TechnoLogic – 27. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmiyedinci bölümünü, üç bölüm halinde ( 27a27b27c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Bugüne kadar yayınlanan tüm bölümleri Youtube üzerinden buraya tıklayarak izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   2 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.
Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız.
Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Cep telefonunuzun gizli numaralardan aranmasını önlemek artık elinizde!
Viruslere dikkat, şifreleriniz tehlikede. 
Microsoft’un Avrupa Birliği’yle başı yine dertte
Dünyaca ünlü teknoloji portalı CNET, Türkiye’de
Google Turkiye Ülke Muduru Bülent Hiçsönmez’le Google’ı konuştuk. 
Vasiyetinizi internette yazmaya ne dersiniz? 
Sigarayı bırakmak isteyip de başaramayanlara özel bir site: sigara.org. 
Haftanın oyununda kahramanımız kötü adamlar: Battlefield, Bad Company!
Lambalı müzik keyfini yaşamak isteyenlere lambalı müzik sistemi ve birbirinden ilginc dijital oyuncaklar!
“iPod” ve “Broadcasting”den doğan kavram, ‘Podcasting’
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Cep telefonu kullanıcılarının kâbusu olan, gizli numaralardan aranmak artık sona eriyor!
Telekomünikasyon Kurumu, GSM operatörleri üzerindeki yaptırımını kullanarak, abonelere, gizli numaralardan aramaları kabul etmeme hakkı tanıdı.
Peki, gizli numaraları nasıl engelleyeceğiz? Bu sorunun cevabı ve diğer haberlerimiz az sonra TechnoLogic’te olacak!

HABER  1

GSM operatörleri tarafından 1 Ocak 2008?den itibaren ‘gizli numaradan aranmayı engelleme servisi’ ücretsiz olarak hizmete sunuldu. Ancak, servisten yararlanmak için hattın kullanıcısı tarafından aktif hale getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle çok sayıda hat kullanıcısı, halen gizli numaradan aranabiliyor. 
Servisi aktif hale getirmek için Turkcell ve Avea’da, aranacak numara olarak *253# yazıp, arama tuşuna basmak yeterli. Servisi iptal etmek için ise #253# yazarak işlemi tekrarlamak gerekiyor.
Vodafone’da ise önceden alınmış olan 6 haneli şifre, ardından bir boşluk ve ‘GIZLINUMARAYAKAPALI AC’ yazıp, 7048’e kısa mesaj göndermek gerekiyor. Servis iptali ise aynı işlem ‘GIZLINUMARAYAKAPALI KAPAT’ yazarak yapılıyor.
Servis ayrıca, üç GSM operatörünün internet sitelerinde kullanıcı girişi yapılarak veya satış noktalarına başvurularak da aktif hale getirilebilir.

HABER 2

Bilgisayar güvenliği uzmanları, internette bankacılık işlemleri sırasında şifre bilgilerini çalan ve Windows işletim sisteminde faaliyet gösteren bir virüs hakkında uyarıda bulundu.
Uzmanlar, virüs programının geçen ay çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 5 bin civarında kişiyi etkilediğini ve çoğunun, Microsoft’un tarayıcısının boşluklarından faydalanan bubi tuzaklı web sitelerinin kurbanı olduklarını belirti.
Symantec bilgisayar güvenliği şirketi yetkilileri, Mebroot olarak adlandırılan virüs bir kez kurulduktan sonra çoğunlukla, ‘keylogger’ adı verilen ve gizli bilgilerin çalınması için klavye vuruşlarını kaydeden programlar gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayara indirdiği uyarısında bulunuyor.
Şimdiye dek 200 binden fazla sisteme bulaşan virüs programlarını hazırlayan ve banka şifre bilgilerini çalmakta uzmanlaşmış bir Rus hacker grubu tarafından yazılan Mebroot virüsünün ilk olarak ekimde ortaya çıkarıldığını belirten uzmanlar, bu virüsle saldırıların geçen ay başında arttığına dikkat çekiyorlar.
Normalde bilgisayar çalışırken kaldırılamayan Mebroot virüsünü tarayarak tespit eden ve kaldırabilen bir yazılımın ise bağımsız bilgisayar güvenliği şirketi GMER tarafından geliştirildi.

HABER  3

Avrupa Birliği, pazardaki hakim durumunu kullanarak internet tarayıcısı Internet Explorer ve ofis yazılımlarıyla rekabeti ihlal ettiği şikayeti üzerine yazılım devi Microsoft hakkında iki yeni soruşturma başlattı.
AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Microsoft’un Windows işletim sistemine entegrasyon konusunda rakip yazılım şirketlerine bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğinin ve farklı yazılım olan internet tarayıcısını işletim sistemine bağlayıp bağlamadığının soruşturulacağı belirtildi.
Norveç merkezli internet tarayıcısı yazılımı şirketi Opera, Microsoft’un Internet Explorer yazılımını Windows işletim sisteminden ayırmayarak pazar hakimiyetini kötüye kullandığı ve standartlara uymayarak rakip yazılımların Windows’la uyumlu çalışmasını zorlaştırdığı şikayetiyle geçen ay AB Komisyonu’na başvurmuştu.
Rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle daha önce Microsoft’u, toplamda milyarlarca avroyu bulacak ucu açık rekor para cezasına çarptıran AB Komisyonu’nun soruşturmalarına IBM ve Oracle gibi bilişim devleri de destek veriyor.

RÖPORTAJ

Teknoloji devi Google, sunduğu ürün ve hizmetlerle her geçen gün adından söz ettirmeyi başarıyor.
Yaklaşık 3 ay önce göreve başlayan Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez’le, önce Google’ı ardından da Google’ın Türkiye’deki planlarını konuştuk.
 
SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak, birbirinden ilginç site önerilerimiz var.
‘Yazın vasiyetinizi, siz ölene kadar saklı kalsın, öldüğünüzde sevdiklerinize ulaştırılsın, hatıranız sonsuza dek yaşasın’ sloganıyla faaliyete geçen evasiyet.com ve sigarayı bırakmak isteyip de bir türlü başarılı olamayanlara rehberlik eden sigara.org, bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Türkiye’de ilk kez, üyelerine vasiyetlerini hazırlayarak sanal ortamda saklayan ve öldükten sonra bu vasiyetleri yakınlarına sunan bir site açıldı.
Sitede, kişinin vasiyeti sadece o öldükten sonra yayınlanıyor. Kişi hayattayken izin vermediği sürece vasiyetini kimse okuyamıyor. Ancak üye, internetteki başka bir kişisel sayfasından  vasiyet sayfasına link vererek herkesin vasiyetini bilmesini de sağlayabiliyor.
Üye, siteye her giriş yaptığında hayatta olduğu algılanıyor. Üye olurken verilen e-posta adresine de her ay başında bir kontrol e-postası gönderiliyor. Bu e-postadaki ‘hayattayım’ linkine tıklayan üye, yaşadığını siteye bildiriyor.
Kişinin yakınlarının, gazetede çıkan ölüm ilanını tarayarak siteye e-posta yoluyla iletmeleri halinde de üyenin ölümü onaylanıyor. Ayrıca, 3 ay boyunca siteye hiç giriş yapmayan ve kontrol e-postalarına cevap vermeyen üyeler ise ölmüş var sayılıyor.
Kişinin vasiyeti ya da vasiyetleri sitede yayınlanmaya başlarken, ölmeden önce verdiği ve vasiyetin gitmesini istediği adreslere de e-postayla ulaştırılıyor.
www.evasiyet.com

SİTE 2

Kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasıyla birlikte, en önemli gündem maddelerimizden biri sigara.
sigara.org, sigarayla ilgili, bilmek istediğiniz neredeyse tüm sorulara cevap veren bir site.
Sigarayı bırakmaip de bir türlü bunu başaramayanlardansanız, sitede sigaradan kurtulmak için altın değerinde tavsiyeler sizi bekliyor.
sigara.org, sigaradan kurtulmanıza yardımcı olmanın  yanı sıra, bu konuda yapılan önemli araştırma dosyalarını da bulabileceğiniz bir bilgi kaynağı.
Bu arada, sigarayı bırakmak için çıktığınız ve  iradenizi zorlayan zorlu bu  yolculukta yaşadıklarınızı, sitenin blog bölümünde sizinle aynı kaderi yaşamakta olanlarla da paylaşabiliyorsunuz.
www.sigara.org

ARA ANONS

Savaş oyunlarının ünlü serisi Battlefield’ın yeni versiyonu ‘Battlefield: Bad Company’, savaşların kötü adamların kazanmasına yaradığına vurgu yapan bir aksiyon oyunu.
X-Box 360 ve Play Station 3 için geliştirilen oyunda, kötü adamların para hırsıyla ne kadar vahşileşebileceklerini oyunun kahramanı olarak bizzat yaşayacaksınız!
Gelin şimdi 24 kişinin aynı anda online oynayabileceği bu müthiş oyuna yakından bakalım!

OYUN

‘Battlefield: Bad Company’, kahramanlarının, paranın cazibesiyle acımasız savaşlara girmekten kaçınmayan kötü adamların olduğu bir oyun.
Kötü adamlardan oluşan timimiz, başlarını belaya sokmak için adeta fırsat kolluyor ve buldukları her fırsatta kendilerini çetin bir savaşın ortasında buluyorlar.
Bad Company, alternatif kurgu ürünü ve kendini bilmez askerlerin kendi zevklerini tatmin etmek için savaştıkları bir dünyadan ibaret.
Oyun, planlı savaş taktiklerini ve amaçlarından daha çok, bir kaç kötü adamın kişisel çıkarlarından ve hırslarından dolayı sürdürdükleri bir savaşın ezgilerini taşıyor.
Bad Company’de yerine geçip savaştığımız kötü adamlar, çok farklı silah ve cephane seçeneklerine sahip. Sıkıştığımızda hava desteği bile çağırabiliyoruz örneğin.
Düşman askerlerinin geçişi sırasında hizmetimize sunulan tüm cephaneyi kullanarak köprüleri havaya uçurarak, düşman birliklerini de bertaraf edebiliriz.
Oyunda, yapacağımız saldırılarla binaları yıkarak kaçacak, yeni yollar bulabileceğimiz gibi oluşturduğumuz yıkıntılar sayesinde; bazen de düşmanın bize ulaşabilmesini sağlayacak geçitleri kapatabileceğiz.
Çoklu oyun seçeneğiyle başarılı bir oyun olan Battlefield’ın ‘Bad Company’ versiyonu 24 kişinin aynı anda oynayabileceği zengin bir deneyin sunuyor.
www.battlefield.com/badcompany

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Megavizyon’dayız. Şimdi Pazarlama Müdürü Hayrullah Öztürk bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.

KİTAP

Podcasting
Steve Shipside
Optimist Yayınları
177 sayfa, 4,51 YTL

‘Podcasting’, “iPod” ile “Broadcasting” yani ‘yayım’ kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş popüler bir kavram.
‘Podcasting’i, internet üzerinden müzik, yazı, görüntü dosyalarını almayı ve dağıtmayı sağlayan teknoloji olarak da tanımlamak mümkün.
‘Podcasting’in ilk uygulamaları radyonun zaman sınırlamasını aşmak içindi. Abone olunan ‘podcast’ı bilgisayara indirdikten sonra dilediğinizde iPod veya MP3 çalarınızda dinleyebilmemiz için yola çıkılmıştı. Sonraları çok farklı şekillerde kayıt edilen programların internet üzerinden dağıtılmasına geçildi.
Optimist Yayınları’ndan çıkan podcasting kitabı, bu uğraşınızda her zaman yanınızda olabilecek bir rehber niteliği tasıyor. 
Kitapta yazılım kuruluşundan, ilgili programların nerelerde bulunabileceğine; sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizden kendi podcast programınızı nasıl yapıp dağıtabileceğinize kadar çeşitli bilgiler yer alıyor.   
Dinleyip dinletmek, anlatıp öğrenmek ve hayal gücünü paylaşmak için kitabı alıp okuyun ve ‘podcasting’den yararlanın.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Osman Sol
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
Ulaşım: Hayrettin Acarlı
TV NET 2008
Sponsor: Albil, Lotto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir