TechnoLogic – 31. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in otuzbirinci bölümünü, üç bölüm halinde ( 31a31b31c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   3 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Dünyada her saniye 15 Nintendo Wii satılıyor
Yahoo, Microsoft’un rekor teklifini geri çevirdi
Google, cep telefonu yazılımı Android’i basına tanıttı
Bu hafta IFS Türkiye’den Ergin Öztürk’le ERP’yi konuştuk
Haftanın siteleri Kindo.com ve SMS-Groups.com
Çizgi roman kahramanı Conan, oyun meraklıları için yeniden doğdu
US Robotics 9113 modem ve ilginç dijital oyuncaklar
Bilgisayar ağlarını korumanın ipuçları kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana rekor üstüne rekor kıran Wii oyun konsolu, geçtiğimiz yıl dünyada tam anlamıyla fırtına gibi esti. Gelin şimdi şimdiye kadar 20 milyon satan Wii ile ilgi ayrıntılara ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER  1

SANİYEDE 15 WII SATILIYOR

Bilgisayar oyunlarını kumanda etme biçiminde getirdiği metotla, büyük değişim yaratan Nintendo Wii oyun konsolu, 2007 yılında büyük bir rekora imza attı.
Toplam satış rakamı 12.35 milyar dolar olarak gerçekleşen Nintendo Wii, geçtiğimiz yıl saniyede 15 kullanıcıyla buluştu.
Piyasaya çıktığı ilk haftadan itibaren rekor üstüne rekor kıran oyun konsolu DS’in ise aynı dönemdeki toplam satışı 64.79 milyona ulaştı.
Nintendo, Mart 2008’e kadar 18.5 milyon Wii ve 29.5 milyon DS konsolu satmayı ve 15,29 milyar dolarlık satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.
2007 yılının ilk dokuz aylık döneminde oyun tutkunlarını farklı maceralara sürükleyen Wii oyunlarının satışı da patladı ve dört adet Wii oyunu 1 milyon bariyerini aştı.

HABER  2

YAHOO, MICROSOFT’U REDDETTİ

Yahoo yönetimi, Microsoft tarafından yapılan 44,6 milyar dolarlık satın alma önerisini, yetersiz bularak resmi olarak geri çevirdi.
Yahoo Yönetim Kurulu, Microsoft’un 44.6 milyar dolarlık satın alma teklifini, şirketin gerçek değerinin 12 milyar dolar altında bulduğu için reddetmeyi kararlaştırdı.
Microsoft ile Yahoo birleşseydi, dünyanın en büyük bilsiyar teknolojisi şirketi olarak, internetin arama motoru lideri Google’a ana rakip olacaktı.
Yazılım devi Microsoft, online arama pazarında Google’ın ardından gelen Yahoo’nun yönetimine hisse başına 31 dolar önermişti ve satın alma işleminin 2008’in ikinci yarısında tamamlanmasını planlıyordu.

HABER  3

GOOGLE ANDROID KARŞINIZDA

Arama motoru Google’ın teknoloji şirketleriyle geliştirdiği mobil telefon yazılımı Android dünyanın en büyük telekom fuarlarından Barselona’da tanıtıldı. 
Geçtiğimiz Kasım’da 34 şirketin katılımıyla ‘Open Handset Alliance’ grubunu oluşturan Google, Android’in cep telefonlarında yaygın işletim sistemi haline gelmesi için çalışıyor.
Android yazılımının bir endüstri standardı haline gelmesinin, Google?ı mobil telefonda bir numaralı arama motoru yapacağı ve şirket için önemli reklam geliri sağlayacağı bekleniyor.
Android işletim sistemiyle çalışan ilk telefon bu yılın ikinci yarısında satışa çıkacak. Google uyumlu cep telefonlarında, Google arama seçeneği, web tarayıcısı, Gmail, Google Maps harita servisi gibi temel özellikler standart olarak yer alacak.

RÖPORTAJ PERFORE

İşletmelerimizde daha doğru ve hızlı kararlar alabilmemize yardımcı olan kurumsal kaynak planlaması yazılımları, son günlerde küçük işletmelerin de gündeminde. Bu alanda dünyada önemli bir yere sahip olan IFS Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Öztürk, kurumsal kaynak planlaması yazılımlarını TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Kurumsal kaynak planlaması yazılımları, kurumlara sahip oldukları varlıkları daha verimli bir şekilde yönetebilme imkânı sağlıyor. IFS Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Öztürk ile Kurumsal kaynak planlamasını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.  Tam 14 dilde yayın yapan soyağacı sitesi Kindo.com ve cep telefonlarını kullanarak SMS grubu oluştubabileceğiniz SMS-Groups.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

İnternet üzerinde soyağacınızı oluşturabileceğiniz pek çok site var. Ancak kendi dilimizde yani Türkçe kullanabileceğiniz tek soyağacı sitesi şimdilik Kindo.com
Tam 14 dilde yayın yapan Kindo.com’da sadece soyağacınızı oluşturarak, aile bireylerini bir araya getirmekle kalmıyor, üyeler arası mesajlaşma ve profil oluşturmak gibi geniş seçeneklere de sahip oluyorsunuz.
Kindo’ya üye olduktan sonra anne, baba, erkek kardeş, kız kardeş, çocukları gibi pek çok seçeneklerı kullanarak, aile bireylerine profiller oluşturabiliyorsunuz.
Profillere hemen aile albümünüzden fotoğraflar ekleyebilir, aile bireylerini Kindo’ya davet için mesaj gönderebilirsiniz.
Sitenin en güzel yanlarından biri de aile bireyleriyle ilgili haberleri ilk ağızdan öğrenmek, doğum günü, yıl dönümü gibi önemli olaylardan haberdar olabilmek. 
Özetle Kindo, ailelerin bir araya geldiği, aile ağaçlarını kurdukları ve büyüttükleri bir yer! Üye olunca ne kadar büyük bir aile olduğunuzu siz de göreceksiniz!
http://www.kindo.com

SİTE 2

İnternetin en çok kullanılan hizmeti elektronik posta, çoğu kez elektronik posta grupları olarak karşımıza çıkıyor. Üye olduğumuz gruplardan gelen mesajlardan pek çok yeni bilgi öğrenebiliyoruz.
Şimdi aynı şeyi, cep telefonlarımızla SMS kullanarak yapabiliyoruz. SMSGroups.com, SMS grupları kurarak, bilgi paylaşımında bulunmayı kolaylaştıran bir site.
Sitede bulunan gruplara üye olabileceğiniz gibi, ilgi alanlarınız ya da faaliyet gösterdiğiniz sektörlere göre, siz de yeni gruplar kurabilirsiniz.
Yeni gruplar açmak için gerekli bilgileri sitede öğrenmek mümkün. Ancak burada dikkatimizi çeken en önemli şey, SMS gruplara üye olanların, aldıkları mesaj için SMS ücreti ödemek zorunda oluşu.
Uygulama güzel olsa da, kontrolünüzden çıkan bir SMS grup üyeliği, cep telefonu faturanızı şişirebilir, aman dikkat!
http://sms-groups.com

OYUN ANONS

Ünlü çizgi roman kahramanı Conan, şimdiye kadar birçok kez, oyun kahramanı olarak bilgisayarlarımızda yer aldı.
Conan şimdi de ‘Age of Conan’la bize yeni heyecanlar yaşatmaya geliyor. Şimdi oyunumuzun detaylarına bakalım!

OYUN

Amerikalı yazar Robert Ervin Howard’ın fantastik edebiyat karakteri Conan, şimdi de ‘Age Of Conan: Hyborian Adventures’ adlı oyunla bilgisayarlarımıza geliyor.
‘Hyborian Adventures’ta farklı ırklar oluşturabileceğimiz bir karakter oluşturma ağacı karşımıza çıkıyor.
Bu bölümde savaşçı, büyücü, rahip ve haydut gibi çeşitli meslek grupları arasından seçim yapabiliyorsunuz. Tekli ve çoklu modda oynayabildiğimiz oyunda gerçek zamanlı bir savaş sistemi kullanılıyor.
Düşmanlarımızla kılıçla savaşırken, karşımızdakine verdiğimiz zararı en çarpıcı biçimde görebiliyoruz.  Düşmanımıza verdiğimiz hasar arttıkça, karşımızdaki karakterdeki olumsuz değişimleri gerçekçi biçimde fark ediyoruz.
Oyunda farklı vuruş teknikleri kullanabiliyoruz. Bunlar; düşmana kafa atarak sersemlemesini sağlamak, sağdan sola kılıç savurmak, soldan sağa kılıç savurmak, düşmanı tekmeyle itmek, kılıcı çapraz şekilde savurmak.
Düşmanlarımıza karşı kılıcımızın yanında büyü gibi araçları da kullanabildiğimiz oyun, kılıç şakırtısını sevenler için iyi bir seçenek!
www.ageofconan.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport.
Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Yakup Türk, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Üst Düzey PC   4500 Dolar
US Robotics 9113 Modem   246 Dolar
Logitech MX Air Mouse   203 Dolar
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Bilgisayar sistemleri hergün binlerce farklı kaynaktan gelen saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan ‘Ağ Güvenliği İpuçları’ adlı kitap, internet güvenliği için önemli ipuçları sunuyor.

KİTAP

Ağ Güvenliği İpuçları, Andrew Lockhart, Açık Akademi Yayınları, 320 sayfa, 20 YTL

Dünyanın en harika hizmetlerinden biri olan internet, dikkatli kullanmazsak, başımıza iş açabilecek unsurlarla doludur. Çok uzak mesafelere milisaniyede kelimeleri ve fikirleri taşıyan internet, aynı zamanda bilgisayarınızı dünyanın herhangi bir yerinden gelecek saldırılara karşı savunmasız bırakır.
Açık Akademi Yayınları’ndan çıkan “Ağ Güvenlik İpuçları”, bilgisayar sisteminizi saldırganların hedefi olmaktan çıkaracak 100 güçlü ve kullanışlı ipucu sunuyor. Bunlar, gerçek dünyada kullanılan araçlardan alınmış örnekler ve güvenlik uzmanlarının kendi bilgisayar ve ağlarını korumak için kullandığı yöntemlerden oluşuyor.
Windows, Linux, BSD için hazırlanmış olan kitaptaki, her bir ipucunu okumak yalnızca birkaç dakika sürerken sizi saatlerce araştırma yapmaktan kurtaracak.
“Ağ Güvenlik İpuçları” orta seviye ve ileri seviye ağ yöneticileri için yazılmış bir kitap olup tamamen pratik, işe yarayan tecrübelerden ve problem çözümlerinden oluşuyor. Kitapta saldırganları tespit etmek ve onlarla başetmek için pek çok kullanışlı teknik bulacaksınız.
Ağınızı ve verdiğiniz hizmetleri, gelişmiş saldırı tespit sistemleri ile gözlemleme; elektronik postalarınızı ve diğer kritik hizmetlerinizi güçlü algoritmalarla şifreleyerek koruma; işletim sisteminizi tespit etmeye yönelik ağ tarayıcılarını engelleme ve başka bir işletim sistemi çalıştırdığınız şeklinde onları yanıltma gibi pek çok konu bu kitapta sizi bekliyor!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir