TechnoLogic – 28. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmisekizinci bölümünü, üç bölüm halinde ( 28a28b28c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Bugüne kadar yayınlanan tüm bölümleri Youtube üzerinden buraya tıklayarak izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   2 8

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.
Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız.
Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Myspace Türkiye sitesi yakında açılıyor
Apple’dan ince ama ‘en ince’ olmayan bilgisayar
Bilgisayar kullanıcıları, Windows XP’yi yaşatmak istiyor
İnternette ‘nick’ yeniden gerçek kimlik dönemi
Füsun Sarp Nebil, Turk.Internet.com’u anlatıyor
 Grafikerlere özel internet portalı grafiport ve poster tutkunları için yeni adres Posteradam
NBA?in oyun arenasındaki yeni yüzü NBA Live 2008
Bilgisayarınıza erişilebilirlik katacak Frisby çok fonksiyonlu panel ve ilginç dijital oyuncaklar
Yeni başlayanlar için Gökçen Karan’dan videoblog rehberi
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER  1

DÜNYA DEVİ MYSPACE TÜRKİYE’YE GELİYOR

Dünyadaki en geniş katılımlı sosyal iletişim sitelerinden olan MySpace, yakında Türkiye sitesini faaliyete geçirecek.
MySpace’in uluslararası satış direktörü Travis Katz, Türkiye’nin de kısa sürede MySpace’in yerel hizmet verdikleri ülkeler listesine gireceğini belirtirken, bunun için net bir tarih vermedi.
Türkiye’nin bu konuda “çok çekici” olduğunu ifade eden Katz, “Çünkü toplumun yüzde 30’u 18 yaşın altında. Bu da size çok büyük bir potansiyel kullanıcı sağlıyor” dedi.
Bir ülkeye başaralı bir şekilde portal açmanın, sadece sitenin dilini değiştirmekte yatmadığını söyleyen Katz, önce o ülkeyle ilgili araştırma yaptıklarını belirtti.
Katz, bu ön çalışmalarda o ülkenin en çok sevilen sanatçılarını ve ünlülerini belirlediklerini ve onları hizmete dahil etmeye çalıştıklarını kaydetti.
Bu arada Türkiye’de açılacak Myspace ofisi için LinkedIn sitesi üzerinden ‘eleman aranıyor’ ilanı verildi bile.

HABER  2

APPLE’DAN SON PAZARLAMA HAMLESİ: MAC BOOK AIR

Apple geçtiğimiz günlerde, dünyanın en ince notebook bilgisayarı olduğunu iddia ettiği MacBook Air’i tanıttı. MacBook Air; 1.94 cm’lik maksimum yüksekliğe sahip. Bilgisayarın ince kenarları sadece 0.4 cm kalınlığında.
Bir pazarlama dehası olan Apple’ın CEO’su Steve Jobs, MacBook Air’i, ‘dünyanın en ince notebook bilgisayarını ürettik’ şeklinde tanıttı.
MacBook Air’de CD ya da DVD sürücü bulunmuyor. Arzu eden kullanıcılar eksra ücret ödeyerek, harici CD sürücü satın alabiliyor. Ayrıca üründe sadece bir adet USB giriş bulunuyor. 
1799 dolardan başlayan ürün ile Apple, kişisel bilgisayar pazarında önemli bir pay kapmayı amaçlıyor.
Bu arada, MacBook Air’in “Dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı” olmadığını üzülerek belirtmek zorundayız. 1998’de piyasaya çıkan Mitsubishi Pedion modeli 1.84 mm kalınlıkla ‘dünyanın en ince bilgisayarı’ unvanını hala koruyor.
1.3 kilogramla ‘dünyanın en hafif bilgisayarı’ olarak da lanse edilen MacBook Air’in bu unvanının da doğru olmadığını ekleyelim; maksat tüketici bilinçlensin!

HABER  3

BİLGİSAYAR KULLANICILARININ ‘XP’Yİ KURTARIN’ ÇIĞLIĞI

Microsoft’un son işletim sistemi Vista’nın yüksek donanım ihtiyacı nedeniyle bir çok bilgisayarda verimli çalışmaması, mevcut bilgisayarların bir bölümüyle uyumlu olmaması gibi nedenlerle bilgisayarı kullanıcıları Windows XP’den vazgeçemiyor.
30 Haziran’da Windows XP’nin geliştirilmesi ve güvenlik yamalarının çıkarılmasını durduracağını açıklayan Microsoft’a tepki gösteren bilgisayar kullanıcıları, ‘XP’yi kurtarın’ adlı bir kampanya başlattı.
InfoWorld tarafından oluşturulan konuyla ilgili elektronik dilekçeye onbinlerce kişi imza attı. Kampanyanın bu kadar büyük ilgi görmesi, Windows XP’nin hala en sağlıklı çalışan Windows işletim sistemi olduğu yönünde yorumları destekliyor.
Windows XP, gerek hızı, gerekse yıllardır satır satır geliştirilen kodu sayesinde, sıfırdan yazılan ve bazı önemli hatalarla piyasaya sürülen Vista’ya adeta meydan okuyor.
Son yapılan araştırmalara göre, bilgisayar kullanıcılarının önemli bir bölümünün Windows Vista’ya adapte olmasının gecikmesinin önemli nedenlerinden biri Windows XP’nin hala dimdik ayakta oluşu.

RÖPORTAJ

Turk.Internet.com, dünya genelinde teknoloji yayıncılığının önemli oyuncularından biri olan Internet.com’un Türkiye’deki ayağı.
Sitenin kurucusu Füsun Sarp Nebil’le Turk.Internet.com’u ve Türkiye bilişim sektöründeki yerini konuştuk!

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.
Türkiye’nin grafikerler için tasarlanmış ilk internet sitesi olan Grafiport ve Posteradam.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Grafikerler için tasarlanmış internet sitesi Grafiport, sanal alemde yayın hayatına başladı. Adnan Çalışkan ve Bülent Yüksel’in kurduğu site, daha önce yayına başlayan logoturka.com’u da bünyesine katarak kapsamlı bir grafik portalı haline geldi.
Amatör ve profesyonel kullanıcılara vektörel logo ve klipart bankası, video dersleri, tasarım ve yarışma haberleri, sektörel iş ilanları, sektörel rehber ve forum gibi konularda hizmet veren Grafiport, portal kimliğini gerçekten hakedebilmek için sürekli yenilenen modüller eklemeyi de vaadediyor.
Grafiport, grafik ve reklam sektöründeki internet kullanıcılarının biraraya gelip, sektörel anlamda her türlü veriyi paylaşabileceği bir mecra olmayı amaçlıyor.
Tasarımcılar, gerek font, gerek klipart ve gerekse iş ve bilgi paylaşım ihtiyaçlarını farklı farklı sitelerden ve büyük çoğunlukla da yurt dışındaki sitelerden gideriyorlardı. Grafiport, özellikle bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor.
Amatör ve profesyonel grafik tasarımcılara grafiport.com adresini öneriyoruz. Artık grafikerler de “Benim de bir portalım var” diyebilecekler.
http://www.grafiport.com

SİTE 2

Dünyanın en iyi baskı sistemleri kullanılarak üretilen posterleri bir arada toplayarak, en büyük poster arşivini hazırlamak, kurulan bu arşivi adrese teslim sunmak için kurulan bir site var karşımızda.
Müzikten sinemaya, spordan sanata, manzaradan komediye, birçok kategoriyi içerisinde bulunduran sitede, Dali reprodüksiyonundan Paris fotoğrafına, Madonna posterinden tarihi fotoğraflara kadar her türlü görsel materyali poster ebat ve kalitesinde bulmak mümkün.
Posteradam.com yöneticileri, arşivlerinde ürünlerimiz Avrupa’dan ithal edilmiş ve tüm telif ve lisans haklarının alınmış olduğuna dikkat çekiyorlar.
Sitenin “PosterAs” ürünüyle, çerçeveye gerek kalmadan son derece şık bir şekilde posterlerinizi istediğiniz mekâna asabiliyorsunuz.
Çeşitli renk seçenekleri bulunan PosterAs ürünü, poster ile birlikte sipariş edildiğinde ekstra kargo ücreti ödemeye gerek kalmadan adresinize teslim ediliyor.
http://www.posteradam.com

OYUN ANONS

Dünyaca ünlü basketbol ligi NBA’in oyun arenasındaki yüzü olan NBA Live?ın yeni versiyonu NBA Live 08, basketbolseverlerin vazgeçemeyeceği bir oyun.
Gelin şimdi basketbol heyecanını doyasıya yaşayacağımız bu zevkli oyuna yakından bakalım!

OYUN

Basketbolseverlerin ekranları başına çakılmalarına neden olan NBA Live adlı sportif heyecanlar yaşatan oyunun yeni sürümü çıktı.
‘NBA Live 2008’ adıyla piyasaya çıkan oyun, önceki sürümüne göre daha fazla özellikler içeriyor.
NBA Live 2008’de seriye oynayış konusunda yenilikler göze çarpıyor. Oyuncuların mücadelelerinin daha gerçekçi hale gelmiş oluşu, oyunseverlerin aldıkları zevki daha da artıracak bir unsur.
Özellikler omuz omuza mücadelelerde sıkı rekabet dikkat çekici. Sert omuz darbeleri, hücum faulleri ve dirsek darbeleri, oyundaki rekabet hissini artıran yenilikler.
Örneğin, rakip takımın oyuncuları takımınız hücuma geçerken, oyuncularınızı düşürecek kadar sert fauller yapabiliyor. Bu fauller bazen öylesine sert ki, aldığı bir darbeyle oyuncunuz birkaç metre ileriye fırlayabiliyor. 
NBA Live 2008’de dikkat çeken bir başka yenilik ise,  basketler atışlarında görülüyor. Farklı atış tekniklerini ilave edildiği oyunda, pota altından geçerek geriye turnike atış, ters smaç, havaya zıplayarak ve farklı hareketlerle etkileyici basketler atabiliyoruz.
http://www.easports.com/nbalive08

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.
Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Teknolojist Fatih mağazasındayız.
Erkan Bilgin, bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Frizby CR252U Çok Fonksiyonlu Panel 30 YTL
Edimax Wireless Adaptör   40 YTL
Piranha DVD Player (USB/Card Reader) 60 YTL
www.teknolojist.com.tr

KİTAP ANONS

Türkiye’deki bir avuç videobloggerdan birisi olan Gökçen Karan, video blogging konusunda yazılmış ilk ve tek Türkçe esere imza attı.
İnternette kendi görüntülü medyanızı oluşturmanıza imkan tanıyan videobloggingi anlamak, neyin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgilenmek istiyorsanız, Erko Yayıncılık’tan çıkan bu kitaba göz atmalısınız!

KİTAP

Yeni Başlayanlar İçin Video Blog Rehberi
Gökçen Karan
ErKO Yayıncılık, 176 sayfa, 10,50 YTL

Andy Warhol, “Gelecekte herkes 15 dakikalığına meşhur olacak” demişti. İlk Türkçe video blogging kitabının yazarı Gökçen Karan’a göre, “Teknoloji çağında bunu 1 saate çıkarmak mümkün!”
Yeni Başlayanlar İçin Video Blog Rehberi adlı bu kitapta, video bloggingin neden müthiş bir imkan sunduğu şöyle anlatılıyor:
“İnternet bağlantısı olan herkesin video seyretmesini mümkün kılar. Seyircilere video hakkında yorum yapmalarını sağlayarak bir diyalog başlatabilir. Bu, gücün artık sizde olduğu anlamına gelir. Artık siz bir medyasınızdır.”
Türkçe video blogging konulu bu kitap, video blog yapmanın gereklerine, nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiği gibi bilgilerin yanı sıra, kendi özel televizyonunuzu kurabilmeniz veye kendinizi internetten yayınlayabilmeniz için neler yapmanız gerektiği gibi bilgileri içeriyor.
Kişisel medya, kişisel reklamcılık ve viral video reklamları devrinin başladığı bu sıralarda eğer bu işe ciddi olarak bakıyorsanız yakın zamanda sizi geçindirebilecek bir meslek haline bile gelebilir.
Eğer videoya ilgi duyuyorsanız kendi kişisel medyanızı oluşturmanız için gereken herşeyi bu kitapta bulacaksınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
Ulaşım: Hayrettin Acarlı
TV NET 2008
Sponsor: Albil, Lotto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir