonesi kaydedildi.
Almanya ve Fransa’da Deutsche Telekom ile BT, mevcut bulunan IP TV abone sayılarını ikiye katlayarak her biri abone sayısı yüzer bin adet artırdı.
Günden güne abone sayısını artıran IPTV’ye karşı, geleneksel telekom sağlayıcıları sabit hat bağlantısı satışlarındaki düşüşten meydana gelen açığı dengelemek için gelir akışını sağlayacak yeni alternetifler arıyor.

HABER 2

Sıfır dolara laptop geliyor

‘Her Çocuğa Bir Bilgisayar’ projesinin mucidi Nicholas Negroponte, şimdi de sıfır dolara bilgisayar üretebileceği iddiasıyla karşımıza çıktı.
‘Her Çocuğa Bir Bilgisayar’ adlı projeyle 100 dolara bilgisayar üretmek için çalışmalar yürüten Negroponte, 100 dolarlık fiyatın projenin uygulanabilirliği önünde büyük engel olduğunu düşünüyor.
ABD’nin Boston kentindeki Massachusetts Institute of Technology Media laboratuvarı Başkanı Profesör Nicholas Negroponte, projenin şu ana kadar hedeflenen başarıya ulaşılamadığını savunuyor ve bugüne kadar sadece 100 bin adet bilgisayarın satılabildiğini hatırlatıyor.
‘Her Çocuğa Bir Bilgisayar’ projesinde üretilen ve çocuklara dağıtılan bilgisayarların sıfır dolara mal edilebilmesi için üretimle ilgili sürecin yeniden ele alınması gerekiyor. Asıl önemli noktanın, bilgisayarı oluşturan bileşen sayısı olduğu belirtiliyor.
Normal bir bilgisayarda 900’dan fazla bileşen bulunurken, sıfır dolarlık bilgisayarda bileşen sayısının 50’ye indirilmesi planlanıyor. Projede maliyetin gönüllü girişimcilerden karşılanması planlanıyor.

HABER 3

Hızlı internette sınıfta kaldık

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Birliği hızlı internet raporuna göre, Türkiye, hızlı internet erişiminde sınıfta kaldı.
Birlik, genişbant pazarının yüzde 20 yaygınlık oranına ulaştığı Avrupa’da, Avrupa Komisyonu’nu, rekabeti arttıracak yasal düzenlemeleri yapmaya çağırdı.
Genişbant internet erişim yaygınlığı yüzde 5 olan Türkiye, son dönemde yapılan yatırımlara rağmen son sıradan kurtulamadı. Bu alanda ilerleme için, kamunun daha etkin rol oynaması isteniyor.
2002 yılından bu yana Türk Telekom’un yaptığı ADSL yatırımlarıyla Türkiye hızlı internet kullanımında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmuştu. Ancak kablo internet, mobil ve kablosuz internet konusunda adımlar atılmayınca çeşitlenme yaşanmadı.
Türkiye’de yaklaşık 5 milyon ADSL yani hızlı internet abonesi var. İnternet pazarının yaklaşık yüzde 97’si TTNet’in elinde bulunuyor. Türkiye gibi İtalya’da pazarın yüzde 64’ünü, Polonya’da ise yüzde 59’unu ellerinde tutuyor.
Avrupa’da erişim konusunda çeşitlendirme için çalışma yürütürken Türkiye’de ise, 2.5 milyon adrese ulaşan kablo şebekesi hala özelleştirilmeyi bekliyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Microsoft’un yeni ürünü Birleşik İletişim Çözümleri, telefon, faks, SMS, elektronik posta, anında mesajlaşma gibi tüm iletişim araçlarını tek bir yazılımla yönetmeyi sağlıyor. Birleşik İletişim Çözümleri’ni Microsoft Türkiye Office Sistem Ürün Müdürü Onur Görür TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Microsoft’un yeni ürünü Birleşik İletişim Çözümleri, şirketlere sahip oldukları tüm iletişim araçlarını tek yazılımla kontrol edebilme imkanı sağlayor.
Microsoft Türkiye Office Sistem Ürün Müdürü Onur Görür’le Birleşik İletişim Çözümleri’ni konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.
Beslenme ve diyet konusunda bilgileneceğiniz beslenmevediyet.org  ve online yemek siparişi verebileceğiniz Yemeksepeti.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Modern çağın en önemli sorunlarından biri, düzenli ve dengeli beslenememe sorunu. Beslenmemizle ilgili yeterli bilgiye sahip olmaz ve gerekli özeni göstermezsek, yeni sağlık sorunlarıyla karşılaşmamız işten bile değil.
İşte bu noktadan hareketle kurulan beslenmevediyet.org, bireylere sağlıklı ve düzenli beslenme için gerekli bilgileri vermeyi amaçlıyor.
Uzman diyetisyenler tarafından kurulan sitede, kadın ve çocuk beslenmesinden, sporcu ve iş ortamında beslenmeye kadar oldukça geniş bir yelpazede makalelere yer veriliyor.
Kilo yönetimi, hastalıkta beslenme, egzersiz, hamilelikte beslenme, diyet ve menü planlaması gibi pek çok başlık altında bilgiler içeren sitede, dilerseniz uzmanlara sorular da yöneltebiliyorsunuz.
Beslenmenize dikkat etmeyi önemsiyor, sağlıklı beslenmenin gerekliliğine inanıyorsanız, bu siteyi zaman kaybetmeden favori adresleriniz arasına eklemelisiniz!

İlginizi çekebilir:  Güçlü parola için püf noktaları

SİTE 2

Yeni değil ama önemine binaen vurgulamakta yarar gördüğümüz bir site, Yemeksepeti.com. 2000 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi yemeksepeti.com, büyümesini sürdürüyor.
Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi olan yemeksepeti.com’un bir günde aldığı sipariş sayısı günümüz itibariyle 10.000’e ulaştı.
İşlem hacmini bir önceki yıla göre yüzde 110 artırma başarısı gösteren yemeksepeti.com’un 1 günde aldığı sipariş sayısı 2008 yılı Ocak ayı itibariyle 10.000’i aştı. Yemeksepeti.com bu rakama ilk kurulduğu yıllarda 2 ayın toplamında ulaşabiliyordu.
6 ilde 2.000’in üzerinde üye restoran ve 330.000 kayıtlı kullanıcıya sahip olan yemeksepeti.com, hizmet verdiği illerdeki toplam üye restoran sayısını yıl sonuna dek 4.000?e, kullanıcı sayısını ise 500.000?e çıkarmayı hedefliyor.
Yemeksepeti.com, internet üzerinden sunduğu hizmetin yanı sıra WAP, SMS ve DIGITURK 525. kanaldan da sipariş kabul ediyor.
Son olarak hatırlatalım; bugün itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir’de faaliyet gösteren yemeksepeti.com, önümüzdeki dönemde Kıbrıs, Kocaeli ve Gaziantep illerinde de hizmet vermeye başlayacak.

OYUN ANONS

Bu hafta Resident Evil serisinin beşinci oyununa ilişkin ön bilgileri paylaşmak istiyoruz sizlerle.
Daha önceki versiyonları büyük ilgi gören oyunun yakında çıkacak bölümünde Afrika’ya uzanacak yolumuz. İşte oyunla ilgili detaylar!

OYUN

Resident Evil 5 adlı oyun, Xbox 360 ve Playstation 3 platformları için bu yılın sonlarında doğru piyasaya çıkmış olacak.
Capcom tarafından PS3 ve XBox 360 için geliştirilen oyunun bu videosu, serinin fanatiklerine birtakım ipuçları verecek.
Şeytani Umbrella şirketine karşı kahramanımız Chris Redfield’ın maceralarını konu alan oyun, korkuyu ve çöl atmosferini konsollarınıza getirmeyi vadediyor.
Önceki versiyonlarıyla oyunseverlerin büyük beğenisini kazanan Resident Evil 5’in yeni versiyonunda, grafik olarak daha gelişmiş bir oyunla karşılaşacağız. Bu konuda oyunun yapımcısı Capcom oldukça iddialı.
Oyunun kahramanı Chris Redfield ana karakter olarak bu seridede de karşımıza çıkıyor. Kahramanımız Chris’i bu kez, dünyanın oldukça sıcak bir bölgesinde Afrika’da göreceğiz.
Aşırı sıcak bir bölgede mücadelesini verecek olan kahramanımız, pek alışık olmadığından olsa gerek, aşırı sıcak nedeniyle zaman zaman halüsinasyon ve hayaller görmeye başlayacak.
Kahramanımız Chris’in gözlerinin ani karanlık ve aydınlık arasındaki geçişlerde ortama direk alışabilmesi için bir hayli zorlanacak. Karanlık bir yerden aydınlık bir yere ani çıkışlar veya aydınlık bir yerden karanlık yerlere ani geçişler sırasında anlık görme bozuklukları yaşayacak.
Tabii yaşanacak bu geçici körlük oyuna korku ve heyecan da katabilecek, kısa sürelide olsa etrafınızda neler olup bittiğini göremeyecek ve ateş edemeyeceksiniz.
Yaşadığımız tüm fiziksel zorluklara karşın, karşı karşıya bulunduğumuz gruba karşı, kendimizi korumaya, hayatta kalmaya ve görevimizi başarıyla yerine getirmeye çalışacağız. Görüntülerden de anlaşılıyor olmalı; bu çok da kolay olmayacak!

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Satış Danışmanı Sinan Balaban bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

ÜRÜN İSİMLERİ VE FİYATLARI

Liteon Blu-Ray Writer  553 Dolar
Inca DG36 Receiver  110 Dolar
Philips HC8441   169 YTL

KİTAP ANONS

Sony, 1994’te piyasaya çıkardığı PlayStation’la dünya oyun pazarında büyük bir başarıya imza atmıştı.
Ledo Yayıncılık’tan çıkan kitap, kolay kolay tanık olamayacağınız bir başarı öyküsü niteliğinde.

KİTAP

Sony’deki Devrimciler
Reiji Asakura
Ledo Yayıncılık
262 Sayfa, 9 YTL
İlk kez 1994’te piyasaya çıkan ve modern bir iş sahası açarak, bir teknoloji efsanesi haline gelen PlayStation oyun makinesi, oyun endüstrisinin en önemli ürünlerinden biri.
PlayStation oyun makinesinin planlama ve üretimi sürecinde, bu çalışmaların başında yer alan, Sony Computer Entertainment şirketinin başkan yardımcısı Ken Kutaragi’nin gözetiminde yayınlanan bu eser, PlayStation’ın müthiş öyküsünü anlatıyor.
PlayStation’ın babası Ken Kutaragi, kitapla ilgili “Sıradan şirket çalışanlarının bile, hayır özellikle sıradan şirket çalışanlarının süper bir teknolojiyle, süper konseptlerle ve süper iş arkadaşlarıyla böylesine geniş bir pazar kurabileceklerini kanıtlamak istedim” diyor.
Paha biçilmez teknik analiz, pazarlama ve iş stratejileri ile hırs, kararlılık ve olağanüstü öngörüş içeren, Sony’deki Devrimciler adlı bu kitap, size ustalıkla yazılmış gerçek olaylara dayanan bir kurgu tadı verecek.
Türkiye’de neden büyük teknoloji başarıları çıkmıyor diye kafa yoranardansanız bu kitabı mutlaka okumalısınız!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Program Asistanı: Aslı Yıldırım
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Şıkır şıkır fare | Logitech Pop Mouse incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir