Shadow

TechnoLogic – 34. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

————-

T e c h n o L o g i c   –   3 4

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

iPhone?lar bundan sonra Blackberry ve Exchange’i de destekleyecek!
Teknoloji devi Google, Skype’a rakip oluyor
IBM, 1500 bilgisayarın işini tek başına yapabilen bilgisayar geliştirdi
Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora, 1045’i TechnoLogic’e anlatı
Haftanın siteleri ‘Google Sites’ ve ‘Kobi Eğitim’
18 yaş ve üzerindekiler için farklı bir oyun: The Club
iPod Touch ve ilginç dijital oyuncaklar
İçerik yönetim sistemleri kullanma kılavuzu kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Teknoloji devi Apple, en popüler ürünlerinden biri olan iPhone’a yeni özellikler kazandırarak, bu alandaki hakimiyetini pekiştirmeyi amaçlıyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER  1

Apple iPhone’la atakta

Apple, cep telefonu ve müzik çalar olarak kullanılabilen iPhone’u kurumsal müşteriler için daha çekici hale getirmek için telefona e-posta alma özelliği olan Blackberry’yi de eklemeye hazırlanıyor.
Bu plan, Apple’ın CEO’su Steve Jobs tarafından şirketin Silikon Vadisi?ndeki genel merkezinde açıklandı. Apple, bu planla iPhone’u Blackberry’ye ciddi rakip haline getirecek.
Apple bu amaçla, iPhone için geliştirdiği yazılım geliştirme kitiyle cihaz üzerinde yeni uygulama ve oyun yazılımlarına izin veriyor.
Steve Jobs, yeni uygulama için 100 milyon dolarlık fon olan Kleiner Perkins Caufield & Byers’le işbirliğini de açıkladı. Bu fon, iPhone yazılımıyla ilgili yatırımlara ayrılacak.
Şirket, iPhone e-posta alma özelliği sağlamak için yazılım şirketi Microsoft’tan ActiveSync adı verilen teknolojiyi lisansladığını da duyurdu. Bu teknoloji; e-posta’ların, Microsoft Exchange e-posta yazılımı kullanan firmaların sistemlerinden anında iPhone’a aktarılmasını sağlayacak.
Apple, iPhone’un iş dünyası kullanıcıları arasında daha çekici olması için planlar yapıyor. Cihaz, kurumsal e-posta sistemine uyumlu olmaması nedeniyle eleştirilmişti. Çoğu firma, güvenlik gerekçeleri nedeniyle çalışanlarının iPhone kullanmasını yasakladı.
Apple, iPhone’u kablosuz ağlar üzerinde daha güvenli kullanmak için de yeni özellikler geliştiriyor.

HABER  2

Google, Skype’a rakip oluyor

İnternet telefonu şirketi Sykpe’ın başarısı, teknoloji devlerinin bu alana ilgisini artırdı. Google, merkezi California’da bulunan internet telefon servisi şirketi GrandCentral Communications’i satın alarak Skype’la aynı kulvarsa rekabet edeceğinin sinyallerini verdi.
2006 yılında faaliyetlerine başlayan GrandCentral Communications, ev, iş ve cep telefonlarını tek bir telefon numarası altında birleştiriyor ve tüm hatlara gelen ses mesajlarına da internet ya da telefon yoluyla ulaşımı sağlıyor.
Google, GrandCentral Communications teknolojisiyle internet telefonu alanında farklı hizmetler vermeyi amaçlıyor.
GrandCentral servisinden yararlanan kullanıcılar, Google ile yapılan bu yeni antlaşmadan zarar görmeyecek ve aynı şekilde hizmet almaya devam edecekler.
Google, geçtiğimiz yıl YouTube’u 1,65 milyar, DoubleClick’i ise 3,1 milyar dolara satın almıştı. GrandCentral ile yapılan antlaşmanın ekonomik ayrıntıları ise açıklanmadı.

HABER 3

1500 bilgisayar gücünde

IBM, 1500 bilgisayarın işini tek başına yapabilen yeni bir anabilgisayar geliştirdi. IBM’in anabilgisayar modeli Z10’da 4 çekirdekli, 64 adet işlemci bulunuyor.
4.4 GHz hızında işlemcilerle tasarlanan IBM Sistem z10, büyük kurumların yükü gittikçe artan veri merkezlerinde, 1.500 orta boy sunucunun yaptığı işi tek başına gerçekleştirebiliyor.
Yüksek sayıda işlem yapılan veri merkezlerindeki kaotik yapıyı bir disipline sokmak için yapılandırılan IBM’in yeni anabilgisayarı, tüm bilgi işlem ortamı düşünüldüğünde, bilgi teknolojileri profesyonellerine yönetimi çok kolay bir altyapı sunuyor.
Linux, XML, Java, Websphere ve pek çok Servis Odaklı Mimari tabanlı projeyi çalıştırabilen Sistem z10, 1.5 terabyte’a kadar yükseltilebilen sunucu başına hafıza imkanıyla büyüyen iş ihtiyaçlarına karşılık veriyor.
5 yılda 5.000’den fazla araştırmacının ortak çalışmasıyla geliştirilen Sistem z10, iş ihtiyaçları çok hızlı değişen ve yüksek işlem adetlerine sahip müşterilerine, bilgi teknolojilerini bir servis gibi konumlandırabilme imkanı tanıyor.
Sistem z10 şu anda dünyada ABD hükümetinin en yüksek bilgi teknolojileri güvenliği seviyesi olarak bilinen ‘EAL5’i sağlayabilen tek sunucu.
IBM Rational Business Developer yazılımı, System z müşterilerine üretim süreçlerini kısaltmada yardımcı oluyor. Sistem z10?da endüstride ilk defa kullanılan pek çok yeni fonksiyon bulunuyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Ülkemizde tüm telekom altyapısı Türk Telekom’un elinde. Yavaş yavaş özel teşebüslerle, Türk Telekom’a alternatifler doğuyor. Bu girişimlerden en dikkat çekeni de, sabit telefon hizmetlerinin artık, özel operatörlerden de alınabiliyor oluşu. Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren Millenicom’un Genel Müdürü Tuğrul Cora, iletişim alternatiflerini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Abonelerin sabit telefonlarından istediği operatörden hiçbir işlem yapmaksızın hizmet alabilmesine imkan veren Arama Bazında Operatör Seçimi, ülkemizde hızla yaygınlaşıyor. Bu alanda hizmet veren Millenicom’un Genel Müdürü Tuğrul Cora ile 1045 hizmetini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.
Şirketinize bedava site yapabileceğiniz Google Sites ve KOBİ’lere internet üzerinden elemanlarını eğitme imkanı sunan kobiegitim.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Google’dan bir yenilik daha: Site yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Google Sites’a girerek, organizasyonlar içerisinde birlikte çalışan takım arkadaşları ve ekipler için web sitesi oluşturma işlemini, bir elektronik belge düzenlemek kadar kolayca gerçekleştirebiliyor.
Site, kullanıcılarına, video, takvim, sunum, ekler ve metin dahil olmak üzere, çeşitli bilgileri tek bir yerde hızlı toplama olanağı veriyor ve bunları, görüntülenmesi veya düzenlenmesi amacıyla, küçük gruplarla, firmalarla ve hatta dünyayla kolayca paylaşmalarını sağlıyor.
Google Sites içinden bir dizi sayfa oluşturabilmek için, HTML bilgisi veya web tasarımı becerisi gerekmiyor. Yeni bir sayfa oluşturmak için yapılması gereken tek şey bir düğmeyi tıklamak.
İçerik eklemek “Düzenle” düğmesini tıklamak kadar kolay olduğu gibi paylaşmak, davet göndermek kadar da kolay. İçeriğin tümü anında arama kapsamına alınıyor ve Google Sites’a bütün web tarayıcılardan ulaşılabiliyor.
Google Sites, beş kişilik yeni bir girişimden 50.000 kişilik bir işletme veya üniversiteye kadar, her ölçekten organizasyon için kullanılabiliyor.

SİTE 2

Şirketlerin verimliliği artırmak için, personellerini sürekli eğitmek, bilgilerini güncel tutmaları şart. Bu noktadan hareketle de, eğitimler nedeniyle işgücü kaybı yaşanmaması için internetten eğitimler öne çıkıyor.
Infinity Teknoloji tarafından kurulan kobiegitim.com da, internetten kurumsal eğitimler veren bir site. kobiegitim.com, özellikle kobilerin uzaktan eğitim ihtiyacına yönelik hizmet veriyor.
kobiegitim.com portalinde kişiler işyerinden istedikleri saatte bağlanıp, eğitimlerini gerçekleştirebiliyorlar.
Bu sistem sınıf eğitimlerini de içeriyor. Kobi yöneticileri istedikleri zaman canlı sınıf bağlantıları ile okulda ders görür gibi eğitim alabiliyorlar.
Sitede sadece personelini eğitmek isteyen şirketler için değil, eğitmenler için de çeşitli fırsatlar var. İnteraktif eğitimler hazırlayan eğitmenler bunları en geç 3 ayda bir güncellemek şartıyla site üzerinden kullanıma sunabiliyor.

OYUN ANONS

Bu hafta şiddet dozu biraz yüksek bir oyunla karşınızdayız. Gelin şimdi, amacın adam öldürerek puan toplamak olduğu The Club adlı bu oyunun ayrıntılarına bakalım!

OYUN

Bilgisayar oyunları ile şiddet, neredeyse artık eş anlamlı gibi. The Club adlı bu oyun da, şiddetin dozunun biraz fazla kaçtığı oyunlardan biri.
Belli bir senaryosu olmayan oyunda, ne kadar çok adam vurursanız, o kadar çok puan kazanıyorsunuz.
Oyunda başarılı olabilmek içinde, isabetli atışlar yapmak şart. Çoklu olarak da oynanabilen The Club, 13 farklı bölümden oluşuyor.
Başlangıçta farklı karakterler seçerek, oyunu daha detaylandırabiliyoruz. Seçtiğimiz karaktere göre de oyunun gidişatı şekilleniyor.
Oyunda başarılı olmak için çeşitli ekipmanlar ve silahlar arasından seçim yapmamız gerekiyor. Yön levhalarını dikkatli okuyarak, önümüze çıkan engelleri aşarak, oyundaki amacımıza daha seri bir şekilde ulaşabiliyoruz.
Atışlarda isabet ettirdikçe puanlarımız artıyor, karşımızdakileri başından vurabilirsek ekstra puan ve silahlar alıyoruz.
Başta da belirttiğimiz gibi, şiddet dozu biraz yüksek de olsa The Club, aksiyon oyunu sevenler için denenmesi gereken bir seçenek! Ve çok önemli bir not: Bu oyun sadece 18 yaş ve üzerindekiler için!

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Satış Danışmanı Bilal Güngör bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

ÜRÜN İSİMLERİ VE FİYATLARI

iPod Touch 8GB MP3 Player    411 Euro
iPod Touch 16GB MP3 Player  529 Euro
Logitech AudioStation Speaker     539 USD
Philips PET1030 DVD Oynatıcı      697 YTL

KİTAP ANONS

Site kurma ve yönetmede kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan içerik yönetim sistemleri bu günlerde çok popüler. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ve CMSTÜRK ekibi tarafından yazılan kitap, kullanıcılar için bir kılavuz niteliğinde.

KİTAP

Joomla OsCommerce SMF WordPress
CMSTurk
528 Sayfa
Fiyat: 35 YTL

Açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemleriyle web sitesi yapmak isteyenler için, internetteki başvuru kaynakları dışında seçenek bulmak çok zor. Türkiye?de ilk kez içerik yönetim sistemleri hakkında derli toplu bilgi veren bir kitap yazıldı.
CMSTurk adlı sitenin ekibi tarafından kaleme alınan ve Pusula Yayıncılık tarafından yayınlanan kitapta en popüler içerik yönetim sistemleriyle çalışmanın püf noktalarına yer veriliyor.
Açık kaynaklı web geliştirme işinin dört önemli yazılımını konu alan kitapla, e-ticaret siteleri, forumlar, portallar, bloglar, kişisel ve kurumsal siteler hazırlamak her zamankinden daha kolay.
Bu kitapla, web geliştirme kavramına yeni bir soluk getiren içerik yönetim sistemleri, artık çok daha anlaşılır, açık ve öğrenilebilir hale geldi.
Bu kitapla birlikte Joomla!, OsCommerce, SMF, WordPress ile site hazırlamak için uzman seviyesinde kodların içinde boğulmaya son. Kurun uygulayın ve sınırsız tasarımın keyfini çıkarın!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir