TechnoLogic – 29. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmidokuzuncu bölümünü, üç bölüm halinde ( 29a29b29c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   2 9

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.
Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız.
Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

HABER ANONS

Teknoloji devi Microsoft, internetin en büyük markalarından Yahoo’yu satın almak için harekete geçti.
Gelin şimdi dünya devi Microsoft’un Yahoo atağının ayrıntıları ve diğer haberlerimize göz atalım!

İÇERİK ÖZETİ

Microsoft’tan Yahoo’ya 45 milyar dolarlık teklif
Facebook’ta Türklerin sayısı yüzde 466 hızla artıyor
Greenpeace açıkladı; iPod’da zehirli maddeler var!
Atmaca Grubu, bilgisayar üretimine başladı
Haftanın siteleri Qtrax (Ketraks) ve Yıldızal.com
Aksiyon oyunu Killzone 2, oyum meraklılarıyla buluşuyor
BluRay’li Sony Vaio, HP Voice Messenger ve ilginç dijital oyuncaklar
Bilgisayarınızı stüdyoya dönüştürmek için Dijital Müzik kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER 1

MICROSOFT’TAN YAHOO’YA REKOR TEKLİF

Teknoloji devi Microsoft, küresel rekabette en güçlü rakibi Google’ın önüne geçebilmek amacıyla, internetin en büyük markalarından Yahoo’yu satın almak için harekete geçti.
Microsoft, 2007 yılında kârı 751 milyon dolardan 660 milyon dolara gerileyen Yahoo’yu satın almak için 44.6 milyar dolar teklif etti.
Yahoo, kârının düşmesi üzerine, bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Satın alma gerçekleşirse, 14 bin 300 kişinin çalıştığı şirketteki elemanlar Microsoft’a geçecek ve 1000 kişi kapı önüne konulmaktan kurtulacak.
Yahoo’nun, en sıkı rakibi Microsoft’tan gelen bu teklife ne cevap vereceği merakla beklenirken, arama devi Google, satın almaya karşı çıktı.
Bu operasyonun internetin açıklık ve yenilikçilik prensiplerine engel olacağını savunan Google, Microsoft’un kişisel bilgisayar yazılımı alanındaki tekelinin internete de sıçrayacağı iddiasında bulundu. Bakalım teknoloji devlerinin savaşından kim galip çıkacak!

HABER  2

TÜRKLER FACEBOOK’U FETHETTİ

İnternet dünyasının en popüler sosyal ağı Facebook’un Türkiye?deki kullanıcı sayısı 1 ay içinde yüzde 466 artarak, büyüme hızıyla bütün dünya ülkelerini geride bıraktı.
Dünya üzerinde 62 milyon kişi Facebook’a kilitlenmiş durumda. Yeni ve eski arkadaş bulmak için kullanılan en popüler sosyal ağ olan Facebook’un Türkiye’de 4.2 milyon kullanıcısı var. 24 milyon kullanıcı ile İngiltere, ABD ve Kanada’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.
Türkiye’yi yüzde 171 ile İsrail, yüzde 109 ile Fransa, yüzde 87 ile Çin, yüzde 31 ile Suudi Arabistan, yüzde 24 ile Pakistan ve yüzde 18 ile İngiltere izliyor.
2006 yılında Harvard öğrencisi Mark Zückerberg tarafından kurulan Facebook, daha sonra ABD ve İngiltere’de üniversite öğrencileri arasında da yaygınlaştı, ardından tüm dünyada bir fenomen haline geldi.
Hızla yayılan Facebook’un etkileri tahmin edilemez düzeye ulaşmış durumda. Çalışanların iş saatlerini Facebook başında geçirmeye başlamaları, işçi ve işveren arasında büyüyen sorunlardan biri.

HABER 3

GREENPEACE: iPHONE’DA ZEHİR VAR

Çevre örgütü Greenpeace, Apple şirketinin popüler ürünü iPhone’da sağlığa zararlı maddeler kullanıldığı gerekçesiyle ürünün piyasadan çekilmesini istedi.
Bağımsız bir İngiliz laboratuarının iPhone’un 18 ayrı iç ve dış parçaları üzerinde Greenpeace için yaptığı testlerin sonucuna göre, cihazın anteninde toksit bileşenler bulunduğu ortaya çıktı.
Testte ayrıca cihazın kulaklık kablolarının dış kaplamasının da toksit maddeler içerdiği tespit edilirken, pilinin cihaza lehimlenerek yapıştırılmış olmasının da geri dönüşüm için cihazın parçalarının ayrılabilmesi konusunda zorluk oluşturduğu kaydedildi.
Greeenpeace Araştırma Laboratuarları’nda görevli uzman bilim adamı David Santillo, üründe rastlanan maddelerin ikisinin Avrupa’da ‘üreme için zehirli madde’ olarak sınıflandırıldığını, çünkü bunların memelilerde üremeye zarar verdiğinin belirlendiğini söylüyor.
iPhone’un diğer telefon üreticilerinin kullanımını terk ettiği zararlı PVC maddesi içerdiği de belirlendi. Greenpeace, Apple’nin bu telefonları toplamasını ve avrupa pazarına bu telefonlarla giriş yapmamasını istiyor. Ancak Türkiye’de kullanımı yasal olmamasına rağmen, iPhone çılgınlığı hızla artıyor.

RÖPORTAJ

Televizyon, uydu alıcısı ve müzik sistemleri üreten Atmaca Grubu, şimdi de Sunny ve Woon markasıyla bilgisayar üretimine başladı. Atmaca Bilgisayar Genel Müdürü Yetkin Şekeroğlu ile bilgisayar sektöründeki hedeflerini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var. Reklam izleme karşılığı bedava müzik indirebileceğiniz Qtrax.com ve sevdiğinizin adını yıldızlara yazabileceğiniz Yildizal.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Qtrax.com, (Ketraks) internet dünyasının yeni yasal online dosya paylaşım hizmeti. Kullanıcılara  izleteceği reklam karşılığında ücretsiz müzik indirmesine izin veren Qtrax.com, reklam gelirlerini müzik şirketleriyle paylaşacağını vaad eden bir site.
Kullanıcıya hiçbir kısıtlama getirmeden çalınan şarkı sayısı karşılığında telif hakkı sahibinin tazmin edileceğini belirten Qtrax yöneticileri, sistemlerinde özellikle diğer paylaşım sitelerindeki uygulamalarla gelen casus veya solucan yazılımlardan bulunmadığına dikkati çekiyor.
Yasal paylaşım sitesi Qtrax’tan şarkı indirmek etmek isteyen kullanıcı, öncelikle sitenin yazılımını indirmek zorunda. Kullanıcı şarkı ararken veya indirirken reklam izlemek zorunda.
Yeni yasal paylaşım sitesi ayrıca ‘Last Night’ adını verdiği ve kullanıcıların bir gece önce kaydedilmiş canlı konser kayıtlarını arayıp indirebilecekleri bir özel uygulama da başlatacak.
Sitede ayrıca müzik videoları, sanatçılara ait belgeseller, röportajlar, albüm eleştirileri ve biyografiler de yer alıyor.
Qtrax, reklam desteği karşılığında bedava şarkı indirme imkanı sunan ilk yasal web sitesi değil. SpiralFrog, geçen eylülde Universal Music ile anlaşarak, reklam karşılığında ücretsiz şarkı hizmeti başlatmıştı.
www.qtrax.com

SİTE 2

Sevdiklerinizin adını yıldızlara vererek ona hayat boyu sahip olabileceği en büyük hediyeyi vermek ister misiniz?
Yildizal.com, Amerika’da yaklaşık 30 yıldır uygulanan ve şu ana kadar 16 milyon yıldızın isimlendirildiği sistemle, Türkiye’de de yıldızlara adlarını vermek isteyenlere hizmet veriyor.
ABD’de yaşayan bir Türk’ün açtığı sitede, kuzey yarım küredeki burçlar kuşağında bulunan ve bugüne kadar adlandırılmayan 2,5 milyon yıldızın isim hakkı satışa sunuluyor.
yildizal.com’a girerek, bir yıldıza kendinizin ya da bir sevdiğinizin ismine vermenin bedeli 130 YTL’den başlıyor.
Yıldız adlandırma sistemi ABD’de 1980’li yıllardan bu yana milyonlarca kişi tarafından kullanılmış durumda.
Sertifikalandırılan yıldızla ilgili sahibine, özel olarak hazırlanan plaket ulaştırılıyor. Satılan yıldızların koordinatları sitede yayınlanıyor. İsimlendirilmek istenen yıldızın sadece kişiye özel olarak teleskopik koordinatları çıkartılıp, fotoğraflanıyor.
Sattıkları yıldızların Türkiye’den görülebilmesi için sadece kuzey yarım kürede ve burçlar kuşağında yer alan yıldızlar isimlendirilirken, genellikle İran, Avusturya, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerdeki Türklerden talep geliyor.
www.yildizal.com

OYUN ANONS

Sony tarafından satın alınan Hollandalı oyun üreticisi Guerilla Games’in dünyadışı bir gezegende geçen aksiyon oyunu Killzone 2’nin ilk görüntüleri yayınlandı. Gelin şimdi farklı bir savaş deneyimi yaşayacağımız bu oyuna yakından bakalım!

OYUN

Uzak bir gezegende imparatoru yakalamak ve kontrolü ele geçirmek için çetin bir mücadale başlıyor. Tabii ki bu o kadar kolay olmayacak.
Killzone 2’de özel bir operasyon ekibinin içinde buluyoruz kendimizi. Yeni karakterlerin yanında, eski oyunlardan tanıdığımız dostlarımız tekrar yardımımıza koşuyor.
Oyunda tek düşmanımız canlılar değil. Değişken hava şartlarına ve gezegenin doğal yapısına ayak uydurmamız gerekecek.
Öldürmek için farklı taktikler ve yöntemler belirlemek tamamen bize bağlı. Çatışma sırasındaki sonuçlar gerçek zamanlı olarak hem çevre de hem de karakterlerin üzerinde görülebiliyor.
Aksiyon oyunları sevenler için farklı bir oyun deneyimi getirecek olan Killzone 2’nin bu yıl içinde çıkması bekleniyor. Bakalım beklediğimize değecek mi?
http://www.guerrilla-games.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport.
Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Ömer Erkin, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Sony Vaio (Blu-Ray Disc – HD) 3807 YTL
HP iPAQ 514 Voice Messenger 586 Dolar
Macbook Pro 3182 Euro
http://www.bimeks.com.tr 

KİTAP ANONS

Dijital teknoloji, müziğin üretim sürecini hem araçsal hem de niteliksel olarak değiştirdi. Mehmet Deniz Yürür’ün yazdığı Dijital Müzik adlı kitap, müzikteki değişimi yakalamak isteyenlere ışık tutuyor.

KİTAP

Dijital Müzik
Mehmet Deniz Yürür
Pusula Yayıncılık
280 sayfa, 11 YTL.

Müzik yapmak için artık enstrümanlara ihtiyacınız yok. Müzik yazılımlarıyla bilgisayarınızı enstrüman olarak kullanabilir, hatta bilgisayarınızı teknolojinin nimetlerini kullanan bir stüdyoya dönüştürebilirsiniz.
Dijital Müzik, bu değişime dâhil olmak isteyen, bilgisayar ortamında müzik yapmaya yabancı olan, dijital müzik ile uğraşmak için bilinmesi gereken kavramsal ve teknik bilgiyi, kullanılan donanımları öğrenmek isteyen müzisyenlere yönelik bir kitap.
Kitapta en temel terimlerden, bilgisayar donanımıyla ilgili anlatımlar ve çeşitli programlarla müzik üretmeye kadar birçok konu uygulamalı olarak ve her okuyucunun anlayabileceği bir dille anlatılıyor.
Sıfırdan başlayarak dijital müzik hakkında geniş bir bilgiye sahip olmanızı sağlayacak bu kitap her zaman tekrar açarak başvurabileceğiniz önemli bir referans niteliği taşıyor.
Kitapta, dijital müzikte temel teknik kavramlar, gerekli bilgisayar donanımı, bilgisayar ortamında dijital enstrümanlar ve detaylı incelemeleri, çeşitli efektler, yaygın olarak kullanılan müzik programları ve şarkı yapmak için çeşitli püf noktaları gibi konu başlıkları yer alıyor.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
Ulaşım: Hayrettin Acarlı
TV NET 2008
Sponsor: Albil, Lotto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir