TechnoLogic – 26. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yirmialtıncı bölümünü tek bölüm halinde buraya tıklayarak Google Video’dan, üç bölüm halinde ( 26a26b26c ) Youtube üzerinden izleyebilirsiniz!

Bugüne kadar yayınlanan tüm bölümleri Youtube üzerinden buraya tıklayarak izleyebilirsiniz!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

D-Smart 75. kanalda yer alan TV Net, bir süre sonra DigiTurk platformundan da izlenebilecek.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   2 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.
Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız.
Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Teknoloji önderi Bill Gates’ten yeni açılım: Klavye ve fare tarih olacak!
Dünya devi Yahoo gözünü cep telefonlarına dikti
Sosyalleşme internete taşındı, sosyal ağlar çığ gibi büyüyor
Google, mahremiyeti ihlal mi ediyor?
Web 2.0 ve blog nedir? Arda Kutsal’a sorduk, sizler için cevapladı!
İnternette yeni çılgınlık Twitter.com: Şimdi ne yapıyorsak onu paylaşıyoruz!
Fotoğraflarınızı internette arşivlemeye ne dersiniz?
İkinci dünya savaşını akışını değiştirmek sizin elinizde!
Verilerinizi güvenle taşıyacağınız Smart Media Player,
Anılarınızı kablosuz ağ ile renkli olarak basabileceğiniz HP 7280C PhotoSmart Yazıcı 
ve anılarınızı kayda geçirmek için Canon Ixus 75 Fotoğraf makinası…
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Teknoloji dünyasının öncü isimlerinden Bill Gates, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’na yine damgasını vurdu. Gelin şimdi, 10 yıl sonra klavye ve ‘mouse’un tarih olacağı öngörüsünde bulunan Gates’le ilgili haberimize ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER  1

GATES: KLAVYE VE FARE TARİH OLACAK

Bilişim dünyasının öncüsü Bill Gates, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Elektronik Fuarı’nın açılışında Microsoft’un başkanı olarak son kez konuştu.
Bu yılın sonuna doğru, 17 yaşından beri aralıksız çalıştığı Microsoft’tan emekli olacağını ve sürdürmekte olduğu hayır işlerine daha iyi odaklanacağını belirten Gates, yaptığı konuşmada, dijital dünyanın geleceği konusundaki öngörülerini anlattı.
Gates, bilgisayar kullanıcılarının yakında klavye ve fareyi bir kenara atacaklarını ve bunun yerine PC’lerini el hareketleriyle kullanacaklarını belirterek, gelecekte bilgisayarlı mobilya ve ev eşyalarının olduğu bir dünya olacağını, bilgisayar kullanımının çok daha artacağını söyledi.
Fuarın açılış konuşmasını 10. kez yapan Gates, dijital yaşamın ilk 10 yılında dünyadaki PC sayısının 1 milyarı, geniş bant internet kullanıcısı sayısının 250 milyonu aştığını ve dünya nüfusunun yüzde 40’ının mobil telefon kullandığını söyleyerek, geçen 10 yılın bu açıdan büyük bir başarı olduğunu anlattı.
Gates, fuarın açılışındaki konuşmasında, Microsoft’un geçen yıl sonunda konseptini geliştirdiği, el hareketleriyle kullanılan geniş bir masa şeklindeki dokunmatik ekranlı bilgisayar ‘Surface’ adlı cihazı da tanıtarak, “Bu teknolojinin şimdilik daha başındayız, yazılım programcıları bu platformu geliştirecekler” dedi.

HABER  2

YAHOO’NUN YENİ BÜYÜME ALANI CEP TELEFONLARI

İnternetin önde gelen portallarından Yahoo, yeni büyüme alanı olarak cep telefonlarını hedefledi. Cep telefonları için birçok içerik üreten Yahoo, bu alanda büyümeye hız veriyor.
Şirket, bu amaçla, kullanıcıların, Yahoo portalında çalışabilecek içerik üretmelerinin önünü açıyor. Bu yeni programlara, Yahoo, Go 3.0 cep telefonu programı ile izin verecek. Ayrıca, Yahoo, Go 3.0’da kullanıcıların MySpace, eBay ve MTV  gibi siteleri kontrol etmelerine olanak sağlayan programlar üretti.
Yahoo Başkanı Jerry Yang, “Cep telefonlarına, zengin bir internet içeriği sunmak kolay değil. Milyarlarca cep telefonu kullancısı, binlerce farklı cep telefonu ve çeşitli GSM şirketi var. Asıl sorun, bu kadar değişkenliğin olduğu bir ortamda küçük bir başlangıç noktası yakalamak.” diyor.
Yahoo Go, cep telefonlarına indirilebilen bir program. Önceki sürümlerinde, program ile sadece Yahoo’daki içereklere ulaşım sağlanıyordu. Son sürümü ile dışarıdan kişilerin de Go için program yazmasına olanak sağlanacak.

HABER 3

GOOGLE’A MAHREMİYET İHLALİ SUÇLAMASI

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarının başında gelen Google,”kişi mahremiyetine karşı düşmanca tutum sergilemek” iddialarıyla karşı karşıya kaldı.
Britanya Gözlem Örgütü Privacy International tarafından, “Google’ın müşterilerinin kayıtlarını sürekli kontrol ettiği ve kişinin mahremiyetine karşı düşmanca bir tutum sergilediği” belirtildi.
ABD ve Britanya’daki profesörlerin yardımıyla altı ayda hazırlanan raporda, hiçbir internet sitesinin tam olarak kullanıcının mahremiyetine saygı göstermediği ileri sürüldü.
Raporda, ABD’de San Francisco, New York, Las Vegas, Miami ve Denver’daki sokakların panoramik görüntülerini sunan ‘Street View’den ise kimsenin memnun olmadığının belirtildi.
Raporda “Ailesine sigarayı bıraktığını söyleyen biri sigara içerken yakalandı ve Berkeley’de ambulans şoförünün yemek almak için durması görüntülendi. Bunlar Street View’ın yakaladığı utanç verici anlardan yalnızca birkaçıdır” ifadelerine yer verildi.
Google yetkilisi Nicole Wong ise iddialarla ilgili açıklamasında “Hizmetlerimizle ilgili yanlış bilgiler ve yanlış anlaşılmalarla dolu rapordan dolayı büyük üzüntü duyduk” dedi.

RÖPORTAJ

İnternetin yeni yeni yayılmaya başladığı dönemlerde kişisel siteler açmak revaçtaydı. Sonradan bir de baktık, Web 2.0 diye bir şey çıktı, İnternet deneyimimizi değiştirdi.
Web 2.0’la birlikte kişisel sitelerin yerini, bloglar aldı.
Bloglarda tecrübelerimizi, yaşadıklarımızı, yaşamak istediklerimizi coşkulu bir üslupla yazdık çizdik! Peki blog nedir? Bilen var, bilmeyen var!
İşte bu soruya cevap alabilmek için Blograzzi.com’un kurucusu ve Türkiye’nin ünlü ‘blogger’larından Arda Kutsal ile blog kültürü üzerine konuştuk.
 
SİTELER ANONS

TechnoLogic’te yine bu hafta da işinize yarayacak, site önerilerimiz var.
Sosyal ağlar ve mikroblogging konusunda farklı bir deneyim olan Twitter.com ve fotoğraflarınızı yer sınırlaması olmadan arşivleyebileceğiniz Resimuploading.com bu hafta size tavsiye edeceğimiz siteler.

SİTE 1

Sosyal ağlar konusunda farklı bir deneyim olan Twitter.com, nerede olursanız olun, o an ne yaptığınızı arkadaşlarınızla paylaştığınız, ‘microblogging’ olarak da anlandırılan yeni bir akımın temsilcisi.
Twitter, aynı anda çok sayıda kişiye ücretsiz mesaj gönderme hizmeti sunuyor. Kullanıcı ister telefonla, ister internetle e-posta, isterse de anında mesaj üzerinde yüzlerce kişiye mesaj atabiliyor. Sitenin tek dezavantajıi mesajları 140 karakterler sınırlıyor oluşu.
Twitter.com kurucusu, daha önce 2002’de Google’ın satın aldığı, Blogger.com’ın sahibi olan Ev Williams. Twitter’ın mesaj servisi parti duyuruları, şirketlerin müşterilerine ulaşmaları gibi alanlarda ilgi görüyor.
Sitenin en önemli özelliği, o an ne yaptığınızı arkadaşlarınızın bilmesi için yazıyor olmanız. Mesela hemen siteye girip “Şu an TV Net’te TechnoLogic izliyorum” yazabilirsiniz.
Yurtdışında Twitter.com akımı öyle bir hale gelmiş ki, internet kullanıcıları sabah kalkınca arkadaşlarına ‘Günaydın’ diye mesaj atmayı alışkanlık haline getirmiş. “Paris bugün çok kötü giyinmiş” diye dedikodu yapıp, “matematik dersindeyim, çok sıkıcı” diye durum belirten mesajlarla iletişimin suyunu çıkarmak! İşte Twitter.com biraz da bu!
http://twitter.com

SİTE 2

Fotoğraflarınızı internette arşivleyin. İhtiyacınız olduğunda hemen ulaşın, yüklediğiniz fotoğrafları istediğiniz kişilerle paylaşın!
Resimuploading.com, internette fotoğraflarınızı arşivleyebileceğiniz yeni sitelerden biri. Dosya yükleme hızı açısından başarılı ve kullanışlı bir site olan resimuploading.com’dan yararlanmak için öncelikle üye olmanız gerekiyor.
Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra, vakit kaybetmeden fotoğraflarımızı yüklemeye başlayabiliriz.
Fotoğraf yüklemek için, yapmamız gereken tek şey, fotoğrafı seçmek ve hangi kategoriye ekleneceğini belirlemek.
Siteye özgürce istediğiniz zaman fotoğraf ekleyebildiğiniz gibi, istediğiniz zaman fotoğraflarınızı silmeniz de mümkün.
Üyelik sırasında aktivasyon istememesi, üyelerin e-posta adresi ve girişte kullandıklarını şifrelerini değiştirebileceği bir özellik bulunmaması, site açısından bir eksiklik olsa da, bunu sitenin henüz üzerinde çalışılan bir proje olmasına bağlamak sanırız daha doğru olur!
www.resimuploading.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.
Şimdi sırada İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan ‘Medal of Honor: Airborne’ adlı müthiş bir savaş oyunu var. 
Hava indirme birliğinin zorlu bir görevinde oyunsever olarak bize de büyük iş düşen bu oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

Savaş oyunları alanında, kendince başarılı bir savaş oyunu olan ‘Medal of Honor Airborne’, havadan II. Dünya Savaşı’nın akışını değiştirmek için sarsıcı yer saldırıları gerçekleştiren askerlerin yerine geçtiğimiz bir oyun.
Üstlerimizi tarafından bize verilen her bir göreve Alman/Japon ittifakı tarafından kontrol edilen savaş alanlarının yukarısında başlayacak ve tarihin en büyük hava operasyonlarına damgamızı vuracağız.
C-47 nakliye uçağından atladığımız anda vereceğimiz her karar kaderimizi belirleyecek. Havadayken paraşütümüzü kontrol ederek ineceğimiz yeri seçebilir ve stratejik avantaj kazanabiliriz.
İttifak kuvvetlerinin beklemekte olduğu önerilen iniş alanlarına ulaşmak için yeşil dumanları takip edebilir veya çatılara ya da balkonlara inerek tek başınıza devam edebiliriz. Görevimizi yerine getirirlen yapmamız gereken en önemli şey, stratejinizi dikkatli kurmak.
Oyundaki görevlere seçeceğimiz iniş noktasının savaşın gidişatını etkileyeceği, düşman bölgesine yapacağımız paraşütle atlama ile başlayacağız.
Yere indiğimizde devasa, serbest dolaşımlı ortamlarda dilediğimiz gibi hareket edebilecek ve düşmanlarla çatışıp, görevleri istediğimiz sırada tamamlayabileceğiz.
Oyundaki tüm ortamlar Avrupa Savaş Sahnesine sadık kalınarak hazırlanmış. Savaş mekanı olarak, isterseniz yerlerde, ister çatılarda, balkonlarda, kulelerde, harabelerde veya doğal coğrafi oluşumlar kullanılabiliyor.
http://www.ea.com/moh/airborne

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.
Şimdi, yepyeni teknolojik ürünleri tanımak üzere Bimeks Maslak Mağazası’ndayız.
Mağaza reyon sorumlusu Mehmet Ali Turgut bize yeni ürünler hakkında bilgi veriyor.
Smart Media Player HDD 160 GB 232 Dolar
HP 7280C PhotoSmart Yazıcı  400 Dolar
Canon Ixus 75 Fot. Mak.  545 YTL

KİTAP

Bilgisayar Öğreniyorum 2008
Teoman Dinçel
Pusula Yayıncılık
712 sayfa, 17 YTL.

Bilgisayara ile ilgili her şey bu kitapta. Bilgisayarı korkarak değil, eğlenerek öğrenin. Bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırıyor, evimize ve işyerimize giriyor ve alışkanlıklarımızı değiştiriyor.
Ofisin vazgeçilmez bir parçası, gençlerin bir numaralı eğlence aracı, iletişimin yeni yüzü olan bilgisayarları ve temel bilgisayar uygulamalarını öğrenmek artık çok kolay.
Pusula Yayıncılık tarafından hazırlanan Bilgisayar Öğreniyorum 2008 adlı kitapta yeni bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey var. Hem hepsi bir arada, hem kolay anlaşılır bir şekilde anlatılıyor.
Kitap, Bilgisayar Donanımı, Ergonomi, Windows Vista, İnternet, Word 2007, Excel 2007, PowerPoint 2007, Outlook 2007, Access 2007, Bilgisayar Bakımı, Web Tasarım ve Satın Alma Rehberi konularında okurlarına doyurucu bilgiler veriyor.
“Artık bilgisayar dünyasıyla tanışmalıyım” veya “Bilgilerimi tazelemeliyim” diyorsanız bu kitabı mutlaka edinmeli, elinizin altında bulundurmalısınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Gülay Gümüş
Kurgu: Kerem Oğan
Kamera: Kubilay Yalçın
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Tuğrul
Ulaşım: Hayrettin Acarlı
TV NET 2008
Sponsor: Albil, Lotto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir