TechnoLogic – 30. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in otuzuncu bölümünü, üç bölüm halinde ( 30a30b30c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   3 0

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

2 milyardan fazla transistör içeren ilk işlemci Tukwila
MSN’de sansür uygulandığını biliyor muydunuz?
TTNet şimdi de film servisi açıyor
Ses değiştirme teknolojisi iletişimi renklendirecek
Haftanın siteleri Vahşi Web Ormanı ve Sevenload
Sokak dövüşü oyunu Street Fighter’ın yeni versiyonu yakında çıkıyor
Animasyonun Önlenemez Yükselişi kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Intel 2 milyardan fazla transistörü bir araya getiren ilk yongayı üretti. Gelin şimdi 4 çekirdekli bu işlemciyle ile ilgi ayrıntılara ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

İşlemcide büyük devrim

Mikroişlemci devi Intel, 2 milyardan fazla transistörü bir araya getiren ilk yongayı üretti. 65 nanometre teknolojisi temelinde üretilen yonganın, özellikle ‘cache bellek’ olarak kullanılması bekleniyor.
Tukwila adı verilen 4 çekirdekli işlemci, kişisel bilgisayarlarda kullanılmak yerine en üst düzey sunucular için tasarlandı.
Standart bir PC işlemcisine eşdeğer 2 Ghz hıza sahip çip, hızı düşük olmasına karşın, yüksek bellek kapasitesi ve düşük enerji harcamasıyla dikkati çekiyor.
Intel, 2006’da ilk kez bir milyar kapasiteli ilk işlemciyi üretirken, IBM şirketi de geçen yıl, 4,7 Ghz hıza sahip ‘dünyanın en hızlı ticari yongasını’ çıkarmıştı. Çift çekirdekli Power 6 işlemcisi ise sadece 790 milyon transistöre sahip.

HABER  2

MSN’de sansür dönemi

Microsoft’un anında mesajlaşma yazılımı Live Messenger üzerinde yapılan yazışmalarda bazı kelimeleri sansürlediği ortaya çıktı.
MSN’deki sansür, bazı internet kullanıcılarının gönderdikleri iletilerde ‘rahip’ kelimesinin karşı tarafa ulaşmaması üzerine farkedildi. Olayın ortaya çıkması üzerine Microsoft, Live Messenger’da ‘en iyi şekilde hizmet sunma’ gerekçesiyle kelime filtresi uygulandığını doğruladı.
Bilgisayarlara zarar verebilecek güvenlik riski taşıyan belirli sözcüklerin, internet adresi ve dosya tiplerinin kullanımını engellediğini kabul eden şirket, “Rahip veya ‘summer2008’ gibi yaygın bir şekilde kullanılan sözcükler güvenlik riski taşıdıkları zaman iletişimde güçlükler doğabilmektedir. Live Messenger kullanıcılarını korumanın en iyi yolunun bu sözcükleri engellemek olduğuna inanmaktayız” açıklamasında bulundu.
Şimdi beklenen, Microsoft’un bu sansürü kendi isteğiyle mi yoksa, devlet birimlerinin talebi üzerine mi yaptığı; filtrelenecek kelimelerin neye göre belirlendiği ve hangi kelimelerin engellendiği sorularına cevap vermesi!

HABER 3

TTNET’ten film müjdesi

TTMuzik.com adresinde açtığı siteyle ADSL abonelerine ücretsiz müzik indirme imkanı sunan TTNet, şimdi de video için benzer bir girişim başlatıyor.
‘İçerik sağlayıcı’ olarak NTV ve CNBC-e gibi markaları elinde bulunduran Doğuş Grubu’yla anlaşan TTNet, grubun elindeki mevcut programlar ile dizi ve filmlerin yanı sıra, başka TV kanallarıyla da anlaşma yaparak, video içeriğin kullanıcılara ulaşmasını sağlayacak.
Bu amaçla açılacak siteden yapılacak içerik satışı tamamen yasal olacak. Tüm bu işleyişin organizasyonunu ise Doğuş Grubu üstlenecek.
İnternet üzerinden film ve dizi satışının birçok farklı lisans anlaşması gerektiği için sitenin açılışının 2009’a da sarkabileceği gelen haberler arasında.
ADSL erişimi satmak dışında bu gibi alanlara yoğunlaşan TTNet, büyük mağazalarda ADSL’i hızda 17’ye katlayan VDSL2 hattı üzerinden içerik satışı yapacak. Film ve müzik içeriği yasal ve ucuz fiyatla son kullanıcılara ulaştırılacak.

RÖPORTAJ PERFORE

GSM şirketleri yeni gelir modelleri üzerinde çalışırken, ortaya çok farklı ürün ve hizmetler çıkıyor. Bunlardan biri de ses değiştirme teknolojisi. Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, geliştirdikleri ses değiştirme teknolojisini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Defne Bilgi İşlem, Ses Değiştirme Teknolojisi gibi farklı projeleriyle ses getiriyor. Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu ile ses değiştirme ve diğer hizmetlerini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.
Çocukları internetteki zararlı içerik hakkında bilgilendirmek için kurulan Vahşi Web Ormanı ve dünyanın ruh halini görmemizi sağlayan wefeelfine.org bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Avrupa Konseyi, 7-10 yaşındaki çocukların her türlü şiddetten korunmasına yardımcı olabilmek amacıyla internette bir oyun sitesi kurdu.
‘Çocuklar İçin Çocuklarla Birlikte Bir Avrupa İnşa Edelim’ programının bir parçası olan ücretsiz oyun, çocukların eğlenerek interneti anlamaları ve akıllı kullanıcılar olmalarını sağlamayı hedefliyor.
‘Wild Web Woods’ yani Vahşi Web Ormanı adlı oyunda çocukların hedefi, eğlence, barış ve özgürlük kenti olan ‘E-kenti’ne ulaşmak olarak belirlenmiş.
Çocukların kente ulaşması için Vahşi Web Ormanı’ndan geçmesi, buradaki tehlikelerin farkına varıp bunlara dikkat etmeleri ve ‘bilgi, özel yaşam, güvenlik ve farkındalık jetonlarını’ toplamaları gerekiyor.
Oyun Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Fince, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Lehçe, Yunanca, Rusça, Macarca, Fince ve Hollandaca olmak üzere 13 dilde oynanabiliyor.
www.wildwebwoods.org

SİTE 2

Youtube’a sıkı bir rakip olarak gösterilen Sevenload, 2006 yılında Almanya’da kurulan genç bir site.
Video içerik servisinin yanında, Youtube’dan farklı olarak fotoğraf bölümü de bulunan site, kullanıcılarına multimedya içeriği yayımlama ve yönetme konusunda geniş imkanlar sunuyor.
Sevenload, Almanya’daki gurbetçilerin sayısının azınsanamacak kadar büyük olmasının da etkisiyle Türkçe olarak da hizmet veriyor. Site kullanıcıları yükledikleri video ve fotoğrafları kolaylıkla başkalarıyla paylaşabiliyor.
Sevenload, yirminin üzerinde kanalda interaktif video formatlarına sahip. Bu kanallarda sunucu, oyuncu ve dünyaca tanınmış sanatçıların da katıldığı geniş bir içeriği, program yapısıyla yayınlıyor. Bu kanallarda sanatçılar program ve şovlarını sadece Sevenload’da seyirciye sunuyor.
İnternette hem televizyon hem fotoğraf paylaşımı hem de sosyal ağ gibi özellikleri aynı ortamda arayanlar için Sevenload farklı bir alternatif.
http://tr.sevenload.com

OYUN ANONS

Sokak dövüşü oyunu Street Fighter’ın yeni versiyonu yakında piyasaya çıkacak. Şimdi gelin bu efsane oyunda bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Oyun dünyasının en eski ve sevilen oyunlarından biri olan “Street Fighter” serisinin yeni oyunu bu yıl içinde piyasaya çıkacak. Japonya’da kullanıcılara demosu gösterilen ve test etme imkanı sunulan “Street Fighter 4” adıyla gelecek olan oyunun yeni görüntüleri, TechnoLogic farkıyla ekranlarınızda.
Şu anda izlediğiniz görüntüler, ilk kez Japonya’daki Capcom etkinliğinde bir oyun salonunda Japonyalı oyunseverler için oluşturulan bir demodan.
Capcom şirketi tarafından geliştirilen Street Fighter, oyun dünyasının mihenk taşlarından biri olarak kabul ediliyor.
Street Fighter, hayranlarının alışık olduğu şekilde aslına bağlı kalarak kaldığı yerden 2 boyutlu olarak devam edecek. Oyunda bazı önemli sahneler içinse, detaylar üç boyutlu olarak tasarlanıyor.
Oyunun başlangıcında klasik hareketlerle dövüşebileceğimiz bir ortam çıkıyor karşımıza. Oyunda, özellikle turnuva oyuncuları için daha stratejik ve online bir format da yer alıyor.
Grafikler ve oynanış kalitesi açısından beğeni toplayan Street Fighter 4’ün Play Station 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkacağını hatırlatalım.
www.streetfighterworld.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport.
Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Mustafa Palecic bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Samsung D880 699 YTL
Garmin Nuvi 770 942 Euro
General Mobile 6777 547 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Animasyon sinemada ayrı bir dal olarak zaman içinde gelişimini sürdürdü. Şimdiyse animasyon apayrı bir uzmanlık dalı olarak karşımızda. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ‘Animasyonun Önlenemez Yükselişi’ adlı kitap, sinemada adeta yeni bir çığır açan animasyonun hem bugününü hem de geleceğini anlatıyor.

KİTAP

Animasyonun Önlenemez Yükselişi, Özge Samancı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 270 Sayfa, 27 YTL

Beyaz perdede azımsanamayacak bir mevzi kazanan animasyon sinemasıyla ilgili ilk kez kapsamlı bir kitap çıktı.
‘Animasyonun Önlenemez Yükselişi’ adlı kitapta, yazar Özge Samancı, çizgi film olarak bildiğimiz ve gelişen teknolojiyle animasyon sineması olarak adlandırılan yeni bir dalı ele alıyor.
Çizgi film kavramının animasyon sinemasının sadece sınırlı bir kısmını kapsayan bir sözcük olduğunu vurgulayan yazar, “Live Action” yani ‘canlı sinema’ kavramının kullanılmasının doğru olduğu görüşünde.
Yazar eserinde, animasyon sinemasının tarihsel sürecini irdelerken, giderek karmaşıklaşan bu yapıdaki yeni terminolojik gelişmeleri de ele alıyor ve animasyonun “hayali” dünyası ile “live action” sinemanın “gerçek” dünyası arasındaki gidiş-gelişleri inceliyor.
Animasyon sinemasına ilgi duyuyor ve kendinizi bu alanda geliştirmeyi düşünüyorsanız, bu kitaba göz atmalısınız!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir