TechnoLogic – 33. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in otuzüçüncü bölümünü, üç bölüm halinde ( 33a33b33c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 75. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   3 3

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Michael, başa geçince, şirketi yine ‘Dell’lendi!
Gençlerin haber kaynağı internet
IBM ışık hızında bilgi erişimini keşfetti
Facebook’un bilinmeyenlerini Atıf Ünaldı TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri ZorQuiz ve Eniyikim
Lost dizinin oyunu Lost Via Domus’a yakın plan
Tunçmatik kesintisiz güç kaynağı ve ilginç dijital oyuncaklar
Pardus işletim sistemi kullanma kılavuzu kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Dell’in kurucusu Michael Dell, 2004’te şirketin yönetimini Kevin Rollins’e bırakarak sektör liderliğinin yitirilmesine kapı aralamıştı. Bu hatasını çabuk anlayan ve yeniden şirketinin başına geçen Michael Dell, kârlılığı artırarak becerisini yeniden konuşturdu. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER  1

Michael, yine ‘Dell’lendi!

Dell Bilgisayar’ın kurucusu Michael Dell, 2004 yılında şirketin yönetimini Kevin Rollins’e bırakmıştı.
Geçen süre içinde Dell şirketi, bilgisayar pazarında liderliği HP’ye kaptırınca Michael bu yıl yeniden koltuğa oturmuş ve şirketi toparlamak için radikal önlemler almıştı.
Bu çabaların bir sonucu olarak Dell, geçtiğimiz yıl karını yüzde 14 oranında arttırmayı başardı.
Dünyanın en büyük ikinci kişisel bilgisayar üreticisi Dell’in, satışlarında bu aralar patlama yaşandığı gelen haberler arasında.
Son verilere göre, Dell’in 2007-2008 mali yılı sonundaki kârı 2,9 milyar dolara yükseldi. Michael Dell’in yönetimi tekrar eline aldığı bu dönemde, firmanın cirosu da yaklaşık 61 milyar dolara yükseldi.
Dell geçen sekiz ay içinde yaklaşık 3200 pozisyonu sonlandırmıştı. Buna ek olarak firma evden-eve-dağıtım yönteminden vazgeçerek bilgisayarlarını sabit perakendecilik üzerinden sunmaya başladı.
Firma 2007’de dünya çapında yüzde 15’lik pazar payına ulaştı ve bu sayıyla HP’nin arkasına yerleşmiş oldu.

HABER  2

Gençler bilgiyi ‘net’ten alıyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması, bireylerin alışkanlıklarını da değiştiriyor. Değişen alışkanlıklardan biri de, bireylerin bilgi alma şekli.
ABD’de yapılan bir araştırma, giderek daha kişinin, geleneksel gazeteciliğin önemini kaybettiğini düşündüğünü, katılımcıların yarısınınsa habere ulaşmak için internet kaynaklarından yararlandıklarını ortaya koydu.
Yapılan araştırmaya göre, internetle birlikte büyüyen 18-29 yaş arası grubunun yarısından fazlası, interneti haber kaynağı olarak kullanıyor. İnternetten haber alma oranı 65 yaş ve üstünde ise yüzde 35’e düşüyor.
Araştırmaya katılanların yarısı, internetin, haber ve bilgiye ulaşmak için ilk kaynakları olduğunu belirtirken; katılımcıların üçte biri televizyon, yüzde 11’i radyo ve yüzde 10’u da gazeteden haber aldıklarını ifade etmiş.
Araştırmayı yorumlayan uzmanlar, insanların internet üzerinden ulaştıkları haberlerin ve enformasyonun da gazeteler, televizyonlar ve diğer medya kaynakları tarafından üretildiğini gözden kaçırdığına dikkat çekiyor.
Uzmanlara göre, haberlerin, gelenekselin dışında bir biçimde yayılıyor olması, bu haberlerin arkasında geleneksel gazeteciliğin olmadığı anlamına gelmiyor.

HABER 3

Bilgiler ışık hızında iletilecek

Teknoloji devi IBM, çipler içerisindeki bilgi akışını kablolar yerine ışık ile göndermenin yolunu buldu. Henüz prototip aşamasında olan yeni teknoloji, çok büyük hacimli dosyaların saniyeler içerisinde transfer edilebilmesinin yolunu açıyor.
Yeni teknoloji, 100 wattlık standart bir ampulün tükettiği enerjiyi kullanrak, yaklaşık 8 ‘terabyte’a denk gelen, 5 bin yüksek çözünürlüklü video dosyasının 1 saniye içinde transfer edilebilmesini sağlıyor.
Işıkla çalışacak çiplerin, cep telefonlarından süper bilgisayarlara kadar tüm iletişim ve bilgi teknolojisi cihazlarında devrim yaratacak değişiklikler getirmesi bekleniyor.
Mevcut çip setlerinden 100 kat daha düşük enerji tüketen yeni teknolojinin, tüketici elektroniğinden süper bilgisayar uygulamalarına kadar geniş bir alanda kullanılması öngörülüyor.
Işıkla çalışan küçük mikroçipler, tüketici elektroniği alanında, örneğin cep telefonlarının yüksek çözünürlüklü tam bir film dosyasını, başka herhangi bir cihaza gerek duymadan aktarabilmesini sağlayacak.

RÖPORTAJ PERFORE

Dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook’u Mark Zuckerberg,  öğrenim gördüğü Harvard Üniversitesi’nde arkadaşlarıyla iletişim kurmak için oluşturmuştu.
Facebook bugün öğrenci iletişim ağının ötesine geçti ve tüm dünyayı etkileyen bir fenomen haline geldi. Facebook’un bilinmeyenleri TechnoLogic farkıyla ekranlarınızda.

RÖPORTAJ

İnternette adeta bir salgın haline dönüşen Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 4 milyonu geçti.
İnternet stratejisti Atıf Ünaldı ile günümüzün hastalığı Facebook’un hem sosyal hem de ekonomik boyutunu konuştuk.

SİTELER ANONS

Televizyonlarda olduğu gibi, internette de yarışmalara ilgi giderek artıyor. TechnoLogic’te bu hafta size zorquiz.com ve eniyikim.com adlı iki farklı yarışma sitesi tavsiye ediyoruz. İşte detaylar!

SİTE 1

Hem beyin jimnastiği yapmak hem de yarışma ve kazanma dürtülerini tatmin etmek isteyen pek çok internet kullanıcısının yeni ilgi alanı, yarışma siteleri. Bu sitelerden bazıları ödüllü yarışma formatında ve üyeler arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor.
ZorQuiz.com adından da anlaşılacağı gibi, soru bankasında onbinlerce soru barındıran, belirli aralıklarla size sadece tek soru soran bir site.
Vakit kaybetmeden sık kullanılanlara ekleyebileceğiniz, vazgeçilmeziniz olacak ZorQuiz.com, aynı zamanda verdiğiniz doğru cevaplarla hediyeler kazandırıyor.
Sitedeki yarışmalara katılmak için öncelikle üye olmanız gerekiyor. Siteye kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptıktan sonra, belli aralıklarla bize sorular soruluyor.
Kazanmak için, sorulan soruları belirlenen süre içinde cevaplamamız gerekiyor. Yarışma kuralları gereği, her soru bir kez soruluyor ve her üye her soruya bir kez cevap verebiliyor.
Yarışmada sorular birçok kategoride gelebildiği gibi farklı formatlarda da gelebiliyor. Müzik, video, resim ve text gibi farklı formatlarda sorularda yarışabiliyoruz.

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz de yine bir yarışma sitesi. EniyiKim.com adlı bu siteye ücretsiz üye olduktan sonra bilgi birikininizi sınamak için size yöneltilen soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz.
Başarılı yarışmacıların anasayfadan duyurulduğu sitedeki yarışmalara, ister bireysel, isterseniz kendi takımınızı kurarak katılabiliyorsunuz.
Bir yılda 60 binden fazla üyeye ulaşan sitenin yarışma soruları 20’lik gruplar halinde veriliyor. Günlük 5 yarışma hakkınız var. Ödül yok, rekabet çok!
Ayrıca katılımcılar, günlük yarışma hakları bittiğinde siteye soru yazarak veya başka kullanıcıların gönderdikleri soruları denetleyerek, yani siteye katkıda bulunarak fazladan yarışma hakları da kazanabiliyorlar.
Eniyikim.com, bilgi yarışmalarının keyfini internette yaşamak ve ödüller kazanmak isteyenler için gözardı edilmemesi gereken bir seçenek!

OYUN ANONS

Tüm dünyayı kasıp kavuran Lost dizisi, şimdi de oyun olarak ekranlarımızda. Gelin şimdi Lost dizinden hareketle hazırlanan oyunun ayrıntılarına bakalım!

OYUN

Tüm dünya bir süredir, korkunç bir uçak kazası sonucu kurtulmayı başarabilen ve tropik bir adada yaşam mücadelesi veren insanların hikayesini izliyor televizyon ekranlarında.
Meslekleri ve kişilikleri birbirinden farklı olsa da herkesin amacının zor şartlarda hayatta kalmak olduğu bir macera Lost.
Dizinin oyun sektöründeki haklarını satın alan Ubisoft, dizinin kendisi kadar etkileyici ve sürükleyici bir oyun ortaya koyuyor.
Oyun, aynen dizide olduğu gibi, uçakta başlıyor ve meşhur kazaya tanık oluyoruz. Lost’ta, kazadan sonra baygın bir şekilde ormanın ortasında Elliot Maslow olarak uyanıyoruz.
Kısa süre sonra fark ediyoruz ki, hafızasını kaybetmiş birini oynuyoruz. Geçmişimizi hatırlamak ve bu adada zor koşullara rağmen hayatta kalabilmek için mücadele etmek gerekiyor. Zaten oyunu heyecanlı hale getiren de bu özelliği.
İyi tasarlanmış bir akışa sahip olan Lost Via Domus, toplam 7 ana bölümden oluşan bir oyun. Herhangi bir zorluk seviyesinin bulunmadığı ‘Lost Via Domus’u baştan sona oynamak isterseniz, yaklaşık 6-7 saatinizi ayrımanız gerekiyor. Buna değer olup olmadığına, siz karar verin!
http://lostgame.us.ubi.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Satış Danışmanı Alpay Coşkun bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

ÜRÜN İSİMLERİ VE FİYATLARI

Tunçmatik UPS  92 Dolar
Philips Monitör  660 YTL
Logitech Cordless Desktop 128 Dolar
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi, giderek daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. 
Seçkin Yayıncılık’tan çıkan ve Görkem Çetin’in kaleme aldığı Pardus adlı kitap, kullanıcılar için bir kılavuz niteliğinde.

KİTAP

Pardus (CD’li)
Görkem Çetin
Seçkin Yayıncılık
242 Sayfa, 14 YTL.

Windows işletim sisteminde karşılaştığınız sorunlardan, virüslerin çokluğundan ya da lisans ücreti ödemekten usandınız ve açık kaynak kodlu yazılımlar dünyasına adım atmak istiyorsunuz.
Tam bu arayış içindeyken de, Pardus diye bir şey duydunuz. Denemek istiyorsunuz ama çevresinizde de Pardus’u bilen yok, ne yapacaksınız? Vaz mı geçeceksiniz?
Tabii ki hayır! Pardus işletim sistemiyle tanışmak ve onu bilgisayarınıza tek başınıza yükleyip, özgürlüğü yaşamak için, size rehberlik edecek bir kitap, açık kaynak camiasının emektarlarından Görkem Çetin tarafından yayınlandı.
Yeni başlayanlar için Pardus’u ipuçlarıyla, hızlı çözümleriyle, en önemli temelleriyle en iyi şekilde öğreten bu kitapla Pardus’ta hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.
Pardus’u kurmayı, kurulum sonrası onunla internete girmeyi, elektronik postalarınızı okumayı, müzik CD’si dinleyebilmeyi, kendi DVD arşivinizi oluşturmayı, onlarca oyunu oynamayı bu kitap sayesinde hızlıca kavrayacaksınız.
Bu arada kitapla birlikte bir de Pardus kurulum CD’si verildiğini hatırlatmadan geçmeyelim!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir